Jump to content

Σχετικά Με Διακόσμηση Ενυδρείου...


grsakkis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.

Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και αρχάριος σε ότι αφορά τα ενυδρεία.

Εχω ένα ενυδρείο 240 λίτρων και μέσα έχω 4 αγγελόψαρα, 4 γατόψαρα corydoras albino και 4 γλύφτες.

Σκοπέυω σε λίγες μέρες να προσθέσω 12-15 cardinals tetra.

Αυτό που με απασχολεί αρχικά είναι η διακόσμηση του ενυδρείου. Θέλω να προσθέσω κάποια κοχύλια αλλά διάβασα κάπου οτι δεν είναι καλό να προσθέτεις κοχύλια. Επίσης, μπορώ να προσθέσω ένα οποιοδήποτε κομμάτι ξύλο ή θέλει κάποιο ειδικό απο pet shop?

Αυτά για αρχή... ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου στο φορουμ μας.

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια του καλωσορισματος και το θεμα μετα απο μερικες μερες κλειδωνει,ανοιξε ενα θεμα στη κατηγορια γενικα γλυκου νερου να συζητησουμε εκει τις αποριες σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όσο αφορά τα κοχύλια, όλοι εδώ μέσα ή τουλάχιστον οι περισσότεροι, έχουμε την ίδια άποψη, πέρα του οτι είναι αφύσικο σαν εικόνα στον τύπο ενυδρείου που έχεις, θα σου ανεβάσουν και τις σκληρότητες, βεβαια ανάλογα τον αριθμό που σκέφτεσαι να βάλεις. Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς, βάλε ζωντανά φυτά και κανά ξύλο - ρίζα αλλά τελευταίο αν δε ξέρεις τι να βάλεις, μή το ρισκάρεις και πάρε κάποιο από πετ σοπ ή ζήτα από άλλο χομπίστα στις αγγελίες να σου χαρίσει ή νασου πουλήσει. Κατά καιρούς πολλοί ξεφορτώνονται τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου και να βάλεις καμία φωτογραφία;
http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-oeunia-dhanioossaoco/

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

κοχύλια καλλίτερα μην βάλεις αλλά αν επιμένεις βράσε τα ,καθάρισε τα, και τέλος "σφράγισε τα" μα κάποια ρητίνη ή 2 συστατικών.

για ξύλα προτίμησε από pet μιας και τα άλλα θέλουν πολύ επεξεργασία και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος για το τι περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...