Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ ΟΣΜΟΣΗΣ


stamos

Recommended Posts

Επιτέλους απόκτησα και εγώ φίλτρο αντίστροφης όσμοσης αλλα έχω μια απορία για τα λίτρα σκάρτου νερού που

καταναλώνει.Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή στα 20 λίτρα σκάρτου νερού που βγάζει πρέπει να

παίρνουμε 5 καθαρό με+-5%, πράγμα που στην πράξη δεν γίνεται δηλαδή έχω χαλάσει 100 για να πάρω 5,γι' αυτό σας ρωτώ μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η Α/Ο ή είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση....???(υποτήθεται οτι

αποδίδει 50 γαλόνια το 24ωρο) Σκεύτηκα να προσαρμόσω στην έξοδο του σκάρτου νερού ένα ρυθμιστή

για να μειώσω το νερό που βγαίνει αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό και αν θα επιρεάσει την λειτουργία της μεβράνης.Η μάρκα της είναι pro dac και το ποσό που την πλήρωσα δεν είναι και λίγο.Περιμένω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη απόδοση είναι κάτω από συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού και πίεση. Όταν οι δύο αυτοί παράμετροι πέφτουν, πέφτει η απόδοση αλλά κερδίζεις σε καθαρότητα, αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δουλευει η ΑΟ... δεν μπορεις δηλαδη να μειωσεις το νερο που πετιεται...ειναι μια θυσια που αξιζει τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

θα καταστραφώ οικονομικά απο το λογαριασμό που θα έρθει για το νερό.........

Link to comment
Share on other sites

........

Σκεύτηκα να προσαρμόσω στην έξοδο του σκάρτου νερού ένα ρυθμιστή

για να μειώσω το νερό που βγαίνει αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό και αν θα επιρεάσει την λειτουργία της μεβράνης.Η μάρκα της είναι pro dac και το ποσό που την πλήρωσα δεν είναι και λίγο.Περιμένω τις γνώμες σας

Η έξοδος πρέπει λογικά να έχει ρυθμιστή εξόδο ή Flow Restrictor αγγλιστί ο οποίος είναι άκρως απαραίτητος για να δουλέψει η μεβράνη σωστά και το μέγεθος του περιορισμού που κάνει είναι σε συνάρτηση με τα λίτρα που μπορεί να επεξεργαστεί η μεμβράνη σου.

Για περισσότερα δες εδώ

http://www.ro-man.com/flow-restrictor.html

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων που δείξατε και της απαντήσεις σας.Αγαπητέ φίλε SW1IXC

η συσκεβασία της r/o δεν είχε κάποιο ρυθμιστή που να προσαρμόζεται στην έξοδο του (σκάρτου ) νερού για

να μπορείς να ρυθμίσεις την έξοδο του νερού.Σκεύτηκα και προσάρμοσα ένα ρυθμιστή αέρα αυτούς που χρησιμοποιούμαι στα σωληνάκια των αεραντλιών, μπορώ να πω οτι έκανε δουλειά.Σ' ευχαριστώ για το άρθρο που

μου υπόδειξες, αν κατάλαβα καλά (γιατί τα αγγλικά μου είναι για κλάματα) ανάλογα με το πόσο καθαρό θέλουμαι

να βγεί το νερό ρυθμίζουμαι για 5/1 ή 3/1 τα λίτρα απόριψεις. (αν κάνω λάθος διόρθωσεμε)

Υοτήθεται ότι η r/o που έχω το 24ωρο μπορεί να αποδόσει 200lt καθαρού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να χαλάσει 100 λίτρα για να βγάλει 5, μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά.

Η η πίεση του νερού είναι πολύ χαμηλή ή έχει πρόβλημα το μηχάνημα.

Η αναλογία είναι συνήθως 1 προς 3 ή 4 (καθαρό - ακάθαρτο νερό).

Link to comment
Share on other sites

η συσκεβασία της r/o δεν είχε κάποιο ρυθμιστή που να προσαρμόζεται στην έξοδο του (σκάρτου ) νερού για

να μπορείς να ρυθμίσεις την έξοδο του νερού.

Η μεμβράνη της (οποιαδήποτε) αντίστροφης όσμωσης, για να δουλέψει πρέπει να δέχεται νερό υπό πίεση, και για αυτόν τον λόγω, χρησιμοποιείτε ένας “στραγγαλιστής” στην έξοδο του “βρόμικου” νερού.

Τα Flow Restrictors, έχουν ως σκοπό να δημιουργούν την εν λόγω πίεση στην μεμβράνη και είναι συγκεκριμένα για κάθε μεμβράνη, αλλά και μπορούμε να διαλέξουμε την επιθυμητή αναλογία μεταξύ “βρόμικου”/“καθαρού” είτε σε 3/1 είτε 5/1.

Στην περίπτωση σου θα έπρεπε να υπάρχει μέσα στην συσκευασία.

Για να βγάλεις 5 λίτρα θα έπρεπε να είχες απώλειες νερού ή 15 λίτρα (3/1) ή 25 λίτρα (5/1).

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι .. αυτός ο στραγγαλιστής στην έξοδο του σκάρτου νερού είναι πάντα απαραίτητος ??

η αν η πίεση που έχουμε στη βρύση είναι σωστή δεν μας χρειάζεται

αυτό

σε ποια θερμοκρασία νερού η συσκευή αποδίδει καλύτερα?

για ποιο λογο η συσκευή μας δίνει τη δυνατότητα να επιλέξουμε την αναλογία καθαρού – σκάρτου ? … μήπως όταν η μεμβράνη είναι στα τελευταία της πρέπει να πετάμε πιο πολύ νερό για να εξασφαλίσουμε την ποιότητα του καθαρού ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ο Περιοριστής Ροής έχει δύο λειτουργίες:

Πρώτον, για να δημιουργήσει την επιθυμητή πίεση σε όλο το σύστημα της αντίστροφης όσμωσης.

Και δεύτερο και πιο σημαντικό, για να διατηρήσει μια επιθυμητή αναλογία απορρίπτομενου και μη νερού.

Οι μεμβράνες απαιτούν ένα ποσοστό απόρριψης τουλάχιστον 4-6 φορές μεγαλύτερο από το παραγόμενο νερό. Αυτή η αναλογία σημαίνει περίπου 5/1. Επομένως, μια μεμβράνη που εκτιμάται για παραγωγή 100 λίτρων ανά ημέρα, πρέπει να συνδεθεί με περιοριστή ροής, τουλάχιστον 500 λίτρων ανά ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...