Jump to content

Ferplast Bluewave 07 Mod


antonistt

Recommended Posts

δεν πάει στα φίλτρα , δεν πάει στα diy οπότε μια χαρά είναι στα διάφορα.

έχουμε λοιπόν ένα εσωτερικό φίλτρο της ferplast το bluewave 07

http://www.ferplast.com/en/shop/fish-supplies/bluwave-07

αρχικά περιγράφω την πορεία του νερού.

1. χώρος θέρμανσης

2. σφουγγάρι χοντρό και λεπτό

3. χώρος βιολογικού υλικού

4. χώρος βιολογικού υλικού

5. σφουγγάρι ενεργού άνθρακα

http://www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4

αρχικά έχω βγάλει τα βιολογικά και βιομπάλες της ferplast και έχω τοποθετήσει και στο 3 και στο 4 siporax.

σε συνέχεια προσάρμοσα την αντλία του μεγαλύτερου φίλτρου με αποτέλεσμα να έχω 1200lt/h από 600lt/h ονομαστικές τιμές.

από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ παρατηρώ πως ο άνθρακας είναι περιττός και όλα αυτά τα σφουγγάρια πολλά.

σκέψη Α

να κόψω τα σφουγγάρια στη μέση και να τοποθετήσω το μισό χοντρό και το μισό λεπτό μόνο στη θέση του χοντρού και μετά να συμπληρώσω βιολογικό σε δίχτυ περίπου 0,5lt

σκέψη Β

να καταργήσω τα σφουγγάρια και αν τοποθετήσω στη θέση του χοντρού filterwool και στη θέση του λεπτού να συμπληρώσω βιολογικό σε δίχτυ περίπου 0,5lt

σκέψη Γ

να καταργήσω τον άνθρακα και να τοποθετήσω , με κάποια πατέντα λόγο του σωλήνα και της αντλίας , βιολογικό περι τα 0,75lt

σκέψη Δ

στη θέση 3 που το νερό έχει καθοδική πορεία να αντικαταστήσω το siporax με k1

και με την προσθήκη αέρα απο το κάτω μέρους της θέσης 3 να δουλέψει σαν moving bed τμήμα.

πχ http://www.youtube.com/watch?v=-QyIN_jBdV0

πιστεύω πως η καθοδική πορεία του νερού θα θέλει να κατεβάσει τα k1 κάτω ένα η αεραντλία θα δημιουργήσει μια δίνει όπου τα k1 θα περιστρέφονται

συνεχώς

σκέψη Ε

ίδιο με την σκέψη Δ άλλα τοποθέτηση του moving bed στη θέση 4 με ανοδική πορεία νερού μήπως στη σκέψη Ε διαταραχτεί η καθοδική πορεία του νερού με την ανοδική της αεραντλίας και μειωθεί η ροή

πριν αρχίσω τα τρυπάνια τις φαλτσέτες και τις αεραντλίες ακούω γνώμες...

ΥΓ όσων αφορά ενα εξωτερικό φίλτρο ή sump μπορεί μελλοντικά να τοποθετηθεί αφού αποφασίσω εαν θα κάνω τρύπα στο τζάμι ή αν θα κάνω πατέντα στο καπάκι μιας και δεν υπάρχει τρόπος να περάσουν οι σωλήνες.

σε κάθε περίπτωση είναι μαγικό το αίσθημα του να βελτιώνεις μια κατάσταση απο το να την πάρεις έτοιμη :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Καταργησε ανθρακα και τα πολλα σφουγγαρια! Ασε μονο το χοντρο για να μη μπουκωνει και ολο το υπολοιπο βιολογικο!

Οσον αφορα την αντλια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο για ενα φιλτρο που εχει σχεδιαστει χ να το κανουμε ψ! Για ποσα λιτρα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καταργησε ανθρακα και τα πολλα σφουγγαρια! Ασε μονο το χοντρο για να μη μπουκωνει και ολο το υπολοιπο βιολογικο!

Οσον αφορα την αντλια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο για ενα φιλτρο που εχει σχεδιαστει χ να το κανουμε ψ! Για ποσα λιτρα ειναι;

το bluewave 7 το βγάζει με ροή 600lt/h

το έχω και δουλεύει στα 1200lt/h πάνω απο εβδομάδα..

σε πιστεύεις οτι μπορεί να σφάλει?

δεν είναι κλειστού τύπου να μην αντέξει την πίεση...

δουλεύει περίπου σαν ενα sump δηλαδή όσο περισσότερο νερό διώχνει η αντλία τοσο περισσότερο νερό έρχεται απο την είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

τώρα το είδα πως για να βγάλει νόημα αυτό που εχω γράψει παραπάνω χρειάζεται ενα ΤΙ

αρα..

σε ΤΙ πιστεύεις οτι μπορεί να σφάλει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι ετσι μελετημενο λογω μεγεθους, να εχει χαμηλη ροη για να προλαβαινει να φιλτραται το βιολογικο!

Αν βαλεις περισσοτερη ροη ισως δεν ξερω, λεω ισως να τα αναμπουμπουλιαζει και να μην γινεται σωστη δουλεια!

Μια ιδεα ριχνω!

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν σήμερα κατάργησα τα 2 μεγάλα σφουγγάρια και τα έκανα 1 μισό μισό και στον χώρο που έμεινε έβαλα περι τα 500ml siporax

επίσης εξαφάνισα τον άνθρακα αλλα εκεί ακόμη δεν έχω σκεφτεί τι να κάνω για να βάλω βιολογικό...

μια γρήγορη σκέψη είναι να βάλω ενα μικρό κομμάτι απο το σφουγγάρι του άνθρακα πάνω από την αντλία (η αντλία είναι στο κάτω τμήμα του χώρου) για να δημιουργήσει εναν πάτο και να γεμίσω χύμα το siporax μιας και ο σωλήνας της αντλίας είναι μέσα στη μέση του χώρου και δεν μπορώ να το βάλω σε κάλτσα..

βέβαια κάθε φορά που θα θέλω να κάνω το οτιδήποτε στο φίλτρο (πχ να καθαρίσω την αντλία απο σκουπίδια) θα μαζεύω κατοικημένο siporax από παντού

καμία ιδέα πατεντιάριδες μου???

επίσης ξεκίνησαν και έρχονται τα εξής για την υλοποίηση της αρχικής σκέψης Δ ή Ε.

http://www.ebay.co.uk/itm/321178865429?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

επίσης βρήκα και φέρνω και αυτά

http://www.ebay.co.uk/itm/321183207199?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά σε φίλτρα όπου θέλουν σταθερό το βιολογικό

σε μια moving bed εφαρμογή το βιολογικό δεν είναι σταθερό αλλα κινείτε μαζί με το νερο με την υποβοήθηση του αέρα.

το αποτέλεσμα είναι

Α. μηδενική συντήρηση μιας και αυτοκαθαρίζεται με την κίνηση και το χτύπημα μεταξύ των υλικών

Β. πολυ πιο ισχυρή βιολογία σε σχέση με τα σταθερά βιολογικά μιας και οι αδύναμες αποικίες εγκαταλείπουν το βιολογικό (λογο της κίνησης και των χτυπημάτων) με αποτέλεσμα να ανανεώνετε συνεχώς το βιολογικό με νεες και δυνατές αποικίες.

δεν θα μπορούσε ενα μακαρόνι να σταθεί σε μια τέτοια εφαρμογή διότι θα θρυμματιστεί με τον καιρό απο τα χτυπήματα και δεν επιπλέει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά λογο και των τελευταίων γεγονότων κατάφερα να στριμώξω 3lt siporax στο φιλτροκούτι

τώρα έχει τα εξής χαρακτηριστικά και υλικά με την σειρά ροης

1200lt/h

300w heater

θήκη πρώτη

σφουγγάρι χοντρο 5cm (50% απο οτι αρχικά)

σφουγγάρι λεπτό 5cm (50% απο ότι αρχικά)

βαμβάκι στρώση 2cm

250ml siporax

θήκη δεύτερη

1lt siporax

θήκη τρίτη

1lt siporax

θήκη τέταρτη

750ml siporax

μετατροπές συνολικά

1ον μείωση της μηχανικής φιλτρανσης κατα 50%

2ον κατάργηση της χημικής φιλτρανσης

3ον αύξηση της βιολογικής φιλτρανσης κατα 300%

4ον αύξηση των λίτρων (κύκλων) φιλτρανσης κατα 100%

οχι και άσχημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα σφουγγάρια. Έχω τα original, κάθε πότε τα αλλάζεις; Κάπου διάβασα κάθε δύο μήνες, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό κάθε δύο μήνες να αλλάζεις σφουγγάρια. Αλλού διάβασα κάθε 2 μήνες να τα ξεπλένεις.

 

Πως γίνεται η συντήρηση; Αν έχουν μείνει για χρόνια χωρίς χρήση χαλάνε ή με ένα ξέπλυμα είναι έτοιμα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...