Jump to content

ΤΟΞΟΤΗΣ


Recommended Posts

ΑΝ καποιος μπορει να<φιλτραρει> τις πληροφοριες απο τα site ειναι το ποιο καλο αλλα πολλοι το παιρνουν σαν θεσφατον.

Η πληροφορηση στις μερες μας τρεχει με ταχυτητα φωτος με αποτελεσμα σε πολλα θεματα να εχουμε χασει την μπαλα,π.χ.αν διαβασεις για ΔΙΣΚΟΥΣ οχι αγριους αλλος λεει ph 5,5 αλλος 6 αλλος7,αλλος 8 και γεννα και εχω ακουσει(δεν εχω δει) 9!

Ποιο ειναι λαθος?

Ολοι απο την δικια τους οπτικη γωνια εχουν δικιο.(εγω εχω ph 6.8).

Eτσι λοιπον με ομαδικη δουλεια με ανταλλαγη παρατηρησεων επι ενος θεματος νομιζω οτι μπορουμε να προσεγγισουμε τον στοχο.!

Και τωρα επι του θεματος <ΤΟΞΟΤΗΣ>.

Απο τα γραφομενα του Master 1313 και των αλλων 2 παιδιων μπορουμε να βγαλουμε το πρωτο συμπερασμα.

Ο πρωτος ειχε 12 τοξοτες και σ ενα χρονο 3,ο αλλος 2 για 2 χρονια και ο αλλος 2συνεχιζει ολοι περιπου σε ιδιες συνθηκες νερου.

Τι εφτεξε λοιπον?

Ο τοξοτης ειναι <ντελικατο> ψαρι με πολυ στρες (γινεται μαυρος> και δεν αντεχει τις κοντρες μεταξυ του ιδιου ειδους και μεταξυ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ συνκατοικων.

Ετσι λοιπον εξηγειται το γεγονος οτι πολλοι δεν εχουν ΤΟΞΟΤΗ πανω απο μια βδομαδα.

Αυτη ειναι μια παραμετρος οσο αφορα τον Τοξοτη.

Με την παρατηρηση και την συζητηση μπορουμε να πετυχουμε πολλα πραγματα γι αυτο αλλωστε ημουν υπερμαχος του χωρου του Α/Ζ.

Αρα <φιλτραρισμα> και συζητηση ειναι οτι καλυτερο για ολους μας!

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε τσιγκλησω τωρα Πετρο :P

Πες μου τωρα πως γινεται ενα ψαρι του υφαλμυρου,να εχει ιδανικους συγκατοικους δισκους σε χαμηλο pH και σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε τσιγκλησω τωρα Πετρο :P

Πες μου τωρα πως γινεται ενα ψαρι του υφαλμυρου,να εχει ιδανικους συγκατοικους δισκους σε χαμηλο pH και σκληροτητες.

Και όχι μόνο αυτό.

Πως ένα ψάρι που θέλει ενυδρείο τύπου paludarium να μπαίνει σε ένα γεμάτο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο αυτό.

Πως ένα ψάρι που θέλει ενυδρείο τύπου paludarium να μπαίνει σε ένα γεμάτο ενυδρείο.

Σωστο!

Αυτη η παραμετρος μας διεφυγε εντελως!

Link to comment
Share on other sites

Ο τοξοτης τον πρωτο χρονο της ζωης του τον περναει σε<μ****α νερα>.

Τον δευτερο χρονο παει προς την θαλασσα.

Ειναι δηλαδη ψαρι <παντος καιρου>.

Με αυτα τα δεδομενα ο παρατηρητης χομπυστας(για μενα)πρεπει να περασει την ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ για να δει (παρατηρηση) την συμπεριφορα,και ν αχει την τολμη να το γραφει σε ΦΟΡΟΥΜ,(ΔΕΝ ΞΕΡΩ πολλους).

Ο Δισκος δεν θα στρεσαρει τον ΤΟΞΟΤΗ (θελει προσοχη την πρωτη μερα).

Αυτα προς το παρον για αλλη απορια ειμαι εδω.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ.

Ειχα γραψει οτι θα γραψω για συνκατοικο του Δισκου που θα κανει παταγο. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Ο τοξοτης τον πρωτο χρονο της ζωης του τον περναει σε<μ****α νερα>. Σωστό

Τον δευτερο χρονο παει προς την θαλασσα. Σωστό

Ειναι δηλαδη ψαρι <παντος καιρου>. Λάθος. Όταν πάει προς την θάλασσα δεν επιστρέφει στα γλυκά νερά.

Link to comment
Share on other sites

Παντος καιρου δηλαδη στο dna του εχει το γλυκο και το θαλασσινο νερο.

Αυτη του η ιδιοτητα με <εσπρωξε> να περασω την ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ και να παρατηρησω την συμπεριφορα του με τους Δισκους!

Μ αρεσει το ενδιαφερον που δειχνουν οι χομπιστες για αυτο το υπεροχο ψαρι!

Θελει κι αλλες παραμετρους για να απολαυσουμε τον Τοξοτη με τους Δισκους για πολλα χρονια.(οχι νερου + στο ουδετερο που εχουν οι ποιο πολλοι με Δισκους εκτροφης ).

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εχω κοντα 2 χρονια, σε υφαλμυρο φυσικα. Και ειναι υγειεστατοι.

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι που γίνετε επικοδομητική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων για τον τοξότη θα ήθελα να συμπληρώσω πως το συγκεκριμένο είδος δεν στρεσάρεται απο τα ομοειδή ψάρια, όσον αφορά την συμβίωση με τους δίσκους δεν την θεωρώ ιδανική εκτός αν οι δίσκοι ζούνε σε μεγαλύτερη σκληρότητα νερού

έχουμε δεί ψάρια να ζούνε και να έχουν άριστα χρώματα σε συνθήκες που δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του είδους τους και για αυτό θα επαναλάβω πως εμείς θέλουμε τον κανόνα και όχι τις περιπτώσεις

Και εγώ για 2 χρόνια είχα στο ίδιο ενυδρείο μεγάλους δίσκους με silver arrowana και ποτέ δεν είχαν πρόβλημα μεταξύ τους,αλλα και πάλι μπορεί να έτυχε.....

Link to comment
Share on other sites

και για περίεργη συμβίωση δείτε παρακάτω τον τοξότη με arrowana και red hook silver

o συγκεκριμένος τοξότης πλέον ζεί σε υφάλμυρο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζουν πολλοι τα σχόλια σας σχετικα με την ευκολία διαβίωσης του συγκεκριμένου είδους στο ενυδρείο θα σας παραπεμψω πολύ απλά σε όλα τα site που αναφέρονται στους toxotes ωστε να ενημερωθείτε για τον βαθμό δυσκολίας επιβιώσης του σε ενυδρείο

είναι κρίμα να δοκιμάσει κάποιος αρχάριος που δεν γνωρίζει τις ανάγκες του και να το χάσει

όπως αναφέρει και το παραπάνω του απεβίωσε τον δεύτερο χρόνο!!!!!!!!κατα την 'αποψη του είναι εύκολο ψάρι....

Επίσης Πέτρο 2 θα διαφωνήσω μαζί σου,το ότι έτυχε ενα δύο ψάρια να σου ζήσουν δεν μας λέει τπτ αμα κάνεις μια εισαγωγή 10-12 θα ήθελα να με ενημερωσεις την δεύτερη εβδομάδα ποσα ζήσανε!

Μου απεβιωσε το τριτο χρονο και οχι τον δευτερο και αυτο εγινε λογω διαλυσης του ενυδρειου μεταφορας του σε μικροτερο οπου δεν ηταν αρκετα τα λιτρα και γενικα οι συνθηκες καλες και το εχασα....

Η μετακομιση φταιει και οχι η δυσκολια του ψαριου...

Παντως ηταν ενα πολυ ομορφο ψαρι και μπορω να πω και φιλυσυχο.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι που πηραν μερος στον διαλογο αυτο,αν και σε καποια στιγμη......εδωσαν τον ποιο καλο τους εαυτο καθως και ο φιλος Master 1313 που με εμπειρια στα υφαλμιρα και οχι μονο εδωσε τον δικο του <τονο>.

Ο Master 1313 εχει δικιο που γραφει οταν φερνουν εισαγωγη ειναι μαυροι και εχουν εξωγκοματα(αυτα ειναι Λεμφοκυστες).

Επειδη κανουν δυο λαθη γινονται τα ψαρια ετσι.(Δεν ειναι της ωρας να πουμε).

Παντως ευχαριστω για την συμετοχη ολων σας!

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα που ανοιξε ο φιλος στο αρχικο ποστ.Ψαρι ωραιο και σπανιο,ιδανικα σε παλουνταριουμ θα ελεγα.Εχω δει πολλους συνδυασμους ψαριων,ενδεικτικα αρχες δεκαετιας 90' καλος φιλος κρατησε για τουλαχιστον 1,5 χρονο μονοδακτυλο με δισκους.Τοσα ηξερε(ξεραμε..) αυτα καναμε.Δεν ειναι ωστοσο και το σωστο απαραιτητα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντος καιρου δηλαδη στο dna του εχει το γλυκο και το θαλασσινο νερο.

Αυτη του η ιδιοτητα με <εσπρωξε> να περασω την ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ και να παρατηρησω την συμπεριφορα του με τους Δισκους!

Μ αρεσει το ενδιαφερον που δειχνουν οι χομπιστες για αυτο το υπεροχο ψαρι!

Θελει κι αλλες παραμετρους για να απολαυσουμε τον Τοξοτη με τους Δισκους για πολλα χρονια.(οχι νερου + στο ουδετερο που εχουν οι ποιο πολλοι με Δισκους εκτροφης ).

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Τοξοτης και μονοδακτυλος.

Δυο ψαρια που σταδιακα περνουν απο το γλυκο στο υφαλμυρο.

Τι κανει τον τοξοτη για σενα Πετρο ιδανικο οπως ειπες συγκατοικο για τους δισκους,που δεν το εχει ο μονοδακτυλος;

Κι αν αυριο ενας φιλος γυρισει και πει αντεστραμενα οτι ειπες εσυ μεχρι τωρα;Θα πρεπει να πουμε οτι δυο ψαρια υφαλμυρου και σε πολλες των περιπτωσεων αλμυρου νερου,ειναι ιδανικοι συγκατοικοι για τους δισκους;

Πιο κατω μιλας για καποιες παραμετρους.

Ειναι ευκολο σε παρακαλω πολυ να τις αναφερεις;

Ευχαριστωsmile.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν να ζήσουν οι τοξότες σε στις συνθήκες που χρειάζονται οι δίσκοι (έστω εκτροφής) , άρα μπορούν οι δίσκοι να ζήσουν στις συνθήκες που χρειάζονται οι τοξότες όσο μεγαλώνουν ηλικιακά.Ποιος θα δοκιμάσει λοιπόν να βάλει δίσκους σε υφάλμυρο νερό;

Διακρίνω ανακρίβειες στο 1000 % και θα παρακαλούσα η συζήτηση να πάρει σοβαρή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο ωρες ωρες εισαι πολυ παραπληροφορηση!!!!

Και τωρα μαλλον ανοιξες το κουτακι.............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...