Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

Μιας και ειμαι επιρρεπης στις κακες παρεες :P ηταν θεμα χρονου να κανω το μεγαλο βημα

και αυτη την φορα θα το παω πιο οργανωμενα και με την βοηθεια σας ελπιζω να αποφυγω τυχον λαθη!

Λοιπον,το νεο μου αποκτημα ειναι ενα sun sun 128 λιτρων (περιπου 115 καθαρα).

Εχει εσωτερικο φιλτρο με πατεντα (ενας κυκλοφορητης ανεβαζει το νερο σε μια "θηκη" για υλικα και αυτο επιστρεφει στο ενυδρειο.

Με μπακαλιστικους υπολογισμους χωραει περιπου 2 λιτρα max βιολογικο υλικο.

Απο φωτισμο εχει 2 τ5 λαμπες λευκες (24w και 14.000k η μια).

Θερμοστατη δεν εχω αλλα φανταζομαι ενας 100αρης θα ειναι αρκετος (μιας και το σημειο που θα μπει ειναι ζεστο)

Το νερο της βρυσης εχει

PH 7,5

GH 8

KH 7

(επιτελους σταματησανε τις εργασιες στο δικτυο και εχουν σταθεροποιηθει οι τιμες)

Τωρα αρχιζουν οι αποριες...και ειναι πολλες.

απο ψαροσυνθεση δεν εχω αποφασισει ακομα.Δεν θελω να μπλεξω με διεργασιες νερου οποτε νομιζω παμε ειτε για ζωοτοκα (ενα χαρεμακι) 'η για κρυου νερου (φανταζομαι 2-3 χρυσοψαρα max).καποια αλλη προταση?

να βαλω ενα ειδος βιολογικου υλικου (πχ μονο siporax κανονικο 'η κατι σε συνδιασμο siporax/mini/substat κλπ)?

οι λαμπες μου αρκουν για ευκολα φυτα?πρεπει να αλλαχτει καποια?

ο βυθος με εχει παιδεψει λιγο.

στο μικρο μου εχω υποστρωμα και ψιλο χαλικακι αλλα με οποιαδηποτε "εργασια" στον βυθο ανακατευεται και χαλαει οπτικα.πως μπορω να το αποφυγω αυτο?σκετη αμμο/χαλικι?σκετο υποστρωμα?αν παιξω χωρις υποστρωμα θα ειναι απαγορευτικο για ποικιλια φυτων?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?

μπορεις να βαλεις αφρικανικες κιχλιδες με αμμο , πετρες , και λιγα ευκολα φυτακια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παμε ενα ενα τις ερωτησεις σου.

Για αρχη οι λαμπες θελουν αλλαγη γιατι εχουν λαθος κελβιν.Στο γλυκο νερο και ειδικα στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.Οπωτε παιρνεις μια και μια.

Τα βατ φτανουν για ευκολα φυτα,εισαι περιπου στο 0.5w/tl.

Υποσρωμα σκετο δεν γινετε να βαλεις.Για βυθο διαβασε εδω.

Τωρα απο ψαρια εχεις πολλες επιλογες.Μερικες απο αυτες που μπορω να σκεφτω με νερο βρυσης ειναι:

Αφρικανες απο Τανγκανικα

Ζωοτοκα

Ενα κοπαδι απο αρσενικα και θηλυκα pseudomugil gertrudae με ενα ζευγαρι tateurndina ocellicauda.

Ενα κοπαδι απο αρσενικα και θηλυκα pseudomugil furcatus με ενα ζευγαρι tateurndina ocellicauda.

Καποια ειδη melanotaenia

Μια ομαδα απο τιγρακια

Μια ομαδα απο cherry barbs

Μια ομαδα απο white clouds.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλα,απλα δεν μου ερχονται..

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...εχω πολυ διαβασμα να ριξω γιατι ομολογω οτι τα ειδη που μου προτεινετε τα ξερω ελαχιστα.

αυριο θα συνεχισω τις αγορες και κυριως λαμπες μιας κ ειναι εκτος τοπου οι δικες μου.ισως ειναι χαζη η ερωτηση αλλα οι λαμπες του εμποριου κανουν?(εννοειται να πληρουν τις ιδιες προδιαγραφες σε watt,kelvin, κλπ).επειδη βλεπω οτι οι τιμες σε ενυδρειακα καταστηματα και σε απλα καταστηματα φωτισμου απεχουν πολυ.

για τα υλικα του φιλτρου εχετε καποιο ειδος να προτεινετε?που ισως να ειναι καλυτερα 'η με μεγαλυτερη επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλορίζικο και καλογέμιστο. Οι λάμπες δεν χρειάζεται να είναι υποχρεωτικά ενυδρειακές αρκεί να έχουν αυτά που είπες, δηλαδή τα Kelvin που είπε ο rastafarian και τα watt. Από βιολογικό υλικό πολυ καλό είναι το siporax, για κάποιους το καλύτερο αλλά υπάρχουν και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο το καινουριο ενυδρειο!!!!

Δεν χρειαζεται να κανεις συνδυασμο βιολογικου υλικου,εκτος κι αν τα εχεις και δεν θες να αγορασεις...

Σκετο χαλικι δεν ειναι απαγορευτικο για ποικιλια ευκολων φυτων,το εχω κανει κι εγω,αλλα μετα απο καποιους μηνες και αφου δεν εχω βαλει σχεδον καθολου σκουπα τοτε τα φυτα πηραν τα πανω τους....τωρα ειναι μια χαρα!Διαβασε το link που σου εδωσε ο rastafarian,τα λεει εκει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες και τις πληροφοριες παιδια!

Ενταξει ξεκαθαριστηκε λοιπον το θεμα βιολογικου υλικου και απ οτι φαινεται σχετικα με τον βυθο πρεπει να αποφασισω πρωτα την ψαροσυνθεση και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Προχωραμε αργα αλλα σταθερα...

αγοραστηκαν 2 λαμπες η μια στα 4000κ και η αλλη στα 6500κ λευκες,ενας θερμοστατης fluval στα 100w(το σημειο ειναι ζεστο οποτε αρκει,ελπιζω)

και αυριο θα εχω 2 l siporax.

εριξα καμποσο διαβασμα-ψαξιμο σχετικα με τις προτασεις σας και μαλλον προσανατολιζομαι προς τανγκανικα μερια.

βεβαια αρκετα ατομα με διαβεβαιωσαν οτι με προσοχη και σωστο aquascape θα μπορουσα να φιλοξενησω καποια ειδη απο μαλαουι (labidochromis caeruleus)

αλλα σε αυτο θα ηθελα την γνωμη σας.

για βυθο θα παω σε σκετη αμμο ψιλη,και πετρες ασβεστολιθικες ποταμο-βουνισιο-θαλασσινες (δικιας μου εισαγωγης απο Λευκαδα :P ).

Link to comment
Share on other sites

Πάει σε χάσαμε εσένα !!Κρίμα και νόμιζα οτι θα ακολουθούσες τον λαμπερό δρόμο των φυτεμένων :P

Kαλορίζικος φιλαράκι και προσοχή με τις πέτρες και ιδιαίτερα τις θαλασσινές !!

Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι...ειχα κατι τρεχαματα με το 10αρακι μου κ πηγε λιγο πισω το μεγαλο αλλα σημερα πηρα μπρος.

Ρασταφαρι δεν την εκανα ακομα τελειως απο το φυτεμενο εχω το μικρο ακομα! :P

λοιπον εκτος απο οσα θα μου φερουν αγορασα καλου κακου 20 κιλα χαλαζιακη αμμο μπεζ και περιπου 30 κιλα πετρες.

ξεκινησα τα πλυσιματα να καθαρισουν λιγο απο τα φερτα υλικα και ειμαι στο σταδιο αναζητησης ιδεων για το aquascape.πηρε καποιες ιδεες απο τα θεματα εδω και σιγα σιγα θα αρχισω!

να φανταστω ενδεικνυται η χρηση ενυδρειακης σιλικονης για το στησιμο και οχι απλα να στεκονται,ετσι?

καποια αλλη συμβουλη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εστησα...ξεστησα...ξαναεστησα...ξαναξεστησα...."μα πως ολοι σηκωνουν νταμαρια και εμενα μου φευγουν απο εδω και απο εκει?"...μα φιλε μου nooba θα πειτε εσεις αυτα που πηρες δεν ειναι πετρες...σχεδον βοτσαλα ειναι...

ξανα στην αναζητηση πετρας λοιπον...

κ εχουμε και τους ψυχαναγκασμους μας, δεν θα βγω στην φυση...θελω οι πετρες να ειναι παρομοιες,ομοιομορφες και σκουροχρωμες (γκρι μαυρο κλπ) (κατι που φανταζομαι ειναι χλωμο γιατι κυνηγαμε ασβεστολιθικα πετρωματα)

υπαρχει καποιο πετρωμα που να πληρει αυτες τις προδιαγραφες?

να ξερω τι να ζηταω στις μαντρες....

ενδεικτικα μια φωτο που βρηκα στο νετ (επικοινωνησα με το μαγαζι κ δεν εχουν δυστυχως)

IMG_0504.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμια σιλικονη δεν χρειαζεται! Πρωτα σηνεις πετρες και μετα ριχνεις αμμο και εισαι μια χαρα! Η αμμος δενει τις πετρες αλλα πρεπει κι εσυ να τις στησεις καλα και οχι ετοιμοροπα!

Και στη φυση αλλα και στα πετ και στις μαντρες μπορεις να βρεις ωραιες πετρες αρκει να μην ειναι πολυ σαγρε ή αιχμηρες!

Παντως για τα λιτρα σου, επειδη φτιαχνω κι εγω κατι αναλογο ( με ρυθμους σαλιγκαριου βεβαια ) νομιζω πως δεν μπαινουν και τρελα ψαρια για να χρειαστεις τεραστιο νταμαρι!

Πιο πολυ μικρα ψαρακια που ζουν σε κελυφη και πετρες!

Εγω σκεφτομαι για ενα ζευγος julidochromis και ενα neolamprologus ocellatus!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρώτα πέτρες και μετά αμμο!

Βάλε αρκετές πέτρες για βάση κάτω κάτω και σιγά σιγά θα χτίζεις όπως ανεβαίνεις , θα συμπληρώσεις τα κενά!

Τετρις δεν έχεις παιξει :D

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Καμια σιλικονη δεν χρειαζεται! Πρωτα σηνεις πετρες και μετα ριχνεις αμμο και εισαι μια χαρα! Η αμμος δενει τις πετρες αλλα πρεπει κι εσυ να τις στησεις καλα και οχι ετοιμοροπα!

Και στη φυση αλλα και στα πετ και στις μαντρες μπορεις να βρεις ωραιες πετρες αρκει να μην ειναι πολυ σαγρε ή αιχμηρες!

Παντως για τα λιτρα σου, επειδη φτιαχνω κι εγω κατι αναλογο ( με ρυθμους σαλιγκαριου βεβαια ) νομιζω πως δεν μπαινουν και τρελα ψαρια για να χρειαστεις τεραστιο νταμαρι!

Πιο πολυ μικρα ψαρακια που ζουν σε κελυφη και πετρες!

Εγω σκεφτομαι για ενα ζευγος julidochromis και ενα neolamprologus ocellatus!

Παλιο ζηλιαρη! :P

Link to comment
Share on other sites

Παλιο ζηλιαρη! :P

Χαχαχαχ αν δεις τα θεματα μας σου ριχνω κανα 4μηνο στο κεφαλι φιλαρακι! Νουμπα!

Βεβαια εγω σερνομαι και δεν εχω αξιωθει ακομη ουτε καν τις πετρες να στησω!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε πρωτα να βρουμε τα ψαρια γιατι εγω δεν βρησκω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάτε, τις πέτρες δεν τις κολλάτε; Και πως στέκονται αυτά τα βουνά χωρίς να πέσουν; :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε πρωτα να βρουμε τα ψαρια γιατι εγω δεν βρησκω τιποτα..

Ξερω που εχει! Αν θες στειλε πμ να σου πω! Βεβαια ειναι λιγο μακρια απο κει που εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάτε, τις πέτρες δεν τις κολλάτε; Και πως στέκονται αυτά τα βουνά χωρίς να πέσουν; :jawdrop:

Τετρις δεν έπαιζες :D
Link to comment
Share on other sites

Καμια σιλικονη δεν χρειαζεται! Πρωτα σηνεις πετρες και μετα ριχνεις αμμο και εισαι μια χαρα! Η αμμος δενει τις πετρες αλλα πρεπει κι εσυ να τις στησεις καλα και οχι ετοιμοροπα!

Και στη φυση αλλα και στα πετ και στις μαντρες μπορεις να βρεις ωραιες πετρες αρκει να μην ειναι πολυ σαγρε ή αιχμηρες!

Παντως για τα λιτρα σου, επειδη φτιαχνω κι εγω κατι αναλογο ( με ρυθμους σαλιγκαριου βεβαια ) νομιζω πως δεν μπαινουν και τρελα ψαρια για να χρειαστεις τεραστιο νταμαρι!

Πιο πολυ μικρα ψαρακια που ζουν σε κελυφη και πετρες!

οι αποριες μου σχετικα με το χτισιμο εχουν λυθει (απο το ποστ αυτο περασαν αρκετες μερες και με μπολικο ψαξιμο εβγαλα ακρη).η απορια μου τωρα ηταν αν ξερουμε συγκεκριμενο πετρωμα 'η εστω τυπο πετρας που να ειναι στο στυλ που ψαχνω.

παντως απο θεμα ψαροσυνθεσης τα κοχυλοψαρα εμενα προσωπικα δεν με εμπνεουν καθολου.

θα δοκιμασω 'η tanganyika βιοτοπο πετρας 'η με πολλεεεεες πετρες να κανω μια αποπειρα για malawi

Εννοείται πρώτα πέτρες και μετά αμμο!

Βάλε αρκετές πέτρες για βάση κάτω κάτω και σιγά σιγά θα χτίζεις όπως ανεβαίνεις , θα συμπληρώσεις τα κενά!

Τετρις δεν έχεις παιξει :D

ετσι το ξεκινησα αλλα οταν παιζεις με βοτσαλακια (max 5-6 cm) το υψος που μπορεις να φτασεις ειναι περιορισμενο (και οι κρυψωνες ακομα περισσοτερο)

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες μου σχετικα με το χτισιμο εχουν λυθει (απο το ποστ αυτο περασαν αρκετες μερες και με μπολικο ψαξιμο εβγαλα ακρη).η απορια μου τωρα ηταν αν ξερουμε συγκεκριμενο πετρωμα 'η εστω τυπο πετρας που να ειναι στο στυλ που ψαχνω.

παντως απο θεμα ψαροσυνθεσης τα κοχυλοψαρα εμενα προσωπικα δεν με εμπνεουν καθολου.

θα δοκιμασω 'η tanganyika βιοτοπο πετρας 'η με πολλεεεεες πετρες να κανω μια αποπειρα για malawi

ετσι το ξεκινησα αλλα οταν παιζεις με βοτσαλακια (max 5-6 cm) το υψος που μπορεις να φτασεις ειναι περιορισμενο (και οι κρυψωνες ακομα περισσοτερο)

Δεν έχεις πετύχει τα κατάλληλα. ;)

Για τις πέτρες , να προσθέσω ότι καλό είναι να διαλέγουμε μεγέθη μεγαλύτερα της γροθιάς και όχι μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πετύχει τα κατάλληλα. ;)

Για τις πέτρες , να προσθέσω ότι καλό είναι να διαλέγουμε μεγέθη μεγαλύτερα της γροθιάς και όχι μικρότερα.

Λες?

Ειναι καποια ειδη ομορφα, δεν αντιλεγω, αλλα εμφανισιακα τουλαχιστον μαρεσουν τα mbuna με τα μπουνια...(ειδικα labidochromis και saulosi τα εχω ερωτευτει!)

οπως και να χεις με βαζεις σε σκεψεις τωρα για περισσοτερο ψαξιμο!

Αυτο τον εμπειρικο κανονα με την γροθια δεν τον ηξερα...οι πρωτες πετρες που πηρα ειναι μεγαλυτερες απο γροθια...2χρονου παιδιου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...