Jump to content

Κιχλιδες Για 500 Λίτρα


antreass

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! θα ήθελα ένα set up Αμερικάνικο το συζητάω καιρό με φίλους αλλα Θα ήθελα πολύ και την δική σας άποψη....

Προσανατολιζομαι σε ένα ενυδρείο ( Νότιας κεντρικής - δεν έχω ιδέα τι Αμερικής είναι) με βασικούς κατοίκους geophagus topajo red με τα οποία έχω μείνει έκπληκτος,το μόνο που μένει είναι να τα βρω...

Λογικά λοιπόν έχουμε σίγουρα μια ομαδουλα. 6-7 γεωφαγων από ότι νομίζω είναι καλά και απλά θα ήθελα συμβουλές για το τι ακόμα θα μπορούσα να βάλλω... Γενικά θα ήθελα ζωντάνια στο ενυδρείο οπότε δεν θα ήθελα να μείνω μόνο στους γεωφαγους... Οποιαδήποτε. Συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!

Το ενυδρείο που σκέφτομαι είναι το 1.50 του Pet city που είναι γύρω στα 500 λίτρα..... Ακόμα βέβαια δεν το έχω αγοράσει μιας και ψάχνομαι... Από φίλτρα λέω για ένα fx5 και ένα ακόμα μιας και δεν θα ήθελα σαμπ:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηθρες στην Αμερικη φιλε μου!

Τα ψαρια που λες ειναι απιστευτα ομορφα! Γινονται ομως θηρια και θα προτεινα αν το αντεχει η τσεπη σου να παρεις το 1, 80 ενυδρειο για να τα ευχαριστηθεις καλυτερα! Αλλιως καλυτερα να βαλεις λιγοτερα ψαρια που και παλι θα δυσκολευτουν μακροπροθεσμα!

Απο κει και περα το fx5 ειναι πολυ καλο φιλτρο! Τωρα εχει βγει και το καινουριο fx6! Aλλο ενα δεν θα σε χαλαγε καθολου!

Για συγκατοικους, αν και ειναι αρκετα ειρηνικο ψαρι και δεν πειραζει αλλα ψαρια, δεν θα προτεινα μικροψαρα κοπαδοψαρα! Μια καλη επιλογη ειναι τα ουαρου !

Απο διακοσμηση ενυδρειου, απαραιτητα αμμο ψιλη, ριζες και πετρες πλατιες για να γεννανε!

Περιμενουμε την εξελιξη με ανυπομονησια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες αρκετά!

Για τα λίτρα δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανέβω στα 700 λόγω χώρου όχι τόσο στο οικονομικό!!

Τα ουαρου είναι ωραία ψάρια αλλά από ότι βλέπω φθάνουν τα 30 εκατοστά, παρολαυτα. Εάν δεν έχουν θέμα σε αυτά τα λίτρα θα το σκεφτώ...!!

Για aquascape σκεφτόμουν όντως άμμο, μάλλον αραγωνιτη ψιλό... Πολλά ξύλα, πέτρες και ίσως κάποια συσταδα φυτών σε κάποιο σημείο του ενυδρείου...

Θα ψάξω αν είναι να δω σχετικά θέματα με geophagus να πάρω και ιδέες για τα ψάρια που θα βάλλω μαζί τους, η ποσότητα που λες δεν με απασχολεί, και 4 να είναι πχ δεν έχω θέμα ακόμα και ζευγάρι... Σκέφτομαι για ια κάποιο -α είδη pleco, έχω μερικά στο νου μου και ίσως κάτι ακόμα όσο αφορά την ψαροσυνθεση θα κοιτάξω τα ψάρια που μου είπες πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή στην Αμερική σου εύχομαι .

τα ψαράκια που διάλεξες είναι πολύ όμορφα .

για τα άλλα όπως σου είπε και ο Θοδωρής παραπάνω .

διάβασε καλά τα προφίλ για να καταλάβεις τι μπορείς να κάνεις και περιμένουμε τις εξελίξεις .....

Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες αρκετά!

Για τα λίτρα δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανέβω στα 700 λόγω χώρου όχι τόσο στο οικονομικό!!

Τα ουαρου είναι ωραία ψάρια αλλά από ότι βλέπω φθάνουν τα 30 εκατοστά, παρολαυτα. Εάν δεν έχουν θέμα σε αυτά τα λίτρα θα το σκεφτώ...!!

Για aquascape σκεφτόμουν όντως άμμο, μάλλον αραγωνιτη ψιλό... Πολλά ξύλα, πέτρες και ίσως κάποια συσταδα φυτών σε κάποιο σημείο του ενυδρείου...

Θα ψάξω αν είναι να δω σχετικά θέματα με geophagus να πάρω και ιδέες για τα ψάρια που θα βάλλω μαζί τους, η ποσότητα που λες δεν με απασχολεί, και 4 να είναι πχ δεν έχω θέμα ακόμα και ζευγάρι... Σκέφτομαι για ια κάποιο -α είδη pleco, έχω μερικά στο νου μου και ίσως κάτι ακόμα όσο αφορά την ψαροσυνθεση θα κοιτάξω τα ψάρια που μου είπες πάντως!!

30 ποντους πιο μεγαλο ειναι! 1,80 Χ 60π Χ 65 υψος! Για 30 ποντους κανεις ετσι; :P

Περα απο την πλακα αν δεν μπορεις να παρεις το μεγαλο απλα μειωσε τον αριθμο των ψαριων! Τα ουαρου ειναι πανεμορφα ψαρια και ταιριαζουν με τους γεωφαγους και σε αυτα τα λιτρα δεν θα εχεις προβλημα αν εχεις κι εκει περι να 4 ψαρια! Εγω θα προτεινα ενα συνδιασμο 6 ουαρου και 4 γεωφαγους!

Αραγωνιτη αν βαλεις μαλλον θα το σκληρυνεις το νερο σου! Χαλαζια να βαλεις που ειναι ουδετερος!

Απο φυτα μπορεις να το δοκιμασεις αλλα μαλλον θα στα ξεθαψουν και ισως τα φανε!

Για πλεκο δεν θα το συστηνα! Αν και οι αποψεις διειστανται στο φορουμ εγω δεν θα εβαζα δυο ειδη βυθοψαρων εκτος κι αν ειχα μπολικο χωρο για βυθο!

Πιστευω θα φτιαξεις ενα θαυμασιο βιοτοπικο! Αναμενουμε συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή( Sturm ) !

Πολύ καλή επιλογή οι συγκεκριμένοι γεωφάγοι αν και λίγο ακριβοί, τα Uaru άλλο ένα πολύ ωραίο ψάρι και εύκολο!

Τώρα για τα λίτρα όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα για να είναι πιο άνετα τα ψάρια αλλά και για τυχόν αλλαγές στο μέλλον.

:thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, δεν ήξερα ότι έχει τόσο ζωή η Αμερική... Τώρα με την έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο και στο φόρουμ συνηδητοποιησα την ποικιλία από οργανισμούς που υπάρχουν στην Αμερική....

Η αλήθεια είναι πως χάθηκα λιγάκι μιας και όλο το διάστημα μου πέρασαν και εγώ δεν ξέρω πόσες επιθυμίες ψάχνοντας όλο και διαφορετικά προφίλ οργανισμών....

Να πω πως την συγκεκριμένη χρονική στιγμή είμαι κάπως χαμένος από άποψη οργανισμών γιατί μου αρέσουν αρκετά πολλά ζωντανά

Χαρακτηριστικα να αναφέρω ότι αυτό που θέλω είναι ένα "εύκολο" ενυδρείο τουλάχιστον από άποψη συντήρησης και επειδή δεν έχω γνώση για την συντήρηση φυτών αλλά ούτε και ο ξάδελφος μου που με βοηθάει τόσα χρόνια με τα ενυδρεία, θα αποφύγω την τοποθέτηση φυτών...

Τουλάχιστον ώστε να θεωρείται φυτεμένο, ίσως μπει κάποια moss απλά.... Οπότε το όλο σκηνικό θα αποτελείται από πλάτη ( μάλλον diy) και ξύλα, ίσως και κάποια πέτρα....

Από ψάρια σίγουρα θα μπουν γαιωφαγοι και από εκεί και πέρα θα ψαχτω για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βάλλω, γενικά θα ήθελα ποικίλα από οργανισμούς όσο φυσικά μου το επιτρέπουν τα λίτρα μου οπότε θα κοιτάξω για το τι άλλους συνδυασμούς θα μπορούσα να βάλλω μαζί με τους γεωφαγους και 1-2 ancistrus ώστε να πετύχω κίνηση και χρώμα

....!!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα ανσιστρους δεν εχουν χρωμα! Επισης ειναι κι αυτο ψαρι που ζει στον βυθο οποτε οπως καταλαβαινεις θα υπαρχει ανταγωνισμος! Αν και ο husky θα διαφωνησει μαζι μου περι τουτου!

Φυτα οπως η βαλισνερια και ο εχινοδορος δεν θελουν και τιποτα ιδιαιτερο. Απλα τα φυτευεις και απολαμβανεις!

Η μος δεν ανηκει στην Αμερικη.

Αν θες ποικιλια θα πρεπει να παιξεις σε μικροτερα ψαρια. Οπως μικρογεωφαγοι, απιστογραμμα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα ancistrus δεν τα είπα για χρώμα... Λάθος σύνταξη δικό μου το λάθος εννοούσα ότι μαζί με τους γεωφαγους και τα ancistrus θα ήθελα να βάλλω κάτι που να δώσει χρώμα και κίνηση... Τώρα για τον ανταγωνισμό δεν ξέρω θα δω.... Θα μπορούσα να βάλλω ramirezi,Cory, Δίσκους, οτοκυκλους??

Link to comment
Share on other sites

Για τα απιστογραμμα θα ψάξω να δω αν μου αρέσει κάτι... Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές επιλογές και δεν ξέρω τι να διαλέξω επίσης δεν ξέρω και αν έχω όλες τις επιλογές στο μυαλό μου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια που εχεις διαλεξει, δηλαδη οι γεωφαγοι ειναι πολυ ομορφα ψαρια. Και κινηση εχουν και χρωμα εχουν! Μη παθεις οτι παθαινουν ολοι και χασεις τη μπαλα και το κανεις ψαροσουπα! Αν ξεκινησεις με μεγαλους γεωφαγους μη βαλεις μικρογεωφαγους ουτε κορυ, ουτε γενικα αλλα βυθοψαρα γιατι θα πηξει ο βυθος σου! Τους μικρογεωφαγους τους αναφερω ως εναλλακτικη λυση αν δεν πας στους γεωφαγους.

Οι οτοκυκλοι ειναι πολυ ευαισθητο ψαρι.

Ενα κοπαδι απο τετρα θα ηταν ενα πειραμα, μιας και ο γεωφαγος δεν πειραζει αλλα ψαρια, αλλα εγω δεν το προτεινω γιατι με τα μεγαλα ψαρια ποτε δεν ξερεις.

Ξεκινα με το καλο να βαλεις τους γεωφαγους και βλεπεις τι θα βαλεις μετα!

Παντως εγω θα εβαζα ουαρου!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με τόσες επιλογές τείνω να το κάνω ψαροσουπα αν και δεν μου αρέσει... Γεωφαγους θα βαλλω 1000 % γιαυτους φτιάχνω το αμερικάνικο... Θα φτιάξω... Κοιτώντας λοιπόν διάφορα βίντεο είδα διάφορες συνθέσεις που μου άρεσαν... Θα σου πω και πες μου άποψη!!

Σκέφτομαι αν θα μπορούσα να βάλλω 4-5 γεωφαγους με 1-2 ancistrus ( μικρά το ένα λέω να είναι sp3 και το άλλο στο στυλ-χρώμα του L-333) αυτά είναι τα βασικά σε όλες τις ψαροσυνθεσεις που σκέφτομαι, και απλά σκεφτόμουν είτε να έβαζα ένα κοπάδι cardinal -neon με ένα ζευγάρι δίσκους ή πάλι το κοπάδι με ένα ζευγάρι Green terror....

Δεν ξέρω αν είναι πολλά τα ψάρια για το ενυδρείο βέβαια.... Σίγουρα φαντάζομαι στο τελικό μέγεθος όλα μαζί θα έχουν θέμα!! Αλλά τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν και οι γεωφαγοι θα είναι γεμάτο το ενυδρείο.... Πάντως καταπληκτικά ψάρια τα άτιμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν βαλεις τα ανσιστρους και παλι θα χρειαστεις καποια αλλα ψαρια που να κινουνται μεση και επιφανεια! Εμενα την γνωμη μου την ξερεις αλλα αν θες οπωσδηποτε γιατι δεν βαζεις ενα ζευγαρι μπας κι εχεις και τιποτα μωρα;

Για νεον - καρδιναλιους οπως προειπα θα ειναι πειραμα!

Δισκοι ειναι καλη επιλογη αλλα να ξερεις οτι θα εχεις τρεξιμο. Βασικα οι δισκοι ειναι τετοιο ψαρι που καλυτερα να το εχεις μονο του αν θες να το δεις οπως πρεπει να ειναι. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!

Για green terror ουτε να το σκεφτεσαι. Ειπα παρα πολυ επιθετικα και θα στα κανουν εκει μεσα κω@@ς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος σε όλα....

Δίσκοι το αφήνω τότε... Ίσως και για ένα ζευγάρι να μην πολύ αξίζει... Δηλαδή καλύτερα να είχα ένα χαρέμι που θα έπρεπε να του αφιερώσω και το ενυδρείο οπότε τους αφήνουμε... Green terror... Η αλήθεια είναι πως και σε όλα τα βίντεο που είδα τσακώνεται οπότε δεν έχω καμία όρεξη.... Τώρα για τα ancistrus... Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχουν διαμάχες και ελπίζω να βγεις ψεύτης θα ήθελα όμως τουλάχιστον να δοκιμάσω μπας και κάτσουν μου αρέσουν πολύ είναι η αλήθεια... Ζευγαράκι ancistrus! Δεν είναι κακή ιδέα!!!

Οπότε νέον η καρδιναλιους για πείραμα εεε ?? Εεε και όσο νάνε γεμίζει το ενυδρείο... Επίσης φαντάζομαι οτιδήποτε όπως πχ red nose tetra κτλ θα έκαναν... Εεε βασικά αυτό που μένει να σιγουρεψω είναι και το είδος που θα γεμίσει το πάνω μέρος του ενυδρείου και από τα μέσα του Ιουνίου ξεκινάω....!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γενικα οι γεωφαγοι αυτοι δεν πολυπειραζουν αλλα ψαρια εκτος απο οταν ειναι για να γεννησουν. Αλλα οταν μιλαμε για μικροψαρα κοπαδοψαρα τοτε οπως καταλαβαινεις παντα θα εισαι με την αγωνια θα μου τα φανε δεν θα μου τα φανε! Το ιδιο θεμα εχω κι εγω με τα σκαλαρια μου που ενω θελω ενα κοπαδακι δεν τολμαω να το βαλω. Αν τελικα το αποφασισεις κοιτα να βαλεις ενα μεγαλοσωμο κοπαδι.

Τα green terror πιστευω τα λεει ολα το ονομα τους!

Για ancistrus ναι αν ειναι να βαλεις βαλε ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

Αντί για green terror θα μπορούσες να βάλεις red spotted severum που και όμορφα είναι και πολύ ποιό ήρεμα ψάρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντί για green terror θα μπορούσες να βάλεις red spotted severum που και όμορφα είναι και πολύ ποιό ήρεμα ψάρια!

+1 αλλά θα σου έλεγα να δεις και τα blue acara!
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ψαρια και τα δυο. Θα προτιμουσα το σεβερουμ που εχει πιο εντονα χρωματα και κινειται πιο πολυ στην μεση και επιφανεια.

Φιλε Αντρεα αν ψαχνεις ακομη για γεωφαγους βρηκα 2 σε μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι το αγαπημένο μου! post-48196-0-15974000-1398542869_thumb.jpgcitrinellus.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μάνο ωραία ψαράκια!! Πολύ ωραία μπορώ να πω.... Εάν είναι ήρεμα τότε κάποιο από αυτά θα έχει χώρο στο ενυδρείο, το ενυδρείο θα αγοραστεί τον Ιούνιο ( ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που άνοιξα από τώρα το θέμα!) σίγουρα θα είναι ένα από τα μεγάλα των Pet City είτε το 1,5 μέτρο (550λ) είτε το 1,8(700) ακόμα το ψάχνω κοιτάω από εδώ κοιτάω από εκεί... Αλλά το μισό μέτρο αυτό είναι μισό ολόκληρο μέτρο... Επίσης με έβαλε στην πρίζα ο ξάδελφος που μου είπε να σκεφτω και το βάρος του ενυδρείου και τα 700 μου φαίνονται πολλά... Θα πάνε άνετα ένα τόνο... Πέρα όμως από αυτά... Το ενυδρείο σκέφτομαι να έχει δύο φίλτρα μάλλον θα δοκιμάσω το fluval fx6 και κάποιο άλλο πιο μικρό αν γίνει κάτι να κρατηθεί... Αλλιώς σκέφτομαι σοβαρά ( άμα πάρω και το μεγάλο) να βάλλω φίλτρο τύπου αμβουργου και να το ντύσω με φυτά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!

Βέβαια τώρα μιλάμε για ψάρια οπότε αυτά θα σας τα πω κάποια άλλη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι από τα ποιό ήρεμα που μπορείς να βάλεις :thumbup:

Σκέπτομαι να βάλω 2-3 μαζί με τα σκαλάρια!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι από τα ποιό ήρεμα που μπορείς να βάλεις :thumbup:

Σκέπτομαι να βάλω 2-3 μαζί με τα σκαλάρια!

θα συμφωνήσω και και τις θεωρώ τις αγαθούς γίγαντες!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...