Jump to content

Ενυδρείο με τροπικά ψάρια...


Recommended Posts

Δεν γνωρίζω προσωπικά για τα ζωντανά βακτήρια της sera.

Μην αγχώνεσαι γιατί και κάποιο λάθος να κάνεις τώρα διορθώνεται και δεν παίζεις με ζωές, εκτός με αυτές των βακτηρίων που είδη ξεκίνησαν να αναπτύσσονται από την στιγμή που πρόσθεσες (κατά λάθος) ψάρια.

Αυτή την περίοδο, μην ενοχλήσεις καθόλου βέβαια το φίλτρο σου και τα υλικά του.

Προς το παρόν έχουν τροφή να τραφούν από τα ύψη που ανέβασες τις τιμές των ΝΟ2 και ΝΗ3.

Ναι το καλό είναι πως δεν θα έχουμε θύματα. Αλλά όσο να ναι θέλω όλα να γίνουν σωστά τουλάχιστον αυτήν την φορά. Η Sera σαν εταιρία είναι καλή; Γιατί όλα όσα μου δώσανε από το Pet shop είναι sera τίποτα άλλο δεν έχω. Και οι λάμπα για τα φυτά sera είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζω πολύ έως έχω λιώσει. Μην σε ανησυχεί αυτό. Σχετικά με το φως τώρα το ενυδρείο έχει μόνο μια λάμπα και είναι 25Watt και γι αυτό την ανάβω παραπάνω. Κάνω λάθος; να βάλω άλλη μια όταν θα το επιτρέψει η τσέπη μου; Έχω ψάξει και δεν βρήκα τίποτα σχετικά με το amonia control και γι αυτό ρώτησα. Και μετά όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και εγώ έχω βρει πολλά αλλά είμαι σε μια κατάσταση που θέλω βοήθεια ειδικά για το πρόβλημα μου. Επίσης δεν μου απάντησες σχετικά με την θερμοκρασία το οποίο διάβασα απο το Az:P

Ξεκινώ από το τελευταίο. Αυτή την περίοδο θέλει ψηλότερες θερμοκρασίες γιατί ευνοούνται καλύτερα οι αποικίες βακτηρίων. 28-29 βαθμοί.

Για το άλλο, για να είμαι ειλικρηνής δεν κατάλαβα. Τί σχέση έχει το φως με το ammonia control?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καλό είναι πως δεν θα έχουμε θύματα.

...βέβαια αν και τώρα κάνεις κάποιο λάθος τα θύματα θα είναι μικροσκοπικά, δεν παύει να είναι θύματα :thaman:

Αστείο!!! :thaman:

Η Sera σαν εταιρία είναι καλή;

Από stick της sera σχεδόν να καταλήξω στο Δαφνί. (Όχι στικ, να προτιμήσεις υγρά τεστ)

Είναι όμως μια καλή εταιρεία. Όσων αφορά την προμήθεια των υγρών τεστ καλύτερα να έχεις και μια άλλη επιλογή αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ από το τελευταίο. Αυτή την περίοδο θέλει ψηλότερες θερμοκρασίες γιατί ευνοούνται καλύτερα οι αποικίες βακτηρίων. 28-29 βαθμοί.

Για το άλλο, για να είμαι ειλικρηνής δεν κατάλαβα. Τί σχέση έχει το φως με το ammonia control?

Είχα 2 απορίες. Η 1 είναι να βάλω και το ammonia control έστω και προληπτικά;;

Και η 2η απορία μου ήταν: Μπορούν τα φυτά να κάνουν σωστά φωτοσύνθεση με μια λάμπα που έχω εγώ 25Watt μόνο ή πρέπει να προσθέσω κι άλλες;;; Συγνώμη για το πρήξιμο και τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :thaman: ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 απορίες. Η 1 είναι να βάλω και το ammonia control έστω και προληπτικά;;

Και η 2η απορία μου ήταν: Μπορούν τα φυτά να κάνουν σωστά φωτοσύνθεση με μια λάμπα που έχω εγώ 25Watt μόνο ή πρέπει να προσθέσω κι άλλες;;; Συγνώμη για το πρήξιμο και τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :thaman: ...

Φίλε black dragon, Δεν κατάλαβες μάλλον. Τί Ammonia control? Αφού δεν έχεις ψάρια όχι βέβαια. Αν διάβασες ίσως δεν κατάλαβες. Σε γενικές γραμμές η αμμωνία είναι η τροφή των βακτηρίων.(Διάβασε κύκλο αζώτου φίλε).

Για το άλλο ερώτημα, ξέχασα ότι έχεις και φυτά. Δεν στοιχίζει σχεδόν καθόλου η αγορά μιας λάμπας φίλε. Την χρειάζεται το ενυδρείο σου. Είπαμε να κάνεις σωστές δουλειές τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε black dragon, Δεν κατάλαβες μάλλον. Τί Ammonia control? Αφού δεν έχεις ψάρια όχι βέβαια. Αν διάβασες ίσως δεν κατάλαβες. Σε γενικές γραμμές η αμμωνία είναι η τροφή των βακτηρίων.(Διάβασε κύκλο αζώτου φίλε).

Για το άλλο ερώτημα, ξέχασα ότι έχεις και φυτά. Δεν στοιχίζει σχεδόν καθόλου η αγορά μιας λάμπας φίλε. Την χρειάζεται το ενυδρείο σου. Είπαμε να κάνεις σωστές δουλειές τώρα.

Τον κύκλο του αζώτου τον διάβασα απλά επειδή εγώ λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες γι αυτό το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε black dragon, Δεν κατάλαβες μάλλον. Τί Ammonia control? Αφού δεν έχεις ψάρια όχι βέβαια. Αν διάβασες ίσως δεν κατάλαβες. Σε γενικές γραμμές η αμμωνία είναι η τροφή των βακτηρίων.(Διάβασε κύκλο αζώτου φίλε).

Για το άλλο ερώτημα, ξέχασα ότι έχεις και φυτά. Δεν στοιχίζει σχεδόν καθόλου η αγορά μιας λάμπας φίλε. Την χρειάζεται το ενυδρείο σου. Είπαμε να κάνεις σωστές δουλειές τώρα.

Τον κύκλο του αζώτου τον διάβασα απλά επειδή εγώ λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες γι αυτό το είπα.

Απο λάμπες αν βάλω άλλη μια 25Watt είναι οκ ή να βάλω άλλες 2;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τον κύκλο του αζώτου τον διάβασα απλά επειδή εγώ λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες γι αυτό το είπα.

Απο λάμπες αν βάλω άλλη μια 25Watt είναι οκ ή να βάλω άλλες 2;;;;

Δύο λάμπες είναι αρκετές για το ενυδρείο σου είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δύο λάμπες είναι αρκετές για το ενυδρείο σου είναι οκ

Λοιπόν παιδιά τα μέτρησα και τα νιτρικά και είναι στο φουλ είναι στο 10. Και λογικά τώρα που φτάσανε φουλ κάνανε τον κύκλο τους μέχρι την παρασκευή θα χουν πέσει λογικά ε;;; Εγώ συνεχίζω κανονικά με τα βακτηρίδια και κανονικά με τις προσευχές. :thaman: Το Σάββατο θα τα μετρήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τα μέτρησα και τα νιτρικά και είναι στο φουλ είναι στο 10. Και λογικά τώρα που φτάσανε φουλ κάνανε τον κύκλο τους μέχρι την παρασκευή θα χουν πέσει λογικά ε;;; ...

Σύντεκνε, ή κάτι δεν μας λες καλά ή πρέπει να ξαναδιαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου ή πολλές ρακές πίνεις... :thaman:

Τα νιτρικά (ΝΟ3) με τιμή 10 δεν είναι στα ύψη, αλλά χαμηλά... Ασε που είναι λίγο δύσκολο να πέσουν από μόνα τους τα ΝΟ3.

Και η τιμή αυτή (10) δεν δείχνει αυτά που λες για αμμωνία:

"...λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες..."

Για ξαναγράψε τι ακριβώς θες να πεις, μπας και καταλάβουμε για να βοηθήσουμε. :thaman:

Και γράψε συγκεντρωμένες τις μετρήσεις σου και αναλυτικά...

Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε, ή κάτι δεν μας λες καλά ή πρέπει να ξαναδιαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου ή πολλές ρακές πίνεις... :thaman:

Τα νιτρικά (ΝΟ3) με τιμή 10 δεν είναι στα ύψη, αλλά χαμηλά... Ασε που είναι λίγο δύσκολο να πέσουν από μόνα τους τα ΝΟ3.

Και η τιμή αυτή (10) δεν δείχνει αυτά που λες για αμμωνία:

"...λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες..."

Για ξαναγράψε τι ακριβώς θες να πεις, μπας και καταλάβουμε για να βοηθήσουμε. :thaman:

Και γράψε συγκεντρωμένες τις μετρήσεις σου και αναλυτικά...

Συμφωνώ!

Μην σταματήσεις με τίποτα την διαδικασία που κάνεις καθημερινά και...

Περιμένουμε τότε τις μετρήσεις ΝΟ2 ΝΗ3 (διότι πιστεύω έχεις συγχιστεί)

Από τις εκκρίσεις των ψαριών παράγεται

ΝΗ3(αμμωνία) και ΝΗ4(Αμμώνιο)

Αυτό εξαρτάται από τις τιμές του ΡΗ του νερού σου. Όταν είναι όξυνο παράγεται ΝΗ4 και όταν είναι αλκαλικό ΝΗ3. (Η αμμωνία είναι πιο τοξική για τα ψάρια)

Όταν σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων, μετατρέπουν τα πιο πάνω σε ΝΟ2(νιτρώδη) (Επίσης τοξικό για τα ψάρια)

Το ΝΟ3 που έχεις αναφέρει είναι τα νιτρικά. (Δεν είναι τοξικά αν κάνουμε συχνά αλλαγές νερού και τα ελέγχουμε).

ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑ ΤΑ: ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4

Αυτά σε περίληψη. Τί δεν κατάλαβες?

Αυτό το θέμα περί τιμών πρέπει να το καταλάβεις και σύντομα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Μην σταματήσεις με τίποτα την διαδικασία που κάνεις καθημερινά και...

Περιμένουμε τότε τις μετρήσεις ΝΟ2 ΝΗ3 (διότι πιστεύω έχεις συγχιστεί)

Από τις εκκρίσεις των ψαριών παράγεται

ΝΗ3(αμμωνία) και ΝΗ4(Αμμώνιο)

Αυτό εξαρτάται από τις τιμές του ΡΗ του νερού σου. Όταν είναι όξυνο παράγεται ΝΗ4 και όταν είναι αλκαλικό ΝΗ3. (Η αμμωνία είναι πιο τοξική για τα ψάρια)

Όταν σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων, μετατρέπουν τα πιο πάνω σε ΝΟ2(νιτρώδη) (Επίσης τοξικό για τα ψάρια)

Το ΝΟ3 που έχεις αναφέρει είναι τα νιτρικά. (Δεν είναι τοξικά αν κάνουμε συχνά αλλαγές νερού και τα ελέγχουμε).

ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑ ΤΑ: ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4

Αυτά σε περίληψη. Τί δεν κατάλαβες?

Αυτό το θέμα περί τιμών πρέπει να το καταλάβεις και σύντομα μάλιστα.

...και για να προλάβω τον φίλο filoxeno από διορθώσεις, :thaman: Το ΝΟ2 μετατρέπεται από άλλη κατηγορία βακτηρίων που βρίσκεται στις αποικίες σε ΝΟ3.

Απλά μερικές φορές από την βιασύνη μου ξεχνώ κάποια πράγματα ή δεν τα αναλύω όσο πρέπει! Να με συγχωρείτε! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε, ή κάτι δεν μας λες καλά ή πρέπει να ξαναδιαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου ή πολλές ρακές πίνεις... :thaman:

Τα νιτρικά (ΝΟ3) με τιμή 10 δεν είναι στα ύψη, αλλά χαμηλά... Ασε που είναι λίγο δύσκολο να πέσουν από μόνα τους τα ΝΟ3.

Και η τιμή αυτή (10) δεν δείχνει αυτά που λες για αμμωνία:

"...λογικά για να είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά έχω αμονία να φάνε και οι κότες..."

Για ξαναγράψε τι ακριβώς θες να πεις, μπας και καταλάβουμε για να βοηθήσουμε. :wootwoot:

Και γράψε συγκεντρωμένες τις μετρήσεις σου και αναλυτικά...

Λοιπόν αρχηγέ άκου τώρα να δεις για να μην μπερδευόμαστε τα ρακάκια είναι standar :thaman: Πάει αυτό....Το άλλο τώρα. Πήγα και μου έκανε το τεστ ήταν το τελευταίο χρώμα το ποιο ροζ και είδα από κάτω και έγραφε 10 δεν πήγαινε παραπάνω ήταν όσο ποιο ψηλά θα μπορούσε την προηγούμενη φορά ήταν στην μέση. Αλλά αυτή μέτρησε και την αμονία και μου είπε πως είναι οκ. Τι να πω; Λοιπόν την παρασκευή θα πάω να τα ξαναμετρήσω και θα σας δώσω τις ακριβής τιμές μπας και βγάλουμε άκρη. Ρώτησα και ένα φίλο μου που είχε καμιά 5ετία ένα ενυδρείο και μου είπε πως τώρα που έφτασε στο τέρμα θα πέσει και μόλις πέσει είναι οκ στρωμένο το νερό. Τέλος πάντων την παρασκευή θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

...και για να προλάβω τον φίλο filoxeno από διορθώσεις, :wootwoot: Το ΝΟ2 μετατρέπεται από άλλη κατηγορία βακτηρίων που βρίσκεται στις αποικίες σε ΝΟ3.

Απλά μερικές φορές από την βιασύνη μου ξεχνώ κάποια πράγματα ή δεν τα αναλύω όσο πρέπει! Να με συγχωρείτε! :thaman:

Το νου σου γιατί ο επιστήμονας τα προσέχει αυτά :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Μην σταματήσεις με τίποτα την διαδικασία που κάνεις καθημερινά και...

Περιμένουμε τότε τις μετρήσεις ΝΟ2 ΝΗ3 (διότι πιστεύω έχεις συγχιστεί)

Από τις εκκρίσεις των ψαριών παράγεται

ΝΗ3(αμμωνία) και ΝΗ4(Αμμώνιο)

Αυτό εξαρτάται από τις τιμές του ΡΗ του νερού σου. Όταν είναι όξυνο παράγεται ΝΗ4 και όταν είναι αλκαλικό ΝΗ3. (Η αμμωνία είναι πιο τοξική για τα ψάρια)

Όταν σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων, μετατρέπουν τα πιο πάνω σε ΝΟ2(νιτρώδη) (Επίσης τοξικό για τα ψάρια)

Το ΝΟ3 που έχεις αναφέρει είναι τα νιτρικά. (Δεν είναι τοξικά αν κάνουμε συχνά αλλαγές νερού και τα ελέγχουμε).

ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑ ΤΑ: ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4

Αυτά σε περίληψη. Τί δεν κατάλαβες?

Αυτό το θέμα περί τιμών πρέπει να το καταλάβεις και σύντομα μάλιστα.

Το έχω καταλάβει ρε φιλαράκο απλά λέει ο ένας και ο άλλος το μακρύ του και το κοντό του και μπερδεύομαι μετά. Πάντως στην προιγούμενη μέτρηση όχι στην χθεσινή τα ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4 ήταν όλα 1 θα δούμε και στην επόμενη και αν δεν έχουνε πέσει ακόμα θα ψάξουμε να κάνουμε κάτι ποιο δραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καταλάβει ρε φιλαράκο απλά λέει ο ένας και ο άλλος το μακρύ του και το κοντό του και μπερδεύομαι μετά. Πάντως στην προιγούμενη μέτρηση όχι στην χθεσινή τα ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4 ήταν όλα 1 θα δούμε και στην επόμενη και αν δεν έχουνε πέσει ακόμα θα ψάξουμε να κάνουμε κάτι ποιο δραστικό.

Τα ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αν συνεχίσεις όπως πας με την προσθήκη ζωντανών βακτηρίων θα πέσουν και θα εξαφανιστούν. Μην σε ανησυχεί αυτό το 1. ΜΗΝ προσθέσεις όμως ψάρι αυτή την περίοδο.

...και ούτε το μακρί είπαμε αλλά ούτε το κοντό. Σου τα είπαμε όσο πιο λιανά μπορούσαμε. Η ανυπομονησία και ο πανικός σου σε έκαναν να εννοείς άλλα.

και μην ξεχνάς ότι εμείς προσπαθούμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αν συνεχίσεις όπως πας με την προσθήκη ζωντανών βακτηρίων θα πέσουν και θα εξαφανιστούν. Μην σε ανησυχεί αυτό το 1. ΜΗΝ προσθέσεις όμως ψάρι αυτή την περίοδο.

...και ούτε το μακρί είπαμε αλλά ούτε το κοντό. Σου τα είπαμε όσο πιο λιανά μπορούσαμε. Η ανυπομονησία και ο πανικός σου σε έκαναν να εννοείς άλλα.

και μην ξεχνάς ότι εμείς προσπαθούμε να βοηθήσουμε.

Όπα φιλαράκι μπερδεύτηκες δεν είπα για σας για τα Pet shop και για τον άλλο τον φίλο μου είπα. Εδικά σε σένα χρωστάω πολλά ρακάκια που από την αρχή μου έχεις σταθεί σαν να ταν το ενυδρείο δικό σου. Μην με παρεξηγείς. Και ο φιλόξενος που είναι λίγο γκρινιάρης :thaman: αλλά η βοήθεια του είναι πολύτιμη στο ΑΖ και σε εμένα. :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Tα μέτρησα σήμερα...............

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Παλιές μετρήσεις

PH: 7

KH:6

GH:6

NO2:1

NΗ3:1

NH4:1

NO3:25

Σημερινές

Ph 7,82

Kh 10

Gh 16

No2 10

NH3 -

NH4 -

No3 100

Βρήκα παιδιά σήμερα ένα τεστάκι που έγραφε απ' έξω 5 σε 1. Ήταν στικάκι και το έκανα και είχα αυτά τα αποτελέσματα. Το Ph μόνο το μέτρησα με το μηχάνημα Τα κενά που έχω αφήσει δεν τα είχε το τεστάκι. Πάει κατά διαόλου ρε γμτ. :thaman: Τι πρέπει να κάνω πια! Να το παρακαλέσω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...Πάει κατά διαόλου ρε γμτ...

Μα καλά βρε συντεκνάκι... από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα..?

Μια χαρά παει το στρώσιμό σου, απλώς δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα...

Είσαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει καλά ΟΛΗ τη διαδικασία του στρωσίματος και την εξέλιξή της?

Γιατί από αυτά που λες, δείχνεις να μην την ξέρεις...

Πάντως να ξέρεις και το άλλο, ότι δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα με τα στικ, αλλά μόνο με αξιόπιστα υγρά τεστ.

Υ.Σ.: Αν με ξαναπείς γκρινιάρη δε θα ξαναγράψω σε θέμα σου..! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές

Ph 7,82

Kh 10

Gh 16

No2 10

NH3 -

NH4 -

No3 100

Βρήκα παιδιά σήμερα ένα τεστάκι που έγραφε απ' έξω 5 σε 1. Ήταν στικάκι και το έκανα και είχα αυτά τα αποτελέσματα. Το Ph μόνο το μέτρησα με το μηχάνημα Τα κενά που έχω αφήσει δεν τα είχε το τεστάκι. Πάει κατά διαόλου ρε γμτ. :thaman: Τι πρέπει να κάνω πια! Να το παρακαλέσω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :thaman:

...Να κάνεις υπομονή!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Φιλόξενο. Καθ΄ολη την διάρκεια του στρωσίματος οι τιμές μπορεί να είναι ασταθές και "κρέμμονται σε μια κλωστή" μπορούμε να πούμε. Γι' αυτό τον λόγο πολλές φορές αν προσπαθήσουμε να βάλουμε ψάρια πριν την ορήμανση του ενυδρείο τότε από την μια μέρα στην άλλη οι τιμές μπορεί να αλλάξουν κατά πολύ!

Τα στικάκια να τα "πετάξεις". Είναι ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει. Σου το έχω αναφέρει αυτό και εσύ μάλλον δεν άκουσες. Εγώ με στικάκια που λες θα έμπαινα στο Δαφνή. ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΜΟΝΟ και από αξιόπιστες ΠΗΓΕΣ.

¨Οσον αφορά τις μετρήσεις σου ΝΟ2 και άμεσα να πάρεις ΝΗ3 μετρήσεις πρέπει να γίνουν 0.

Απλά, όταν πρωτοκαλοσορίζουμε κάποιο νέο μέλος στο site λέμε καλή υπομονή και το εννοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πάνε και ανεβαίνουν όλα και άρχησα και ανησυχώ...Αλλά με τα μηνύματα σας με ενθαρρύνατε πολύ ...... Λοιπόν άντε να το στρώσουμε και μετά το καλοκαιράκι να έρθετε εδώ να πάμε για ρακές να παίξουμε και μια μπαλοθιά :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές

Ph 7,82

Kh 10

Gh 16

No2 10

NH3 -

NH4 -

No3 100

Βρήκα παιδιά σήμερα ένα τεστάκι που έγραφε απ' έξω 5 σε 1. Ήταν στικάκι και το έκανα και είχα αυτά τα αποτελέσματα. Το Ph μόνο το μέτρησα με το μηχάνημα Τα κενά που έχω αφήσει δεν τα είχε το τεστάκι. Πάει κατά διαόλου ρε γμτ. ;) Τι πρέπει να κάνω πια! Να το παρακαλέσω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :thaman:

...Να κάνεις υπομονή!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Φιλόξενο. Καθ΄ολη την διάρκεια του στρωσίματος οι τιμές μπορεί να είναι ασταθές και "κρέμμονται σε μια κλωστή" μπορούμε να πούμε. Γι' αυτό τον λόγο πολλές φορές αν προσπαθήσουμε να βάλουμε ψάρια πριν την ορήμανση του ενυδρείο τότε από την μια μέρα στην άλλη οι τιμές μπορεί να αλλάξουν κατά πολύ!

Τα στικάκια να τα "πετάξεις". Είναι ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει. Σου το έχω αναφέρει αυτό και εσύ μάλλον δεν άκουσες. Εγώ με στικάκια που λες θα έμπαινα στο Δαφνή. ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΜΟΝΟ και από αξιόπιστες ΠΗΓΕΣ.

¨Οσον αφορά τις μετρήσεις σου ΝΟ2 και άμεσα να πάρεις ΝΗ3 μετρήσεις πρέπει να γίνουν 0.

Απλά, όταν πρωτοκαλοσορίζουμε κάποιο νέο μέλος στο site λέμε καλή υπομονή και το εννοούμε.

Δεν είναι δικά μου τα στικάκια φιλαράκο στο pet shop του φίλου μου τα στάμπαρα ανοιγμένα και λέω ας κάνουμε ένα μα δεν χαλάει ο κόσμος. :wootwoot: Την παρασκευή θα κάνω πάλι μετρήσεις με υγρό τεστ και θα σας τις παρουσιάσω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικά μου τα στικάκια φιλαράκο στο pet shop του φίλου μου τα στάμπαρα ανοιγμένα και λέω ας κάνουμε ένα μα δεν χαλάει ο κόσμος. :thaman: Την παρασκευή θα κάνω πάλι μετρήσεις με υγρό τεστ και θα σας τις παρουσιάσω :thaman:

Περιμένουμε ως τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικά μου τα στικάκια φιλαράκο στο pet shop του φίλου μου τα στάμπαρα ανοιγμένα και λέω ας κάνουμε ένα μα δεν χαλάει ο κόσμος. :thaman: Την παρασκευή θα κάνω πάλι μετρήσεις με υγρό τεστ και θα σας τις παρουσιάσω :thaman:

..και μια παραγγελιά! Μην σταμπάρεις πράγματα που μπορεί στο μέλλον ΝΑΙ, να χαλάσουν κόσμους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...