Jump to content

Το 30Ρακι Μου Με Χρυσόψαρα.


Soulaki1

Recommended Posts

το prime ειναι το καλυτερο αντιχλωριο.. εχει κι αλλες ιδιοτητες περαν της καταπολεμισης του χλωριου και ειναι και οικονομικοτερο, μιας και η δοση που ριχνουμε ειναι ελαχιστη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το prime ειναι το καλυτερο αντιχλωριο.. εχει κι αλλες ιδιοτητες περαν της καταπολεμισης του χλωριου και ειναι και οικονομικοτερο, μιας και η δοση που ριχνουμε ειναι ελαχιστη..

Συμφωνώ, το prime εκτός από αντιχλώριο δεσμεύει και την αμμωνία, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια στιγμή ανάγκης αν τυχόν ανεβάσεις αμμωνία. Αν αφήσεις το νερό της αλλαγής σε ένα ανοιχτό δοχείο, θα εξατμιστεί. Αν βάλεις αεραντλία θα εξατμιστεί γρηγορότερα, σε μόλις λίγες ώρες, αλλά δεν θυμάμαι πόσες είναι αρκετές, ίσως είναι ανάλογα με την ποσότητα του νερού. Προσοχή! Αν αφήσεις το νερό πάνω από 24 ώρες, βάλε κυκλοφορητή για να μην είναι στάσιμο.

Μπορείς να το προετοιμάζεις χωρίς αντιχλώριο, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά καλό θα είναι να έχεις ένα αντιχλώριο στο ντουλάπι σου, γιατί κάποια στιγμή μπορεί να μην έχεις την πολυτέλεια του χρόνου να περιμένεις να ετοιμαστεί το νερό. Εγώ έχω και της Sera και το Prime και δεν έχω κανένα πρόβλημα, είμαι ικανοποιημένη και με τις δύο μάρκες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok.Θα παραμείνω στη λύση του αντιχλωρίου, γιατί είναι πιο εύκολο.Ο μονομαχούλης μου, ανεβαίνει συνεχώς στο επάνω μέρος του φιλτρου και αράζει, αλλά μέχρι να φτάσει εκεί παιδεύεται, γιατί τον εμποδίζει το ρεύμα νερού του φίλτρου. :cigar:το έχω στη χαμηλότερη ροή, και στην καλύτερη θέση, μετά από πολλές δοκιμές....μπορώ να του βάλω κάτι άλλο σε άλλο σημείο για να αράζει ? και αν ναί τι ? επίσης κάπου διάβασα ότι σκούπα βυθού βάζουμαι, και κάτω απο τις πέτρες......ισχύει ? ή είναι πολύ ενοχλητικό για τα ψαράκια μας ?

Υ.Γ. ( του το έβαλα το φυτάκι του, εχθές, και όλο μου κάνει κολπάκια εκεί )

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ροή , δοκίμασε να στρέψεις στην έξοδο προς το τζάμι.

Σκούπα βυθού δεν είναι απαραίτητο να βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ροή , δοκίμασε να στρέψεις στην έξοδο προς το τζάμι.

Σκούπα βυθού δεν είναι απαραίτητο να βάζεις.

Ωραία.Θα αφήσω λίγες μέρες ακόμα, να δω πως θα πάει...και το στρώσιμο και θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, κάνω 2 φορές την εβδομάδα αλλαγη 1/3 νερού, και αντιχλώριο ( λόγω ιχθυοφόρτισης).Στο πέτ μου είπαν μόνο στη μία από τις δύο αλλαγές, να βάζω βακτήρια.Δεν αποδυναμώνεται η βιολογία έτσι ? αφού αφαιρώ με την αλλαγή του νερού ? :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια κάνουν αποικίες σε αντικείμενα με πόρους, όπως σφουγγάρι, siporax, κεραμικά υλικά κτλ, ακόμα και στο χαλίκι του ενυδρείου . Οπότε με την αλλαγή νερού δεν βγάζεις βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια κάνουν αποικίες σε αντικείμενα με πόρους, όπως σφουγγάρι, siporax, κεραμικά υλικά κτλ, ακόμα και στο χαλίκι του ενυδρείου . Οπότε με την αλλαγή νερού δεν βγάζεις βακτήρια.

Αχ, σ΄ευχαριστώ πολύ, για τα καλά νέα.Οπότε συνεχίζω έτσι.Να σαι καλά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ok.Θα παραμείνω στη λύση του αντιχλωρίου, γιατί είναι πιο εύκολο.Ο μονομαχούλης μου, ανεβαίνει συνεχώς στο επάνω μέρος του φιλτρου και αράζει, αλλά μέχρι να φτάσει εκεί παιδεύεται, γιατί τον εμποδίζει το ρεύμα νερού του φίλτρου. :cigar:το έχω στη χαμηλότερη ροή, και στην καλύτερη θέση, μετά από πολλές δοκιμές....μπορώ να του βάλω κάτι άλλο σε άλλο σημείο για να αράζει ? και αν ναί τι ? επίσης κάπου διάβασα ότι σκούπα βυθού βάζουμαι, και κάτω απο τις πέτρες......ισχύει ? ή είναι πολύ ενοχλητικό για τα ψαράκια μας ?

Υ.Γ. ( του το έβαλα το φυτάκι του, εχθές, και όλο μου κάνει κολπάκια εκεί )

Μπορείς να βάλεις spray bar στο ακροφύσιο του φίλτρου. ;)

Αχ, σ΄ευχαριστώ πολύ, για τα καλά νέα.Οπότε συνεχίζω έτσι.Να σαι καλά. :thumbsu:

Γιατί δεν παίρνεις μπόλι από κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις spray bar στο ακροφύσιο του φίλτρου. ;)

Γιατί δεν παίρνεις μπόλι από κάποιον;

Eίναι αυτό το μακρουλο με τις τρυπούλες ? το δοκίμασα και χειρότερα τον ταλαιπορώ τον καημένο.Για μπόλι, δύσκολο, λόγω έλειψης χρόνου... :hot:που να τρέχω, και κυρίως πότε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι! Εγώ έχω βάλει spray bar και το έχω στρέψει προς το τζάμι. Έτσι δεν τον ενοχλεί. Δοκίμασες κι εσύ να στρέψεις προς το τζάμι το spray bar;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι! Εγώ έχω βάλει spray bar και το έχω στρέψει προς το τζάμι. Έτσι δεν τον ενοχλεί. Δοκίμασες κι εσύ να στρέψεις προς το τζάμι το spray bar;

Ναί το έκανα, και τότε έκανε κύκλο το νερό παντού.Ούτε στο φυτάκι του δεν μπορούσε να πάει.Και όχι τίποτα άλλο, εκεί μου φωλιάζει συνέχεια.( ανούμπια του έβαλα, την οποία αγόρασα και έχει και λουλουδάκι ) :bigemo_harabe_net-171:΄γίνεται μάλλον γιατί είναι μόνο 12λτ.

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις σου δεν μας έχεις γράψει! :)

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις σου δεν μας έχεις γράψει! :)

Nαι το ξερω.Περιμένω, να σας τις πώ μία και καλή.Καλά πάει. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις ότι πάει καλά χωρίς μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

τι καλα να παει.. 12 λιτρα αστρωτο..μονο καλα δεν θα παει..

τα βακτηρια που ριχνεις, μπορει να πιασουν, μπορει και οχι... και απο την στιγμη που δεν εχεις μετρησεις, βαδιζεις στα τυφλα..

ζητα μπολι, ολο και καποιος απο κοντα σου θα βρεθει να σου δωσει.. ειναι κριμα να το ταλαιπωρεις το ψαρι...

δεν θελει χρονο.. οπως "ετρεξες" στο πετ σοπ να παρεις το ψαρι, φανταζομαι θα μπορεις να "τρεξεις" και για να το σωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις ότι πάει καλά χωρίς μετρήσεις;

Kάνω μετρήσεις, απλά περιμένω να έχω τις σωστές, για να σας πώ ότι είμαι επιτέλους οκ.Θέλει χρόνο να μηδενήσω αμμωνια, νιτρώδη, και να έχω νιτρικά. :thumbsu:έχω βρεί και ένα υγρό της Σερα, που βοηθάει πολύ, ειδικα αν ανέβει πολύ η αμμωνία.Αύριο κλείνω 1 εβδομάδα λειτουργίας του ενυδρείου μου.Ξέρω ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 3 ακόμα. Αναμονή λοιπόν, και μελέτη.Διάβασα και την δική σου προσπάθεια όταν ξεκίνησες με τον μονομάχο σου, και προσπαθώ να συγκεντρώσω όσες πληροφορίες μπορώ.Πήρα και από το πετ-σοπ, κάτι ενημερωτικά για στρώσιμο, συντήρηση κ.τ.λ. και ...... :geek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο μου, έχω μόνιμα άνθρακα, που τον ανανεώνω 1 φορά τον μήνα.Διάβασα ότι, τον βάζουμε για να ρουφάει τυχόν φάρμακα που έχει το νερό.Τι να κάνω ? μήπως να τον βγάλω μόνιμα, και αχρείαστος να είναι , να ξαναμπεί σε περίπτωση ασθένειας του ψαριού ? μετά δηλ.από εισαγωγή αντιβίωσης στο νερό ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο μου, έχω μόνιμα άνθρακα, που τον ανανεώνω 1 φορά τον μήνα.Διάβασα ότι, τον βάζουμε για να ρουφάει τυχόν φάρμακα που έχει το νερό.Τι να κάνω ? μήπως να τον βγάλω μόνιμα, και αχρείαστος να είναι , να ξαναμπεί σε περίπτωση ασθένειας του ψαριού ? μετά δηλ.από εισαγωγή αντιβίωσης στο νερό ? :geek:

Και πέταμα. :)

Στη θέση του βάζεις βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Και πέταμα.

Στη θέση του βάζεις βιολογικό υλικό.

ok.Aλλά αν βάλω τώρα βιολογικό υλικό, και εκεί, και χρειαστεί να βάλω άνθρακα για κάποιο λόγο, τί το κάνω το βιολογικό υλικό που έβαλα ? μπορώ να το διατηρήσω κάπως, ή το πετάω , και αφου τελειώσω μια θεραπεία , ξαναβάζω άλλο στη θέση του ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό μπορείς να το κρατήσεις σε ένα σακουλάκι. Δεν χρειάζεται να το πετάξεις.

Θα χάσει κάποια από τη βιολογία του αλλά θα επανέλθει πολύ πιο γρήγορα από ότι αν ήταν καινούριο.

Αν φτάσουμε σε κατάσταση που θα χρειαστεί θεραπεία και μετά άνθρακα , το συζητάμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαρακι ζει καλα δεν θα χρειαστεις ποτε ανθρακα! Βαλε βιολογικο να εχεις μπολικη βιολογια και ασε τον ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το τιγκάρω για την ώρα και βλέπουμε.Εν το μεταξύ διαβάζω για φιν-ρότ, να είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο.Αχρείαστο να ναι. :angylaw:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα , τελικά στα 30 λίτρα είναι ο μονομάχος ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...