Jump to content

Fantail Με Άσχετη Ιδιοκτήτρια...


Recommended Posts

καλησπέρα

καλώς σας βρήκα!

σήμερασήμεραarrow-10x10.png το απόγευμα πήγα με μία φίλη μου να πάρει χρυσόψαρα που της πέθαναν δυστυχώς εχθές

ήθελα καιρό να πάρω κι εγώ, αλλά το αμελούσα

ε είπα να το κάνω το βήμα

δεν είχα όμως ιδέα από χρυσόψαρα (κι ακόμα δεν έχω, μη λέω ψέμματα :P )

άρχισα λοιπόν να ψάχνω απ το απόγευμα στο internet

βρήκα σε μερικά site ότι δεν πρέπει να είναι σε γυάλα αλλά σε ενυδρείο

είδα επίσης ότι απ τις ακαθαρσίες του βλέπεις αν είναι υγιές ή όχι

και διάφορα άλλα

θα ήθελα αν γίνεται να με βοηθήσετε

η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν έχω ερωτήσεις να κάνω, γιατί είμαι άσχετη... το είπα αυτό ε?

ααα το ψάρι μου είναι fantail λευκό με κόκκινο κεφαλάκι

έχει πολύ όμορφη ουρά!

αυτά νομίζω!

αν έχετε κέφι να με ενημερώσετε-βοηθήσετε-συμβουλέψετε....

ευχαριστώ πολύ!!

επισυνάπτω και μία φωτό του νέου μου συγκάτοικου!!!

Γενική κατηγορία ενυδρείου
δυστυχώς μάλλον έχω γυάλα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25cm γυάλα
Συνολικά Λίτρα: πρέπει να παίρνει γύρω στα 6 λίτρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: όχι
Ψάρια: 1 fantail λευκό με κόκκινο
Άλλα είδη: όχι

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: όχι
Πέτρες: ναι βότσαλα
Ξύλα: όχι
Άλλα διακοσμητικά : όχι
Υπόστρωμα: όχι
Βυθός: όχι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: μου έδωσαν απ το pet shop σταγόνες για το χλώριο (nano-biotopol, water conditioner for fighting fish)
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: επίσης απ το pet shop μου το έδωσαν (novo red)


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: μου είπαν κάθε 3 μέρες να πετάω το 50% του νερού και να βάζω το υπόλοιπο 50% καθαρό και 2 σταγόνες ανά λίτρο, και κάθε 10 μέρες να βγάζω το ψάρι με το 50% του νερού απ τη γυάλα και να την καθαρίζω
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

post-58902-0-67681300-1396731523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι είναι πανέμορφο ! Πρέπει να ενημερωθείς περισσότερο για τη σωστή διατήρηση των ζωντανών. :)

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που βρίσκονται , κάτω στην υπογραφή μου.

Το πρώτο μέλημά σου αυτή τη στιγμή , είναι η απόκτηση ενός ενυδρείου !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το χρυσόψαρο δεν είναι κατάλληλο για γυάλα, κανένα ψάρι δεν είναι !
Πρέπει να πάει σε ενυδρείο τουλάχιστον 40 λίτρων τα προϊόντα που σου έδωσαν και η ρουτίνα που σου είπαν δεν είναι λάθος .
Δεν σε ενημέρωσαν για το ότι δεν πρέπει τα χρυσόψαρα να μπαίνουν σε γυάλα ?

Link to comment
Share on other sites

δε με ρώτησαν καν αν θέλω γυάλα ή ενυδρείο! γιατί δεν πρέπει να μπαίνουν?

γιατί και που το διάβασα στο internet δεν έλεγε πουθενά γιατί?

το ενυδρείο 40 λίτρων που μου λες νομίζω θα είναι μεγάλο σε όγκο και στο σπίτι μου δεν το βλέπω να χωράει κάπου

δεν μπορώ να βρω πιο μικρό? ή δεν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

ποιος να την ενημερωσει ρε Αργυρη, ο πετσοπας? αυτος μονο να πουλησει θελει..δεν τον ενδιαφερει η ζωη του ψαριου..

Λοιπον Θαλεια.. καταρχην το ψαρακι δεν ειναι fantail , αλλα oranda red cap...

Αν θελεις να κρατησεις το ψαρακι θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρων.. ειναι το ελαχιστο για χρυσοψαρα (που για μενα ουτε αυτο ειναι αρκετο)

Θα χρειαστεις ενα καλο φιλτρο επισεις... αν δεν μπορεις να του τα παρεχεις αυτα, το ψαρακι θα ψοφησει συντομα και καλο ειναι αν δεν μπορεις να τα παρεις (και το καταλαβαινω) , να το χαρισεις σε καποιον χομπιστα.

σου κανω paste ενα ενα κομματι απο ενα αρθρακι που εχω γραψει για τα χρυσοψαρα για να καταλαβεις γιατι δεν μπαινει σε γυαλα.

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό.
Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο..
Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά! Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει στο νέο θέμα που άνοιξες. ;)

Μιας και ρωτάς για τη γυάλα θα σου πω, γιατί κι εγώ με μια γυάλα ξεκίνησα και δεν μου είχε πει κανείς πως δεν κάνει.

1. Η γυάλα είναι μικρή, τα χρυσόψαρα θέλουν περισσότερα λίτρα. (αν θέλεις σου εξηγώ και για αυτό)

2. Η γυάλα, λόγω του σχήματός της, δεν μας επιτρέπει να βάλουμε φίλτρο, και χωρίς φίλτρο είναι σαν να έχουμε τουαλέτα χωρίς καζανάκι (τι όμορφο παράδειγμα :P )

3. Η γυάλα δεν έχει μεγάλη επιφάνεια και έτσι έχουμε λιγότερη οξυγόνωση του νερού.

4. Το σχήμα της αντανακλά το φως και τους ήχους και αυτό στρεσάρει τα ψάρια, με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν και να πεθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει στο νέο θέμα που άνοιξες. ;)

Μιας και ρωτάς για τη γυάλα θα σου πω, γιατί κι εγώ με μια γυάλα ξεκίνησα και δεν μου είχε πει κανείς πως δεν κάνει.

1. Η γυάλα είναι μικρή, τα χρυσόψαρα θέλουν περισσότερα λίτρα. (αν θέλεις σου εξηγώ και για αυτό)

2. Η γυάλα, λόγω του σχήματός της, δεν μας επιτρέπει να βάλουμε φίλτρο, και χωρίς φίλτρο είναι σαν να έχουμε τουαλέτα χωρίς καζανάκι (τι όμορφο παράδειγμα :P )

3. Η γυάλα δεν έχει μεγάλη επιφάνεια και έτσι έχουμε λιγότερη οξυγόνωση του νερού.

4. Το σχήμα της αντανακλά το φως και τους ήχους και αυτό στρεσάρει τα ψάρια, με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν και να πεθαίνουν.

Κάνε copy την απάντηση εδώ , το άλλο θα γίνει αόρατο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε copy την απάντηση εδώ , το άλλο θα γίνει αόρατο. :)

Γεια σου και από εδώ!

Για το χρυσόψαρό σου θα χρειαστείς ένα ενυδρείο, το λιγότερο 30 λίτρων. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ενυδρείο το λιγότερο 60 λίτρων και να του βάλεις παρεούλα, ακόμα ένα. Αφού θα έχει στρώσει πρώτα το ενυδρείο σου! Και προσοχή, όχι από τα χρυσόψαρα τα μακρόστενα, τα κλασικά, γιατί αυτά θέλουν περισσότερα λίτρα, κάποιο σαν το δικό σου, από τα "φανταχτερά".

Για το ενυδρείο θα χρειαστείς ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό κι ένα υγρό σκεύασμα με βακτήρια, τα οποία θα αποικήσουν πάνω στο βιολογικό υλικό. Αν τυχόν σου φαίνονται κινέζικα αυτά που σου γράφω, διάβασε εδώ για τον κύκλο του αζώτου (και για άλλα χρήσιμα) και για όποια απορία έχεις μας ρωτάς.

Τέλος θα χρειαστείς υγρά τεστ για να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3).

Και κάτι ακόμα! Όταν κάνεις την αλλαγή νερού, πάρε ένα δοχείο το οποίο θα έχεις μόνο για ενυδρειακή χρήση, να μην έχει χρησιμοποιηθεί π.χ. με απορρυπαντικά για να προετοιμάζεις εκεί το νερό της αλλαγής. Εγώ έχω πάρει κάτι πλαστικά από το Jumbo για αυτή τη δουλειά. Εκεί θα βάζεις το καθαρό νερό για την αλλαγή, στο οποίο θα ρίχνεις το αντιχλώριο και θα το αφήνεις να "δράσει" και να πάρει και το νερό θερμοκρασία δωματίου.

Προσοχή! Μην βγάλεις ποτέ το ψάρι για να καθαρίσεις την γυάλα όπως σου είπανε, θα καταστρέψεις την όποια βιολογία έχει προλάβει να δημιουργηθεί και θα στρεσάρεις το ψάρι. Η αλλαγή που σου είπαν κάθε 3 μέρες νομίζω πως αρκεί μέχρι να πάρεις ενυδρείο με φίλτρο. Θα μας πούνε και οι πιο έμπειροι βέβαια. :)

Link to comment
Share on other sites

fantail το έλεγε

τα oranda τα είχε αλλού

αλλά οκ δε νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα μου

ότι κι αν είναι, είναι μια ψυχούλα και έχουμε κάνει καλή παρέα αυτές τις ώρες που το έχω

δε θα ήθελα με τίποτα να το δω να πεθάνει σύντομα

έπρεπε να ψάξω πριν πάω να το πάρω.... :(

μου έχετε κάνει την καρδιά περιβόλι! δε φταίτε εσείς βέβαια! καταλαβαίνετε ελπίζω πως το λέω!

κινέζικα δε λες τπτ kalliroi!

αν όμως αποφασίσω να πάρω ενυδρείο θα τα μάθω! επίσης δεν είναι αυτό το θέμα μου!

βασικά θέλω να πάω στο pet shop και να τους βρίσω!!!!

έχω εκνευριστεί κι έχω στεναχωρηθεί πολύ!

γιατί? για να βγάλουν 15€??? να στα δώσω ρε φίλε στο χέρι να τελειώνουμε?

γιατί πρέπει να ταλαιπωρείς ένα ζωντανό έτσι???

ρε παιδιά τι τιμές παίζουν γενικά? και ο όγκος με απασχολεί κιόλας

ουφ πολύ συγχύστηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάς και για μεταχειρισμένο στις αγγελίες του φόρουμ!

60 cm μήκος και 30 cm πλάτος

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι Θαλεια.. εχει μαλλιασει η γλωσσα μας τοσα χρονια.. αλλα δυστυχως δεν αλλαζει η καταντια τους! πολυ λιγοι ειναι οι σωστοι επαγγελματιες-γνωστες..

το θεμα ειναι οτι το ελαχιστο μηκος που μπορει να εχει το ενυδρειο για τις fancy ποικιλιες(οπως ειναι το δικο σου) ειναι τα 60 εκατοστα (για μενα τα 80)..αρα το ελαχιστο θα πρεπει να ψαξεις για ενα ενυδρειο 60 χ 30 χ 30 (54 λιτρα).

Κοιτα στις αγγελιες για μεταχειρισμενα.. επισεις κοιτα και για φιλτρο..

Μεχρι να το βρεις , προτεινω να πας στα jumbo ή ικεα και να παρεις ενα πλαστικο κουτι απο 30 λιτρα και ανω και να παρεις ενα φιλτρο (μπολι θα βρεις καποιον απο Αθηνα να σου δωσει για να στρωθει το φιλτρο)

Link to comment
Share on other sites

fantail το έλεγε

τα oranda τα είχε αλλού

αλλά οκ δε νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα μου

ότι κι αν είναι, είναι μια ψυχούλα και έχουμε κάνει καλή παρέα αυτές τις ώρες που το έχω

δε θα ήθελα με τίποτα να το δω να πεθάνει σύντομα

έπρεπε να ψάξω πριν πάω να το πάρω.... :(

μου έχετε κάνει την καρδιά περιβόλι! δε φταίτε εσείς βέβαια! καταλαβαίνετε ελπίζω πως το λέω!

κινέζικα δε λες τπτ kalliroi!

αν όμως αποφασίσω να πάρω ενυδρείο θα τα μάθω! επίσης δεν είναι αυτό το θέμα μου!

βασικά θέλω να πάω στο pet shop και να τους βρίσω!!!!

έχω εκνευριστεί κι έχω στεναχωρηθεί πολύ!

γιατί? για να βγάλουν 15€??? να στα δώσω ρε φίλε στο χέρι να τελειώνουμε?

γιατί πρέπει να ταλαιπωρείς ένα ζωντανό έτσι???

ρε παιδιά τι τιμές παίζουν γενικά? και ο όγκος με απασχολεί κιόλας

ουφ πολύ συγχύστηκα!!!

Ούτε εγώ το είχα ψάξει πριν πάρω την γυάλα μου με δύο κιόλας χρυσόψαρα! Όταν βλέπεις να πουλάνε γυάλες δεν σου πηγαίνει το μυαλό. Δεν πειράζει όμως, μην στεναχωριέσαι και μην τσαντίζεσαι, τώρα τουλάχιστον γνωρίζεις. Έχεις δύο επιλογές, να του πάρεις ένα ενυδρείο και να ζήσει μαζί σου ευτυχισμένο για πολλά χρόνια, πιο πολύ και από τους σκύλους ζούνε! :)

Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να του πάρεις ένα ενυδρείο, θα πρέπει να το δώσεις πίσω ή σε κάποιον χομπίστα που έχει κατάλληλο σπίτι να του παρέχει. Είναι κρίμα να το αφήσεις στη γυάλα και να πεθάνει το καημένο.

Τώρα μπορεί να σου φαίνονται πολλά και ακατανόητα αυτά που σου λέμε και να σκέφτεσαι ότι πρέπει να κάνεις έξοδα. Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ με μια γυάλα ξεκίνησα επειδή ήθελα ένα "κατοικίδιο" που δεν θέλει πολλή φροντίδα και κυρίως δεν θέλει πολλά έξοδα. Αν αποφασίσεις να το κρατήσεις, θα χρειαστείς οπωσδήποτε ενυδρείο με φίλτρο, βακτήρια και τεστ. Αυτά είναι τα βασικά. Μπορείς να κάνεις ένα βήμα κάθε φορά και να μαθαίνεις σιγά σιγά.

Πολλά ενυδρεία πωλούνται μαζί με τον εξοπλισμό τους, μπορείς όμως να βρεις και μεταχειρισμένα σε καλές τιμές μέσα στις αγγελίες. Τα τεστ τα αγοράζεις μια φορά και σου κρατάνε πολλούς μήνες, ακόμα και χρόνο.

Για τον όγκο του ενυδρείου σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου κάνει. Εγώ το μεγάλο το έχω πάνω σε ένα έπιπλο ΙΚΕΑ, εκεί που είχα κάτι διακοσμητικά και το μικρό στο πάσο που χωρίζει σαλόνι κουζίνα. Πρόσεξε μόνο το έπιπλο που θα το βάλεις να αντέχει το βάρος του.

Αν αποφασίσεις να μπεις στον κόσμο των ενυδρείων, θα δεις πόσο όμορφος είναι και δεν θα το μετανιώσεις! Ξεκινώντας με μια γυάλα, τώρα φτιάχνω λίμνη στο μπαλκόνι και έχω δύο χρυσόψαρα που γέννησαν και μεγαλώνω 4 μικρά νεογέννητα χρυσοψαράκια, πράγματα που ούτε καν φανταζόμουν στην αρχή!

:bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

κάτσε τώρα φλασιά!

έχει η μητέρα μου δίπλα στο μαγαζί που δουλεύει ένα πετσοπ, γειτονιάς όμως, όχι επώνυμο που πήγα εγώ, που παίρνει τροφές για τα σκυλιά της

μια βδομαδούλα θα τη βγάλει ο μικρός μου στη γυάλα? γιατί η μητέρα μου πάει παρασκευή για δουλειά κι αν πάω εγώ δε θα μου κάνει τις ίδιες τιμές...

πείτε μου ναι σας παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να αλλαζεις το μισο νερο της γυαλας καθε μερα , προσθετοντας παντα αντιχλωριο ..

μεχρι τοτε μην ταισεις καθολου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήμουν παιδάκι, είχα ένα χρυσόψαρο σε μία γυάλα για 3 χρόνια! Λογικά θα αντέξει για μία εβδομάδα, απλά, με τα χρυσόψαρα στις γυάλες δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος, έχει τύχει να πεθάνουν και σε λίγες μόλις ημέρες. Η ιδέα του tsala είναι πολύ καλή μέχρι να πάρεις ενυδρείο. Πάρε ένα πλαστικό δοχείο από τα Jumbo, π.χ. και μετά θα το έχεις και για να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγαλει ανετα εβδομαδα απλα αλλαζε του λιγο νερακι να μην το λερωνει....ενα ενυδρειο στα 54 λιτρα με φιλτρο και καπακι- φωτσιμο παιζει κοντα στα 65-70 ευρω μην δωσεις παραπανω.....κοιτα και εδω http://www.petsupermarket.gr/190/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/hagen-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1.html#2

Link to comment
Share on other sites

οσο δεν εχεις "στρωμμενο" φιλτρο δεν ταιζεις... και κανεις αλλαγες καθε μερα το μισο νερο (50%)

ασε τις 3 μερες του πετσοπα... σβησε απο το μυαλο σου οτι σου ειπε..

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδι μου.. αλλα τωρα κοιτα να το βαλεις σε κουτι μεχρι την παρασκευη και αλλαζε του το μισο νερο καθε μερα..

Link to comment
Share on other sites

ok! Κουτί τη δευτέρα απ το jumbo!

αλλαγή κάθε μέρα και πείνα! ε ρε το καημένο!

μωρέ θα πάω στο pet shop δε μου γλυτώνουν!!!

παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους!

θα επανελθω για μαθήματα ενυδρείου!!!!

καλό βράδυ σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

ποιος να την ενημερωσει ρε Αργυρη, ο πετσοπας? αυτος μονο να πουλησει θελει..δεν τον ενδιαφερει η ζωη του ψαριου..

Λοιπον Θαλεια.. καταρχην το ψαρακι δεν ειναι fantail , αλλα oranda red cap...

Αν θελεις να κρατησεις το ψαρακι θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρων.. ειναι το ελαχιστο για χρυσοψαρα (που για μενα ουτε αυτο ειναι αρκετο)

Θα χρειαστεις ενα καλο φιλτρο επισεις... αν δεν μπορεις να του τα παρεχεις αυτα, το ψαρακι θα ψοφησει συντομα και καλο ειναι αν δεν μπορεις να τα παρεις (και το καταλαβαινω) , να το χαρισεις σε καποιον χομπιστα.

σου κανω paste ενα ενα κομματι απο ενα αρθρακι που εχω γραψει για τα χρυσοψαρα για να καταλαβεις γιατι δεν μπαινει σε γυαλα.

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό.

Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).

Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!

Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..

Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο..

Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά! Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!

Ναι ο πετσοπας ! Και εγώ πετσοπας είμαι αλλά ενημερώνω εφόσον δω ότι ο συνχομπύστας γιατί εγώ έτσι βλέπω τον όποιο (πελάτη ) ενδιαφέρετε να μάθει και γιατί το μπαλάκι πάει πάντα στον άλλον δεν θέλω να θίξω κανέναν αλλά αν δεν γνωρίζουμε γιατί ταλαιπωρούμε τα ζωντανά!

Αν το ψάρι γάβγιζε , νιαούριζε κτλ θα ρωτάγαμε τι θέλει ?

Καλός ή κακός η δουλειά το πωλητή είναι να πουλάει και να ενημερώνει εάν ρωτηθεί αν δεν ρωτάς δεν ενδιαφέρεσαι εσύ!

Πάντα γράφω φιλικά και είναι η πρώτη φορά που γίνομαι κακός και συγνώμη αλλά μια ζωή ακούω ο πετσοπας είναι ο κακός φυσικά και υπάρχουν πολλών ειδών πετσοπαδων καλοι κακοί και άσχημοι αλλά σκεφτείτε ότι χωρίς αυτούς δεν θα είχαμε το χόμπυ μας !

Συγνώμη για την καθυστεριμένη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

ok! Κουτί τη δευτέρα απ το jumbo!

αλλαγή κάθε μέρα και πείνα! ε ρε το καημένο!

μωρέ θα πάω στο pet shop δε μου γλυτώνουν!!!

παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους!

θα επανελθω για μαθήματα ενυδρείου!!!!

καλό βράδυ σε όλους!!

Τι φταίνε ενημερώθηκες πριν αγοράσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη, φταίνε και αυτοί που της πούλησαν γυάλα. Γιατί εκείνη μπορεί να μην ήταν ενημερωμένη, αλλά ο πωλητής τί την πουλάει την γυάλα αν ξέρει ότι δεν κάνει; Από την άλλη έχει και η φίλη μας ευθύνη και δεν μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να λέει "δε μου γλυτώνουν" γιατί κι εκείνη θα έπρεπε να ενημερωθεί προτού αγοράσει μία ζωούλα. :)

thaliap περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι κάποιοι είναι απλοί πωλητές στα petshop και μπορεί να μην έχουν τις γνώσεις. Απλά κάποιες βασικές που τους έχουν μάθει. Και οι ίδιοι στο σπίτι τους μπορεί να έβαζαν γυάλα αν ήταν καινούργοι στο χόμπι. Όλοι μας έχουμε κάνει τέτοια λάθη σαν πρωτάρηδες. Με τον χρόνο έρχεται η εμπειρία και η γνώση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...