Jump to content

Μη Φωτοσυνθετικα Κοραλια...μια Διαφορετικη Ομορφια....


mad23

Recommended Posts

Moυ χρειαζότανε οι πληροφορίες αυτές μαζεμένες.

Ευχαριστώ.

:thumbsu: Ανέπτυξε το θέμα και με γοργόνειες γιατί έτσι είναι λίγο ορφανό και αν μπορείς,δώσε και βιβλιογραφίες.

Και πάλι ευχαριστώ. :bow:

Χαιρομαι που σου αρεσε νικο :thumbsu:

Οπως ειπε και ο βαγγελης παραπανω θα ξεκινησει καποια στιγμη ενα ολοκληρο θεμα

πολυ πιο αναλυτικο για τον καθε οργανισμο ξεχωριστα.

Δωσε μας λιγο χρονο και θα γινει και αυτο με τις γοργονιες που ειναι μακραν το αγαπημενο μου ζωντανο απο τα μη φωτοσυνθετικα.Εχω κρατησει αρκετες παλαιοτερα.

Για την βιβλιογραφια επετρεψε μου να μη πω παραπανω.

Προσφατως καποιοι εχουν ξεκινησει να αντιγραφουν-μιμουνται τη θεματολογια-αρθρογραφια του aquazone(με αρχη θεματα για τις aptaisia,υπερχειλισεις και πολλα αλλα) οποτε καποια πραγματα θα συνεχισουν να δημιουργουνται εδω για πρωτη φορα.

Οι συγκεκριμενοι,θα μπορουν να το παιζουν μετα Χριστο προφητες η' "εμπνευσμενοι",αφου τα δουν πρωτα εδω.

Και μη λες ευχαριστω,μακαρι να ημουν πιο κοντα και να ξεκιναγαμε μαζι ενα τετοιο ενυδρειο.

Οπως και να εχει ευχομαι να το ξεκινησεις και να εχει και επιτυχια :thumbsu:

Μπράβο σου φιλε πολύ όμορφο το άρθρο σου

Να'σαι καλα φιλε πανο,ευχαριστω πολυ!

Στολίδι το άρθρο Μιχάλη για αυτήν την ιδιαίτερη κατηγορία κοραλλιών.....

δεν έχω λόγια φιλε.....

Οντως ιδιαιτερη και πανεμορφη καλε μου φιλε :jig:

Σε ευχαριστω πολυ θαναση

Μπραβο ρε Μιχαλη.

Ωραιοτατο!!!!!

:)

Να'σαι καλα στραταρε μου!!Ευχαριστω!

Εσυ με τις αναγνωρισεις σου,εισαι μια κατηγορια μονος :jig:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Μιχάλη!!! :bigemo_harabe_net-117:

Γεια σου ρε σταθαρε!

μπραβο και παλι μπραβο για την υπεροχη δουλεια σου.......

Να'σαι καλα λυκο,ευχαριστω!

χομπιστες σαν εσενα ανεβασαν το χομπι μπραβο σου μιχαλη..

Μη λες τετοια βρε βαγγελη μου,δεν τα αξιζω και ειμαι πολυ λιγος για να τα δικαιουμαι.Σε ευχαριστω παντως!

Το χομπυ το εχουν ανεβασει και συνεχιζουν να το ανεβαζουν ολα τα παιδια που αγαπανε πραγματικα το χομπυ(και μονο αυτο) και μπαινουν στη διαδικασια να μοιραζονται μαζι μας τα ενυδρεια τους,τις χαρες-λυπες,επιτυχιες-αποτυχιες,πειραματα και αποτελεσματα.

Αυτοι ειναι που πανε πραγματικα το χομπυ μας μπροστα καλε μου φιλε!

Μιχαλη ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα φιλε μου για αυτο το απιθανο αρθρο!μπορω επισης να παραδεχτω οτι και εγω ειχα δοκιμασει καποια στιγμη τετοιου ειδους κοραλλια αλλα χωρις επιτυχια.ευτυχως τωρα υπαρχει κατι χαρη σε εσενα και το aquazone να μας βοηθησει ολους!

Thanks βασιλη,να'σαι καλα φιλε!

ένταξη τι να λέμε τώρα το είπες και το έκανες. και ακριβώς στo χρόνο που είπες.

:bow::bow:

χαχα...επεσα με τα μουτρα φιλε farao.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!!

Και μολις ανακαλυψα οτι εχω 2 μη φωτοσυνθετικα τα οποια εντελως κατα τυχη τα εχω βασει το ενα (Tube coral(tubastrea)) κατω απο βραχεια και εχει σκια (φαιντετε και στο βιντεο στην παρουσιαση του ενυδρειου μου) και το Flame scallop(lima scabra) το οποιο απλα το εβαλα μεσα και το αφησα να παει οπου θελει. Και οντως διαλεξε ενα μερος, το οποιο δεν εχει καθολου φως. Εχει μπει απο κατω απο βραχια που εχει απολυτο σκοταδι. (Και γω με το ζορι το βλεπω)

Ευχαριστω ευγενειε,να'σαι καλα φιλε!

Να τα χαιρεσαι!

Thanks!

Εγω ευχαριστω!

φίλος είσαι άρχοντας!! :thumbsu:

Σιγα τα πραγμα φιλε τασο,απλα ειχα χρονο που περισσευε και ορεξη :thumbsu:

Πραγματικά εγώ σε ευχαριστώ !!!Πάρα πολύ κατατοπιστικό και ταυτόχρονα απόλυτα κατανοητό και για πολύ αρχάριους σαν εμένα .Καταπληκτική δουλειά (που πιστεύω ότι είναι αρκετά χρήσιμη για όλους μας) και τήρησες την ''υπόσχεσή'' σου με το παραπάνω , διαθέτοντας αρκετό προσωπικό χρόνο γι'αυτό το αποτέλεσμα .Και πάλι ευχαριστώ.

Να'σαι καλα φιλε sunsity!

Η εμπνευση για το θεμα,προηρθε απο την απορια σου,οποτε εχεις μεγαλο μεριδιο σε αυτο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο και όμορφο θέμα, με σωστή ανάλυση...μπράβο.

Ευχαριστω που γιαννη,χαιρομαι που σου αρεσε φιλε!

Μπράβο Μιχάλη ,πολύ καλό άρθρο.

Να'σαι καλα πανο,thanks!

Πολυ καλο αθρο με ευκολες λεξεις και στρατα στρατουλα παραγραφους...

Ευγε Μιχαλη και ευχαριστουμε για αυτο το αθρο!!!

Ααααακριβως αγγελε,αυτο ειναι το θεμα.

Απλοι ανθρωποι ειμαστε...απλα πραγματα θελουμε!

Εγω ευχαριστω και χαιρομαι που σοαυ αρεσε!

Όπως καταλαβαίνετε είναι ένα πολύ γενικό αλλά πλήρες άρθρο που ο Μιχάλης είχε όλη τη καλή διάθεση να κάτσει να ψάξει, να μελετήσει, να διασταυρώσει, να βγάλει τα συμπεράσματά του και μέσα από τον δικό του τρόπο γραφής να βγεί αυτό το άρθρο.... δεν είναι απλά μια αντιγραφή.

Το καθένα όμως είδος από αυτούς τους οργανισμούς που παρουσιάζονται στο άρθρο, μπορεί να γίνει και από μόνο του ένα ολόκληρο κεφάλαιο που θα καλύπτει όλα τα δεδομένα και τις λεπτομέρειες του κάθε οργανισμού ξεχωριστά.

Αυτό όμως για να πραγματοποιηθεί και να βγει ολοκληρωμένο χρειάζεται να εργαστεί και να συνεργαστεί μια ομάδα ατόμων.... ένα TEAM δηλαδή !!!

Ποίοι από εσάς έχουν την διάθεση να οργανώσουμε μια τέτοια ομάδα ?

Σωστος ο βαγγελης!

Μπράβο για το άρθρο Μιχάλη

Να'σαι καλα βρε λουκα,ευχαριστω πολυ φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Ευγε και απο εμενα. εξαιρετικο και πολυ κατατοπιστικο αρθρο!

Επειδη οσο καλυτερος ο μαγειρας ομως τοσο πιο λαιμαργοι γινομαστε, να ζητησω συμπληρωμα σχετικα με το τι εμπειρια και αποτελεσματα υπαρχει απο τις τροφες του εμποριου που διαφημιζονται ως ειδικες για μη φωτοσυνθετικους οργανισμους? Με αλλα λογια ειμαστε σημερα ποιο καλα οργανωμενοι στο να συντηρησουμε αυτους τους οργανισμους σε σχεση με πριν 5-10 χρονια? Ρωταω γιατι τοτε περιπου μου ειχε μπει η ιδεα για ενα ενυδρειο τετοιου τυπου αλλα το εγκατελειψα εν τη γενεση γιατι δεν ηξερα τι να ταιζω εκτος απο φυτοπλαγκτον που επρεπε να το παραγω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το άρθρο του Μιχάλη, να κάνω μια μικρή αναδρομή στα άρθρα και στις μεταφράσεις και σε όλες εκείνες τις πληροφορίες που παρουσιάστηκαν κατά καιρούς στο ΑΖ.... (και θα συνεχίσουν να παρουσιάζονται), που πολλές απ αυτές είναι μοναδικές όχι μόνο για την Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως !!!

Έτσι, για να ευλογήσουμε λίγο και τα γένια μας (και όχι άδικα)

Link to comment
Share on other sites

Ευγε και απο εμενα. εξαιρετικο και πολυ κατατοπιστικο αρθρο!

Επειδη οσο καλυτερος ο μαγειρας ομως τοσο πιο λαιμαργοι γινομαστε, να ζητησω συμπληρωμα σχετικα με το τι εμπειρια και αποτελεσματα υπαρχει απο τις τροφες του εμποριου που διαφημιζονται ως ειδικες για μη φωτοσυνθετικους οργανισμους? Με αλλα λογια ειμαστε σημερα ποιο καλα οργανωμενοι στο να συντηρησουμε αυτους τους οργανισμους σε σχεση με πριν 5-10 χρονια? Ρωταω γιατι τοτε περιπου μου ειχε μπει η ιδεα για ενα ενυδρειο τετοιου τυπου αλλα το εγκατελειψα εν τη γενεση γιατι δεν ηξερα τι να ταιζω εκτος απο φυτοπλαγκτον που επρεπε να το παραγω μονος μου.

Να'σαι καλα νικο!

Ευχαριστω πολυ,χαιρομαι που σου αρεσε.

Σιγουρα ειμαστε σε πολυ καλυτερη θεση,σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια οσον αφορα στις τροφες.

Δεν ξερω να σου πω συγκεκριμενα ετοιμες τροφες ειναι οι καλυτερες αλλα γενικα υπαρχει και μεγαλυτερη ποικιλια σε σχεση με παλαιοτερα αλλα και ποιοτητα.

Πλεον υπαρχουν πιο πολλες επιλογες σε filter feeding οργανισμους.

Παντως αυτο που αυξανει πολυ τις πιθανοτητες να κρατησουμε αυτους τους οργανισμους,τουλαχιστον μεχρι να βρουμε ποιες ετοιμες θα μας δωσουν επιτυχια,ειναι να τους περεχουμε ζωντανο πλανγκτον.

Δυστυχως δεν ειναι κατι ευκολο αλλα πλεον οχι και κατι ακατορθωτο.

Θελει καποια οργανωση η οποια δεν ειναι και "βουνο".

Και εγω να σου πω την αληθεια μου,θα ηθελα καποια στιγμη πριν εγκαταλειψω το χομπυ να κανω ενα τετοιο ενυδρειο! :jig:

Αν η παλιο δεη δεν ιχε αποκτησει τοσο "σεξουαλικη" σχεση με την τσεπη μου,θα εκανα ενα τωρα.

Εστω ενα μικρο,αλλα....

Μακαρι να το κανεις εσυ και να το χαρουμε μαζι σου,ολοι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απλα σπαω μεση φιλε μιχαλη.......Πολλα μπραβο σου(γενικα για ολα τα αρθρα σου)!!!!! :bow::bow::bow:

Ευχαριστω

Με αφορμή το άρθρο του Μιχάλη, να κάνω μια μικρή αναδρομή στα άρθρα και στις μεταφράσεις και σε όλες εκείνες τις πληροφορίες που παρουσιάστηκαν κατά καιρούς στο ΑΖ.... (και θα συνεχίσουν να παρουσιάζονται), που πολλές απ αυτές είναι μοναδικές όχι μόνο για την Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως !!!

Έτσι, για να ευλογήσουμε λίγο και τα γένια μας (και όχι άδικα)

Ακριβως ετσι βαγγελη! :thumbsu:

Πραγματικα εχουμε τοσα θεματα-αρθρα στο φορουμ,τοσα χρησιμα post απο ολα αυτα τα παιδια που μπαινουν στον κοπο να μοιραστουν "τα των" ενυδρειων τους ολα αυτα τα 8-9 χρονια λειτουργιας,που πραγματικα κανουν το aquazone ενα απο τα πιο ολοκληρωμενα forum.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στον συγγραφέα του άρθρου.

Η "σκοτεινή" πλευρά του υφάλου όπως ονομάζεται η ενασχόληση με τα NPS (Non Photosynthetic Corals) είναι λίγο παραμελειμένη στη χώρα μας. Βέβαια και στο εξωτερικό μην νομίζεται ότι κάνουν "παπάδες". Το χόμπι ακόμη ανακαλύπτεται.

Λόγω της ενασχόλησής μου με το Μεσογειακό, που ουσιαστικά είναι ένα κρύο NPS έχω ασχοληθεί πιστεύω σε αρκετό βαθμό με αυτή την κατηγορία.

Υ.Γ

Να ζητήσω συγγνώμη για την διόρθωση αλλά το Flame scallop (lima scabra) είναι είδος μαλάκιου και μάλιστα δίθυρου. Μέλη της οικογένεις υπάρχουν και στα δικά μας νερά και μάλιστα και αρκετά μεγάλα σε μέγεθος κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φιλε samian :thumbsu:

Εχεις δικιο και οντως ειναι κριμα που δεν χαιρουν τοσο μεγαλης εκτιμησης ωστε να ασχοληθουν περισσοτεροι μαζι τους

και να βλεπουμε περισσοτερα τετοια ενυδρεια.

Ισως να φταιει ο βαθμος δυσκολιας,ισως το οτι ολοι προτιμαμε κατι σχετικα πιο πολυχρωμο.

Γουστα ειναι αυτα.

Μη ζητας συγνωμη για τη διορθωση,καλα εκανες :thumbsu:

Στην αρχη της παρουσιασης ανεφερα

"Υπάρχουν όμως και άλλοι πολλοί οργανισμοί οι οποίοι δεν είναι φωτοσυνθετικοι αλλά έχουν τις ίδιες απαιτήσεις(σε μεγάλο βαθμό) με τα κοραλια όσον αφορά(φυσικά) στο φως και στην τροφή.

Μερικά μη φωτοσυνθετικα και οργανισμοί είναι τα παρακάτω..."

Στους οργανισμους μπαινει το flame scallop.

Και αυτο στο χομπυ θεωρειται κοραλι(με την ευρεια εννοια,στην ουσια ανηκει στα ασπονδυλα) οπως και τα clam.

Η διαφορα του με τα υπολοιπα clam,γιατι και αυτο οστρακοειδες θεωρειται και εχει και μανδυα,ειναι οτι δεν περιεχει

ζωοξανθελη οπως π.χ μια tridacna,οποτε κατατασεται στους μη φωτοσυνθετικους οργανισμους που μπορουμε να φιλοξενησουμε σε ενα nps ενυδρειο. :thumbsu:

Ενω η tridacna που ανηκει στην ιδια κατηγορια εχει απαιτησεις σε φωτισμο και στηριζεται σε μεγαλο βαθμο(τουλαχιστον στη φυση) στη φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σας ευχαριστω γιωργο που μπηκατε στο κοπο να το διαβαστετε :thumbsu:

Μη λες τετοια φωταρα μου,το χομπυ μας απλα κανουμε ολοι :jig:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...