Jump to content

Γλυφτης


Recommended Posts

καλησπερα και πιστευω να εισαστε ολοι καλα...

μπορει να ειναι τελειως κουλη η ερωτηση μου αλλα επιδει εδω μεσα με εχετε βοηθήσει παρα πολυ θελω να κανω την εξης κουλη ερωτηση....

μπορω να στησω ενυδρειο σκετο με γλυφτε και αν ναι τι χρειαζεται?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Δεν υπάρχουν κουλές ερωτήσεις οπότε μην αγχώνεσαι. Ψάρια γλυφτες όμως δεν υπάρχουν. Για ρίξε μια ματιά στο προφίλ των ψαριών. http://www.aquazone.gr/forums/topic/36967-dhnioesse-oeanethi-aiu-eeuoc/

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ τι είδους "γλείφτη" έχεις; ενωείς μάλλον κάποιο είδος πλέκο;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ τι είδους "γλείφτη" έχεις; ενωείς μάλλον κάποιο είδος πλέκο;

καλησπερα θελω να κανω ενα κενουριο ενυδρειο απλα μονο με γλυφτες τιποτα αλλο φυσικα αν γινετε ετσι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να κανω ενα κενουριο ενυδρειο απλα μονο με γλυφτες τιποτα αλλο φυσικα αν γινετε ετσι

συγγνώμη αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μας πεις τι ψαράκια ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να βάλεις...βλέπεις με την λέξη "γλείφτης" άλλος εννοεί πλέκο άλλος cae κλπ όμως το κάθε ένα έχει όνομα και δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους!!! Γενικά καλό είναι να μην χρισιμοποιείς το "γλείφτης" γιατί είναι πολύ γενικό και δεν καταλαβαίνουμε τι ακριβώς θες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μας πεις τι ψαράκια ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να βάλεις...βλέπεις με την λέξη "γλείφτης" άλλος εννοεί πλέκο άλλος cae κλπ όμως το κάθε ένα έχει όνομα και δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους!!! Γενικά καλό είναι να μην χρισιμοποιείς το "γλείφτης" γιατί είναι πολύ γενικό και δεν καταλαβαίνουμε τι ακριβώς θες. :)

ωραια μισο λεπτακι να βγαλω μια photo απο εναν γλυφτη που μου προτεινανε και δεν ηξεραν το ονομα του και γενικα αυτο το ψαρι αλλα μου το προτεινανε σαν γλυφτη και το συγκεκριμενο ψαρι το εχω 6.5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36967-dhnioesse-oeanethi-aiu-eeuoc/ δες σε αυτόν τον σύνδεσμο αν υπάρχει μιας και εγώ εδώ θα ψάξω.

αν πάλι δεν καταφέρεις να βρεις το ψαράκι νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι να το αναγνωρίσεις και να το λέμε μετά με το πραγματικό του όνομα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36967-dhnioesse-oeanethi-aiu-eeuoc/ δες σε αυτόν τον σύνδεσμο αν υπάρχει μιας και εγώ εδώ θα ψάξω.

αν πάλι δεν καταφέρεις να βρεις το ψαράκι νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι να το αναγνωρίσεις και να το λέμε μετά με το πραγματικό του όνομα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36967-dhnioesse-oeanethi-aiu-eeuoc/ δες σε αυτόν τον σύνδεσμο αν υπάρχει μιας και εγώ εδώ θα ψάξω.

αν πάλι δεν καταφέρεις να βρεις το ψαράκι νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι να το αναγνωρίσεις και να το λέμε μετά με το πραγματικό του όνομα.

ayto einai

post-42424-0-24808100-1391027548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gold Gyrinocheilus Aymonieri

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)

τώρα στο θέμα μας ... μπορείς να έχεις cae μόνο σε ενυδρείο πάνω από 400lt κανονικά

Δυστυχώς τα pet το πουλάν για κοινωνικό (και εγώ την πάτησα)

Τέλος να σε ενημερώσω ότι ειδικά αν έχεις ενυδρείο με κρυψώνες και φυτά είναι σχεδόν αδύνατο να τον πιάσεις .......

ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)

τώρα στο θέμα μας ... μπορείς να έχεις cae μόνο σε ενυδρείο πάνω από 400lt κανονικά

Δυστυχώς τα pet το πουλάν για κοινωνικό (και εγώ την πάτησα)

Τέλος να σε ενημερώσω ότι ειδικά αν έχεις ενυδρείο με κρυψώνες και φυτά είναι σχεδόν αδύνατο να τον πιάσεις .......

ελπίζω να σε βοήθησα

ποσο δικιο εχεις.... οτι μου ειπες εγινε και ειδικα σημερα του εκανα κρυψωνα αλλα ειναι μεγαλος και δεν χαραει μεσα... το εχω αυτο το ψαρι 6.5 χρονια και θα κανω τα αδυνατα δυνατα να περασει καλα.... σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι γλυφτης! Μην το ξεχναμε αυτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι γλυφτης! Μην το ξεχναμε αυτο!

+1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και πιστευω να εισαστε ολοι καλα...

μπορει να ειναι τελειως κουλη η ερωτηση μου αλλα επιδει εδω μεσα με εχετε βοηθήσει παρα πολυ θελω να κανω την εξης κουλη ερωτηση....

μπορω να στησω ενυδρειο σκετο με γλυφτε και αν ναι τι χρειαζεται?

ευχαριστω εκ των προτερων

Βάλε μου ένα λίνκ με το τί έχεις στο μυαλό σου για να μπορέσω να σε βοηθήσω.

Επίσης πόσα λίτρα θα είναι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι γλυφτης! Μην το ξεχναμε αυτο!

γιατί πρέπει να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά;

Σκοπός μας δεν είναι να βοηθήσουμε και ταυτόχρονα να "εκπαιδεύτούμε" σωστά χωρίς να παίρνουμε από τα μούτρα τον συμφωρίτη;

εμείς είμαστε αλάνθαστοι;;;

γιατί πρέπει να χαλάμε ΠΑΝΤΑ όποιο θέμα έχει την λέξη "γλύφτης" ή τα παράγωγα αυτής;;;;;

δεν έφθανε το "μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)"

και το "Gold Gyrinocheilus Aymonieri" ;;;

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά;

Σκοπός μας δεν είναι να βοηθήσουμε και ταυτόχρονα να "εκπαιδεύτούμε" σωστά χωρίς να παίρνουμε από τα μούτρα τον συμφωρίτη;

εμείς είμαστε αλάνθαστοι;;;

γιατί πρέπει να χαλάμε ΠΑΝΤΑ όποιο θέμα έχει την λέξη "γλύφτης" ή τα παράγωγα αυτής;;;;;

δεν έφθανε το "μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)"

και το "Gold Gyrinocheilus Aymonieri" ;;;

φιλε μου γιατι με κραζεις ετσι? ειπα οτι εκανα μια κουλη ερωτηση οτι μου πουλανε λεω αν μου τον λεγανε καμιρλοπαρδαλη θα το ελεγα ετσι.... cool

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γιατι με κραζεις ετσι? ειπα οτι εκανα μια κουλη ερωτηση οτι μου πουλανε λεω αν μου τον λεγανε καμιρλοπαρδαλη θα το ελεγα ετσι.... cool

παρεξήγηση δεν αναφερόμουν σε εσένα :)

και εγώ γλείφτη έλεγα μέχρι να μάθω πως τον λένε και μου το είπαν από εδώ και πλκέον λέω cae ή pleco κλπ

συγγνώμη για την παρεξήγηση....

Link to comment
Share on other sites

παρεξήγηση δεν αναφερόμουν σε εσένα :)

και εγώ γλείφτη έλεγα μέχρι να μάθω πως τον λένε και μου το είπαν από εδώ και πλκέον λέω cae ή pleco κλπ

συγγνώμη για την παρεξήγηση....

etsi opws to etheses gia emena paei kai eksakoloutheis

Link to comment
Share on other sites

etsi opws to etheses gia emena paei kai eksakoloutheis

Φίλε μου μην αρπάζεσαι. Ο symvoulos σε διόρθωσε πολυ όμορφα και για το θέμα "γλείφτη" εχουν γίνει άπειρες κουβέντες, όλοι έτσι το ξέραμε και το λέγαμε μέχρι να το μάθουμε. Ηταν κακό δηλαδή που σου επισήμανε το λάθος; Εσυ πες το όπως θέλεις αλλα μην αρπάζεις απ' τα αφτια εκείνον που δε σου κάνει κακό αλλά το αντίθετο. Τέλος πάντων....το ψάρι σου πόσα εκατοστά ειναι τωρα; Να ξέρεις οτι ειναι και ζόρικο στην εδαφική του προστασία, προσωπικά δε ξέρω κατα πόσο μπορείς να βάλεις κι αλλα τέτοια μέσα στο ενυδρειο σου. Εγω πάντως το είχα μικρό και επειδη είχε τρελάνει τα αλλα ψάρια, το έβγαλα, ασε που γίνεται μεγάλο και ηταν ακατάλληλο για το ενυδρειο μου. Peace λοιπόν και καλή συνέχεια σου εύχομαι. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

etsi opws to etheses gia emena paei kai eksakoloutheis

για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.....

σου αναφέρω και προσωπικά ότι δεν αναφερόμουν σε εσένα αντιθέτως μάλιστα αναφερόμουν σε χρήστες που επιμένουν να σου λένε ότι "γλύφτες δεν υπάρχουν" (και παρεπιπτόντως έχουν δίκιο)

σου ζήτησα και δημοσίως συγγνώμη σε περίπτωση λάθους διατύπωσής μου αλλά εσύ επιμένεις βλέποντας ιππότες εκεί που υπάρχουν μόνο ανεμόμυλοι.......

Δυστυχώς μερικές φορές πας να βοηθήσεις και βρίσκεις πόρτα!!!

δεν πειράζει συνεχίζουμε με αυτούς που το εκτιμούν.........

εδώ σταματώ την κουβέντα

ελπίζω να σε βοήθησαν οι πληροφορίες που έψαξα για εσένα και να κάνεις το καλύτερο για το ψαράκι σου...

συγγνώμη στους υπόλοιπους για το spam μου θα προσπαθήσω να μην ξανασυμβεί... :(

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά;

Σκοπός μας δεν είναι να βοηθήσουμε και ταυτόχρονα να "εκπαιδεύτούμε" σωστά χωρίς να παίρνουμε από τα μούτρα τον συμφωρίτη;

εμείς είμαστε αλάνθαστοι;;;

γιατί πρέπει να χαλάμε ΠΑΝΤΑ όποιο θέμα έχει την λέξη "γλύφτης" ή τα παράγωγα αυτής;;;;;

δεν έφθανε το "μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)"

και το "Gold Gyrinocheilus Aymonieri" ;;;

Καλέ μου φίλε <<symvoulos>> αν κάνεις αναζήτηση στο google για περισσότερες πληροφορίες για το ψάρι και το αναζητήσεις με τη λέξη cae θα σου βγάλει ένα κάρο άσχετα πράγματα, ενώ με την ονομασία που έγραψα στο φίλο μας νομίζω πως τον έβγαλε καρφί στο αποτέλεσμα της αναζήτησης του.

Γι αυτό το λόγο χρησιμοποίησα το επιστημονικό όνομα του ψαριού και οχι για να ρίξω λάδι στην φωτιά η για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

Μια δική σου δοκιμή μπορεί να σε πείσει για την προθεσή μου. Αν τώρα δεν έχω αντιληφθεί καλά το ύφος των λεγομενών σου σου χρωστώ μια συγνώμη. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι γλυφτης! Μην το ξεχναμε αυτο!

γιατί πρέπει να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά;

Σκοπός μας δεν είναι να βοηθήσουμε και ταυτόχρονα να "εκπαιδεύτούμε" σωστά χωρίς να παίρνουμε από τα μούτρα τον συμφωρίτη;

εμείς είμαστε αλάνθαστοι;;;

γιατί πρέπει να χαλάμε ΠΑΝΤΑ όποιο θέμα έχει την λέξη "γλύφτης" ή τα παράγωγα αυτής;;;;;

δεν έφθανε το "μπορείς σύντομα να το λες cae αν δεν θυμάσαι όλο το όνομα :)"

και το "Gold Gyrinocheilus Aymonieri" ;;;

Δηλαδη τωρα εσυ παρεξηγηθηκες με αυτο που ειπα; Τι το προσβλητικο εχει; Που ακριβως ριχνω λαδι στη φωτια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος να συνεχιζεται αυτη η συζητηση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χάνεται η ουσία του θέματος. Για τον "γλείφτη" τα έχουμε πει σε χίλιες μεριές. Γλείφτες δεν υπάρχουν και τελειώνουμε εκεί το θέμα. Ολοι εδώ μέσα είπαμε κάτι και είμαι σίγουρος οτι το είπαμε με καλή θέληση και μόνο. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολυ εύκολα και αυτό έχει αποδειχθεί πολλες φορές, γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας με διαδικτυακούς "καυγάδες". Ο ένας βοηθάει τον άλλο και όλοι μαζί, να παει το χόμπι μπροστά. Peace λέμε φιλαράκια......είμαι και βρωμόστομος εγω και δε θέλετε να πάρω ανάποδες και αρχίσω τα Γαλλικά μου ........παρεξηγήθηκε αυτό που είπα, έτσι δεν είναι; Ειναι αυτό που λέμε "ο γραπτός λόγος δεν έχει καμία σχέση με τον προφορικό" γιατι αν με βλέπατε την ωρα που θα σας το έλεγα πρόσωπο με πρόσωπο, σίγουρα θα γελάγατε ;)

φιλάκια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...