Jump to content

Γλύφτες οι SAE εναντίον άλγης;


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

-οι γλύφτες οι τα SAE (Otocinclus affinis) είναι πιο αποτελεσματικά στο φάγωμα της καφέ άλγης;

-Μου παρουσιάζεται στα τζάμια, τα διακοσμητικα και στα φύλλα. Οι γλύφτες πανε παντού η μόνο στα τζάμια;

-Για ένα ενυδρείο 180λ, πόσα πρέπει να έχω για να έχουν αποτελεσματικότητα;

-Μπορούν να συνυπάρξουν με κιχλίδες και Μονοδάκτυλους (άγρια ψάρια);

φιλικά

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι τα σαε κάνουν εξαιρετική δουλειά δεν θα σου πρότεινα πάνω από 2 δεδομένου ότι το τελικό τους μέγεθος φτάνει 10 cm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

-οι γλύφτες οι τα SAE είναι πιο αποτελεσματικά στο φάγωμα της καφέ άλγης;

-Μου παρουσιάζεται στα τζάμια, τα διακοσμητικα και στα φύλλα. Οι γλύφτες πανε παντού η μόνο στα τζάμια;

-Για ένα ενυδρείο 180λ, πόσα πρέπει να έχω για να έχουν αποτελεσματικότητα;

φιλικά

Συμφωνώ με τον φίλο skippergr. Μην φοβάσαι πηγαίνουν παντού και καθαρίζουν το κάθε χαλικάκι και φύλλο ένα-ένα ξεχωριστά. Το σίγουρο είναι ότι θα τους τελειώσει το φαγητό σύντομα!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο skippergr. Μην φοβάσαι πηγαίνουν παντού και καθαρίζουν το κάθε χαλικάκι και φύλλο ένα-ένα ξεχωριστά. Το σίγουρο είναι ότι θα τους τελειώσει το φαγητό σύντομα!!! :rasp:

Και εγώ ρε παιδιά σε 100 λίτρα νερό έχω ένα γλύφτη μήπως χρειάζεται να βάλω κι άλλους;;; Βλέπω και κάνει καλή δουλειά αλλά σαν να μου φαίνεται πως θα πρέπει να βάλω άλλον έναν....Τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα SAE κανουν απιστευτη δουλεια με την τριχοφυη αλγη των φυτων ... βαλε ομως και ενα γλυφτη

Link to comment
Share on other sites

Να ξεχωρίσουμε τι εννοείται όταν λέτε "γλύφτη".

Αν εννοείται ότος είναι πολύ καλοί και πάνε σε κοπαδάκι 5-6 ατόμων.

Αν εννοείται cae προσωπικά δεν τους προτείνω και αν είναι περισσότεροι από ένας πολύ πιθανόν να πλακώνονται.

Αν εννοείται κάποιον άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Να ξεχωρίσουμε τι εννοείται όταν λέτε "γλύφτη".

Αν εννοείται ότος είναι πολύ καλοί και πάνε σε κοπαδάκι 5-6 ατόμων.

Αν εννοείται cae προσωπικά δεν τους προτείνω και αν είναι περισσότεροι από ένας πολύ πιθανόν να πλακώνονται.

Αν εννοείται κάποιον άλλο.....

Εγώ εννοώ αυτά που κολλάνε στο τζάμι και το πιπιλάνε, ποιό είδος είναι ακριβώς δε ξέρω :rasp: . Εμφανισιακά πάντως προτιμώ τα SAE

Link to comment
Share on other sites

και για τη διευκρίνηση σε σχέσει με τα sae να είναι καλά ο istellas

http://www.istellas.gr/aquarium/my_fishes_..._siamensis.html

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοώ αυτά που κολλάνε στο τζάμι και το πιπιλάνε, ποιό είδος είναι ακριβώς δε ξέρω :rasp: . Εμφανισιακά πάντως προτιμώ τα SAE

Εννοεις τους pleco.

Link to comment
Share on other sites

(οι γλύφτες οι τα SAE (Otocinclus affinis) είναι πιο αποτελεσματικά στο φάγωμα της καφέ άλγης:rasp:

*Οι πλέκο μου φαίνεται ότι θα είναι πιο παραγωγικοί αφού λές ότι έχεις άλγη και στα τζάμια θα καθαρίσουν οτιδίποτε στο ενυδρείο έχει άλγη.(φύλλα, πέτρες, τζάμι) Τα Sae είναι καθαριστές βυθού μπορούμε να πούμε αν και καθαρίζουν και αυτοί τα πάντα. Και τα δύο είδη είναι καλά, αλλά σου συστήνω πλέκο και στο εξηγώ παρακάτω.

(Μου παρουσιάζεται στα τζάμια, τα διακοσμητικα και στα φύλλα. Οι γλύφτες πανε παντού η μόνο στα τζάμια:lmao:

*Οι πλέκο λεγόμενοι και γλύφτες πηγαίνουν παντού, όχι μόνο στα τζάμια.

(Για ένα ενυδρείο 180λ, πόσα πρέπει να έχω για να έχουν αποτελεσματικότητα:lmao:

*2 Πλέκο 10εκ. θα είναι αρκετοί

(Μπορούν να συνυπάρξουν με κιχλίδες και Μονοδάκτυλους (άγρια ψάρια):lmao:

* Αν Έννοείς Αμερικάνες, τότε ναί μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω.

Άλλο είναι τα SAE (Crossocheilous siamensis) και άλλο είναι τα Otocinclus affinis και άλλο τα CAE (Gyrinocheilus aymonieri).

Τελείως διαφορετικά είδη έτσι????

Link to comment
Share on other sites

οι γλύφτες οι τα SAE () είναι πιο αποτελεσματικά στο φάγωμα της καφέ άλγης;

-Μου παρουσιάζεται στα τζάμια, τα διακοσμητικα και στα φύλλα. Οι γλύφτες πανε παντού η μόνο στα τζάμια;

-Για ένα ενυδρείο 180λ, πόσα πρέπει να έχω για να έχουν αποτελεσματικότητα;

-Μπορούν να συνυπάρξουν με κιχλίδες και Μονοδάκτυλους (άγρια ψάρια);

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Όταν λέμε γλείφτες μιλάμε για μία πληθόρα ψαριών.Όλα είναι γλύφτες και το καθένα έχει τον τομέα του.

1)Οι Otocinclus affinis είναι ψάρια τα οποία λόγο τηε μορφολογίας τους μπορούν και δουλεύουν αποτελεσματικά και σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία και τρώνε τις πιο πολλές άλγες.Είναι πραγματικοί εργάτες,αρκετά ευαίσθητα ψάρια θα πρέπει να έρχονταιι σε ομάδα τουλάχιστον των τεσσάρων και κατά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο μας τουλάχιστον 1 ώρα προσαρμογή.

2) Οι SAE κοινώς siamensis algea eaters είναι κυρίως για την μαύρη τριχοειδή άλγη (μακριά από εμάς) αλλά είναι πολύ εύκολο να μπερδευτεί κάποιος κατά την αγορά τους και να πάρει CAE (Chinese algea eaters) ή να πάρει flying fox.Η ειδοποιός διαφορά είναι στην μαύρη γραμή που στα sae ξεκινά από την άκρη στο κεφάλι τους και σταματάει στην άκρη της ουράς τους ενώ στα flying fox ξεκινάει από το κεφάλι και σταματάει πριν την ουρά τους και στους chinese alge eaters που η γραμμή ναι μεν ξεκινάει και τελειώνει όπως στα sae αλλά δεν είναι μία συνεχόμενη μαύρη μονοκόματη γραμμή αλλά αποτελείτε από κυλίδες.Οι κινέζοι μετά από ένα σημείο αποκτούν επιθετικοί συμπεριφορά και μόνο θόρυβο κάνουν πρά παράγουν έργο.

3) Έπειτα υπάρχουν οι πλέκοστομοι οι οποίοι είναι εκατοντάδες τα είδη τους άλλα πιο συνήθη και άλλα πιο σπάνια

Εν κατακλείδη θα σου πρότεινα να βάλεις 4 - 6 οττόκυνκλους και 4 SAE οι οποίοι είναι εργάτες και μπορεί να μην τους βλέπεις αλλά κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...