Jump to content

Ενυδρείο με τροπικά ψάρια...


Recommended Posts

Φίλε Black Dragon ξεκαθάρησε το αυτό.

Αν είναι έτσι πάρε μετρήσεις και για ΝΗ3 (Πολύ συμαντικό)

Ok φίλε θα μετρήσω και το NH3 το NO3 είναι καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok φίλε θα μετρήσω και το NH3 το NO3 είναι καλά;;;

ΝΟ2 & ΝΗ3 :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα είναι έτοιμα:

PH: 7

KH:6

GH:6

NO2:1

NΗ3:1

NO3:25

Και έχω και κακά νέα το angel fish μου είναι συνέχεια στην επιφάνεια και σαν να ζορίζετε να αναπνεύσει φταίει κάτι από το νερό;;;; :rasp: είναι το αγαπημένο μου τι να κάνω;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα είναι έτοιμα:

PH: 7

KH:6

GH:6

NO2:1

NΗ3:1

NO3:25

Και έχω και κακά νέα το angel fish μου είναι συνέχεια στην επιφάνεια και σαν να ζορίζετε να αναπνεύσει φταίει κάτι από το νερό;;;; :rasp: είναι το αγαπημένο μου τι να κάνω;;;;;;

Είναι δυστυχώς αυτά που λέγαμε στην αρχή. Το angel fish είναι πολύ ευαίσθητο ψάρι και πρέπει να κατέχεις αρκετά το θέμα ενυδρείου για να έχεις υγιεί ψάρια αυτού του είδους. Θέλουν πολλή προσοχή. Τώρα για τις μετρήσεις? Τί να πώ? Το σωστότερο θα ήταν να ζητήσεις μια βοήθεια από κάποιο φίλο σου που έχει ενυδρείο ή ακόμα και στο κατάστημα όπου τα αγόρασες, εννοώ να τα επιστρέψεις για λίγες μέρες πίσω, ωσότου οριμάσει το ενυδρείο σου. ΝΟ2 και ΝΗ3 πρέπει να μηδενιστούν και αυτό δυστυχώς δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Πολύ φοβούμαι ότι με τέτοιες τιμές θα χάσεις και τα άλλα, ή στην καλύτερη περίπτωση όσα επιζήσουν θα τους μείνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυστυχώς αυτά που λέγαμε στην αρχή. Το angel fish είναι πολύ ευαίσθητο ψάρι και πρέπει να κατέχεις αρκετά το θέμα ενυδρείου για να έχεις υγιεί ψάρια αυτού του είδους. Θέλουν πολλή προσοχή. Τώρα για τις μετρήσεις? Τί να πώ? Το σωστότερο θα ήταν να ζητήσεις μια βοήθεια από κάποιο φίλο σου που έχει ενυδρείο ή ακόμα και στο κατάστημα όπου τα αγόρασες, εννοώ να τα επιστρέψεις για λίγες μέρες πίσω, ωσότου οριμάσει το ενυδρείο σου. ΝΟ2 και ΝΗ3 πρέπει να μηδενιστούν και αυτό δυστυχώς δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Πολύ φοβούμαι ότι με τέτοιες τιμές θα χάσεις και τα άλλα, ή στην καλύτερη περίπτωση όσα επιζήσουν θα τους μείνει ζημιά.

Μα τόση ζημιά για κάτι που από 0 είναι 1 ;;;; δεν είναι και 20.... Πάντως άρχισα να ρίχνω ζωντανά βακτηρίδια της Sera ίσως βοηθήσει... :rasp: Απο το Pet shop που έγινε η μέτρηση μου είπαν να ρίχνω και βακτηρίδια και να μην ξαναταίσω για 3 μέρες αλλά άρχισα να φοβάμαι το τι λένε ποια.....

Link to comment
Share on other sites

Μα τόση ζημιά για κάτι που από 0 είναι 1 ;;;; δεν είναι και 20....

Από τον τρόπο που διατυπώνεις την απορία σου, είναι ηλίου φαεινότερον ότι δεν έχεις διαβάσει τα στοιχειώδη για τον κύκλο του αζώτου και την επίδραση των βασικών παραγομένων ουσιών (αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά) στα ψάρια και στη γενικότερη χημεία του ενυδρείου. Επίσης, κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις διαβάσει και τα σχετικά κείμενα για το στρώσιμο του ενυδρείου... Ολα αυτά είναι κρίσιμες και βασικές πληροφορίες που δεν θα σου τις δώσει κανείς μαγαζάτορας...

Θεωρώ ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να διαβάσεις για αρχή, όλα τα σχετικά άρθρα που υπάρχουν στην ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη του Aquazone (Κύκλος του Αζώτου & Στρώσιμο του ενυδρείου) αλλά και όσες περισσότερες από τις σχετικές συζητήσεις έχουν γίνει από μέλη, στις οποίες υπάρχει μεγάλος πλούτος πληροφοριών για έναν αρχάριο και όχι μόνο...

Καλό διάβασμα σου εύχομαι και περαστικά στα ψαράκια σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά είναι κρίσιμες και βασικές πληροφορίες που δεν θα σου τις δώσει κανείς μαγαζάτορας...

Θεωρώ ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να διαβάσεις για αρχή, όλα τα σχετικά άρθρα που υπάρχουν στην ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη του Aquazone (Κύκλος του Αζώτου & Στρώσιμο του ενυδρείου) αλλά και όσες περισσότερες από τις σχετικές συζητήσεις έχουν γίνει από μέλη, στις οποίες υπάρχει μεγάλος πλούτος πληροφοριών για έναν αρχάριο και όχι μόνο...

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μέχρι να δώσεις τα ψαράκια κάνε αλλαγή νερού να κατεβάσεις τα νιτρικά σου.Και άμεσα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν φταίει δεν υπάρχει ποια λόγος να το συζητάμε πια. Είχα σκοπό να πάω το αγγελόψαρο στο Pet Shop σήμερα και όταν ξύπνησα το πρωί μας είχε είδη αφήσει το έχω πάρει πολύ βαριά. Έχω κάνει εδώ μέσα ζωολογικό κήπο και ποτέ δεν συνέβη κάτι. Νιώθω πολύ άσχημα. Τέλος πάντων! Πήγα τα υπόλοιπα ψάρια στο Pet Shop και θα κάτσω να το φτιάξω τώρα όπως πρέπει χωρίς να ακούω το μαγαζί.Ευτυχώς το παιδί είναι καλός μου φίλος και θα μου τα κρατήσει όλα. Όσο χριστεί μου ζήτησε συγνώμη για ότι λάθος έκανε. Αν και δεν μπορεί να διορθώσει το ότι πάθαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν φταίει δεν υπάρχει ποια λόγος να το συζητάμε πια. Είχα σκοπό να πάω το αγγελόψαρο στο Pet Shop σήμερα και όταν ξύπνησα το πρωί μας είχε είδη αφήσει το έχω πάρει πολύ βαριά. Έχω κάνει εδώ μέσα ζωολογικό κήπο και ποτέ δεν συνέβη κάτι. Νιώθω πολύ άσχημα. Τέλος πάντων! Πήγα τα υπόλοιπα ψάρια στο Pet Shop και θα κάτσω να το φτιάξω τώρα όπως πρέπει χωρίς να ακούω το μαγαζί.Ευτυχώς το παιδί είναι καλός μου φίλος και θα μου τα κρατήσει όλα. Όσο χριστεί μου ζήτησε συγνώμη για ότι λάθος έκανε. Αν και δεν μπορεί να διορθώσει το ότι πάθαμε.

Φίλε μην το παίρνεις βαριά, διότι έτσι είναι η φύση του ενυδρείου. Θα έχεις θανάτους και είναι αναπόφευχτο. Μπορεί να έχεις να αντιμετωπίσεις και αρρώστιες στα ψάρια σου στο μέλλον. Το σίγουρο είναι ότι εδώ όπως και εμείς βρίσκουμε τις λήσεις συζητώντας όλα μας τα προβλήματα, έμπειροι και αρχάριοι. Εδώ περιορίζεις ριζικά τις απώλειες θα μπορούσα να πώ με δυο λόγια. Χαίρομαι πάντως που έπραξες ότι σου έχουμε πει και θα στερηθείς για λίγο καιρό τα ψάρια σου. Πάντως το σίγουρο είναι ότι κάνεις το σωστό.

Καλώς μας ήρθες και σου ευχομαι καλύτερη αρχή αυτή τη φορά.

Ότι θέλεις ρώτησε, εμείς είμαστε εδώ!

Πριν όμως ρωτήσεις, διάβασε τις σελίδες που σε παρέπεμψαν τα παιδιά. Έχει πλούσιο και σωστό "αρχείο".

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην το παίρνεις βαριά, διότι έτσι είναι η φύση του ενυδρείου. Θα έχεις θανάτους και είναι αναπόφευχτο. Μπορεί να έχεις να αντιμετωπίσεις και αρρώστιες στα ψάρια σου στο μέλλον. Το σίγουρο είναι ότι εδώ όπως και εμείς βρίσκουμε τις λήσεις συζητώντας όλα μας τα προβλήματα, έμπειροι και αρχάριοι. Εδώ περιορίζεις ριζικά τις απώλειες θα μπορούσα να πώ με δυο λόγια. Χαίρομαι πάντως που έπραξες ότι σου έχουμε πει και θα στερηθείς για λίγο καιρό τα ψάρια σου. Πάντως το σίγουρο είναι ότι κάνεις το σωστό.

Καλώς μας ήρθες και σου ευχομαι καλύτερη αρχή αυτή τη φορά.

Ότι θέλεις ρώτησε, εμείς είμαστε εδώ!

Πριν όμως ρωτήσεις, διάβασε τις σελίδες που σε παρέπεμψαν τα παιδιά. Έχει πλούσιο και σωστό "αρχείο".

Σε ευχαριστώ φιλαράκι για το θάρρος που μου δίνεις. Ναι οκ όλα τώρα. άλλαξα πάνω από το μισό νερό έβαλα καινούργιο και όλα τα φάρμακα. Λέω να το αφήσω τώρα μια βδομάδα έτσι και μετά θα πάω να κάνω πάλι όλες τις μετρήσεις και αν είναι οκ θα επιστρέψω τα ψάρια μέσα. Προς το παρόν λέτε να αφήσω μέσα έστω ένα μονομάχο (της κοπέλας μου) που δεν καταλαβαίνει τίποτα να ζει λίγο το ενυδρείο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο μονομάχος δεν καταλαβαίνει?

Επειδή έμεινε τελευταίος?

Σε παρακαλώ αφού έκανες το σωστό και έβγαλες τα υπόλοιπα ψάρια, να κάνεις το ίδιο και με το μονομάχο. Κινδυνεύει και αυτός το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνει, αφού πεθάνει...

Πιο πριν, καταλαβαίνει. Και πολύ καλά μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο μονομάχος δεν καταλαβαίνει?

Επειδή έμεινε τελευταίος?

Σε παρακαλώ αφού έκανες το σωστό και έβγαλες τα υπόλοιπα ψάρια, να κάνεις το ίδιο και με το μονομάχο. Κινδυνεύει και αυτός το ίδιο.

Το λέω επειδή ο μονομάχος μπορεί να ζεί σε σκληρό νερό δεν το λέω ρατσιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνει, αφού πεθάνει...

Πιο πριν, καταλαβαίνει. Και πολύ καλά μάλιστα...

Εσύ ξέρεις πολύ καλά ότι έγω μπήκα στο θέμα που έχεις ανοίξει και έψαχνα δραστικά μέτρα να βοηθήσουμε τους μονομάχους τους αγαπάω και μου αρέσουν πολύ και γι αυτό έκανα δώρο στην κοπέλα μου μονομάχο μια που δεν κάνει στο ενυδρείο να τον βλέπω εκεί. Είμαι πολύ κοντά στα ζώα για να πώ κάτι κακό για οποιοδήποτε. Το μόνο είδος που δεν θέλω είναι οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ! Εάν τον διατηρείς σε σκληρό νερό τον κάνεις ευάλωτο και του κόβεις χρόνο από τη ζωή του. Θέλει μαλακό νερό και σχετικά ουδέτερο ρΗ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το θάρρος και θα σου πω δυο πράγματα...

Διατήρησε τη φιλία που λες ότι έχεις με το φίλο σου που έχει το ενυδρειομάγαζο, αλλά σταμάτα να ακούς τι σου λέει... Ή δεν ξέρει ή δεν θέλει να σου δώσει σωστές πληροφορίες.

Και ξεκίνα να διαβάζεις το πολύ πλούσιο υλικό που υπάρχει στο Aquazone. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο στο να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με σωστές πληροφορίες γύρω από τα ψάρια και τη σωστή διατήρησή τους, ώστε να μπορέσεις να έχεις ένα υγειές ενυδρείο και να το χαίρεσαι πραγματικά... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το θάρρος και θα σου πω δυο πράγματα...

Διατήρησε τη φιλία που λες ότι έχεις με το φίλο σου που έχει το ενυδρειομάγαζο, αλλά σταμάτα να ακούς τι σου λέει... Ή δεν ξέρει ή δεν θέλει να σου δώσει σωστές πληροφορίες.

Και ξεκίνα να διαβάζεις το πολύ πλούσιο υλικό που υπάρχει στο Aquazone. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο στο να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με σωστές πληροφορίες γύρω από τα ψάρια και τη σωστή διατήρησή τους, ώστε να μπορέσεις να έχεις ένα υγειές ενυδρείο και να το χαίρεσαι πραγματικά... :rasp:

Συμφωνώ απολύτως :lmao:

Έλα φίλε Black Dragon πάλι από την αρχή?

Αν ήξερε ο φίλος σου αρκετά καλά αυτό που έπρεπε να κάνει, δεν θα σου έδεινε από την αρχή ψάρια για το ενυδρείο και τουλάχιστον θα σου έλεγε τα στοιχειώδη!

Link to comment
Share on other sites

Να σου μιλήσω προσωπικά.

Όταν γράφτηκα πριν 3 μήνες στο site δεν ήξερα τί μου γινόταν από τις λάθος υποδείξεις και "υπηρεσίες" που μου έδιναν πολλά από τα καταστήματα.

Διάβασα προσεκτικά όλες σχεδόν τις σελίδες που αφορούσε ιδιαίτερα "ΤΗΝ ΑΡΧΗ" γιατί αυτοί του πρωτοείπαν "Αρχή, το ήμιση του παντώς" ήξεραν τι έλεγαν και δυστυχώς ή ευτυχώς στον τομέα μας αυτό ισχεί και είναι θεμελειώδη. :rasp: Πήρα την τόλμη, πριν ακόμα αγοράσω το ενυδρείο μου, να ρωτώ πράγματα

βασικά, που δεν κατάλαβα. Το μέγεθος, την ποσότητα των ψαριών, το χρονικό πλαίσιο, άλλες ανάγκες κ.λ.π.

Όταν και μόνο όταν ένοιωσα αρκετά υπευθυνος και έτοιμος να ξακινήσω, το έκανα σε ένα Σαββατοκυρίακο.

Τότε ήταν που ρωτούσα για την κάθε μου απορία. (Επι την ευκαιρία, μην σταθείς σε ένα μόνο υγρό τέστ γιατί θα πέσεις ξερός)

Ότι απορία να ρωτάς. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το θάρρος και θα σου πω δυο πράγματα...

Διατήρησε τη φιλία που λες ότι έχεις με το φίλο σου που έχει το ενυδρειομάγαζο, αλλά σταμάτα να ακούς τι σου λέει... Ή δεν ξέρει ή δεν θέλει να σου δώσει σωστές πληροφορίες.

Και ξεκίνα να διαβάζεις το πολύ πλούσιο υλικό που υπάρχει στο Aquazone. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο στο να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με σωστές πληροφορίες γύρω από τα ψάρια και τη σωστή διατήρησή τους, ώστε να μπορέσεις να έχεις ένα υγειές ενυδρείο και να το χαίρεσαι πραγματικά... :wootwoot:

Εδώ θα συμφωνήσω α-π-ό-λ-υ-τ-α μαζί σου. Βρήκαμε και κάτι να συμφωνούμε :thaman::thaman:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως :thaman:

Έλα φίλε Black Dragon πάλι από την αρχή?

Αν ήξερε ο φίλος σου αρκετά καλά αυτό που έπρεπε να κάνει, δεν θα σου έδεινε από την αρχή ψάρια για το ενυδρείο και τουλάχιστον θα σου έλεγε τα στοιχειώδη!

Δεν υπήρξε ποτέ αντίρρηση ότι είναι αστοιχείωτος. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας ενημερώσω για τα νέα μου. Πήρα ένα μεγάλο μπουκάλι βακτηρίδια της Sera και βάζω καθημερινά 10ml στο άδειο πλέον ενυδρείο μου.Δουλεύουν τα φώτα για τα 3 φυτά μου για καμιά 15αριά ώρες την μέρα και έχω την κουρτίνα (με τις μπουρμπουλήθρες) ανοιχτή όλο το 24ωρο.Αύριο θα κάνω πάλι τις μετρήσεις να σας τις παρουσιάσω :thaman:. Το μπουκαλάκι τις Sera γράφει ότι βάζοντας τα βακτηρίδια θα πέσουν τα νιτρικά και το νερό θα φτιάξει και σε 24 ώρες μπορεί να δεχτεί ψάρια απλά εγώ να συνεχίσω για 10 μέρες όπως και να χει να τα βάζω.Εγώ τα βάζω 5 μέρες τώρα και είναι άδειο το ενυδρείο οπότε αύριο πιστεύω οι μετρήσεις θα είναι καλές. Το θέμα είναι πως μου είπαν πως για ακόμα καλύτερα έστω και προληπτικά να βάζω amonia control λέτε να το κάνω ή να το αφήσω έτσι το θέμα;;;; Έτσι κι αλλιώς τα νιτρικά θα έχουν πέσει χωρίς ψάρια μέσα. Ρύθμισα την θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς γιατί διάβασα εδώ πως βοηθάει τα βακτηρίδια η μεγάλη θερμοκρασία. Πείτε μου όλα οκ??? πώς πάμε;;;;; Είμαι φουλ στην ανασφάλεια........ :wootwoot:;):thaman::thumbup::rasp:

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

...Διατήρησε τη φιλία που λες ότι έχεις με το φίλο σου που έχει το ενυδρειομάγαζο, αλλά σταμάτα να ακούς τι σου λέει... Ή δεν ξέρει ή δεν θέλει να σου δώσει σωστές πληροφορίες.

Και ξεκίνα να διαβάζεις το πολύ πλούσιο υλικό που υπάρχει στο Aquazone. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο στο να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με σωστές πληροφορίες γύρω από τα ψάρια και τη σωστή διατήρησή τους, ώστε να μπορέσεις να έχεις ένα υγειές ενυδρείο και να το χαίρεσαι πραγματικά... :thaman:

Εδώ θα συμφωνήσω α-π-ό-λ-υ-τ-α μαζί σου...

Παρατηρώ ότι ναι μεν συμφώνησες "α-π-ό-λ-υ-τ-α" μαζί μου, αλλά μου φαίνεται ότι δεν πράττεις ανάλογα...

...Το μπουκαλάκι τις Sera γράφει ότι βάζοντας τα βακτηρίδια θα πέσουν τα νιτρικά και το νερό θα φτιάξει και σε 24 ώρες μπορεί να δεχτεί ψάρια...

...Το θέμα είναι πως μου είπαν πως για ακόμα καλύτερα έστω και προληπτικά να βάζω amonia control λέτε να το κάνω ή να το αφήσω έτσι το θέμα;;;; ......Είμαι φουλ στην ανασφάλεια........

Εδώ στο φόρουμ έχει γίνει μια πολύ μεγάλη και εποικοδομητική συζήτηση για το θέμα του στρωσίματος και τη χρήση των έτοιμων βακτηριδίων. Σου προτείνω να τη διαβάσεις... (κάνε αναζήτηση, είναι πολλά τα ποστ)

Με 15 ώρες αναμμένες λάμπες θα πετύχεις ανάπτυξη άλγεων ικανές για... Γκίνες..! Κατέβα στις 8-10.

Και όσο για την ανασφάλεια που λες, υπάρχει λύση...: Το ΠΟΛΥ διάβασμα στο Aquazone..! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας ενημερώσω για τα νέα μου. Πήρα ένα μεγάλο μπουκάλι βακτηρίδια της Sera και βάζω καθημερινά 10ml στο άδειο πλέον ενυδρείο μου.Δουλεύουν τα φώτα για τα 3 φυτά μου για καμιά 15αριά ώρες την μέρα και έχω την κουρτίνα (με τις μπουρμπουλήθρες) ανοιχτή όλο το 24ωρο.Αύριο θα κάνω πάλι τις μετρήσεις να σας τις παρουσιάσω :thaman:. Το μπουκαλάκι τις Sera γράφει ότι βάζοντας τα βακτηρίδια θα πέσουν τα νιτρικά και το νερό θα φτιάξει και σε 24 ώρες μπορεί να δεχτεί ψάρια απλά εγώ να συνεχίσω για 10 μέρες όπως και να χει να τα βάζω.Εγώ τα βάζω 5 μέρες τώρα και είναι άδειο το ενυδρείο οπότε αύριο πιστεύω οι μετρήσεις θα είναι καλές. Το θέμα είναι πως μου είπαν πως για ακόμα καλύτερα έστω και προληπτικά να βάζω amonia control λέτε να το κάνω ή να το αφήσω έτσι το θέμα;;;; Έτσι κι αλλιώς τα νιτρικά θα έχουν πέσει χωρίς ψάρια μέσα. Ρύθμισα την θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς γιατί διάβασα εδώ πως βοηθάει τα βακτηρίδια η μεγάλη θερμοκρασία. Πείτε μου όλα οκ??? πώς πάμε;;;;; Είμαι φουλ στην ανασφάλεια........ :wootwoot:;):thaman::thumbup::rasp:

Δεν γνωρίζω προσωπικά για τα ζωντανά βακτήρια της sera.

Μην αγχώνεσαι γιατί και κάποιο λάθος να κάνεις τώρα διορθώνεται και δεν παίζεις με ζωές, εκτός με αυτές των βακτηρίων που είδη ξεκίνησαν να αναπτύσσονται από την στιγμή που πρόσθεσες (κατά λάθος) ψάρια.

Αυτή την περίοδο, μην ενοχλήσεις καθόλου βέβαια το φίλτρο σου και τα υλικά του.

Προς το παρόν έχουν τροφή να τραφούν από τα ύψη που ανέβασες τις τιμές των ΝΟ2 και ΝΗ3.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι ναι μεν συμφώνησες "α-π-ό-λ-υ-τ-α" μαζί μου, αλλά μου φαίνεται ότι δεν πράττεις ανάλογα...

Εδώ στο φόρουμ έχει γίνει μια πολύ μεγάλη και εποικοδομητική συζήτηση για το θέμα του στρωσίματος και τη χρήση των έτοιμων βακτηριδίων. Σου προτείνω να τη διαβάσεις... (κάνε αναζήτηση, είναι πολλά τα ποστ)

Με 15 ώρες αναμμένες λάμπες θα πετύχεις ανάπτυξη άλγεων ικανές για... Γκίνες..! Κατέβα στις 8-10.

Και όσο για την ανασφάλεια που λες, υπάρχει λύση...: Το ΠΟΛΥ διάβασμα στο Aquazone..! :thaman:

Διαβάζω πολύ έως έχω λιώσει. Μην σε ανησυχεί αυτό. Σχετικά με το φως τώρα το ενυδρείο έχει μόνο μια λάμπα και είναι 25Watt και γι αυτό την ανάβω παραπάνω. Κάνω λάθος; να βάλω άλλη μια όταν θα το επιτρέψει η τσέπη μου; Έχω ψάξει και δεν βρήκα τίποτα σχετικά με το amonia control και γι αυτό ρώτησα. Και μετά όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και εγώ έχω βρει πολλά αλλά είμαι σε μια κατάσταση που θέλω βοήθεια ειδικά για το πρόβλημα μου. Επίσης δεν μου απάντησες σχετικά με την θερμοκρασία το οποίο διάβασα απο το Az:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...