Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

ανοιγω το νεο αυτο κεφαλαιο για μενα στο χομπι.

θα χρησιμοποιηθει η ιδια γυαλα με καποιες διαφορες.

αρχικα εγιναν πολλες μα πολλες διορθωτικες κινησεις.(και για εμφανισικακους αλλα και για πρακτικους λογους).

παμε λοιπον.

καποτε η αρχικη κατασκευη του τανκ ηταν αυτη

http://www.dreamwaters.gr/enidrioreef430litr%28a%29.html

το μονο που πλεον εχει παραμηνει το ιδιο απο τοτε,ειναι τα 4 τζαμια της κυριως γυαλας.

τωρα εχουν βγει η σιδερενιες ομολογουμενως αντιαιασθητικες βασεις που κρατουσαν το φωτιστικο,καθως και το μαυρο κουτι πλεξι της υπερχειλησης που βρισκοταν στην πλατη του ενυδρειου στο κεντρο που επισης δεν μου αρεσε οσο περνουσε ο καιρος.μπηκανε λοιπον γωνιες στην θεση του.παρεμειναν οι ιδιες κατεβασιες υπερχειλησης των 1'' εκαστη.

πανω στις γωνιες μπηκανε σιτες απο αυτες που βαζουν οι νοικοκυρες στους νεροχυτες(θενκς για το τιπ αιολε).

main tank 120x60x60

νεο sub

sub 110x45x40 εκ των οποιων τα 40χ45 ειναι η ενσωματωμενη μου αναπληρωση νερου.

εγινα καπακια πλεξι για καθε ενα ξεχωριστα διαμερισμα του sub,με λεπτομερη κοψιματα για αντλιες,καλωδια σκιμμερ κλπ.εξαιρετικη δουλεια απο τον φιλο μου τον χρηστο.

αντιστοιχα σε δικο της πλεξι ραφακι πλεον οι δοσομετρικες μεσα στο ντουλαπι.

αφαιρεθηκε το μαυρο χαρτονι απο πισω(γιατι το βαρεθηκα) και στη θεση του μπλε σκετικα σκουρο χρωμα.

ηλεκτρολογικος πινακας του ενυδρειου στο πλαι,με 12 διαφορετικες ασφαλειες,εξτρα 3 χρονοδιακοπτες με δικη τους μπαταρια για οτιδηποτε τυχον χρειαστει να βαλω επανω τους.παντου ρελεδες ασφαλειας,και συνδεση με εξτρα ασφαλεια στο κεντρικο πινακα του σπιτιου.

φωτισμος.ο υπεριωνας πλεον κρεμασμενος απο το ταβανι μοιαζει να πεταει.

αντλιες.2 40αρες vortech μαζι με το θηριωδη μπακ απ made by γιαννης και αν δω πως δεν αρκουν,υπαρχουν και κανα 2 6045 tunze για νεκρα σημεια αν και εφοσων χρειαστει.

επιστροφη νερου οδηγηται απο μια eheim 3000.υπερπληρης για τα λιτρα μου.

2 ριακτορες tlf150 για αντιφωσφορο και ανθρακα περι,μενουν και αυτες τη σειρα τους για τοποθετηση.

οσμωση.υπαρχει 6 σταδιων με 1 λιτρο ρυτηνη στην εξοδο της,παρκαρισμενη στο παταρι μου διπλα απο την δεξαμενη των 250 λιτρων οπου και μαζευω το νερο για αναπληρωση και αλλαγες.

σκιμμερ.ati 200is.χωρις λογια για αυτο το τερατακι.

το νεο ενυδρειο θα στηθει με ελαχιστο αραγωνιτη (καπου στους 2 ποντους υπολογιζω και καμμια σχεση με το προηγουμενο στησιμο) απο τον παλιο μου,ο οποιος εχει πλυθει καλα και περιμενει....

οσο για το ακουασκειπινγκ,μεσοβδομαδα περιμενω ορισμενους απο τους γνωστους και αγνωστους στο ευρυ κοινο γκουρου της πολης για το στησιμο του βραχου.(μητσος,χρηστος,sammy κλπ).

οι πρωτες μου σκεψεις μιλανε για μινιμαλισμο και στο ακουασκειπινγκ,αλλα και στο σετ απ των ζωντανων.οπως τα βλεπω τα βραχια στο μπαλκονι,ισως τελικα χρησιμοποιηθει ο μισος του μισου βραχου που ειχα...θα δουμε.

το ενυδρειο θα φιλοξενησει στην πορεια ΜΟΝΟ σκληρα κοραλια(ισως μονο με 1-2 εξαιρεσεις),επιλεκτικα και σ'αυτα ακομη.επισης επιτελους θα βαλω πλωρη και για κλαμς που τοσα χρονια ηθελα και τα ειχα καψουρα.

οσο για τα ψαρια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην επιστρεψει σχεδον κανενα απο τα μεγαλοσωμα ψαρια που ειχα.(τανγκ,πεταλουδες,νασο).

θα παιξω με επιλεγμενα ψιλοψαρα,ασπονδυλα.μινιμαλισμος λοιπον μαλλον και εδω+ το γεγονος οτι βαρεθηκα τα ψαρια ''σουπα'' που τα βλεπεις παντου και σε ολα τα ενυδρεια.θελω κατι το διαφορετικο.θα δουμε λοιπον και εδω οταν ερθει η ωρα..

τελος για τωρα αν πανε ολα καλα και στηθει και ο βραχος και δεν συνεχισει να βρεχει μεχρι το τελος της εβδομαδος,θα μαζευτει νερο θαλασσας απο επιλεγμενο σημειο στην ν.ηρακλεια χαλκιδικης.αλλιως θα περιμενω αλλη 1 βδομαδα για να μαζεψω νερο.

τις επομενες μερες θα σηκωσω οτι μπορω απο φωτος-ενημερωση...

καλη αρχη να εχω λοιπον και ευχαριστω το ΑΖ που με ανεχεται ολα αυτα τα χρονια,καθως και ολους μα ολους τους φιλους τοσα χρονια που γνωρισα και συνεχιζουν να με ανεχονται.

_DSC0409.jpg

_DSC0329_DxO.jpg

αυτες οι φωτος πλεον ονομαζονται ομορφες αναμνησεις απο το χομπι μας.και μπηκανε στην ιστορια.

to be continued....

Έγινε επεξεργασία - klaz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ευχομαι φιλε το νεο σου ενυδρειο να το δεις οπως πραγκατικα το εχεις ονειρευτει.Καλο ξεκινημα λοιπον και θα τα λεμε :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εμπαινε κλαζακο εμπαινε!!!

Μετα τον Αιολο, ενα ακομα restart με μπολικο ενδιαφερων και απο ανθρωπο με ορεξη....

Αναμαινουμε ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Άντε κάθε κατεργάρης στον πάγκο του !!!

Καλή αρχή !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα σου εύχομαι και όλα να γίνουν όπως τα θέλεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλη αρχη σου ευχομαι και να το δεις οπως επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή. Αναμένουμε τη συνέχεια του ταξιδιού

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα!

οπου φωτιζει hyperion το ενυδρειο τρωει restard?

το πρωτο εδωσε ρεστα δεν περιμενω κατι λιγοτερο απο εσενα κλαζ αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Klaz.

Περιπου ποσα κιλα βραχο δηλαδη σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις στο νεο setup σου? και ποσα ειχες πριν? Πιστευεις θα καλυψει τις αναγκες του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Κωστακη μου καλη αρχη φιλε και προχωρα με γνωμονα παντα την ευκολια σου και να το χαιρεσαι οσο πιο πολυ μπορεις.

Την βαση απο κοιλοδοκο θα την κρατησεις ή θα την αλλαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή σου αρχή με επιτυχία και μόνο! !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εχεις το μερακι και την εμπειρια,

το πολυ καλο εξοπλισμο,

τους εμπειρους φιλους που θα βοηθησουνε,

ολες τι ευχες για καλο ξεκινημα απο ολους.

Το ενυδρειο θα παει σφαιρα

klaz reef Success ,

no bet για το αντιθετο!!

:icon_dance: :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα... Να το ευχαριστηθείς σε όλες του τις φάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας καλοι μου φιλοι για τις ευχες.πιστευω να πανε ολα καλα.στο παλιο ειχα περιπου 25 κιλα βραχο.θα μειωθει αρκετα τωρα.γιαννη ναι ο κοιλοδοκος ειναι ο ιδιος,τον ξαναεβαψα καιβμεντην προσθηκη καπακιωννατο σαμπ ελπιζω να μην εχω θεματα υγρασιας πλεον.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι με την σειρά μου καλή αρχή!!!

Έχω ξεκινήσει και εγώ δειλά δειλά να στήνω ένα reef απο το 0 και θα με βοηθήσουν πολύ αυτά που κάνεις!!!

Να σε καλά φίλε να το δεις όπως επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα κωστα!!Μου αρεσαν οι σκεψεις σου...με το καλο λοιπον να πανε ολα!!

Link to comment
Share on other sites

η τρελλοαπαρεα εφυγε και εμεινα να το χαζευω....

ελπιζω να σας αρεσει.

1 φωτο ολο κι ολο απο το κινητο μου,αλλα ειδου το ζουμι....

reef_zpsbb061786.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίο, μ αρέσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε προλαβες ρε θηριο... Ωραιο...

Εεε ναι τωρα που εφυγε εκεινο το κουτι απο πισω εδειξε πιο ωραιο..!!

Link to comment
Share on other sites

περισσεψανε περιπου 20 κιλα βραχου και αλλα τοσα αραγωνιτης απο το προηγουμενο στησιμο.

αν και το σκεφτομουν για ακομη πιο μινιμαλιστικο στο θεμα βραχου,δεν θα ειχα στην πορεια τον χωρο που ηθελα για τα φραγκακια.

με το καλο,γεμιζω σαββατοκυριακο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

ωραίο, μ αρέσει !!!

Ποτε προλαβες ρε θηριο... Ωραιο...

Εεε ναι τωρα που εφυγε εκεινο το κουτι απο πισω εδειξε πιο ωραιο..!!

θελω την αληθεια και απο τους 2 σας.δεν με ενδιαφερουν το χαιδεμα και οι φανφαρες.

οτι τυχον ελλατωμα το προλαβαινω τωρα να το διορθωσω.

ΥΓ.kyrdim(μητσε),και sammy γραψατε παλι μαγκες νομιζω....χαλαλι οι ωρες που φαγατε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...