Jump to content
Sign in to follow this  
Indian

Νέο Ξεκίνημα Με Φυτεμένο

Recommended Posts

Κάλησπέρα,

Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο τρυπάκι για κατασκευή νέου ενυδρείου από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με κέρδισαν τα φυτεμένα!

Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας τα μέτρα. Διαβάζοντας δεξιά αριστερά παρατηρώ ότι για να έχεις φυτεμένο έστω και με λίγα Λίτρα πρέπει να του δώσεις ύψος? Πόσο όμως? ώστε να μην είναι και δύσκολο στο καθαρισμό και στη συντήρηση?

Παίρνω τα μέτρα μου, παίρνω τα ψαλίδια μου παίρνω τις ταινίες μου ( κολλητικές ) και κάτι χαρτόκουτες από το γειτονικό σουπερ μαρκετ και αρχίζω χειροτεχνίες. ( να δούμε στο μάτι πως περίπου θα είναι σε 3D καταστάσεις και οχι μόνο στο χαρτί)

Το μόνο σίγουρο είναι το μήκος μου 60cm οπότε φτιάχνω

• για αρχή μια κούτα 60χ20χ50 -------> Χμμμμ καλό για συρτιαριερα ανάποδη ( δεν μας κανει πολύ στενό)
  • δίνω βάθος όσο με παίρνει και φτάνω με το ζόρι 60χ30 και μειώνω ύψος σε 40 ----> τώρα κάτι γίνεται ( τη γνώμη σας και εδώ)

και έτσι με τους πρόχειρους υπολογισμούς μεικτά λίτρα 72 .

Με αυτά τα δεδομένα θέλω προτάσεις για εύκολα φυτάκια μιας και είμαι νέος στο άθλημα.

έχω σταμπάρει τα παρακάτω:

1. Eleocharis Parvula ( για γρασιδάκι)
  2. Java Moss ( για δέσιμο σε καμιά ρίζα ή πέτρα )
  3. Fontinalis Antipyretica Wilow
  4. Taxiphyllum Sp. 'spiky'
  5. Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει )
  6. Cryptocoryne Wendtii ''green''
  7. Staurogyne Repens ( καταπληκτικό χρώμα )
  8. Δικές σας προτάσεις....! ( να βάλω και τπτ πιο απαιτητικό? )

Υπόστρωμα το ψάχνω ακόμα , ενώ για βυθό χαλικάκι μάυρο και ίσως σε ένα σημείο λίγο άμμο ( συζητήσιμο)
Co2 θα φτιαχτεί DIY αυτό

Τέλος από ψάρια ένα χαρεμάκι από 4-5 μικρά θα μπορέσει να μπεί ( πχ ινδιανάκια )

Edited by Indian

Κάλησπέρα,

Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο τρυπάκι για κατασκευή νέου ενυδρείου από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με κέρδισαν τα φυτεμένα!

Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας τα μέτρα. Διαβάζοντας δεξιά αριστερά παρατηρώ ότι για να έχεις φυτεμένο έστω και με λίγα Λίτρα πρέπει να του δώσεις ύψος? Πόσο όμως? ώστε να μην είναι και δύσκολο στο καθαρισμό και στη συντήρηση?

Παίρνω τα μέτρα μου, παίρνω τα ψαλίδια μου παίρνω τις ταινίες μου ( κολλητικές ) και κάτι χαρτόκουτες από το γειτονικό σουπερ μαρκετ και αρχίζω χειροτεχνίες. ( να δούμε στο μάτι πως περίπου θα είναι σε 3D καταστάσεις και οχι μόνο στο χαρτί)

Το μόνο σίγουρο είναι το μήκος μου 60cm οπότε φτιάχνω

• για αρχή μια κούτα 60χ20χ50 -------> Χμμμμ καλό για συρτιαριερα ανάποδη ( δεν μας κανει πολύ στενό)
  • δίνω βάθος όσο με παίρνει και φτάνω με το ζόρι 60χ30 και μειώνω ύψος σε 40 ----> τώρα κάτι γίνεται ( τη γνώμη σας και εδώ)

και έτσι με τους πρόχειρους υπολογισμούς μεικτά λίτρα 72 .

Με αυτά τα δεδομένα θέλω προτάσεις για εύκολα φυτάκια μιας και είμαι νέος στο άθλημα.

έχω σταμπάρει τα παρακάτω:

1. Eleocharis Parvula ( για γρασιδάκι)
  2. Java Moss ( για δέσιμο σε καμιά ρίζα ή πέτρα )
  3. Fontinalis Antipyretica Wilow
  4. Taxiphyllum Sp. 'spiky'
  5. Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει )
  6. Cryptocoryne Wendtii ''green''
  7. Staurogyne Repens ( καταπληκτικό χρώμα )
  8. Δικές σας προτάσεις....! ( να βάλω και τπτ πιο απαιτητικό? )

Υπόστρωμα το ψάχνω ακόμα , ενώ για βυθό χαλικάκι μάυρο και ίσως σε ένα σημείο λίγο άμμο ( συζητήσιμο)

Co2 θα φτιαχτεί DIY αυτό

Τέλος από ψάρια ένα χαρεμάκι από 4-5 μικρά θα μπορέσει να μπεί ( πχ ινδιανάκια )

Καλη αρχη!

Ξεκιναμε απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και θα σου πω οτι κατι λαθος διαβασες μια και στο φυτεμενο δεν θελουμε πολυ υψος λογο φωτισμου.Οσο πιο κοντο τοσο πιο καλα.Οπως λεω το υψος να το κανεις 30-35 και να δωσεις πιο πολυ σε μηκος αν σε παιρνει.

Απο φωτιστικο τι θα κανεις?Το ενυδρειο θα το φτιαξεις εσυ απ οτι καταλαβα.Θα κανεις και καπακι?

Παμε στα φυτα τωρα.

Ολα καλα τα εχεις διαλεξει αλλα την μπαλα αλγης μη τη βαλεις..οπως λεει και το ονομα της ειναι μπαλα απο αλγη και οχι μουχλα και ειναι απο τις χειροτερες,μπορει να σου γεμισει το ενυδρειο και μετα κλαφτα...

Υποστρωμα με τα φυτα που γραφεις δεν χρειαζεσε,βαλε ενα ψιλοκοκο χαλικακι η αμμο.

Τωρα για το co2 εχω τις ενστασεις μου,καλο το diy αλλα εχει πολλα μειον δυστοιχος.Μερικα απο αυτα ειναι τα παρακατω.

1)Δεν εχει σταθερη ροη με αποτελεσμα να εχεις σκαμπανευασμτα που σε πανε σε αλγες.

2)Θεμα διαχυσης,Θα πρεπει να πας σε σκαλα η να φτιαξεις εναν diy διαχτυτηρα.

Εχεις διαβασει τα προφιλ των φυτων που σκεφτεσε να βαλεις?

Καπάκι λέω να μην κάνω ( δεν τα προτιμώ ) και φωτισμό να φτιάξω ένα δικό μου είτε κρεμαστό είτε με μία βάση .

Από τι είδα χρειάζομαι Λάμπα φθορισμού γύρω στα 24Watt . Σε μετατροπή σε Κελβιν ( που αναγράφονται στα άρθρα) πως υπολογίζω αυτές του εμπορίου ?

Όσο αναφορά τα προφίλ των φυτών τα έχω ρίξει μια ματιά και απ' ότι έχω δει έχουν παραπλήσιες απαιτήσεις.

Με Co2 Τί να κάνω δλδ? αγορά ετοιμου??

Eφόσον το μελετάς και θέλεις να κάνεις κάτι σωστό και όμορφο πας από την αρχή για μπουκάλα co2 δαγκωτό!!

Λάμπα : αν πάμε με βάση τον μπούσουλα watt/λίτρο στα 72 λίτρα με 40 ύψος είσαι οριακά.Βέβαια χαμηλώνοντας το ύψος πχ στο 35

ή αυξάνοντας τα watt αλλάζουν κατα πολύ τα πράγματα.Οι λάμπες όλες αν το ψάξεις λίγο στο net αναφέρουν και τα kelvin τους.

Υπόστρωμα: ναι μεν δεν χρειάζεται να βάλεις με τα φυτά που έχεις επιλέξει,αλλά αν στο μέλλον θελήσεις ένα πιο απαιτητικό φυτό γιατί

να μην το έχεις το υπόστρωμα και να προσπαθείς να συντηρήσεις το φυτάκι με ταμπλέτες ??(αν και δεν βλέπω χωρίς αυτό την eleocharis ναγίνεται γκαζον)

Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει ) marimo ball

(χωρίς σχόλια)

Αν θες μια γωνίτσα με άμμο θα πρέπει να ξεχάσεις το υπόστρωμα.Δεν πάνε μαζί αυτά.

Ρίξε και μια ματιά στα προφίλ των φυτών που έχουμε εδώ στο forum και εδώ είμαστε και πάλι :)

Kαλή αρχή λοιπόν και από εμένα :)

Καπάκι λέω να μην κάνω ( δεν τα προτιμώ ) και φωτισμό να φτιάξω ένα δικό μου είτε κρεμαστό είτε με μία βάση .

Από τι είδα χρειάζομαι Λάμπα φθορισμού γύρω στα 24Watt . Σε μετατροπή σε Κελβιν ( που αναγράφονται στα άρθρα) πως υπολογίζω αυτές του εμπορίου ?

Όσο αναφορά τα προφίλ των φυτών τα έχω ρίξει μια ματιά και απ' ότι έχω δει έχουν παραπλήσιες απαιτήσεις.

Με Co2 Τί να κάνω δλδ? αγορά ετοιμου??

Φωτισμο με τα φυτα που θες πρεπει να εχεις τουλαχιστον 0.5w/lt,οπωτε σε 70 λιτρα και με ενα υψος 30-35εκ θες 35 βατ τουλαχιστον συνολικο φωτισμο.

Απο κελβιν,στο φυτεμενο βαζουμε 6500 και 4500.

CO2 η καλυτερη λυση ειναι μπουκαλα και ξενιαζεις μια και καλη και αν πας σε μεγαλητερο ενυδρειο αργοτερα θα την εχεις για εκει.

Καλησπερα και απο εμενα.... Καλη αρχη στο εγχειρημα σου. Συμφωνω σε οτι σου ειπαν παραπανω τα παιδια. Σε ΟΛΑ.

Μην το ψηλωσεις πολυ.... ρωτα και εμενα που παλευω με 45 υψος.

Στις λαμπες για φυτεμενο να ψαξεις τα κελβιν με προσοχη (κοντα στα 6000/6500+-500Κ) με λευκο φως δλδ και τα βατ. Ενας γενικος κανονας για τα βατ ειναι να πας βατ/λιτρο για σχετικα απαιτητικα πραγματ....αν και παλι αυτο απο ενυδρειο σε ενυδρειο παιζει....σου ξαναλεω οτι ειναι μπουσουλας.

Τωρα το co2 μονο καλο θα κανει στα φυτα σου και αν θελεις κατι σε στυλ γρασιδακι ειναι απαραιτητο( μαζι με τον ισχυρο φωτισμο).

Αν με ρωτας μπουκαλα η diy.... μαλλον θα σου πω μπουκαλα...τι μαλλον, σιγουρα....Βεβαια το βλεπεις και το μελετας και εσυ.

Καλη επιτυχια λοιπον!!!!

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... το βάζω μπροστά σιγά σιγά και μέχρι να βάλω τον εξοπλισμό θα σκέφτομαι αρκετά ;)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Stelios GnD
      Καλησπέρα σε όλους!
      Είμαι γενικά νέος στον χώρο. έχω ένα 30λιτρο ενυδρείο στο οποίο είχα 9 gappies. Είχα κάποια θεματακια μέχρι να στρώσει αλλά εν τέλη όλα καλά.
      Στο ενυδρείο τρέχει ένα eheim classic 150 (martix/purigen)  το οποίο πλέον είναι στρωμένο. 
      Λόγω ότι δεν μπορούσα να έχω τις συνεχείς γέννες των guppies, τα έδωσα σ έναν φίλο που έχει μόνο guppies.
      To πλάνο μου είναι να το μετατρέψω σε ένα βαριά φυτεμένο beta tank και μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:
      1) το classic 150 είναι αρκετό ? σκεφτόμουν μήπως το αναβαθμίσω σε classic 250
      2) Θεωρείτε ότι πρέπει να reset-αρω την βιολογία μου ή απλά να συνεχίσω ως έχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

• By Κατριν
      Καλησπέρα σας, 
      Ήρθε επιτέλους το πρωτοχρονιατικο μου δώρο 😁. Και μαζί με αυτό το πρώτο μου level up από τα 60 στα 180 (μάλλον θα υπάρξουν κι άλλα ήδη σκέφτομαι το 3ο 😜). Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να το κάνω πιο σωστά αυτή τη φορά, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όχι ότι δεν έχω ρίξει διάβασμα, αλλά οι ερωτήσεις ξεπεταγονται σαν μανιταρια. Λοιπόν 1η ερώτηση: κάνει αυτό για υποστρωμα; 
      https://www.pool-store.gr/ell/product/Leyki-Xalaziaki-Ammos
      Οι δύο εκδοχές που σκέφτομαι είναι είτε αφρικανικές κιχλιδες, είτε φυτεμένο με ως μέτρια φυτά 

• By bbetta
      Μπορεί να χρειάστηκε να αποχωριστώ τον ύφαλό μου αλλά και σχεδόν όλους τους εξοπλισμούς και ενυδρεία που είχα μαζέψει πάνω από μια δεκαετία που ασχολούμαι, το μικρόβιο όμως δεν φεύγει...
      Οι υποχρεώσεις, οι σπουδές και η συχνή απουσία από το σπίτι επέβαλαν ... επιστροφή στις ρίζες. 
      Ο κατάλληλος μονομάχος βρέθηκε (αναλυτικές πληροφορίες παρακάτω), το σύστημα στήθηκε με τέτοιο τρόπο που να έχει εντυπωσιακά χαμηλό κόστος και απαιτήσεις συντήρησης μηδενικές (γεγονός που μου δίνει την δυνατότητα να κρατάω το νερό σε απίστευτη καθαρότητα, περισσότερο από οποιοδήποτε σύστημα που είχα ποτέ). 

Μετά από χρόνια ενασχόλησης ομολογώ πως ήταν ευπρόσδεκτο αυτό το διάλειμμα από την πίεση που ασκεί ένα πολύπλοκο σύστημα, κάτι που μου δίνει την δυνατότητα να χαρώ το χόμπι ακόμα περισσότερο και να επιστρέψω εν καιρώ ακόμα πιο δυναμικά. 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25 * 24 * 27
      Συνολικά Λίτρα: 16.2 (15 καθαρά)

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias Nana, Java Moss, Ceratophyllum Demersum, Cladophora Aegagropila
      Ψάρια: Μονομάχος
      Άλλα είδη: 1 Red Cherry, 1 Clea Helena

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Χαρτόνι Ματ 
      Ξύλα: Mopani 
      Βυθός: 0.7-1.2 mm Βασάλτης και Eheim Substrat Pro 
      Διακοσμητικά: Catappa Leaves και Alder Cones προστίθενται και αλλάζουν συχνά για να δώσουν ένα πιο βιοτοπικό λουκ και τις απαραίτητες τανίνες. Για μένα δεν νοείται μονομαχοενυδρείο χωρίς φύλλο Catappa. 

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: e27 5w 4000K 600lm
      Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: Aquael Fan Mini
      Θέρμανση: Dophin 25W
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -

Διατροφή: Ποικιλία Τροφών που αλλάζουν συχνά. Μερικά παραδείγματα:
      Ξηρές: Tropica Betta Granulat, Ocean Nutrition Prime Reef Flakes, Ocean Nutrition Formula One Pellets S, Sera Vipan
      Κατεψυγμένες: Mysis, Artemia, Bloodworms
      Ζωντανές: Grindal, Marine Amphipods

Παράμετροι
      pH: 6.9
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-4
      Νιτρικά (ΝΟ3): <5
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.5°C

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο. Αλλάζει τουλάχιστον το 20% κάθε βδομάδα. Συχνά εκτελούνται μικρές αλλαγές της τάξεως του 5-10%. 
      Προετοιμασία νερού: Σχεδόν αποκλειστικά Α/Ο

Φωτογραφίες:

Προφίλ Μονομάχου “Jäger”
      Επιστημονική ονομασία: Betta Splendens (Domesticated Morph)
      Τύπος Ουράς: Halfmoon Plakat (HMPK)
      Χρωματισμός: Super/Solid Red
      Φύλο: Αρσενικό
      Χώρα Εκτροφής: Ελβετία 🇨🇭(Züri Betta) 
      Ημ. Γέννησης: 20/05/18
      Ημ. Απόκτησης: 12/10/18
      Γονείς:
      Αρσενικό: Super Orange HMPK από Tawinfarm, Thailand 🇹🇭 
      Θηλυκό: Super Red Double Tail Plakat (DTPK) από Pichet Plaisanguan/Siamplakad Farm, Thailand

Σημείωση:  Διατηρώ bettas για μια δεκαετία και ειδικές συνθήκες με οδήγησαν στο να περιοριστώ τόσο σε χώρο. Δεν προτείνω σε κανέναν αρχάριο ή σε οποιονδήποτε που δεν έχει ήδη ενυδρείο και θα προβεί σε αγορά νέου, να χρησιμοποιήσει γυάλα μικρότερη των 20-25 λίτρων. Συμφωνώ με την γραμμή του φόρουμ και το υπάρχον προφίλ, εφόσον τηρούνται ορισμένες προϋποθέσεις. 

Το παρόν θέμα έχει σκοπό να δώσει ένα παράδειγμα απλοϊκου scape αλλά πολύ περισσότερο να ακολουθήσει την πορεία αυτού του ψαριού για το οποίο όπως παρατηρείτε έχουμε πάρα πολλά δεδομένα για να δούμε την εξέλιξή του, αλλά και των απογόνων του. Εξαιρετικά σπάνια έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις την ακριβής ημερομηνία γέννησης και αναλυτικά τα χαρακτηριστικά των γονιών ενός μονομάχου. 
      Θα ανεβάσω μελλοντικά προγενέστερες φωτό για να δούμε ποσό έχει αλλάξει από τότε που ήρθε στην κατοχή μου.  

Βασίλης
    • By Δάφνη καραμπίγκα
      πρόσφατα αγόρασα ενιδρείο με ψαράκια gubby, οστώσο δεν ξεχωρίζω πια είναι τα αρσενικά και πία τα θυληκά. Απο 12 ψάρια έμεινα με 6 (γιατί ορισμένα τσιμούσαν τα άλλα). Θέλω να τους διαμορφώσω το ενυδρείο για να είναι ευνοικό για αυτά. καθώς επίσης και με τι ψάρια μπορώ να τα έχω μαζί, και σε τι θερμοκρασία; (απο εκεί που τα πήρα ούτε ήξεραν να μου πουν πολλά πολλά)

Οπότε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ευχαριστώ!

• By Eftihis AstoXoC
      Καλημέρα σας είμαι καινούργιος γενικά σε φόρουμς και ψάχνω πληροφορίες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω 1 μονομάχο 5 kuhli loaches και περίπου 30 κοπαδόψαρα (Green neon tetra ή neon tetra ή ember tetra ή harlequin rasbora ή glowlight tetra) δεν ξέρω πόσα να βάλω ώστε να έχουν και χώρο να μετακινούνται άνετα (από το site aqadvisor με έναν τέτοιο συνδυασμό μου λέει ότι βρίσκομαι από 65% εως 75% ανάλογα με το ψάρι που επιλέγω) επίσης θα ήθελα και μια γνώμη εμπειρική ή γενική για ποιο κοπαδόψαρο να διαλέξω για την συμβίωση και οπτική ευχαρίστηση με τον μονομάχο (το ενυδρείο είναι στα 100 λίτρα με μια μεγάλη ρίζα {Dark Iron Wood} και αρκετές πέτρες σε ποταμίσια άμμο και θα το κάνω σε blackwater θέμα με φύλλα αμυγδαλιάς κτλπ. Η λάμπα θα είναι LED color για φυτά γιατί σκέφτομαι να βάλω: anubias, Java fern, Java moss και ίσως και κανένα φυτό επιφανείας) Ευχαριστώ για ότι συμβουλή και να μου δώσετε είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις. 
    • By panagiotis_dms
      Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x30
      Συνολικά Λίτρα: 54
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: anubia nana petite, buchephalandra sp "green", microsorum pteropus, limnobium laevigatum, marsilea hirsuta, (μία κρυπτοκορίνα που δυστυχώς δεν θυμάμαι ονομασία)
      Ψάρια: 6 x corydoras panda 
      Άλλα είδη: red cherry shrimp, blue velvet shrimp, amano shrimp, λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: -
      Πέτρες: -
      Ξύλα: Jati Wood, Mangrovia Wood
      Άλλα διακοσμητικά : 2-3 σκόρπια μεγάλα alder cones. Θα βγουν όμως.
      Υπόστρωμα: Tropica Aqua Soil
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λεντοταινία περίπου στα 1000lm 6000K. Ο φωτισμός δουλέυει με ντίμερ στο 70% της απόδοσης. 
      Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες. 18:00-01:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Fluval 106
      Θέρμανση/ Ψύξη: 50w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Τα σφουγγάρια του φίλτρου αντικαταστάθηκαν με filterwool στις υποδοχές. 
      Διατροφή: Algae Wafer 

Παράμετροι
      pH: 7,5
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30-40% κάθε εβδομάδα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κουβά με prime, κυκλοφορητή και θερμοστάτη
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή του filterwool ανά εβδομάδα ή μαξιμουμ 2 εβδομάδες

Το ενυδρείο τρέχει συνολικά 4 μήνες, 2 μήνες σαν φουλ φυτεμένο με διοξείδιο το οποίο όμως ξεστήθηκε και έγινε έτσι. Από τα ξεφυτέματα χρειάζεται λίγη προσθήκη υποστρώματος στην αριστερή μεριά αλλά δυστυχώς μου τελείωσε.
      H ψαροσύνθεση θα αλλάξει επίσης σύντομα μιας και το ενυδρείο έχει προγραμματιστεί να φιλοξενήσει 3 θυληκές μονομάχους. 

Οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη!!

Φωτογραφίες:
      Δυστυχώς η κάμερα δεν είναι καλή....

• By panagiotis_dms
      Καλό μήνα στην παρέα,

Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα, περίπου 50 καθαρά και ήδη έχω μέσα 6 galaxy rasbora, 6 danio erythromicon και 5 γαρίδες.
      Θα μπορούσα να βάλω και μία ομάδα από panda cory ή θα γίνει ψαρόσουπα? Φίλτρο έχω εξωτερικό fluval 106 και υπόστρωμα της τρόπικα. 
    • By SOTIRIS
      Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (150X60X50):
      Συνολικά Λίτρα: 500
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias nana, anubia petit, βαλισνέρια, βουκεφαλάνδρα, microsorum windelov, microsorum pteropus. diformis, echinodorus bleherae, cryptocorine διάφορα είδη
      Ψάρια:10  melanotaenia boesemani,9 puntius denisoni, καμιά 25  white clound minnow.
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Σκούρο φελιζόλ
      Πέτρες: Λάβα
      Ξύλα: Redmoor
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: .
      Βυθός: Xαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 120 Watt
      Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:
      Θέρμανση/ Ψύξη:
      Λίπανση: Γενικό, Potasium,
      Παροχή CO2: Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 7.2
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24.8

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• By Anna Dragoumanou
      Άρχισα να ψάχνω για ενυδρείο πριν περίπου ένα χρόνο. Κατέληξα σε ένα 65λίτρο της Hailea, με λάμπα φθορίου 24 W. Δεν ξέρω πλέον αν ήταν για το καλύτερο, αλλά ήθελα να φτιάξω μόνη μου το ντεκόρ. Για αυτό και αποφάσισα να το κατασκευάσω με φενιζόλ, τσιμέντο και πολλή σιλικόνη.
      Έφτιαξα το προσχέδιο και μετά από πολλές αλλαγές κατέληξα στο τελικό. Το φίλτρο είναι κρυφό και τοποθετείται πίσω από τον κορμό του δέντρου.

Μετά από 2 μήνες (Σεπτέμβρης - Δεκέμβρης 17) και πάρα πολλές αλλαγές νερού κατάφερα να στρώσω το Ph και πήρα τα πρώτα φυτά: Lilaeopsis brasilliensis (το έφαγαν αργότερα τα κοι ), Ludwigia repens, Anubia Barteri, Aponogeton madagascariensis (το αγαπημένο μου), Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', ένα μίνι νούφαρο και το φυτό που μεγαλώνει πάνω στο ξύλο, το οποίο δεν μπορώ να βρω ποιο είναι. Το είχα παραγγείλει σαν σπόρο από το ίντερνετ. 

Λειτούργησε για ένα μήνα μόνο με τα φυτά και στη συνέχεια απέκτησα δύο Κόι (μου τα πούλησαν για χρυσόψαρα) και ένα μικροσκοπικό γλυφτη- που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Πλέον τα κόι έχουν μετακομίσει, σε ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο και καταλληλότερο από το δικό μου και στη θέση τους υπάρχουν 5 γκάπι, 3 αρσενικά και δύο θυληκά από γέννα φίλου μου, μαζί και ένα apple snail και δύο κοινά plec. Σήμερα, έχει 6 μήνες λειτουργίας και πέντε με ψάρια. Όλα καλά προς το παρόν!

Αναμένεται να υπάρξουν έξτρα συγκάτοικοι , ένα κοπαδάκι Endlers και ολοκληρωθήκαμε σαν οικογένεια!

• By panagiotis_dms
      Φυτεμένο Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 38x26x36
      Συνολικά Λίτρα: 35
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: anubia, hygrophila polysperma, stayrogyne repens, κερατόφυλλο, hygrophilla difformis
      Ψάρια: 1 betta combtail
      Άλλα είδη: 2 zebra snails

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: -
      Πέτρες: - 
      Ξύλα: mopani wood
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Fluval Stratum
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 10w led 6500k , 850 lumen
      Διάρκεια φωτισμού: 7:30 - 3:30

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  μαμίσιο φίλτρο καπακιού συνοδευόμενο με αντλία hqj500g 350l/h
      Θέρμανση/ Ψύξη: Marina 50w
      Λίπανση: 
      Παροχή CO2: 2 κιλη προς το παρόν 1φ/2δλ
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Λόγω δυνατής ροής το ένα ξύλο έχει μπει σχεδόν μπροστά στην έξοδο της αντλίας.
      Διατροφή: Betta bio gold (pellets), αποξηραμένα bloodworms

Παράμετροι
      pH: 7
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Νιτρικά (ΝΟ3): 10
      Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: κάθε σάββατο 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία με prime σε κουβά με κυκλοφορητή και θερμοστάτη. Προσθήκη 3 ml Catappa X μετά από κάθε αλλαγή. 
      Όποτε το βλέπω να ζουγκλεύει ρίχνω και ένα κλάδεμα.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κάθε δύο εβδομάδες αλλαγή του filterwool. 1 φορά τον μήνα επιφανειακή σκούπα. 

Φωτογραφίες (συγγνώμη για την ποιότητα αλλά είναι από κινητό) Οποιαδήποτε παρατήρηση/συμβουλή καλοδεχούμενη!!!

• Create New...

Important Information

We use technologies, such as cookies, to customise content and advertising, to provide social media features and to analyse traffic to the site. We also share information about your use of our site with our trusted social media, advertising and analytics partners. See more about cookies and our Privacy Policy