Jump to content

Αρχαριος Diy Ενυδρείο!


WhiteTang

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους!

 

Οπως φαινετε και απο το τιτλο ειμαι αρχαριος όσον αφορα τα θαλλασινα ενυδρεια. Ειχα πριν αρκετα χρονια ενα γλυκου νερου περιπου στα 80L αλλα απο τοτε που εσπασε δεν ξανα ασχοληθηκα.

 

Τελευαται εχω μια επιθυμια να φταιξω ενα μικρο θαλλασινο ενυδρειο και μετα απο παροτρυνση φιλου γραφτηκα στο AquaZone.

Μετα απο ερευνα που εχω κανει κατεληξα πως με ενα DIY ενυδρειο θα ειμαι πιο ευελικτος όσον αφορα τον εξοπλισμο που θα βάλω μεσα. Και αυτος ειναι και ο λόγος που χρειαζομαι και ζηταω τη βοηθεια σας.

 

Εχω διαβασει διαφορα περι skimmer, φιλτρα κλπ αλλα εχω χαθει τελειως!

 

Το μονο που ξερω ειναι πως δεν θελω μεγαλυτερο απο 60L και να θα εχει οπωσδηποτε sump. (Υπαρχει καποιο ετοιμο ενυδρειο με αυτες τις προδιαγραφες?)

 

Τι εξοπλισμο χρειαζομαι? (φιλτρα, skimmer, φωτισμο κλπ?) Και τι κανουν το καθενα απο αυτα?

 

Απο που ξεκιναω?

 

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λίτρα με sump,ο χώρος που θα έχεις δεν θα είναι και πολύς....

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πας σε καθαρά 60 λίτρα....

Δηλαδή γύρω στα 80-100 λίτρα συνολικά!

Για skimmer ή το deltec mce300 ή το tunze 9002.

Αυτό το εργαλείο κάνει την δουλειά που κάνουν τα κύματα στην θάλασσα!

Βγάζει λοιπόν με τον αφρό του ότι βρωμιά υπάρχει και αιωρείται στην στήλη του νερού.

Αν κατασκευάσεις sump τότε φίλτρο δεν χρειάζεσαι.Ίσως ένα μικρό ριακτοράκι για τον άνθρακά σου.

Από φωτισμό θα σου πρότεινα Τ5,αλλά σίγουρα μπορείς να πας και σε led μιας και το ενυδρείο θα είναι μικρό και το φωτιστικό μπορεί να γίνει πολύ οικονομικά!

Πέρα από αυτά όμως,πρέπει να ρίξεις μπόλικο διάβασμα!

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κρατάς το νεράκι σου καθαρό και πολλά μα πολλά σχέδια και σκέψεις για κατασκευές στο ΑΖ!

Σου προτείνω λοιπόν να αρχίσεις να διαβάζεις και ότι απορία σου δημιουργείται,εδώ είμαστε να την λύσουμε παρέα!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα τα παραπανω.Η συμβουλη που θα ηθελα να σου δωσω ειναι να επιλεξεις να κανεις την διαδρομη με τα αργα και σταθερα βηματα με το ενυδρειο σου.Τωρα στην αρχη κανε πολλες ερωτησεις για να δυναμωνουν οι γνωσεις σου και να μεγαλωνει η εμπειρια σου στο χομπι.Δωσε μεγαλη βαση στον εξωπλησμο που θα αγορασεις στο ενυδρειο σου,γιατι καλο ειναι να παρεις κατι που θα σου κανει την καλυτερη δουλεια και για πολλα χρονια.Καλη συνεχεια :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...