Jump to content

72L Planted-Off The Record Παρουσίαση!


bbetta

Recommended Posts

Ωραιότατο:bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και ένα mini update στους κατοίκους! Στο ενυδρείο από την Πέμπτη κατοικούν 9 Hyphessobrycon Amandae. Το είδος αυτό ήταν το πρώτο που φιλοξένησε το συγκεκριμένο ενυδρείο όταν στήθηκε το 2011, μου είχαν δώσει και αυγά τα συγκεκριμένα ψαράκια και είναι το μόνο είδος που δεν ενόχλησε τα μωρά των Apistogramma. Τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να γίνει αντιληπτό. Φωτογραφίες σύντομα που θα πάρουν τα πάνω τους και θα έρθει κατάλληλο άτομο να τα φωτογραφίσει, με ανάλογο εξοπλισμό.

 

Πριν ένα μήνα απόκτησα μια ομάδα Lemon Tetra έξι ατόμων. Εντυπωσιακά και πανέμορφα ψαράκια, με τις πιο ενδιαφέρουσες συμπεριφορές που έχω δει ως τώρα σε κοπαδόψαρο. Μικρές αψιμαχίες χωρίς τραυματισμούς, χαλαρό αλλά και έντονο κοπάδιασμα και ιδιαιτερη ανάπτυξη μέσα στον ένα-ενάμισι μήνα που τα είχα. Αντίθετα με το τι λέει η βιβλιογραφία, δεν κάνουν για 70 λίτρα ενυδρείο. Τουλάχιστον όχι μακροπρόθεσμα (1-2 χρόνια μετά). Με αυτή την λογική λοιπόν, βρήκα άτομο που θέλει να φτιάξει μεγάλο κοπάδι σε 150 λίτρα και τα χάρισα.

 

Ο "star" του ενυδρείο αποκτήθηκε στο τέλος του προηγούμενου μήνα και μας ήρθε από την Τσεχία. Παρατηρήστε ανάπτυξη στο ραχιαίο κυρίως πτερύγιο, καθώς και χρωματική αλλαγη, μέσα σε 3 εβδομάδες.

 

Πρώτη Εβδομάδα:

IMG_2060.JPG

 

Προχθές:

IMG_2240.JPG

 

Βασίλης ;) 

 

ΥΓ. Πολύ χρηστικό το νέο σύστημα ανάρτησης φωτογραφιών!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Βασίλη!

 

Επίσης να παρατηρήσουμε και την κοιλιά του ψαριού. Δείχνει ότι το ψάρι είναι σε καλή κατάσταση και έχει πάρει τα πάνω του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!! Φαίνεται ότι το διατηρείς στις σωστές συνθήκες για αυτο και τα έντονα χρώματα!! Συνέχισε ετσι!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κούκλος είναι Βασίλη! Με το καλό και το κορίτσι!

Μπράβο σου και για τη δωρεά των lemon στον φίλο σου, αφού είδες ότι οι συνθήκες είναι καλύτερες για τα ψάρια.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και αναπαραγωγή Βασίλη! :)

Ο αρσενικός εχει βγάλει ολα τα χρώματα!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της νανοκιχλίδας το κάγκελο γίνετε στο φόρουμ!!!!

 

Μπράβο!!! :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Vogias said:

Με το καλο και αναπαραγωγή Βασίλη! :)

Ο αρσενικός εχει βγάλει ολα τα χρώματα!

Γιώργο δεν τα βλέπω να αργούν! 48 ώρες max!

To αρσενικό πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει. Θα ανεβάσω αργότερα μια φώτο του που αποδίδει όλο το χρωματικό του φάσμα. Γενικά η καμερα του κινητου μου κανει θαυματα, δεν το περιμενα.

 

Δεν ξερω κατα ποσο θα τον φτασει χρωματικα. Αλλος εκτροφεας/αλλη χωρα (απο ευρωπη βεβαια). Είδωμεν!

29 minutes ago, Husky_Jim said:

Της νανοκιχλίδας το κάγκελο γίνετε στο φόρουμ!!!!

 

Μπράβο!!! :)

 

Και που'σαι ακομα! Θα ξανακάνω update με νεες φωτο οταν προσαρμοστει. Ηταν κυριολεκτικα 5' στο ενυδρειο οταν τραβηχτηκαν οι φωτο. Θα πιάσουν τόπο τα Grindal!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είσαι τυχερός που βρήκες τέτοιο αρσενικό, συνήθως αυτά τα ψάρια από της πολλές αναπαραγωγές έχουν χάση από τον εκφυλισμό αρκετά από το πραγματικό τους χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Χρήστος said:

είσαι τυχερός που βρήκες τέτοιο αρσενικό, συνήθως αυτά τα ψάρια από της πολλές αναπαραγωγές έχουν χάση από τον εκφυλισμό αρκετά από το πραγματικό τους χρώμα.

Xρήστο έχεις απόλυτο δίκιο... Στα μαγαζιά συνήθως βρίσκουμε ή άχρωμα ραμ ή υπερβολικά χρωματισμένα ''μωρά'' ψάρια που σου κάνουν να αναρωτιέσαι τι ορμόνες έχουν φάει... Παντως το συγκεκριμένο δεν έδειχνε τοσο καλά χρώματα στο μαγαζί. Κοιτάω κυρίως μορφολογικά να με ικανοποιεί το ψάρι, όπως έκανα και με το θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια πηγαίνουν μια χαρά, ειδικά το θηλυκό έχει πάρει πολύ χρώμα. Γενικά δεν βλέπω αψιμαχίες μεταξύ τους και έχουν ταιρίαξει σαν ζευγάρι όπως φαίνεται. Πολύ θετικό αυτό. Αστείο θέαμα ο αρσενικός που ''επιτίθεται'' στα Ember Tetra όταν ρίχνω φαγητό κυρίως. Δείχνει ποιος είναι το αφεντικό, τα ember δεν πτοουνται όμως. Μου βγήκαν και οι αναλογίες και έχω 6 αρσενικά και 3 θηλυκά και βλέπω συχνά κυνηγητά. Είναι το μόνο τέτρα που ενώ είχα για μία περίοδο ετών, αποφάσισα να ξανααποκτήσω και μάλιστα σε μικρό μέγεθος, το αξίζουν.

 

Τα Ραμ γέννησαν στις 24/2, μία μέρα μετά την εισαγωγή του θηλυκού στο ενυδρείο. Ήταν μόλις 60 περίπου αυγά, τα οποία φαγώθηκαν μέσα σε 2 ώρες ενώ ο αρσενικός ήταν πλήρως αδιάφορος για την γέννα. Σήμερα ξαναγέννησαν, σε σημείο που μπορώ να δω λίγα πράγματα. Υπάρχουν αρκετά αυγά, καμία σχέση με την πρώτη γέννα, ενώ και τα 2 ψάρια κάθονται από πάνω.... Καλές οι ενδείξεις, είδωμεν.

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μια μικρή μόλυνση που εμφανίστηκε στην βάση της ουράς του αρσενικού. Δεν φαίνεται να ενοχλείται από αυτό. Μετά από 2 μέρες με αλάτι και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, ανέβασα θερμοκρασία στους 29 και άρχισα Baktopur, μιας και θα λείψω για μία βδομάδα από το σπίτι.

 

Αν καταφέρω θα βγάλω κάποια φώτο, το σημείο δεν είναι καθόλου εύκολο όμως.

 

Βασίλης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψάρια Βασίλη με πολύ ωραία χρώματα.

Εάν καταφέρουν να βγάλουν και ψαράκια θα τρελαθείς πραγματικά. Είναι τις περισσότερες φορές εξαιρετικοί γονείς, και γίνονται πραγματικοί κέρβεροι στη περιοχή τους. Εύχομαι να δεις ουρές.:thumbup:

H χρήση του bactopur με παράλληλη απουσία σου, με ψιλοτρομάζει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

H χρήση του bactopur με παράλληλη απουσία σου, με ψιλοτρομάζει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Και μένα με ανησυχεί κάπως. Φρόντισε να υπάρχει καλή οξυγόνωση Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_3437.thumb.JPG.ca4d1a3a646d1fb73e893f3541ea1778.JPG

 

Μια γεύση από αυτό που εδώ και λίγες μέρες έχει φτάσει, αλλά θα αργήσει να παρουσιαστεί...

Back to 2011 λοιπόν, με εκ νέου εισαγωγή Apistogramma Borellii "Opal" ! :jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βασίλη. Ειναι πολυ ομορφο! Καλες αναπαραγωγές να εχεις στο μέλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ψαρι Βασιλη. Να το χαιρεσαι φιλε. Αντε και με το καλο οι γεννες!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα μπραβο.

Τωρα εχεις μεσα τα borelli και τα ramirezi;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, billaus said:

Ωραια πραγματα μπραβο.

Τωρα εχεις μεσα τα borelli και τα ramirezi;

 

Έλειπα μια εβδομάδα Βαρκελώνη. Όταν γύρισα έλλειπε ένα Ember tetra. Μετά από 2-3 μέρες έχασα τον αρσενικό. Σας είχα πει ότι είχε εμφανίσει κάτι, σαν κύστη. Όταν γύρισα δεν υπήρχε τεράστια διαφορά, αλλά το ψάρι έφυγε μέσα σε 2 μέρες. Είναι το κλασικό που κάνουν τα ραμ και την μια μερα δεν παρουσιάζουν σοβαρό θέμα και το άλλο πρωί το βλέπεις τέζα. Την έχω πατήσει παρα πολλές φορές με ραμ και μόνο με ραμ... Πιστεύω πως σε τεράστιο βαθμό έχει να κάνει με τους εκτροφείς. Από ruinemans πχ. ούτε ικ δεν εμφάνισαν, ποτέ. Χάρισα το θηλυκό και είπα θα μείνω μόνο με τα τέτρα. Την παραγγελία στα Borellii την είχα δώσει από Δεκέμβρη και επιτέλους έκατσε. 

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έχασα ένα ακόμα θηλυκό Ember. Είχα κυνηγητά και την είδα να αφήνει αυγά, σε κάποια φάση όμως "φράκαρε" και την επόμενη μερα την έχασα. Το έχω διαβάσει αρκετες φορές να τυχαίνει αυτό, κυρίως σε θηλυκά νέον.

 

Μου φάνηκε πολύ παράξενο που έχασα τα 2 συγκεκριμένα Ember και όχι το ένα που έχει θεματάκι εξαρχης από τότε που το πηρα. Μέσα σε 24ωρες είχε εμφανίσει ένα  τ ε ρ ά σ τ ι ο   άσπρο εξόγκωμα και πίστευα ότι μετράει ώρες. Με το baktopur όμως καθάρισε μέσα σε 2 μέρες. Αυτό που είχε έμοιαζε πολύ με NTD αλλά δεν εμφανίζει κανένα άλλο ψάρι κάτι παρόμοιο. Έχει βέβαια, εξ αρχής ένα mouth fungus σε πολύ μικρό στάδιο, αλλά δεν λέει να φύγει μόνο του. Γενικά αυτή η παρτίδα Ember (Σιγκαπούρη:growl:) δεν βγήκε και άριστη, τα υπόλοιπα είναι μια χαρά πάντως.

 

Υπάρχουν δηλαδή στο ενυδρείο, 2 Apistogramma και 7 Ember.

 

Όπως έχω ξαναπεί, με το συγκεκριμένο είδος έχω τρία χρόνια εμπειρία. Ανήκουν στο viejita-group και είναι από τα πιο ήρεμα Apisto που υπάρχουν. Είναι harem breeders (όπως και τα Cacatuoides, Agassizii που λανθασμένα πιστεύουμε ότι πάνε σε ζευγάρι). Στο παρελθόν είχα 3 θηλ και 1 αρσενικο, μετά από ένα έτος αναγκαστικά να αφαιρέσω 1 θηλυκό και για τα επόμενα 2 χρόνια δεν είδα πρόβλημα. Κατ'εμε οι 2 κιχλιδες σε 60 εκατοστά είναι πιο άνετα απο τριάδα, εφόσον το επιτρέπει η συμπεριφορά του αρσενικού και δεν τραμπουκίζει συνεχώς το ένα θηλυκό. Γνωρίζοντας το ειδος, αυτό εκμεταλλεύτηκα και πήρα ζευγαρι.

Τα πάνε πολύ καλά και σήμερα είμαστε στην δεύτερη γεννα. Την πρώτη την έχασα μετά την 2η μερα free swimming επειδή δεν βρίσκω πουθενά microworms.

Με δυσκολεύουν τα ενήλικα (10-18 μηνών είναι σύμφωνα με τον Mike Wise) στην διατροφή τους λίγο, επειδή δεν έχουν συνηθίσει τελείως την ξηρά τροφη. Τρώνε φτύνουν, τρώνε φτύνουν και μου σπάνε τα νεύρα :crazysmile:

IMG_3515.thumb.JPG.17570f1b65be8129853a2fff01861c7b.JPG

 

Βασίλης 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, bbetta said:

 

Με δυσκολεύουν τα ενήλικα (10-18 μηνών είναι σύμφωνα με τον Mike Wise) στην διατροφή τους λίγο, επειδή δεν έχουν συνηθίσει τελείως την ξηρά τροφη. Τρώνε φτύνουν, τρώνε φτύνουν και μου σπάνε τα νεύρα :crazysmile:

Έχεις δοκιμάσει καμία κατεψυγμένη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kkgr said:

Έχεις δοκιμάσει καμία κατεψυγμένη;

3-4 διαφορετικές τρώνε. Απλά για ευκολία θέλω να συνηθίσουν flakes και για να επιβαρύνεται λιγότερο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...