Jump to content

350L.. τι φιλτραριζμα??


Recommended Posts

Γειά και χαρά σας! Ξύπνησα μια μέρα και αποφασισα να παρω ενυδρείο.. πήρα ένα 40λιτρο.. (Πολύ ωραία)

μια άλλη μέρα ξήπνησα και αποφάσισα να πάρω κι'άλλο.. πήρα ένα 120λιτρο.. (αρκετά καλά)

Ε! και ξύπνησα κι'άλλη μερα.. :lmao: πήρα 350λιτρο.. (χάλια) :lmao: έχω παραγγείλει τα τζάμια και περιμένω.. Μέσα θα βάλω τα 2 οσκαράκια που έχω στο 120. Τωρα είναι λιγότερο απο 5cm αλλα ..αποφάσισα.. πως θα μεγαλώσουν! Τώρα στο θέμα μας. :lmao: τι είδους φίλτρα να βάλώ? έχω ήδη ένα εσωτερικό με 3 σφουγγάρια 2000L/h. τι άλλο? θα βάλω και φυτά μέσα.παρακαλώ τα φώτα σας! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ξύπνα αύριο και πάρε ένα εξωτερικό EHEIM 2250 Classic!

Νομίζω έχει ροή 1200 lt/h...

Link to comment
Share on other sites

:rasp: nikoskon! ''Ελεύθερη μετάφραση'' σε λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου??!! Αγορές από το internet και πάλι από το internet. Αφού είσαι και σε νησί ψάξτε το λίγο από το δίκτυο να δείς τιμές και αποδόσεις. Θα γλιτώσεις τουλάχιστον 20 με 30%.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα 2217....

Και κοίτα την προσφορά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9410

Link to comment
Share on other sites

στα 320 λιτρα εχω 1 fluval 404 και ειναι παρα πολυ καλο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που υπάρχουν στην προσφορά θα σου πρότεινα

το 2028 Professional II και το 2217 Classic του Στέλλα.

Εγώ πάντως θα έγερνα στο Professional II αν είχα τα χρήματα.

Όχι πως το 2217 δεν είναι αξιόπιστο.

Τιμές αναγράφονται στο link, 165€ και 95€.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

μάλλον προς 2217 προσανατολίζομαι..

οταν κατεβω σπιτι μου το πάσχα θα κοιτάξω τιμές και στο Ηράκλειο και θα πράξω αναλόγως..

:rasp: Α! ακόμια μια ερώτηση! στην αγορά του νησιού η μόνη σιλικόνη που υπάρχει για ενυδρειακή χρήση είναι η silirub aq της soundal.. Την ξέρετε? είναι αξιόπιστη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

μάλλον προς 2217 προσανατολίζομαι..

οταν κατεβω σπιτι μου το πάσχα θα κοιτάξω τιμές και στο Ηράκλειο και θα πράξω αναλόγως..

:thaman: Α! ακόμια μια ερώτηση! στην αγορά του νησιού η μόνη σιλικόνη που υπάρχει για ενυδρειακή χρήση είναι η silirub aq της soundal.. Την ξέρετε? είναι αξιόπιστη?

Εχω φτιαξει ενα ενυδρειο 180 λιτρα

(90χ40χ50 134 λιτρα καθαρα με 10μμ τζαμι)

με την σιλικονη αυτη εδω και ενα χρονο και ειναι μια χαρα.

Φροντισε μονο να βαλεις κοντρες, ασχετα με τι σιλικονη θα χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρο μπορείς να επικοινωνήσεις με τα μαγαζιά που υπάρχουν μέσα στο Αquazone. Τα πιο πολλά κάνουν αποστολές και στην επαρχία και θα βρεις σίγουρα πολύ καλύτερη τιμή από ότι στο NET για 2217.

Οσο για την σιλικόνη αν είναι 100% καθαρή και όχι αντιμουχλική και άλλα τέτοια συναφή τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...