Jump to content

Ανεμιστηρακια Στο Καπακι, Ροη Προς Τα Μεσα Η Εξω?


samilias21

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος

Τα ανεμιστηρακια να φυσάνε προς τα μέσα η προς τα έξω η συνδυαστικά?

Το ενυδρείο μου το Ρίο 240

240 λίτρα

Σκέφτομαι για 2 12αρια από 1000 στροφές μίνιμουμ!

Υγ θα συνδεθεί σε κοντρολερ μαζί με θερμοστατη!

Το ενυδρείο είναι αφρικανικό!

Παρακαλώ πολύ να πείτε τις απόψεις σας , και τις εμπειρίες σας !

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα 4 8αρια. 2 να ρουφανε 2 να φυσανε.

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι έχει απο μόνο του κάποιους εξαερισμούς αλλα και να μην είχε δεν υπάρχει πρόβλημα

οπότε έχω βάλει και τα δυο να βγάζουν εξω τον αέρα δεδομένου οτι όσο αέρα βγάζουν τοσος αέρας καλύπτει το κενό

δεν θα δημιουργηθεί κενό αέρος

εαν αποφασίσεις να βάλεις μέσα θα το κάνεις μόνο και μόνο για να πετάξεις απευθείας στην επιφάνεια αέρα

σε αυτη την περίπτωση θα πρέπει και παλι ο εξερχόμενος αέρας να είναι μεγαλύτερος του εισερχόμενου δλδ 2 εξω 1 μέσα

διαφορετικά αυτο που κάνεις εαν έχεις 2 μέσα 1 εξω είναι να βγάζεις το 50% απο αυτο που βάζεις την ώρα που το υπόλοιπο 50% ανακυκλώνετε μέσα

θα ήταν πολύ πιο εύκολο εαν σου εκανα ενα διάγραμμα...

αλλα η διαδικασία μεταφοράς του αέρα είναι παντού η ίδια...

πχ ένας χώρος μπορεί να κρυώσει εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μικρότερη απο την εσωτερική μονο με τον εξαερισμό του χώρου...

βγάζοντας τον ζεστό αέρα απο μέσα έρχεται ο κρύος απο έξω να καλύψει

επίσης για την πτώση της θερμοκρασία είναι πολύ πιο σημαντική η απαγωγή του αέρα παρά η προσαγωγή...

πχ δες τα laptop

έχουν επιλογη οι κατασκευαστές να βάλουν ενα fan....που να φυσά που??? εξω

αρα ... βάλε δυο έξω και άσε την φύση να σου κρυώσει το νερό...

εννοείτε πως το παραπάνω θέλει κλειστό καπάκι για να δουλέψει

επίσης εννοείτε πως σε οποιον δουλεύει με εισερχόμενο αέρα περισσότερο απο τον εξερχόμενο απλά καταναλώνει περισσότερη ενέργεια μιας που στο τέλος γίνεται το ίδιο πράγμα πολύ πιο δύσκολα...δλδ ο μηχανικά εισερχόμενος αέρα απωθεί τμημα του νεοεισερχόμενο και του παλαιού αέρα έξω

Η εξάτμιση θα είναι η ίδια και στα 2 σεναρια?

οχι

στην περίπτωση της απαγωγής βγάζεις το ατμοποιημένο ζεστό νερό έξω

στην περίπτωση της προσαγωγής κρυώνεις τον ζεστό ατμοποιημένο αέρα με αποτέλεσμα να υγροποιήθεί

σωστή η παρατήρηση σου

βέβαια και στις τρεις περιπτώσεις "χάνεις" νερό

στην Α το βγάζεις απευθείας εξω με 2 χ 120mm

στην Β το βγάζεις απευθείας έξω με 1 χ 120mm + την πίεση απο τα 2 χ 120mm που βάζουν

σε μια Γ οπου μόνο βάζεις παλι θα υπάρχει εξάτμιση λογο διαφοράς πίεσης απο τα 3 χ 120m που βάζουν

στην θεωρία πάντα εαν στην Α έχεις εξάτμιση νερού Χ στην Β θα έχεις το 75% του Χ ενω στην Γ θα υποθέσω το 50% του Χ

σε κάθε περίπτωση το Χ δεν νομίζω οτι είναι κατι που θα αδειάσει το ενυδρείο σε μια εβδομάδα ούτε που θα κάνει ζημιά στο σπίτι.

εαν αναλογιστούμε την μέθοδο που έχουν την καλύτερη εξάτμιση όμως τα δεδομένα αλλάζουν..

στην Α βγάζεις κατευθείαν τον αέρα στον χορώ και αυτος ακολουθεί την προσαρμογή του οπου δεδομένου του οτι είναι καλοκαίρι θα προσαρμοστεί παρα πολύ ομαλά χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα υγρασίας στον χώρο

στην Β κάποιο ποσοστό υγρασίας ακολουθεί την οδο της Α ενω η εξάτμιση που γίνεται μέσο της πίεσης του αέρα βγαίνει απο τις σχισμές και γενικα απο οπου βρει....εκει ειναι το άσχημο διότι παρουσιάζεται υγροποίηση του ατμοποιημένου νερού που εκτός απο ωραίο νεράκι περιέχει και τροφή και ψαροσκατά κτλ κτλ κτλ και παρουσιάζεται το φαινόμενο της βρομιάς κυρίως εκει που κλείνει το καπάκι...

στην Γ όλος ο ατμοποιημένος αέρας φεύγει δια την πιέσεως..

δεν σε πειράζει φαντάζομαι το copy paste....

βαριόμουν να τα ξανα γράφω....

αναπαράγω γιατι είναι διαφέρον το θέμα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω πως στη θεωρία υγροποίηση και βρόμα θα έχουμε και στην περίπτωση Α και την περίπτωση Β στην απαγωγή του αέρα

εκει βέβαια ειναι ελεγχόμενη

με ενα σφουγγαράκι αυτο που βάζουν στα fan των pc θα περιορίζεται εκει η υγροποίηση

με την εβδομαδιαία αλλαγή συντηρούμε και το σφουγγαράκι

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πειράζει φαντάζομαι το copy paste....

βαριόμουν να τα ξανα γράφω....

αναπαράγω γιατι είναι διαφέρον το θέμα

Εννοείται πως δεν με πειράζει!

Θα Στο προτεινα και ολας να το μεταφερεις εδώ για να κουβεντιαστει, για αυτό άνοιξα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην Γ περίπτωση έχω την μικρότερη εξάτμιση!και με διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην Γ περίπτωση έχω την μικρότερη εξάτμιση!και με διάφορα!

σωστά

μικρότερη εξάτμιση αλλα βρόμα στις σχισμές απο όπου θα προσπαθήσει ο αέρας να φύγει

δλδ παντού

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Αντώνη και έψαχνα να δω που δίπλα εννοούσες :D

μπερδεύτηκα... ειχα την εντύπωση οτι απάντησα στο άλλο θέμα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

α = ολα έξω ... είτε 1 ειτε 2 ειτε 10

β = οσα μέσα περίπου τα μισά έξω....πχ 2-1 είτε 3-1 ειτε 4-2 είτε 5-2 κτλ

γ = ολα μέσα (με το συμπάθιο) ... είτε 1 είτε 10

εαν θέλεις ή καλύτερα εαν επιβάλλουν οι συνθήκες να μετατρέψεις την κατ 'εμε καλύτερη λύση που είναι η Α με 2 έξω 12αρια

τότε πρέπει να πάς σε μια λύση που δεν θα σου δημιουργεί εσωτερική πίεση με αποτέλεσμα την ανεξελεκτη απαγωγή του αερά

με λίγα λόγια το 1-1 θα σου δημιουργήσει πίεση μιας και οσο βάζεις τόσο βγάζεις άρα 0...την ώρα που το νερό παράγει αέρα αρα εσωτερική πίεση

καλύτερα 2 εξω 1 μέσα με αποτέλεσμα να δουλέψεις υποπίεση

και γενικά για μενα καλύτερα υποπίεση σε κάθε περίπτωση...

απλα το μόνο εξω ειναι η πιο απλή μορφή υποπίεσης που μπορείς να δημιουργήσεις αρα η πιο αθόρυβη , άρα η πιο οικονομική

κατα την άποψη μου θα μπορούσαμε να πούμε πως στην ουσία είναι δυο οι τρόποι

Α υποπίεση

α1 ροή μονο εξω

α2 ροή έξω > την μέσα

Β πίεση

β1 ροή μέσα

β2 ροή μέσα > της έξω

απο εκει και πέρα πρέπει να εξετάσουμε και τους 4 τρόπους υπο τις ίδιες συνθήκες

σε ασκήσεις επι χάρτου

οι Α περιπτώσεις είναι καλύτερες απο θέμα διαχείρισης απαγωγής σε σχέση με τις Β

η α1 ειναι καλύτερη απο άποψη οικονομίας μιας και με 1 fan δουλεύει σωστά

(ενω το β1 δεν θα δημιουργήσει αρκετή πιεση και ο φρέσκος αέρας θα ακυρώνεται απο την εξάτμιση του νερού αλλα και να δουλέψει θα θέλει την διπλάσια ενέργεια για να αποδώσει τα ίδια με την α1)

η α2 ειναι η καλύτερη απο θέμα απόδοσης σε πτώση θερμοκρασίας μιας και έχει και απευθειας ψυξη της επιφάνειας με την εισαγωγή αλλα και δουλεύει με υποπιεση με τις απαγωγές

τις Β προσωπικά δεν τις προτιμώ διότι οσο καλύτερα διαχειρίζεσαι το airflow τοσο καλύτερα αποτελέσματα και οικονομία έχεις

φαντάσου ενα τζάκι...

εαν του βάλεις μια μεγάλη και καλής κυκλοφορίας καμινάδα θα δουλεύει τέλεια , θα ανάβει πιο εύκολα και θα ζεσταίνει καλύτερα

εαν ομως κλείσεις το κλαπετο το σπίτι θα γινει κ.λ.ς η φωτια θα πέσει και εσυ πιθανόν να κοιμηθείς σε ξενοδοχείο..

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω τα βλέπω πολυ επιστημονικά όλα αυτά, θα εμπιστευτώ το ένστικτό μου και θα βάλω 3 μέσα (με το συμπάθεια που λέει και ο Αντώνης) και ενα ή κανένα έξω. Η πράξη, μιας και είχα 4 μέσα στο παλιο ενυδρειο, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία χωρίς προβλήματα ή ανεπιθύμητη αποτελέσματα. Καλη επιτυχία Λιάκο!!!

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποια τρυπα να φευγει ο αερας βαλτα να βαρανε ολα μεσα....ακομα και η εσοχη που εχει το ενυδρειο για τα λαστιχα απο το εξωτερικο φιλτρο ειναι αρκετη για να βγαινει ο αερας

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω τα βλέπω πολυ επιστημονικά όλα αυτά, θα εμπιστευτώ το ένστικτό μου και θα βάλω 3 μέσα (με το συμπάθεια που λέει και ο Αντώνης) και ενα ή κανένα έξω. Η πράξη, μιας και είχα 4 μέσα στο παλιο ενυδρειο, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία χωρίς προβλήματα ή ανεπιθύμητη αποτελέσματα. Καλη επιτυχία Λιάκο!!!

αν έχεςι 4 γιατι δεν κάνεις δοκιμές ολες τις περιπτώσεις και να μας δώσεις feedback

δεν το έχω σπουδάσει το αντικείμενο

γνώση "πεζοδρομίου" μεταφέρω μιας και τα έχω μάθει μεσα απο της ανάγκες της δουλειάς και των χόμπι

και προσωπικά επειδή οσο ζεις μαθαίνεις θα ήθελα να επιβεβαιώσω τις θεωρίες μου είτε να δω που σφάλω
τωρα θα μου πεις ... ρε φιλε εγω καθηγητής δεν ειμαι.. θες επιβεβαίωση τράβα και παρε αλλα 2 fan και κανε πείραμα μονος σου...
θα το έκανα αλλα μου λείπουν αλλες δυο τρύπες στο καπάκι που δεν θέλω να τις κάνω χωρίς λόγο,.,
προς το παρόν θα κάνω τις εξής δοκιμές το καλοκαίρι σε πραγματικές συνθήκες πριν κάνω τρύπες
1... 2 χ 50% εξω
2... 2 χ 100% εξω
3... 1 χ 100% εξω και 1 χ 50% μέσα
4... κάνω τρύπες και βάζω αλλα 2 :)
Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά μου είχε φύγει ο κ@@@ος να φτιάξω το σύστημα, να βιδώνω, να καλύπτω καλώδια σε κανάλια, να βάζω σιλικόνες απο δω κι απο κεί κτλ. Λες να κανω δοκιμές και να τα βαζω μια ετσι και μια αλλιώς; Κουράστηκα κι όλας! Θα τα βάλω να χτυπάνε όλα μέσα μιας και το μπροστινό τμήμα του καπακιού ειναι μόνιμα ανοιχτό και τελειώνει εκει η δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παω πάσο

αντιλαμβάνομαι το στήσε ξέστησε και ξανα απο την αρχή

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

για τα καλωδια απο μεσα μπορουμε να βαλουμε καναλι(αυτο το πλαστικο που βαζουμε στους τοιχους για να κρειψουμε τα καλωδια)

που εχει ταινια κολλητικη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα Ηλία να κανείς δοκιμές και να δεις τι είναι καλύτερο.

Να τα βάλεις και μέσα και έξω και εναλλάξ, και δες σε ποσό χρόνο κατεβάζουν και ποσό την θερμοκρασία.

Έτσι θα κατασταλάξεις.

Ακόμα θα σου έλεγα να τα βάλεις πάνω από το καπάκι τα fan και όχι μεσα ,και να βάλεις και ένα μικρό κανάλι για να περάσεις τα καλώδια.

Εγώ αν το έφτιαχνα έτσι θα το έκανα άλλα επειδή δεν θέλω να χαλάσω το flap αν το κάνω θα το κάνω με ένα φίλο πλεξγκλας

Link to comment
Share on other sites

με ενα κανάλι θα είσαι κομπλέ

θα σου έλεγα επίσης να πάρεις καλώδια προεκτάσεις fan ετσι ώστε να χρησιμοποιησεις το θηλυκό βυζμα των fans και να μην χρειάζεται να κόβεις και να ράβεις κάθε φορά που κατι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη δεν σε κατάλαβα , αυτό που είπες να πάρω καλώδια προεκτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω!

Θέλω ένα για κάθε ανεμιστήρα?

Υγ θα μου πείτε μετά που τα βάζω μετά αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω!

Θέλω ένα για κάθε ανεμιστήρα?

Υγ θα μου πείτε μετά που τα βάζω μετά αυτά!

Δεν έχω το θάρρος μιας και δεν γνωριζόμαστε αλλιώς θα σου έλεγα

χαχαχα

:lolu:

Ότι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Ένα για κάθε ανεμιστήρα θα πάρεις .

Και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις , έτσι να κάνουμε και κάνα αστείο.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το θάρρος μιας και δεν γνωριζόμαστε αλλιώς θα σου έλεγα

χαχαχα

:lolu:

Ότι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Ένα για κάθε ανεμιστήρα θα πάρεις .

Και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις , έτσι να κάνουμε και κάνα αστείο.

Παίρνουμε λοιπόν τις προεκτάσεις και φτάνουμε στο σημείο που θα πρέπει να συνδέσουμε στο τροφοδοτικό 4 βίσματα. Αυτό πως το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το θάρρος μιας και δεν γνωριζόμαστε αλλιώς θα σου έλεγα

χαχαχα

:lolu:

Ότι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Ένα για κάθε ανεμιστήρα θα πάρεις .

Και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις , έτσι να κάνουμε και κάνα αστείο.

Ευτυχώς ακόμα θυμάμαι πως το κάνουμε αυτο!

Μην ανησυχείς δεν παρεξηγω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...