Jump to content

Sos Μεταφορα Δισκων


jojo90

Recommended Posts

καλησπερα! πρεπει βγαλω το χαλικι απο το ενυδριο μου και να προσθεσω αμμο. Το θεμα ειναι πως το νερο θα γινει πολυ θολο (αν το κανω τωρα, θα καθαρισει ωωωρες μετα).

θα αντεξουν να μεινουν μεσα οι δισκοι?

Αν οχι, θα αντεξουν να μεινουν σε ενα μικρο ενυδρειο (20 l ) για ενα βραδυ?

4 δισκοι ειναι μεγεθους 3-5 εκ.

Εννοειται θα μπει θερμοστατης κλπ στο μικρο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 20 λτ ειναι πολυ λιγα!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 20 λτ ειναι πολυ λιγα!

ακομα και για μερικες ωρες θα ειναι προβλημα?

θα αντεξουν αν τους αφησω το βραδυ με συννεφο αμμου?

Link to comment
Share on other sites

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα και το να βγαλεις την αμμο με τα δισκακια μεσα πολυ ρυψοκινδυνο και στις δυο περιπτωσεις θα στρεσαριστουν αρκετα, στην θεση σου θα εβρισκα ενα ενυδρειο τουλαχιστον 50-70 λιτρα η θα εκανα την αλλαγη με το καιρο σιγα σιγα με καθε αλλαγη..σιφοναροντας το χαλικι..

Link to comment
Share on other sites

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα και το να βγαλεις την αμμο με τα δισκακια μεσα πολυ ρυψοκινδυνο και στις δυο περιπτωσεις θα στρεσαριστουν αρκετα, στην θεση σου θα εβρισκα ενα ενυδρειο τουλαχιστον 50-70 λιτρα η θα εκανα την αλλαγη με το καιρο σιγα σιγα με καθε αλλαγη..σιφοναροντας το χαλικι..

αν τα βγαλω να φτιαξω την αμμο κ μετα τα βαλω θα εχουν θεμα με την σκονη της αμμου?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις άμμο carat δεν θα σου θολώσει καθόλου. Το θέμα σου είναι πως να βγάλεις το χαλίκι με τους δίσκους μέσα. Αν δεν έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο πες σε κάποιον φίλο να στους φιλοξενήσει ή περίμενε να ζεστάνει λίγο ακόμα ο καιρός για να τους βάλεις για λίγο κάπου.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εκτος απο την σκονη μπορει να απελευθερωθουν και αλλα πολλα, αυτο ειναι το επιφοβο,οι δισκοι θελουν λεπτο χειρισμο σε τετοιες αλλαγες,καποιος μπορει να πει κανε και τα δυο δεν θα εχεις κανενα θεμα,εγω θα εψαχνα για μεγαλυτερο ενυδρειο και θα εκανα την αλλαγη με την ησυχια μου και χωρις αγχος μετα μια καλη αλλαγη νερου μετρησεις και μπλουμ ξανα μεσα οι βασιλιαδες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εχει το ικεα κατι 70λιτρα πλαστικα για αποθηκευση με 15 ευρο ειναι μια χαρα για αυτο που θες ασε που θα σου μεινει για παρομοιες καταστασεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στρωσεις μια σακούλα σκουπιδιών επάνω στην άμμο κ μετα να το γεμίσεις προσεκτικά, χρησιμοποιώντας πιάτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!! Πως πηγε τελικα?? τι σχεδιο ακολουθησες??

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις άμμο carat δεν θα σου θολώσει καθόλου. Το θέμα σου είναι πως να βγάλεις το χαλίκι με τους δίσκους μέσα. Αν δεν έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο πες σε κάποιον φίλο να στους φιλοξενήσει ή περίμενε να ζεστάνει λίγο ακόμα ο καιρός για να τους βάλεις για λίγο

καλημερα, η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω αν ειναι αυτη η αμμος που εχω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Το θεμα ειναι οτι βιαζομουν να γινει η αλλαγη χθες διοτι ειχα βοηθεια.. Μονη μου θα ηταν δυσκολο!

Ολα ομως κυλισαν ομαλα...

Για την ιστορια, στο 20 λιτρο οι δισκοι περασαν ενα ηρεμο βραδυ και σημερα μπηκαν παλι στο δικο τους ενυδρειο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω αν ειναι αυτη η αμμος που εχω..

Συνηθως χαλαζιακη πουλανε για δισκους !!! ολα καλα δηλαδη ε?? Μια χαρα !! Μην τα ταισεις ακομη μονο μεχρι να ηρεμησουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως χαλαζιακη πουλανε για δισκους !!! ολα καλα δηλαδη ε?? Μια χαρα !! Μην τα ταισεις ακομη μονο μεχρι να ηρεμησο

εννοειται! ;) Σε ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...