Jump to content

High Power Led .. 210 Watt.. Project Name : Athena !!


trelemis

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου, είχε μανίσιο ένα φωτιστικό με 4χ36 PL λάμπες .. το οποίο σε φωτισμό δεν μου έκανε.. αλλά ήταν στο μέγεθος που ήθελα , εννοώντας έπιανε όλο το ενυδρείο από άκρη σε άκρη και στηριζόταν με ποδαράκια ( 1 μέτρο μήκος χ 15cm καθαρό πλάτος).

Φωτό 1 & 2

Παράλληλα το σημαντικότερο .. είναι από αλουμίνιο. Έτσι λοιπόν, και αφού έδειξα στην κοπέλα μου( Χριστίνα , θα χρησιμοποιηθεί το όνομα και παρακάτω ) αρκετές φωτογραφίες ενυδρείων με led φωτισμό από κάτι παρανοϊκούς που ακολουθώ στο instagram, η απόφαση πάρθηκε. Θα μετατρέπαμε το PL σε led. Tο χρονικό :

Φεβρουάριος 2014 ..Βομβαρδισμός ερωτήσεων στον Γρηγόρη ( aka Grigoros ) για τα power leds .. Αφού καταλήξαμε σε ποσότητα και ΝΟΜΙΖΑ ότι είχα όλες τις πληροφορίες ..η παραγγελία δόθηκε.

2-3 μέρες μιλούσα με mail με τον ευγενικότατο και κατατοπιστικότατο κινέζο Ray.. ο οποίος έσπευσε να με ενημερώσει ότι στους meanwell drivers για να δουλέψουν τα dimmer χρειάζεται ένας έξτρα μετασχηματιστής 10v ..που ούτε εγώ ούτε ο Γρηγόρης γνωρίζαμε ότι χρειάζεται. Έτσι ΠΡΙΝ στείλει την παραγγελία , με ενημέρωσε ότι αν όντως θέλω αυτούς τους drivers θα μου τον έστελνε δωρεάν..όπως και έγινε.

Ταυτόχρονα 10 ανεμιστηράκια ήρθαν να συμπληρώσουν την ολοκληρωμένη ( ΜΟΝΟ στο μυαλό μου ) παραγγελία.

Μάρτιος 2014.

Τα δεματάκια κατέφθασαν ! ( 2 βδομάδες για τα led 3 βδομάδες για τα ανεμιστηράκια ).

Αποφασίζουμε με Χριστίνα να πιάσουμε το φωτιστικό .. την Τετάρτη 5/3 ..γιατί είμαστε και οι 2 χαλαροί από δουλειά την συγκεκριμένη μέρα.

Αρχίζω λοιπόν , να διαλύω σιγά σιγά και στωικά το φωτιστικό. Ουσιαστικά το άδειασα.

Φωτό 3

Αμέσως μετά τεστάρω τα 70 ledακια αν είναι καμένα. Φωτό 4

Και μετά , διαλέγω την σειρά με την οποία θέλω να μπουν τα 70 leds και τα κολλάω με την θερμοαγώγιμη κόλλα. Φωτο 5

W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W

B W U V W G R B U V W B U V B W G R B U V B W B

W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W

Μετά, παρατηρώ ότι το εξτρά βάρος που νιώθω στο φωτιστικό, είναι από 4 ballast καλά κρυμμένα, τα οποία ζυγιζαν … 3 κιλά !!.. και τα αφαίρεσα και αυτά. Φωτό 6

Μετά από αναμονή 3-4 ωρών για να στεγνώσει η κόλλα, η Χριστινα μου ξεγύμνωσε καλώδια (φωτο 7)για να ξεκινήσω να ενώσω τα led. (φωτο 8)

Τα καλώδια μπαίνουν εξαιρετικά ( ΜΟΝΟ στο μυαλό μου ) .. και ετοιμαζόμαστε για την πρώτη δοκιμή . . την Τετάρτη κατά τις 21.00 ( 17.00 – 21.00 δουλεύαμε κιόλας .. )Και … η δοκιμή … ΤΖΙΦΟΣ !! Βρε αμμάν !! Τι

πήγε στραβά ;; ΝΕΥΡΑΑΑΑ ..

Κοιτώντας ( ΑΦΟΥ τα είχα κολλήσει .. ) το σχεδιάγραμμα του κινέζου, είδα μια φωτό από ένα ledακι για το πώς έπρεπε να κολλήσω τα led.Κινέζος : Φωτό 9 Εγώ : Φωτό 10

Εγώ είχα κολλήσει τα καλώδια πάνω στο led , και η φωτό έδειχνε πάνω στο pad .. Δεν μπορεί λέω να φταίει αυτό .. ΑΦΟΥ τα τέσταρα και πάνω στο led και δούλευε .. Νεύρα .. και καληνύχτα για Τετάρτη χωρίς φωτιστικό.

Πέμπτη πρωί κατά τις 10.00, περίμενα τον φίλο Χρήστο, για να κάνουμε άλλο project ( 5 λεπτών ..) την diy αναπλήρωση.

Κάνω καφεδάκι, και του γκρινιάζω για την ρημαδοτύχη μου και τους βρωμοκινέζους μπλα μπλα μπλα..

Γελώντας λοιπόν, μου λέει, φίλε, ξεκίνα να ξεκολλάς .. ΟΛΑ τα καλώδια των led.. Φωτό 11

Και αυτό και έγινε. Τεστάραμε ότι όλα δουλεύαν σωστά και ο Χρήστος έφυγε κατά τις 14.00.

Δεν μπορεί λέω, το βράδυ θα είναι έτοιμο το φωτιστικό !!

Στα (δεν μέτρησα πόσα μέτρα) καλώδιο που έστειλε ο κινέζος, προστέθηκαν άλλα 20 μέτρα ..γιατί μου τελείωσε . .

Πάμε στις δουλείες μας ..και γυρνάμε Πέμπτη βράδυ με την Χριστίνα για να τελειώσουμε το project Athena ! ( το όνομα του φωτιστικού .. πιο ωραίο είναι το υπερίωνας δλδ ;;; )

Ορεξάτος , της λέω ότι πλέον έμειναν τα ανεμιστηράκια.. ας κάνουμε τρυπούλες ..για να τα βάλουμε..

Έλα όμως που ΔΕΝ είχα μύτες στο τρυπάνι ( σε αυτό το σπίτι ) για μέταλλο.

+ ότι ΑΝ έβαζα τα ανεμιστηράκια πάνω από το φωτιστικό δεν θα φυσούσαν στην συρόμενη λαμαρίνα που κόλλησα τα led = δεν θα είχα μέγιστη ψύξη.

Οπότε το project Athena αναβάλλεται και καληνύχτα ξανά !

Παρασκευή πρωί, έχοντας μιλήσει με τον κολλητό που εμπορεύεται μηχανήματα κοπής και συγκόλησης μετάλλων, πάω στο Κορδελιό. Εκεί ο Θοδωρής, κόβει με μηχάνημα plasma το μέταλλο σε μέγεθος ίσο με τα ανεμιστηράκια, ώστε να μπούν χωνευτα. Φωτό 12&13&14

Ορεξάτος ( ναι , έχω ακόμα όρεξη) γυρνάω σπίτι για να τελειώσω την Athena.

Ανεμιστηράκια ΟΚ, led test ΟΚ, dimmer test ΟΚ..Φωτό 15 .. και ήρθε η ώρα για να το βάλω στη θέση του . ΟΜΩΣ, ενώ για να κάνω το τεστ πάνω στο τραπέζι χρειαζόμουν μονο τον 1 driver και απλά άλλαζα καλώδια στην κλέμα του, συνειδητοποιώ ότι τα 20 μέτρα καλώδιο, τελείωσαν, και ΔΕΝ μπορώ να συνδέσω την Athena, στην θέση της για ακόμα 1 βράδυ. Οπότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ για 3 βράδυ στη σειρά.

Σάββατο πρωί .. 09.00 έξω από το κατάστημα με τα καλώδια ( Ιωαννίδης στην Μαρασλή 0,35 το μέτρο ), αγοράζω άλλα 30 μέτρα καλώδιο και γυρνάω σπίτι.

Κάνω την συνδεσμολογία σωστά .. τεστάρω ..δεν δουλέυει ένα ανεμιστηράκι.

Δεν πειράζει λέω..θα το κάνω αργότερα .. Τσιμπάω κάτι , ξανατεστάρω το φωτιστικό πάνω στο τραπέζι .. πριν το στήσω ολοκληρωτικά … ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ !!!!!!

ΝΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .. . η ώρα έχει πάει 12.00 και 14.00 δουλέυω…

ΦΥΣΙΚΑ .. παίρνω ρεπό ..γιατι αυτή η ταλαιπωρία έπρεπε να τελειώσει ΤΩΡΑ !!!

Τεστάρω ΟΛΑ τα ledakia 1 προς 1 …για να συνειδητοποιήσω .. ότι 1 είναι καμένο ..και μπλοκάρει ΟΛΑ τα υπόλοιπα.. γίνεται αντικατάσταση από τα spare που έστειλε ο κινέζος.. τεστ …ΚΑΙ ΑΝΑΒΕΙ !!!!

Ξεστήνω το προχειρα στημένο φωτιστικό από το τραπέζι …και ξεκινάμε να στήνουμε με την Χριστινα την Athena στο ενυδρείο.

Όλα στη θέση τους .. ανάβω ..και … από 70 led ..ανάβουν τα 3 …

Πρωτού αρχίσω να δαγκώνω ΟΤΙ υπάρχει μέσα στο σπίτι ..κοιτάω ..και έχει φύγει 1 καλώδιο από το ρεύμα του 1 driver ..το συνδέω ξανα …και … ΤΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙ !!!! Ώρα : 17.00 Σαββάτου.

Βέβαια .. το τελικό αποτέλεσμα .. μας αντάμειψε …για τις 4 μέρες ταλαιπωρίας..

Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω τον Βαλεντίνο που με βοήθησε να μπώ στο θαλασσινό !

Τον Γρηγόρη που με βοήθησε στην παραγγελία, άσχετα με το ΠΟΣΕΣ ήταν οι ερωτήσεις μου !

Τον Χρήστο που ήρθε για 5 λεπτά .. έκατσε 5 ώρες ..και βάλαμε σε μια σειρά τα καλώδια – συνδεσμολογία.

Και τέλος ..το κορίτσι μου .. την Χριστίνα ..που μοιράζεται την τρέλα μου..δεν με χώρισε…και ανέχτηκε 4 μέρες ..την τραπεζαρία .. κυριολεκτικά Μπουρδ@@λο… Φωτό 16

Ενυδρείο πρίν :Φωτό 17

Ενυδρείο μετά μόνο τα μπλέ αναμένα : Φωτό 18

Έγινε επεξεργασία - trelemis
Link to comment
Share on other sites

Φωτο 1 :post-45038-0-65042500-1394459779_thumb.jpg

Φωτο 2 :post-45038-0-43967800-1394459805_thumb.jpg

Φωτο 3 :post-45038-0-93107100-1394459834_thumb.jpg

Φωτο 4 :post-45038-0-86686600-1394459850_thumb.jpg

Φωτο 5 :post-45038-0-52604800-1394459874_thumb.jpg

Φωτο 6 :post-45038-0-01172500-1394459902_thumb.jpg

Φωτο 7 :post-45038-0-32376600-1394459929_thumb.jpg

Φωτο 8 :post-45038-0-87742600-1394459955_thumb.jpg

Φωτο 9 :post-45038-0-16694400-1394459976_thumb.jpg

Φωτο 10 : post-45038-0-17944900-1394460006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιανουν τα χερια σου...................Μπραβο ρε φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!

Ετσι ειναι τα ηλεκτρολογικα, απλα δεν αναβουν, αλλα εφοσον εχεις ορεξη ολα λυνονται!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι χειρότερος απο μενα!!! Χάχαχα α!!! Ειμαι πολυ περήφανος για σένα φιλαρακι!!!

Θα με μάθεις τωρα αν πάρω κι εγω;!;!

Link to comment
Share on other sites

τώρα μένει ένα κύκλωμα για να κάνει και ανατολή δύση και θα είσαι full :) ( γιατί με τα ποτενσιόμετρα δουλειά δεν γίνετε )

από ότι βλέπω τελικά έκανες τρύπες για να φωλιάσουν τα ανεμιστηράκια ( καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και καλύτερη ψύξη βάσης-led )

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τρέλα και εσύ αγόρι μου, μ αρέσεις. Έτσι είναι αυτό το χομπύ θέλει την τρέλα του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! με γεια! :thumbsu:

Πάντως από τις φώτο 9 και 10 φαίνεται η απειρία σου στις κολλήσεις και το ξεγύμνωμα των καλωδίων(όταν ξεγυμνώνουμε τυλίγουμε τα συρματάκια μεταξύ τους) :geek: πιστεύω όταν αναγκάστηκες να τα ξεκολλήσεις και να τα κολλήσεις από την αρχή θα τα έκανες καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως Sammy ! Οταν τα ξεκόλλησα , ολα τα καλωδια τα εστριβα μεταξυ τους .. Οποιος δεν εχει εμπειρια ..εχει υπομονη !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...