Jump to content

Recommended Posts

Φυσικά. Ο νανισμός βέβαια εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τις συνθήκες αλλά πρακτικά οι συνθήκες είναι αλληλένδετες με το μέγεθος του ενυδρείου και τα διαθέσιμα λίτρα. Σε 200λ δεν θα φτάσουν τελικό μέγεθος. 

Αλλά φαντάσου πως αν έφταναν, δεν θα είχαν ούτε έναν στοιχειώδη χώρο για να κινηθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 8/4/2014 at 11:09 ΜΜ, το μέλος tsala έγραψε:

Τα λαχανικά μπορεί να είναι λάχανο, σπανάκι, μαρούλι, καρότο, αρακάς (χωρίς την φλούδα) κ.α

Συμπεριλαμβάνονται στο μενου και όσπρια πλην του αρακά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ καλό άρθρο, δυστυχώς και εγώ το διάβασα μετά την αγορά του ενυδρείου μου και των ψαρακίων μου!

Ελπίζω να έχω κάνει μία ικανοποιητική δουλειά προς το παρών!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

και καπως ετσι οπως πολλοι πριν απο μενα "την πατησα" και εγω πεφτοντας στον εκβιασμο του χρυσοψαρου απο την ανήλικη συγκατοικο μου, και ακολουθώντας τις οδηγιες του pet shop απεκτησα σημερα 2 κοινά χρυσοψαρα που στριμωξα σε ενα ενυδριακι 13 λιτρων. 
Και τωρα τι κανουμε;

σημειωνω πως το κοινο χρυσοψαρο ειναι μονοδρομος ως κατοικιδιο για το σπιτι μας καθοτι η μικρή θελει οπωσδηποτε τους πορτοκαλι φιλους της και επισης ο προϋπολογισμος ειναι πολυ περιορισμένος 
παρακαλώ πολυ για ιδεες και συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ευδοκια.......... η ποιο οικονομικη λυση ειναι να παρεις ενα πλαστικο δοχειο αποθηκευσης και να μεταφερεις εκει τα ψαρια με το φιλτρο.

Δηλαδη να δημιουργησεις μια λιμνουλα  παρα ενα ενυδρειο καθε αυτου. 100 λιτρα μινιμουμ με 200 θα εισαι πολυ καλυτερα.

https://homelandstores.gr/koutia-apothikeusis/364-κουτί-αποθήκευσης-με-ρόδες-96lt.html

image.thumb.jpeg.a3e0e08232a5f3c024c548c81aaa389b.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

η ποιο οικονομικη λυση ειναι να παρεις ενα πλαστικο δοχειο αποθηκευσης και να μεταφερεις εκει τα ψαρια με το φιλτρο.

Δηλαδη να δημιουργησεις μια λιμνουλα  παρα ενα ενυδρειο καθε αυτου. 100 λιτρα μινιμουμ με 200 θα εισαι πολυ καλυτερα.

 

 

το σκεφτηκα αλλα δυστηχως δεν εχω χώρο για κατι τετοιο, θα επρεπε να βρισκεται χυμα μέσα στο σαλονι και δεν ειναι λυση αυτο. Προσωρινά για μερικους μήνες μέχρι να "βολευτουμε" ειναι απαγορευτικο πιστευεις το μικρο ενυδριακι; με τακτικές αλλαγες νερου, σωστή προσεκτική διατροφή κλπ κλπ θα εχουν θεμα για λιγο καιρο; 

και το δευτερο που με προβληματιζει, εαν τελικά τα βαλω σε "λιμνουλα" θα μπορουν να ειναι σε εξωτερικο στεγασμενο χώρο; γιατι στην περιοχή μου κατεβαζει θερμοκρασίες το χειμώνα (φετος που ήταν καλος σχετικα ο χειμωνας κατεβηκε στους -5, το νερο θα ειχε γινει παγακια) και το καλοκαιρι θα ζεσταίνονται πολυ τα μωρα μου. Οπότε; 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι να βρεις ενα 200αρι ενυδρειο οπου θα το εχεις μεσα στο σπιτι σου για να το απολαμβανεις.......... καταλαβαινω πως εχει καποιο κοστος αλλα στην τελικη ειναι μια επενδυση εαν σε ενδιαφερει το ολο σπορ........ξερεις ειμαστε και λιγο αρρωστακια εδω μεσα οπως σε καθε χομπυ αλλωστε. Θα βρεις πιστευω καλες ευκαιριες εαν ψαξεις στην ενοτητα των μεταχειρισμενων. Η λυση πλαστικου δοχειου ειναι η ποιο οικονομικη λυση με καποια υπερ και κατα αλλα εαν θες να φτιαξεις μια λιμνουλα εξω εχει και αυτη την αιγλη της αλλα και καποιο κοστος και κοπο. Για το κρυο και την ζεστη θα πρεπει να το μελετησεις λιγο το ολο θεμα... δηλαδη καλο ειναι να μην το βλεπει ο ηλιος απευθειας το καλοκαιρι και απο την αλλη καλο ειναι να εχει καποιο βαθος μεσα στο χωμα για τα πολλα κρυα......

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για το κρυο και την ζεστη θα πρεπει να το μελετησεις λιγο το ολο θεμα... δηλαδη καλο ειναι να μην το βλεπει ο ηλιος απευθειας το καλοκαιρι και απο την αλλη καλο ειναι να εχει καποιο βαθος μεσα στο χωμα για τα πολλα κρυα......

 

με αυτες τις συνθήκες που περιγραφεις δεν παιζει λιμνουλα καθοτι το "εξω" μου ειναι βεραντα, αρα δεν. 
οποτε η λυση που παραμενει ειναι να βρω καποια στιγμή, καλύτερα γρήγορα παρα αργά το χωρο και το χρήματα για να στήσω μια αξιοπρεπή δεξαμενή μέσα στο σπίτι. ο κοπος ειναι ουτως ή αλλως προυποθεση αν θελεις κατοικιδιο. 
Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...