Jump to content

ECO AQUALIZER


DragonLord

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανείς το eco aqualizer?

www.ecoaqualizer.com

Πολλά υποσχόμενο!!! Αλλα απο την άλλη ψάχνοντας λίγο παραπάνω, βρήκα

την αντίθετη άποψη

http://rexgrigg.com/debunked.htm

ξέρει κανεις τίποτα παραπάνω

(Το ίδιο θέμα δημοσιεύτηκε και στο > Aquazone Forum > ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ (Freshwater) > Κιχλίδες > Discus lovers

χωρις καμία ανταπόκριση και υπέθεσα οτι ήταν λάθος τόπος δημοσίευσης.)

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σιγουρα εδω ειναι καλυτερα !

Εχω διαβασει και εγω το παραπανω site οπως επισης και αλλες αποψεις γενικα...δεν εχω προσωπικη εμπειρια... τωρα που ειναι διαθεσιμο και στην Ελλαδα ειναι ενα καλο θεμα συζητησης παντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά σε συνομιλίες που είχα με άτομα που το δουλεύουν εδώ και καιρό πίνουν κυριολεκτικά νερό στο όνομά του! :rasp: Όποιος το έχει και το δουλεύει καλό θα ήταν να μας πει τις μέχρι τώρα εμπειρίες του και εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες το αγορασα και δεν μπορω να εχω αποψη, αλλα αμεσως μετα την αγορα το μετανοιωσα γιατι θυμηθηκα κατι παρομοια που πουλανε για την μειωση της καταναλωσης στα αυτοκινητα τα οποια εχουν αποδειχθει απατη. Με δυο λογια μου φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο. :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω εδω και 3 εβδομαδες δεν μπορω να ξερω αν καθαρισε το νερο λογο του Eco γιατι ταυτοχρονα εβαλα και μια UV παντος ειναι πεντακαθαρο. Τα ψαρια ειναι πιο ενεργα απο ποτε. Για τ αλλα που λεει δεν εχω δει διαφορα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η UV δεν καθαρίζει το νερό σε μακροσκοπικό επίπεδο. Αν έχεις παρατηρήσει extra διαύγεια στο νερό σου δεν είναι από τη UV. Ούτε προκαλεί ενεργητικότητα στα ψάρια.

Να δω πότε θα αξιωθώ να το βάλω και εγώ που το έχω αγορασμένο, αλλά με τέτοια που ακούω μάλλον θα το βάλω σύντομα! Πάντως και εμένα δε λέω, μου φαίνεται too good to be true, μου θυμίζει μαγικό ματζούνι :rasp:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτά που ισχυρίζεται το site τους είναι, επιστημονικά, ανοησίες. Μάλλον με μαγικό τρόπο δουλεύει αυτό το σύστημα...και αυθυποβολή!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτή την ιστοσελίδα όπου το προϊόν τεστάρεται και φωτογραφίζεται γυμνό.

http://www.reefs.org/library/testing/ecoaqualizer

Είναι άνα σωληνάκι με κολλημένα μαγνητάκια με μονωτική ταινία. Τελεία και παύλα. Αυτό είναι όλο...Kαι στο τέστ αποδυκνείεται με νούμερα (και σε γραφική παράσταση) ότι δεν κάνει τίποτα. (τι έκπληξη!)

Μου θυμίζει τα μαγνητικά βραχιολάκια, ζώνες κλπ κομπογιαννίτικα παρασκευάσματα για να αρπάζουν τα λεφτά του κοσμάκη.

Η μόνη του χρήση του είναι να αφαιρέσει κανείς τα μαγνητάκια για να στηρίζει φωτογραφίες και σημειώσεις στο ψυγείο!!!

ganas

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει μην βγάζεις συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω να φανεί το ακόλουθο σχόλιο μου ως διάθεση αντιδικίας αλλά το νερό του Καματερού και τα Μαγνητικά βραχιολάκια και το ζωμό από λιόφυλλα δεν πρόκειται να τα δοκιμάσω για να βγάλω συμπεράσματα.

Μελέτησα προσεκτικά το site των κατασκευαστών και το τέστ του link που έδωσα ανωτέρω. (Καθώς και δεκάδες δημοσιεύσεις από χρήστες σε forums του εξωτερικού). Το ότι πρόκειται περί προϊόντος που δεν στηρίζεται σε κάποια αποδεδειγμένη επιστημονική αρχή είναι προφανές. Επίσης, η ορολογία που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές είναι ασαφής και επιστημονικά αδόκιμη.

Το δεύτερο link του DragonLord το αποδεικνύει, επίσης, με σαφήνεια.

Βέβαια ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι πράττει...Όποιος θέλει να το δοκιμάσει είναι ελεύθερος να το κάνει. Επικίνδυνο δεν είναι.

Και πάλι όλα τα ανωτέρω χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.

Φιλικά

ganas

Υ.Γ. Αν το ότι έχω σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός με διδακτορικό σε Τεχνολογία Υλικών βοηθάει σε κάτι, τότε το καταθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και αποδεικνύεται και πειραματικά ότι τα μαγνητάκια δεν προκαλούν ουδεμία μεταβολή στις ιδιότητες του νερού που δοκιμάζεται:

We can find no consistent correlation between ORP and the Eco-Aqualizer status.

Μετάφραση:

Δεν μπορεί να επιδειχθεί συστηματική σχέση (διασύνδεση) του ORP και της χρήσης του Eco-Aqualizer.

ORP=Oxidation-Reduction Potential (ORP or Redox) δείκτης που ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι επιρεάζεται από τη συσκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως επιστημονικά δεν θεμελιώνουν πως λειτουργεί η συσκευή. Αυτό το "ηλεκτρομαγνητικά χαλαρώνει ο δεσμός του μορίου Η2Ο" η αλήθεια είναι πως δεν λέει πολλά.

Ομως το πείραμα που υποτίθετε πως έκαναν δεν μου αποδυκνείει ότι δεν κάνει αυτό που υπόσχεται. Πουθενά στα εσωτερικά φυλλάδια με το προιόν ή στο κουτί, δεν αναφέρει επίδραση στο ORP αν και στο site τους το αναφέρουν.

Στο κάτω κάτω της γραφής λέει κάπου ότι αυτόματα η συσκευή ανεβάζει το ORP και με την αποσύνδεση της πέφτει το ORP. Δηλαδή με τα bypass που έκαναν τι περίμεναν με το που σύνδεαν να ανεβαίνει το ORP και με το που αποσύνδεαν να πέφτει?? Τελικά δεν ανέβηκε το ORP αν το πάρουμε και αλλιώς?

Επειδή ανέβηκε το sal λόγω μη συμπλήρωσης νερού ανεβαίνει και το ORP?? Δηλαδή εαν έχουμε 1028 αλατότητα θα έχουμε μεγαλύτερο ORP σε σχέση με το 1025? Αυτοί που έκαναν το τεστ αναφέρουν πιθανόν λόγω αλατότητας. Με το ίδιο σκεπτικό δε μπορώ να πω πιθανόν λόγω της συσκευής? Πραγματικά θα ήθελα την άποψη επί του θέματος του Μάριου ή του Νίκου ή όποιου άλλου φίλου γνωρίζει με βεβαιότητα για το αν υπάρχει τέτοια συσχέτιση αλατότητας - ORP και σε τι βαθμό. Τελικά γιατί δεν έκαναν το πείραμα σε γλυκό νερό? Που είναι τα υπόλοιπα τεστ που θα έκαναν επί του προιόντος?

Μήπως για να αποδείξουμε ότι κάποιος είναι κομπογιαννίτης καταφεύγουμε σε κομπογιαννητισμούς στο συγκεκριμένο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Η λύση πιστεύω είναι απλή. Δεν το δοκιμάζεις σε νέα ενυδρεία αλλά σε ενυδρεία που δουλεύουν αρκετό καιρό. Έτσι αν στο ενυδρείο μου γλυκού νερού το βάλω ή κάποιος από εσάς στο δικό του είμαι 1000% σίγουρος ότι σε 3-4 μέρες θα φανεί αν θα έχει αποτελέσματα εμφανή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητα της συσκευής.

Σε ερώτηση που έκανα σε Φίλο και πολύ έμπειρο χομπίστα, που το χρησιμποιεί επί χρόνια, μου είπε ότι δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα για την αποτελεσματικότητά του, σε αυτά που υπόσχεται ο κατασκευαστής.

Προσωπικά το θεωρώ ακριβό "μηχανάκι" για να το δοκιμάσω. Αν μου το χαρίσει κάποιος, πολύ ευχαρίστως να το βάλω στο σύστημά μου και να καταγράψω τις παρατηρήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για να σας πω σιγουρα γιατι εχουν αλλαξει πολλοι παραμετροι στο ενυδρειο μου ταυτοχρονα οποτε δεν μπορω με ακριβεια ν αποδοσω καπια αποτελεσματα σε μια συσκευη. Παντος το αποτελεσμα ειναι φανερο και απο φιλους χομπιστες που εχουν δει το ενυδρειο στο παρελθον. Αρα δεν ανθυποβαλομαστε ολοι μαζι ταυτοχρονα.

Τα τεστ που αναφερεστε τα εχω διαβασει και δεν μου γεμιζουν το ματι. Εχω δει αντοιστιχα τεστ σε φιλτρα, UV κτλ που ειναι πολυ πιο εμπεριστατομενα. Οσο ασαφη ειναι τα λεγομενα του κατασκευαστη αλλο τοσο ειναι και αυτων που τα εχουν τεσταρει. Τωρα οτι και να κανω ειναι ενα βυθισμενο κοστος οποτε θα το αφησω να τρεξει και θα σας πω στην πορεια γιατι υποτιθεται πως οσο περναει ο καιρος καλυτερευει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοδιάβασα το προσπεκτους του ECO AQUALIZER μου φάνηκε κι εμένα πολύ καλό για να ναι αληθινό. Όμως επειδή είμαι της άποψης ότι αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να έχεις άποψη πήρα τρία ECO-AQUALIZERS ένα για κάθε ενυδρείο μου.

1. 400 λίτρα reef με 13 ψάρια και 35 κοράλλια σχεδόν όλων των ειδών.

2. 240 λίτρα γλυκού νερού με δίσκους και δύσκολα φυτά.

3. 100 λίτρα θαλασσινό με triggers

Εγώ δεν θα γράψω γι αυτά που λέει ότι κάνει το ECO-AQUALIZER αλλά γι αυτά που είδα με τα μάτια μου να κάνει στα ενυδρεία μου.

REEF 400 lt

1. Στο 400άρι παρατήρησα μείωση της άλγης πάνω από 50%. Αυτό το 50% το συμπεραίνω από το γεγονός ότι εδώ και 12 μήνες ακριβώς που έχω το ενυδρείο αυτό έπρεπε να καθαρίζω τα τζάμια με μαγνήτη ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Εάν δεν καθάριζα τα τζάμια μου, μέσα σε 48ώρες είχαν γίνει πολύ θολά και στο τριήμερο δυσκολεύοσουν να δεις μέσα στο ενυδρείο. Με το ECO-AQUALIZER καθαρίζω τα τζάμια μου το πολύ 2 φορές την εβδομάδα!!!

Να σημειώσω επίσης ότι πέραν του καθαρισμού που έκανα με τον μαγνήτη στα τζάμια, έπρεπε να χρησιμοποιώ και ξύστρα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα γιατί η άλγη δεν μπορούσε να φύγει απόλυτα παρόλο που χρησιμοποιώ έναν από τους πολύ δυνατούς μαγνήτες της TUNZE.

2. Επίσης, ο αραγωνίτης πριν τη χρήση του ECO-AQUALIZER γινόταν καφέ μέσα σε ένα 24ωρο. Κάθε μέρα λοιπόν αναγκαζόμουν να σκαλίζω όλη την άμμο του ενυδρείου γιατί με εκνεύριζε απίστευτα να βλέπω ένα καφετί χαλί αντί μιας καθαρής αμμουδιάς. Εδώ και 3 εβδομάδες που έχω τοποθετήσει το ECO-AQUALIZER δεν έχω ξαναασχοληθεί με τον καθαρισμό της ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!

Το εάν τα ψάρια μου θα είναι πιο υγειή ή το εάν οξυγονώνονται καλύτερα δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω και βλέπω όμως είναι ότι δεν ασχολούμαι μισή ώρα την ημέρα να καθαρίζω τα τζάμια μου με τον μαγνήτη και τις ξύστρες.

3. Το άλλο που πρόσεξα είναι ότι πριν το ECO-AQUALIZER είχα αμμωνία 0,02 για μήνες ενώ τώρα ταϊζω 3 φορές περισσότερο και η αμμωνία μου είναι τόσο χαμηλή που σχεδόν δεν μετριέται.

4. Τα νιτρικά μου που ήταν πάνω από 50mg/lt για μήνες πριν το ECO-AQUALIZER, τώρα μετά από 3 εβδομάδες έχουν πέσει στα 35mg/lt. Να σημειώσω εδώ ότι αλλαγή νερού δεν έχω κάνει από τότε που έβαλα το ECO-AQUALIZER δηλαδή εδώ και 3 εβδομάδες.

ΓΛΥΚΟ 400 lt

1. Σ' αυτό το ενυδρείο το οποίο έχω εδώ και 15 μήνες με δίσκους και άλλα ψάρια και ειναι φυτεμένο με αρκετά δύσκολα φυτά αντιμετώπιζα το εξής πρόβλημα: Εάν δεν έκανα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα το νερό κιτρίνιζε από τους κορμούς. Τώρα έχω να κάνω αλλαγή νερού 3 εβδομάδες η κιτρινίλα είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

100 lt ΜΕ 2 CLOWN TRIGGERS

1. Σ΄αυτό το ενυδρείο το οποίο έχω 10 μήνες μετά τη χρήση του ECO-AQUALIZER το νερό είναι πιο διαυγές από ποτέ!

2. Η άλγη που παλιά συνήθιζα να την μαζεύω με τα χέρια (τόση πολλή φύτρωνε στην πλάτη του ενυδρείου) τώρα εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω βάλει χέρι ούτε μια φορά!

3. Η άλγη που δημιουργόταν στα τζάμια και έπρεπε να την καθαρίζω τουλάχιστον κάθε 3 μέρες, τώρα δεν υπάρχει ΚΑΝ !

Αυτά παρατήρησα στα ενυδρεία μου και αυτά περιέγραψα. Προσωπικά είμαι παραπάνω από ευτυχισμένος με τα όσα έχω δει μέχρι τώρα και πραγματικά και τίποτα από τα υπόλοιπα που ισχυρίζεται η εταιρεία που το κατασκευάζει να μην είναι αληθινά, εμένα μου είναι παραπάνω από αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα το Σάββατο και όντως την Κυριακή το νερό ήταν κρύσταλλο!

Επίσης μέχρι τώρα είχα προβλήματα πράσινης άλγης. Καθάρισα τα τζάμια και

απλά περιμένω τι θα γίνει.

Για τα υπόλοιπα που υπόσχετε, δεν μπορώ να πώ. Ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας από τους τυχερούς "δοκιμαστές" του eco και σύντομα θα γράψω και εγώ για τα αποτελέσματα. Ελπίζω κι οι υπόλοιποι που το πήραν όμοια με μένα να ποστάρουν τις εντυπώσεις τους. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρούνται από όλους αξιόπιστες οι δημοσιεύσεις των DragonLord (3 δημοσιεύσεις σύνολο/ και οι 3 για το ίδιο θέμα) και dabadouba00 (1 και μοναδική δημοσίευση) αλλά μου θυμίζουν εκπομπές τηλεμάρκετιγκ στην παραλία με τη μεζούρα να μετράνε το λίπος σε εκατοστά πριν και μετά τη χρήση του "μαγικού προιόντος". Ας χαλαρώσουμε λίγο. Αν θέλουμε να έχουμε αντικειμενικά αποτελέσματα ας ακολουθήσουμε κάποιους βασικούς κανόνες στις δοκιμές μας. Δεν θα κρίνω το αν λειτουργεί το συγκεκριμένο προιόν ή όχι αλλά τέτοιους είδους δημοσιεύσεις απλά προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας.

Ο ένας χωρίς κανένα στοιχείο για τα ενυδρεία του, ο άλλος από 240 λίτρα με δίσκους που ξαφνικά αναβαθμίζεται σε 400 λίτρα με ξύλα που μετά από 15 μήνες βγάζουν κιτρινίλα ακόμα; Αστεία πράγματα... και φυσικά χωρίς να γνωρίζουμε αν υπάρχει σε κανένα απο τα ενυδρεία που αναφέρονται ο κατάλληλος εξοπλισμός σε λειτουργία για να υποστηρίξει σωστά τα ενυδρεία αυτά. Δυστυχώς κάποιοι θέλουν να κάνουν διαφήμιση αλλά με λάθος τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

...Δυστυχώς κάποιοι θέλουν να κάνουν διαφήμιση αλλά με λάθος τρόπο.

Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση εξ αρχής, αλλά απέφυγα να το θίξω για λόγους δεοντολογίας (αν μπορούν να ειπωθούν έτσι...). Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε neon και διατηρώ τις ίδιες επιφυλάξεις...

Υ.Σ.: Αυτό ουδόλως έχει να κάνει όμως, με το όποιο αποτέλεσμα των παρατηρήσεων για την απόδοση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα και με τους 2 σας. Το έχω ξαναπεί ότι για να βγάλουμε συμπεράσματα πρέπει να δοκιμαστεί σε παλαιό ενυδρείο που το γνωρίζουμε με τις τιμές να έχουν σταθεροποιηθεί και τήρηση του προγράμματος συντήρησης και εκεί να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το προϊόν.

Μέλη που το πρώτο τους πόστ είναι "ααα τι ωραίο gadget" ή το αντίθετο εμένα δεν με ενδιαφέρουν από θέμα έρευνας και μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και σε έκδοση με εκχύλισμα φραπελιάς το συγκεκριμένο προϊόν?

Admin Note:

Δεν είναι ανάγκη να ξευτιλίζουμε την κουβέντα !!!

Παρακαλώ κρατήστε ένα επίπεδο !!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοδιάβασα το προσπεκτους του ECO AQUALIZER μου φάνηκε κι εμένα πολύ καλό για να ναι αληθινό. Όμως επειδή είμαι της άποψης ότι αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να έχεις άποψη πήρα τρία ECO-AQUALIZERS ένα για κάθε ενυδρείο μου.

1. 400 λίτρα reef με 13 ψάρια και 35 κοράλλια σχεδόν όλων των ειδών.

2. 240 λίτρα γλυκού νερού με δίσκους και δύσκολα φυτά.

3. 100 λίτρα θαλασσινό με triggers

Εγώ δεν θα γράψω γι αυτά που λέει ότι κάνει το ECO-AQUALIZER αλλά γι αυτά που είδα με τα μάτια μου να κάνει στα ενυδρεία μου.

REEF 400 lt

1. Στο 400άρι παρατήρησα μείωση της άλγης πάνω από 50%. Αυτό το 50% το συμπεραίνω από το γεγονός ότι εδώ και 12 μήνες ακριβώς που έχω το ενυδρείο αυτό έπρεπε να καθαρίζω τα τζάμια με μαγνήτη ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Εάν δεν καθάριζα τα τζάμια μου, μέσα σε 48ώρες είχαν γίνει πολύ θολά και στο τριήμερο δυσκολεύοσουν να δεις μέσα στο ενυδρείο. Με το ECO-AQUALIZER καθαρίζω τα τζάμια μου το πολύ 2 φορές την εβδομάδα!!!

Να σημειώσω επίσης ότι πέραν του καθαρισμού που έκανα με τον μαγνήτη στα τζάμια, έπρεπε να χρησιμοποιώ και ξύστρα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα γιατί η άλγη δεν μπορούσε να φύγει απόλυτα παρόλο που χρησιμοποιώ έναν από τους πολύ δυνατούς μαγνήτες της TUNZE.

2. Επίσης, ο αραγωνίτης πριν τη χρήση του ECO-AQUALIZER γινόταν καφέ μέσα σε ένα 24ωρο. Κάθε μέρα λοιπόν αναγκαζόμουν να σκαλίζω όλη την άμμο του ενυδρείου γιατί με εκνεύριζε απίστευτα να βλέπω ένα καφετί χαλί αντί μιας καθαρής αμμουδιάς. Εδώ και 3 εβδομάδες που έχω τοποθετήσει το ECO-AQUALIZER δεν έχω ξαναασχοληθεί με τον καθαρισμό της ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!

Το εάν τα ψάρια μου θα είναι πιο υγειή ή το εάν οξυγονώνονται καλύτερα δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω και βλέπω όμως είναι ότι δεν ασχολούμαι μισή ώρα την ημέρα να καθαρίζω τα τζάμια μου με τον μαγνήτη και τις ξύστρες.

3. Το άλλο που πρόσεξα είναι ότι πριν το ECO-AQUALIZER είχα αμμωνία 0,02 για μήνες ενώ τώρα ταϊζω 3 φορές περισσότερο και η αμμωνία μου είναι τόσο χαμηλή που σχεδόν δεν μετριέται.

4. Τα νιτρικά μου που ήταν πάνω από 50mg/lt για μήνες πριν το ECO-AQUALIZER, τώρα μετά από 3 εβδομάδες έχουν πέσει στα 35mg/lt. Να σημειώσω εδώ ότι αλλαγή νερού δεν έχω κάνει από τότε που έβαλα το ECO-AQUALIZER δηλαδή εδώ και 3 εβδομάδες.

ΓΛΥΚΟ 400 lt

1. Σ' αυτό το ενυδρείο το οποίο έχω εδώ και 15 μήνες με δίσκους και άλλα ψάρια και ειναι φυτεμένο με αρκετά δύσκολα φυτά αντιμετώπιζα το εξής πρόβλημα: Εάν δεν έκανα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα το νερό κιτρίνιζε από τους κορμούς. Τώρα έχω να κάνω αλλαγή νερού 3 εβδομάδες η κιτρινίλα είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

100 lt ΜΕ 2 CLOWN TRIGGERS

1. Σ΄αυτό το ενυδρείο το οποίο έχω 10 μήνες μετά τη χρήση του ECO-AQUALIZER το νερό είναι πιο διαυγές από ποτέ!

2. Η άλγη που παλιά συνήθιζα να την μαζεύω με τα χέρια (τόση πολλή φύτρωνε στην πλάτη του ενυδρείου) τώρα εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω βάλει χέρι ούτε μια φορά!

3. Η άλγη που δημιουργόταν στα τζάμια και έπρεπε να την καθαρίζω τουλάχιστον κάθε 3 μέρες, τώρα δεν υπάρχει ΚΑΝ !

Αυτά παρατήρησα στα ενυδρεία μου και αυτά περιέγραψα. Προσωπικά είμαι παραπάνω από ευτυχισμένος με τα όσα έχω δει μέχρι τώρα και πραγματικά και τίποτα από τα υπόλοιπα που ισχυρίζεται η εταιρεία που το κατασκευάζει να μην είναι αληθινά, εμένα μου είναι παραπάνω από αρκετά!

Αν ειναι ευκολο θα ηθελα να δω και μερικες φωτογραφιες απο τα ενυδρεια σου.

Επισης να μας πεις ποια Test χρησιμοποιησες , ποιος σου ειπε να ανακατευεις την αμμο , να μας εξηγησεις πως δημιουργειτε η καφετια αλγη που ειδες , και τι μηχανηματα εχεις που καταφερνεις να ανακατευεις τον αραγωνιτη και να μην σηκωνεις αμμωνια. :thaman::thaman:

Μετα το ανακατεμα της αμμου μπορεις να μας πεις τι τιμες redox ειχες??? ( ποσο επεφτε)

Και τι εκανες μετα για να το ανεβασεις για να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

Έγινε επεξεργασία - Fish&pet
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρούνται από όλους αξιόπιστες οι δημοσιεύσεις των DragonLord (3 δημοσιεύσεις σύνολο/ και οι 3 για το ίδιο θέμα) και dabadouba00 (1 και μοναδική δημοσίευση) αλλά μου θυμίζουν εκπομπές τηλεμάρκετιγκ στην παραλία με τη μεζούρα να μετράνε το λίπος σε εκατοστά πριν και μετά τη χρήση του "μαγικού προιόντος". Ας χαλαρώσουμε λίγο. Αν θέλουμε να έχουμε αντικειμενικά αποτελέσματα ας ακολουθήσουμε κάποιους βασικούς κανόνες στις δοκιμές μας. Δεν θα κρίνω το αν λειτουργεί το συγκεκριμένο προιόν ή όχι αλλά τέτοιους είδους δημοσιεύσεις απλά προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας.

Ο ένας χωρίς κανένα στοιχείο για τα ενυδρεία του, ο άλλος από 240 λίτρα με δίσκους που ξαφνικά αναβαθμίζεται σε 400 λίτρα με ξύλα που μετά από 15 μήνες βγάζουν κιτρινίλα ακόμα; Αστεία πράγματα... και φυσικά χωρίς να γνωρίζουμε αν υπάρχει σε κανένα απο τα ενυδρεία που αναφέρονται ο κατάλληλος εξοπλισμός σε λειτουργία για να υποστηρίξει σωστά τα ενυδρεία αυτά. Δυστυχώς κάποιοι θέλουν να κάνουν διαφήμιση αλλά με λάθος τρόπο.

:thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...