Jump to content

Hand Collecting Marine Fish..


TAN

Recommended Posts

Ολα εχουν να κανουν με το κόστος. Σε μια ποιό ευαισθητοποιημένη κοινωνία ίσως και να γινόταν αυτο που λες kostasXatz. Βεβαια θα μου πεις αν σταματησει εντελως ομως ΜΑ εντελως το ψάρεμα άγριων πλυθησμων τοτε εσυ, εγω και ο κάθε ψαροχομπύστας πιθανόν να προσαρμοστεί στο κόστος του ψαριού μιας τέτοιας επιχείρησης καθώς δεν θα έχουμε άλλη επιλογή στο να βρούμε ψάρια. Αυτο όμως αποτελεί και έναν κίνδυνο αποχώρησης απο το χομπυ. Τι εννοώ: Οταν ξεκινησα το χομπυ έκανα έρευνα αγοράς. Είδα πάνω κάτω ποσο κοστίζουν τα "απλά" ψαράκια("απλά" = κλόουν, Blue tang, Yellow, damsel, blenny, gobby) και είπα " ΟΚ. Αντεχει η τσέπη μου" Αν οι τιμές ήταν τριπλάσιες ή και τέτραπλάσιες θα ξαναέφτιαχνα ενα ενυδρείο γλυκού νέρου και όχι θαλασσινό. Δεν θα έδινα δηλαδη 200 ευρώ για να πάρω ενα Blue tang. Θα προτιμούσα να έδινα 50 ευρώ σε γλυκο νέρο και να γέμιζα με κοπαδακί Zebra danio (Brachydanio rerio) σε ενα καταπράσινο βυθο, με γαριδούλες και μυστήρια γατόψαρα :)

Αλλα και πάλι θεωρώ ότι δεν θα συμφαίρει τον επιχειρηματία. Το κόστος να διατηρήσεις μια μονάδα ιχθυοκαλλιέργειας δεν ειναι καθόλου λίγο, ιδιαίτερα για τα πρώτα 2-3 χρόνια.

Mε τα παραπάνω δεν τάσομαι υπερ τις αλιείας με το υδροκυάνιο(προς θεου δηλαδη) απλα εξέφρασα τις σκέψεις μου για το πώς πιστεύω οτι θα ήταν τα πράγματα σε μία διαφορετική και ευαισθητοποιημένη προς το περιβάλλον μας κοινωνία.

Εάν σκεφτείς πόσα χρήματα ξοδεύεις για να αναπλήρωνεις τα ψάρια που ξαφνικά πεθαίνουν στο ενυδρείο έχοντας διανύσει μόνο το μισό της ζωής τους, καθότι η σύλληψη με κυανύδιο (μην το μπερδεύετε με το υδροκυάνιο) καταστρέφει το συκώτι τους και μειώνει δραστικά το προσδόκιμο όριο ζωής τους, θα προτιμούσα να τα πληρώνω τριπλάσια, από την τωρινή προσιτή τιμή πώλησης, εφόσον συλλήφθηκαν με δύχτια και απόχες και να τα χαίρομαι μπόλικα χρόνια (τα αγγελόψαρα φτάνουν τα 15 με 19 χρόνια στην αιχμαλωσία αν συλληφθούν σωστά).

Θα αργούσα να στοκάρω το ενυδρείο μου με τα ψάρια που θα ήθελα αλλά χαλάλι τους αν ήταν πιασμένα σωστά και όχι σε αυτό το χάλι που τα τρυπάνε για να βγάλουν τον αέρα από την γρήγορη αποσυμπίεση και όλα τα τραγικά που είδαμε στο βίντεο.

Σημειωτέον ότι στην Αμερική και ειδικώτερα στην Καραιβική και την Χαβάη μόνο πιασμένα στο χέρι πουλούνται ψάρια και για αυτό είναι τόσο πολύ ακριβώτερα από τα Ασιατικά....

Υπάρχει αυστηρός έλεγχος και τα πρόστιμα είναι πολύ τσουχτερά για τους παραβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική η αντίδραση του επαγγελματία ψαρά και ειδικά στην Αμερική που είναι ΠΟΛΥ προσεκτικοί σε θέματα κινδύνου ζωής, ο τύπος θα έχει σίγουρα περιπέτειες με την Δικαιοσύνη και θα φάει καλή καμπάνα.

Η δικαιολογία ότι της έβγαλα τον αναπνευστήρα της μπουκάλας οξυγόνου επειδή το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις στις καταδύσεις είναι να μπορείς να τον ξαναβάλεις ανά πάσα στιγμή και άρα δεν κινδύνεψε η ζωή της, είναι της πλάκας και οι ένορκοι στο Δικαστήριο θα τον σταυρώσουν....

Ας περίμενε πρώτα ο ανόητος να τον παρενοχλήσει και μετά ας ενεργούσε ΜΕ ΜΕΤΡΟ σε υποτιθέμενη αυτοάμυνα.

Για να μην χάσει την ψαριά της επιτέθηκε ενώ βλέπει ότι έχει μαζί της υποβρύχια Hero κάμερα και βιντεοσκοπεί

Τώρα θα πληρώσει τις συνέπειες της ανοησίας του.

Εάν ήμουν δικαστής στην Ελλάδα (την χώρα της αναρχίας δυστυχώς) θα τον καταδίκαζα χωρίς ελαφρυντικά (από την πείρα μου ως συνήγορος)

Και ως αυτοδύτης και καταδύτης εδώ και 20 συναπτά χρόνια θα του έριχνα γερά μπουκέτα (υποτίθεται εν βρασμώ ψυχής) αν έκανε κάτι τέτοιο στην γυναίκα μου ή στην κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...