Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Με το καλο Κωστα και να το δεις υγειεστατο και χωρις προβληματα,να το χαιρεσε φιλε μου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

το νεο ενυδρειο εχει γινει στην κυριολεξια ''ολοχρυσο'' απο την εμφανιση της διατομικης αλγης.απο χθες ξεκινησε σε βραχους και αραγωνιτη και σημερα εγινε πολυ πιο εντονο....

παιζω απο την αρχη με φουλ φωτισμο να τελειωνω....

υπομονη λοιπον να φυγει αυτο το φαινομενο ''βοθρου'' που ειναι βεβαια φυσιολογικο.

δεν εχω παρει ακομη μετρησεις,νομιζω ειναι πολυ νωρις ακομη.

βακτηρια πεφτουν σε καθημερινη βαση συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

σε αναμονη λοιπον....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

άντε μετά έχει σειρά το κυανοβακτήριο....αυτό θα σε παιδέψει πιο πολύ, αλλά είπαμε ότι θα περάσουμε από την αρχή όλες τις παιδικές ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

...και ποσο μα ποσο τον βαριεμαι αυτον τον κυκλο δεν λεγεται.....

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες συφωνάρω !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Μην σιφωναρετε Το κυανο, οσο το σιφωναρεις τοσο πιο εντονα επανερχεται στο ίδιο σημείο, το είχα δοκιμάσει, μόλις το άφησα μόνο με αλλαγές νερού και βακτήρια άρχισε να φεύγει αργά αλλά σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

αχα !!! θα δω αν θα εμφανιστεί πάλι και αν είναι θα σταματήσω... πάντως από χθες άρχισε να υποχωρεί κάπως γιαυτό άρχισα να το μαζεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το έβγαζα κάθε εβδομάδα όλο με σιφώνι, μέσα σε ένα μήνα το ξέκανα....! Ίσως ήμουν και τυχερός...!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

η γυαλα αισιως ειναι στην 8η μερα στρωσιματος.απο την αρχη με θαλασσινο νερο και φουλ φωτισμο.

απο την 4η μερα εχω καφετιασει φουλ με την κλασσικη διατομικη και αν και ειχε ξεθολωσει μετα την δευτερη μερα,απο χθες βλεπω απιστευτη θολουρα.βακτηρια σημερα επεσε η τελευταια δοση του σκευασματος που χρησιμοποιησα,και η θολουρα καλα κρατει.

το σκιμμερ βγαζει απιστευτη καφε σαπουναδα εδω και κανα 3ημερο.

επειδη το αλτσχαιμερ δεν με αφηνει να θυμηθω απο παλια στρωσιματα που ειχα κανει,ειναι φυσιολογικη αυτη η θολουρα?

μετρησεις ακομη δεν εχω κανει εκτος της αλατοτητας που ειναι 1025.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο ειναι ρε φιλε.Σου πιανει και πρασιναδα στα τζαμια;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο ειναι ρε φιλε.Σου πιανει και πρασιναδα στα τζαμια;

οχι ακομα στρατο.τα βραχια μοιαζουν με λασπωμενα και ειναι θολο.ετσι ειναι τις τελευταιες 3 μερες.

το σκιμμερ ειναι σαν τρελλο.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με τα εξης.το ενυδρειο καθαρισε εντελως σχεδον απο διατομικη με πεντακαθαρα τα βραχια και πολυ ελαχιστη πλεον διατομικη στον αραγωνιτξ.το περιεργπ ειναι οτι συνεχιζω να το βλεπω αρκετα θολο υο ενυδρειο και το σκιμμερ συνεχοζει να βγαζει μπολικη καφε καο δυσοσμξ σαπουναδα.ρε μαγκες εγω και απο προηγουμενα στρωσιματα δεν θυμαμαι τοσες πολλες μερες το ενυδρειο θολο.ισως το γεγονος οτι τωρα στηθηκε μονο με θαλασσινο νερο και οχι με τεχνητο αλατι να παιζει το ρολο του αλλα η θολουρα που δεν φευγει...;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχεις κατι ζωντανο μεσα δωστου του λιγες μερες, αμα βγαζει μουργα το σκιμμερ θα καθαρισει αργα ή γρηγορα, λογικα καλο θα ηταν να κανεις εναν κυκλο με βακτυριδια ακομα...

Ανθρακα/αντιφως εχεις βαλει;;

Βαλε καμια φωτο να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια Κλαζακο..!!

Και προσεχε να μην είναι ληγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είναι λογικό να θολώσει το ενυδρείο αφού και ο αραγωνίτης αλλά και ο βράχος είναι ο παλιός που νεκρώθηκε ναι μεν ξεπλύθηκε αλλά με τόσους πόρους ο βράχος και τόση ποσότητα ο αραγωνίτης δεν θα μπορούσε να γίνει καλά. Δεν φταίει το ότι έβαλες μόνο θαλασσινό νερό και δεν χρησιμοποίησες αλάτι. Εγώ όλα μου τα ενυδρεία τα γέμισα με θαλασσινό νερό και ποτέ δεν μου θόλωσε πέρα του φυσιολογικού 2-3 μέρες στην αρχή. Αν είχες βάλει ένα ψαράκι(κεφαλόπουλο ας πούμε) θα είχε στρώσει τώρα και δεν θα ήταν θολό.

Υ.Γ. τί θα το έκανες το κεφαλόπουλο; Μόλις μεγάλωνε λίγο, ψητό στα κάρβουνα :bigemo_harabe_net-171:

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Ναι...θα παρω μεσα στο σουκου τις πρωτες μετρησεις και αναλογως θα πραξω.αααα και παρεπιπτωντως σωθηκε τελικα η μια εστω pyramid πεταλουδα...θενκς σωτηρη για τα τιπς φιλε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

ποια tips! το κεφαλόπουλο στα κάρβουνα; :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηραμε μετρησεις με το φιλο χρηστο.περιεργως μετρησαμε αλατοτητα 1023 απο 1025 που ειχα..! Αμμωνια νιτρωδη,νιτρικα 0 ολα!!επισης περιεργο.μεν μετρησα κεχα μαγνησιο,ασβεστιο προς το παρων.η θολουρα συνεχιΖεται πανω απο βδομαδα.αυτα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις κατι ζωντανο μεσα νομιζω πως ο κυκλος δεν εχει ξεκινησει ακομα.

Εκτος αν και ο βραχος σου κανει καλη δουλεια και τα μηδενιζει ολα.

Για την θολουρα, μηπως σηκωνεται σε κανενα σημειο αμμος απο την κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω θεματα με κυκλοφορια.για τον κυκλο τολμω να συμφωνησω μαζι σου.η θολουρα ειναι πολυ περιεργο φαινομενο παντως.ισως να ειναι το τουρμπισμα των βακτηριων γιατι στηθηκε εξ ολοκληρου με θαλασσινο νερο και εριξα και εξτρα δοσεις προβλεπομενες απο το stability seachem.τροφη εννοειται πτωα ριχνω μερα παρα μερα..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Διατομα ή τιποτα εχεις πιασει;; Με την αλατοτητα που ειναι πεσμενη τι θα κανεις; Το σκιμμερ βγαζει βρωμα;;

Βαλε καμια φωτο να το δουμε βρε!

Link to comment
Share on other sites

Η καφετιλα-λασπη-διατομικη εχει σχεδονεξαφανιστει απο αραγωνιτη και τα βραχια ειναι πεντακαθαρα.φως φουλ σε ενταση και ωρες άπ την πρωτη μερα.την αλατοτητα θα την τσιμπησω οτεν κανω την πρωτη αλλαγη.το σκιμμερ βγαζει απιστευτη μαυριλα-καφε σκουρη και πολυ δυςωςμη σαπουναδα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...