Jump to content

72L Planted-Off The Record Παρουσίαση!


bbetta

Recommended Posts

σε ρωταω γιατι εχω aggasizii pulcha και εχω παραγγειλει και bolivian ram.

θελω να δω αν θα την παλεψουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μήκος ενυδρείου; Τα βολιβιανα φτάνουν σε διπλάσιο όγκο ρε συ.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

 

Έλειπα μια εβδομάδα Βαρκελώνη. Όταν γύρισα έλλειπε ένα Ember tetra. Μετά από 2-3 μέρες έχασα τον αρσενικό. Σας είχα πει ότι είχε εμφανίσει κάτι, σαν κύστη. Όταν γύρισα δεν υπήρχε τεράστια διαφορά, αλλά το ψάρι έφυγε μέσα σε 2 μέρες. Είναι το κλασικό που κάνουν τα ραμ και την μια μερα δεν παρουσιάζουν σοβαρό θέμα και το άλλο πρωί το βλέπεις τέζα. Την έχω πατήσει παρα πολλές φορές με ραμ και μόνο με ραμ... Πιστεύω πως σε τεράστιο βαθμό έχει να κάνει με τους εκτροφείς. Από ruinemans πχ. ούτε ικ δεν εμφάνισαν, ποτέ. Χάρισα το θηλυκό και είπα θα μείνω μόνο με τα τέτρα. Την παραγγελία στα Borellii την είχα δώσει από Δεκέμβρη και επιτέλους έκατσε. 

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έχασα ένα ακόμα θηλυκό Ember. Είχα κυνηγητά και την είδα να αφήνει αυγά, σε κάποια φάση όμως "φράκαρε" και την επόμενη μερα την έχασα. Το έχω διαβάσει αρκετες φορές να τυχαίνει αυτό, κυρίως σε θηλυκά νέον.

 

Μου φάνηκε πολύ παράξενο που έχασα τα 2 συγκεκριμένα Ember και όχι το ένα που έχει θεματάκι εξαρχης από τότε που το πηρα. Μέσα σε 24ωρες είχε εμφανίσει ένα  τ ε ρ ά σ τ ι ο   άσπρο εξόγκωμα και πίστευα ότι μετράει ώρες. Με το baktopur όμως καθάρισε μέσα σε 2 μέρες. Αυτό που είχε έμοιαζε πολύ με NTD αλλά δεν εμφανίζει κανένα άλλο ψάρι κάτι παρόμοιο. Έχει βέβαια, εξ αρχής ένα mouth fungus σε πολύ μικρό στάδιο, αλλά δεν λέει να φύγει μόνο του. Γενικά αυτή η παρτίδα Ember (Σιγκαπούρη:growl:) δεν βγήκε και άριστη, τα υπόλοιπα είναι μια χαρά πάντως.

 

Υπάρχουν δηλαδή στο ενυδρείο, 2 Apistogramma και 7 Ember.

 

Όπως έχω ξαναπεί, με το συγκεκριμένο είδος έχω τρία χρόνια εμπειρία. Ανήκουν στο viejita-group και είναι από τα πιο ήρεμα Apisto που υπάρχουν. Είναι harem breeders (όπως και τα Cacatuoides, Agassizii που λανθασμένα πιστεύουμε ότι πάνε σε ζευγάρι). Στο παρελθόν είχα 3 θηλ και 1 αρσενικο, μετά από ένα έτος αναγκαστικά να αφαιρέσω 1 θηλυκό και για τα επόμενα 2 χρόνια δεν είδα πρόβλημα. Κατ'εμε οι 2 κιχλιδες σε 60 εκατοστά είναι πιο άνετα απο τριάδα, εφόσον το επιτρέπει η συμπεριφορά του αρσενικού και δεν τραμπουκίζει συνεχώς το ένα θηλυκό. Γνωρίζοντας το ειδος, αυτό εκμεταλλεύτηκα και πήρα ζευγαρι.

Τα πάνε πολύ καλά και σήμερα είμαστε στην δεύτερη γεννα. Την πρώτη την έχασα μετά την 2η μερα free swimming επειδή δεν βρίσκω πουθενά microworms.

Με δυσκολεύουν τα ενήλικα (10-18 μηνών είναι σύμφωνα με τον Mike Wise) στην διατροφή τους λίγο, επειδή δεν έχουν συνηθίσει τελείως την ξηρά τροφη. Τρώνε φτύνουν, τρώνε φτύνουν και μου σπάνε τα νεύρα :crazysmile:

IMG_3515.thumb.JPG.17570f1b65be8129853a2fff01861c7b.JPG

 

Βασίλης 

Υπομονή με το τάισμα @bbetta. Μπορείς να δοκιμάσεις και τάισμα με ξηρά μετά από 1-2 μέρες νηστεία. Από ruinemans είναι τα ψάρια; 

Καλά κάνεις και τα πιέζεις με την ξηρά, αλλά τάιζε κάποιες μέρες και κάποιο κατεψυγμένο που το τρώνε, για να μη χάσουν όρεξη/δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kadmos said:

Υπομονή με το τάισμα @bbetta. Μπορείς να δοκιμάσεις και τάισμα με ξηρά μετά από 1-2 μέρες νηστεία. Από ruinemans είναι τα ψάρια; 

Καλά κάνεις και τα πιέζεις με την ξηρά, αλλά τάιζε κάποιες μέρες και κάποιο κατεψυγμένο που το τρώνε, για να μη χάσουν όρεξη/δύναμη.

@kadmos όπως είπα, ταΐζονται με 3-4 διαφορετικές κατεψυγμενες και προτιμούν αρτεμια. Αν πιεζοντουσαν δεν θα γεννούσαν 2η φορά σε 4 βδομαδες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

@kadmos όπως είπα, ταΐζονται με 3-4 διαφορετικές κατεψυγμενες και προτιμούν αρτεμια. Αν πιεζοντουσαν δεν θα γεννούσαν 2η φορά σε 4 βδομαδες 

@bbetta παρεξήγησες τα γραφόμενα. Με το "πιέζεις" εννοώ τη διαδικασία "διατροφικής προσαρμογής" που ακολουθούμε σε νέα ψάρια στο ενυδρείο. Τα ταΐζουμε με ξηρές που δεν έχουν συνηθίσει παρ' ότι ποοτειμούν ζωντανές ή κατεψυγμένες.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη η προσφορά για grindal ισχύει οπως τα είχαμε πει. Οποτε θες, πες μου και σου στέλνω για περισσότερη ποικιλία στο τάισμα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, kadmos said:

@bbetta παρεξήγησες τα γραφόμενα. Με το "πιέζεις" εννοώ τη διαδικασία "διατροφικής προσαρμογής" που ακολουθούμε σε νέα ψάρια στο ενυδρείο. Τα ταΐζουμε με ξηρές που δεν έχουν συνηθίσει παρ' ότι ποοτειμούν ζωντανές ή κατεψυγμένες.

Καλή επιτυχία.

 

Ναι, εννοείται πως πάντα υπάρχει χρόνος προσαρμογής σε κυρίως όχι τόσο εμπορικά ψάρια. 

Και τα 2 τρώνε Flakes (granules κτλπ ούτε για αστείο) αλλά σε μικρές ποσότητες, σαν να περιμένουν να φάνε κάτι άλλο. Αν ταίσω καθημερινά αρκετες φορές κατεψυγμένες/ζωντανές θα έχω γέννες κάθε εβδομάδα. Αυτό προσπαθώ να το αποφύγω και επειδή δεν έχω σκοπο να ασχοληθώ σοβαρά με μεγάλωμα τώρα (σε ξεχωριστό ενυδρείο) και επειδή έτσι ξεθεωνεται το θηλυκό και χάνει το μισό της βάρος, άρα γυρνάμε ξανά στην αρχή. Έχω 4 φρέσκες ξηρές, η μόνη που τσιμπάνε είναι η Vipan, με την οποία πάντα είχα επιτυχία.

 

Τελειωνει βέβαια, και σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τι flakes προτιμάτε!

 

Γιωργο (@Vogias) σε ευχαριστώ πολύ ξανά, περιμένω μήπως ο Δημήτρης καταφέρει να μου στείλει όπως με ενημέρωσε. Έτσι και αλλιώς έχω να περιμένω το "δωράκι" του από την κατηγορία των αναπαραγωγων.

 

Μετρησα αυγα σήμερα. Είναι 74 καθαρά + 3 με μύκητα, 77 σύνολο.

IMG_3532.thumb.JPG.2baf6610defdaa5739717b9b181a1108.JPG

 

Να πω πως σύντομα θα έρθει άτομο με φωτογραφική ώστε να βγουν σωστές φωτογραφίες και τα ψαράκια αλλά και το ενυδρείο. Θα ανοίξω καινούργιο θέμα τότε καθώς υπάρχουν μεγάλες αλλαγές από τότε που ξεκίνησε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...