Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

σωτηρη θελω κοπαδακι και αν εξαιρεσεις τις παλιοχρομιδες,μετα μενουν οι ψευδανθιες που πολυ δυσκολα τρωνε.

στο παρελθον εχω δοκιμασει ανεπιτυχως και με squamibinis και με dispar.

Λογικα θα ξαναδοκιμασω την τυχη μου με τα πρωτα γιατι το κολυμπι τους ειναι πιο δραστηριο μακρια απο το βραχο απο οτι τα dispar.

δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για κοπαδι.

γενικα θα την ψαξω αρκετα.εχω μπολικο χρονο μπροστα μου.

λιγουλακι με χαλαει βεβαια οτι δεν εχω πολλες κρυψωνες για ψαρια λογω μινιμαλισμου στο στησιμο,αλλα θα δουμε τι θα γινει στην πορεια.

εαν καποιος εχει καμμια ''μαγικη'' για τα λιτρα μου προταση σχετικα ειτε με κοπαδι ειτε με μεμονομενα μικροψαρα,εδω ειμαι να την διαβασω.παντα περισσοτερα μυαλα και ματια ειναι καλυτερα απο ενα....

θα χαρω να με βοηθησετε με προτασεις για ψαροσυνθεση.

οχι τιποτα αλλα να αρχισω να κανω λιστα ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

μερικα κλικ κατω απο 500

Link to comment
Share on other sites

Μην γελασεις, δεν ξερω και εαν γινεται, αλλα θα το προτηνω, ενα κοπαδακι yellow tangs γινεται να βαλεις;;

Ωραια τα μικροψαρα, αλλα τα εχω βαρεθη, θελω λιγα και μεγαλα να παιζει το ματι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως δεν γινεται και λογω λιτρων και λογω οτι οταν σε αυτη τη φαση το ακουασκειπ ειναι μινιμαλιστικο,δεν θα πρεπει η επιφανεια ενος τανγκ μεσαιου μεγεθους να μοιαζει σχεδον ιδια με αυτην ενος νησιου.παντα θα πρεπει το περιβαλλον να φανταζει εντυπωσιακο σε σχεση με τα ζωντανα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

.....παντα θα πρεπει το περιβαλλον να φανταζει εντυπωσιακο σε σχεση με τα ζωντανα.

Mobile klaz speaking...

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

nemateleotris πάνε κοπαδάκι όπως επίσης και τα cardinals είναι πολύ όμορφα δες αυτά που σχεδόν είναι και ετοιμοπαράδοτα

http://aquario.gr/live-stock/sea-stock/saltwater-fish/cardinalfish/apogon-leptacanthus.html#.UxmHEf057lI

http://aquario.gr/live-stock/sea-stock/saltwater-fish/cardinalfish/apogon-cyanosoma.html#.UxmHbv057lI

από ένα κοπαδάκι magnifica ένα decora όχι κάτω των 5 ατόμων ένα κοπαδάκι μικρούς καρδινάλιους, gobys(υπάρχουν και είδη που κολυμπάνε συνεχώς http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1636+150&pcatid=150 ), blennies, wrasses(paracheilinus)τα οποία μπορείς να βάλεις περισσότερα από ένα και να μη χτυπιούνται

κάνα μανδαρίνο και τέλειωσες, το ενυδρείο θα φαίνεται τεράστιο με όλα αυτά τα μικρόψαρα σκέτος ωκεανός

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις διάφορα wrasse τις οικογένειας cihilambrus ένα κοπαδακι chromis viridis ένα κοπαδακι cardinal μερικά γκομπι και κανένα flame και είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο στησιμο βραχου,με προοπτικες για ενα αψογο reef!

Πολυ καλη ομαδικη δουλεια φηλε Klaz

Keep the good work bud :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εγινε μια μικρη αλλαγη.στο αριστερο νησι τερμα επανω εφυγε ο τελευταιος βραχος που εμοιαζε απο την αρχη με σελα ποδηλατου και δεν μου καθοταν σωστα και μπηκε μικρο και ελαφρυ βραχακι,ετσι ωστε να σπαει το φλατ του κατω βραχου(θενκς αιολος) ζητημα να ηταν 200 γραμμαρια το οποιο κολληθηκε με εποξικη αμεσως.

ειδου παρακατω το οπτικο αποτελεσμα.

rhoepsilonepsilonphinuepsilonsigmaf_zpsc

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οπτικά είναι πιο όμορφο, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει θέση για να βάλεις κάτι εκεί, εκτός αν στριμωχτούν τίποτα μικροοργανισμοί (ρικορντέες, ζοανθοί), ανάμεσα στα κενά

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον βαγγελη οτι απο την φωτογραφια δεν φαίνεται να εχει πατήματα πολλα και δεν ξερω αν σε βολεύει στο μέλλον,επισης να σου πω μου αρέσει πολυ ο μεσαίος βράχος εκει θα κανεις παπάδες!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον βαγγελη οτι απο την φωτογραφια δεν φαίνεται να εχει πατήματα πολλα και δεν ξερω αν σε βολεύει στο μέλλον,επισης να σου πω μου αρέσει πολυ ο μεσαίος βράχος εκει θα κανεις παπάδες!

Ναιιιιιι.....πολλους λεμε!!!! :D

%CE%A0%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%94%CE%95%CE%

Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια.ας βαλω και 4 ακροπορες λιγοτερες...χεχε δεν χαθηκε και ο κοσμος.

πολυ παπαδαριο ρε στρατο...χεχε

Link to comment
Share on other sites

εμένα πιο πολύ μου άρεσε με την σέλα αλλά αν εσένα σου αρέσει τότε δεν έχω να πω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

πότε γεμίζεις είπαμε;

Link to comment
Share on other sites

πότε γεμίζεις είπαμε;

αυριο.

πηγα σημερα και πηρα και βακτηρια και αντιφωσφορο που δεν ειχα.

πουρνο πουρνο αυριο στη ν.ηρακλεια.

Link to comment
Share on other sites

αρχίσαμε το ανοιξιάτικο κούρεμα?

koura_provaton.jpg

χμμμμμ είμαστε στο κατάλληλο μέρος με τους κατάλληλους ανθρώπους, είναι κρίμα να μη το εκμεταλλευτούμε !!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πηγαμε για νερακι χαλκιδικης.γεμισαμε καμμια 400αρα και επιστρεψαμε.

σπασαμε και νερο οσμωσης,κουμπωσαμε και τις τελευταιες λεπτομερειες,αντλιες,σκιμμερ κλπ και ολα μπηκαν στην πριζα.

μπηκαν και τα βακτηρια και τωρα βλεπω θολο μεν αλλα γεματο θαλασσα ξανα το ευδρειακι μου....

να ξαναευχαριστησω το φιλο χρηστο και τον δημητρη(kyrdim) για ολη την πολυτιμη βοηθεια τους και το σημερινο χαμαλικι ψηλα στα βουνα στο λημερι μου.

2_zpsb3f445ce.jpg

1_zpsb4ea7ff4.jpg

3_zps85a88326.jpg

4_zps31d76d98.jpg

5_zps3d1f182c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το νερο μπηκε στο αυλακι!

Με το καλο Κλαζακο!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεμάτο τώρα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

γιεεες. :thumbsu: :icon_dance: :icon_dance:

ασχετα με το περιεργο στη φωτο που εβγαλα ειναι γεματο νερο και θολο ακομα...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κωστη μου.να εισαι καλα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...