Jump to content

Συμβατότητα Ψαριών


hlias

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι του θαλάσσιου χόμπυ.

Σάν αρχαάριος ειπα να βάλω στο ενυδρείο μου που τρέχει σχεδόν 2,5 μηνες τα πρώτα μου ψαράκια...

Το ενυδρείο μου ειναι 70λ και εχει ζωντανό αραγωνίτη 9 κιλα, βράχο 4 κιλα, και ζ.βράχο 2 κιλα, 1 σαμπ 20λ με εξ. υπερ.

Απο φωτησμό εχω LED ταινία 1 μετρο ψυχρού φωτησμού 14.4W, και 1 μετρο μπλέ 14.4W. (Σύνολο 28.8W που αντιστοιχεί πανω απο 80-90W συμβατικού φωτισμού)

Κυκλοφορία νερού εχω 1500λ/ω (τα 1000λ ειναι κυκλοφοριτής που εχω μοιράσει με σωλινα τα 500λ να φευγουν αριστερά, και 500λ δεξια, και τα αλλα 500λ ειναι απο εξ. φιλτρο με ανθρακα και αντιφως.)

Όταν πεφτει το βράδυ ο φωτισμός, κλεινει και ο κυκλοφοριτής 1000λ/ω για να εχουν τα ψαρια ηρεμια. (Στο ενυδρειο κατικούσαν εξαρχής 4 σαλιγκαρια, και 2 εριμιτες)

Πρίν απο δυο ημερες λοιπων αγόρασα δυο ψαρακια, ενα dottyback (αυτο που ειναι μισο κιτρινο και μισο μοβ) και εναν clownfish ocellaris (πορτοκαλί σκουρο με ασπρες ρίγες)

Το dottyback εχει ξεθαρεψει αρκετα κοβει βολτες στο ενυδρείο και τρώει μικρο οργανισμους απο τον ζ.βράχο, το clown ομως δεν φενεται να εχει ξεθαρεψει πολυ και τον περισσοτερο χρονο του τον περναει κρυμένος στα βραχια, και βγενει για βολτα μονο οταν πεσει ο φωτισμος...

Τι λετε να φταίει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλο ξεκινημα σου ευχομαι.Το ψαρακι οπτικα πως σου φαινεται?Εχει πανω του τιποτα ασυνηθιστο(ασπρα στιγματα,κτλ)?Μην φανταζεσαι ομως πως απο τα κλοουν θα δεις και καμια τρελη κινηση στο ενυδρειο.Ειναι ψαρακια που πιανουν μια γωνια και κινουνται εκει γυρω.Απο τιμες πως ειναι το ενυδρειο σου?Για τις λεντοτενιες δεν εχω καλη αποψη να σου πω την αληθεια,συντομα θα σου ξεραθουν απο την υπερθερμανση και θα πεσει η αποδοση τους ως επακολουθο.Καλυτερα να εκανες κατι με τριβατα που στα λιτρα σου το κοστος ειναι μηδαμινο και θα δεις την πραγματικη δυναμικη που εχουν τα led.Βαλε καμια φωτο για να μιλαμε και με εικονα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Τα ψαρακια φενονται υγιεστατα, με ζωντανα χρωματα και χωρις στιγματα.

Λογικα θελει ακομα χρονο προσαρμογης.

Τα τριβατα ειναι λαμπες που εχουν απο 3 λεντ ενα βατ το καθε ενα απο αυτα?

Αν ειναι αυτα δεν χωρανε στο καπακι μου λογο υψους...

Παντως οσο το ενυδρειο ετρεχε σαν γλυκο φυτεμενο, ειχα την αντιστοιχη λεντοταινια αλλα σε θερμο φωτισμο, και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα,

και γιααυτο προτιμησα να βαλω τα ιδια, ειναι πολυ δυνατα, το βραδυ δεν χριαζεσαι και φωτισμο στο σαλονι να φανταστεις :thumbsu: αν ειχα μεγαλυτερο ενυδρειο θα ειχα περισσοτερες επιλογες

και μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου... περιμενω συμβουλες... ευχαριστω!!!

post-47274-0-90649900-1398444130_thumb.jpeg

post-47274-0-61887800-1398444139_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες.ομορφο φαινεται το μικρο σου να το χαιρεσαι.εγω το μονο π μπορω να σ πω για τωρα ειναι οτι τα dottyback διεκδικουν το χωρο τους κ δεν θεωρουνται τα πιο ηρεμα ψαρακια!αν θες τη γνωμη μ βγαλτο οσο ειναι νωρις!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο ειναι!.Το κλοουνακι ειναι maroon απ'οτι βλεπω και ενα Bicolor Dottyback .Πανεμορφα αλλα πολυ επιθετικα και τα δυο.Θα εχεις προβλημα στη συνεχεια με την προσθηκη νεων ψαριων.Θα το δεις ομως και μονος σου στη συνεχεια και θα πραξεις αναλογως.Τα τριβατα λεντακια ειναι τρια βατ το ενα.Οπως αυτα και εχει σε διαφορους χρωματισμους 3W%20LED.jpg .Θελει μονο λιγο να πιανουν τα χερια σου μιας και συνδεονται μεταξυ τους με κολλητηρι και πανω σε ψυχτρα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω τις μετρισεις...

πριν βαλω τα ψαρακια ειχα:

ΝΗ4 - 1

ΝΟ3 - 0,6

ΝΟ2 - 0,1

KH - 11

PH - 8

οταν εβαλα τα ψαρακια που τα τάισα οι μετρισεις μου ηταν οι εξεις:

ΝΗ4 - 0,05

ΝΟ3 - 2

ΝΟ2 - 0,6

ΚΗ - 12

PH - 8.5

Τα τεστ ειναι JBL.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες.ομορφο φαινεται το μικρο σου να το χαιρεσαι.εγω το μονο π μπορω να σ πω για τωρα ειναι οτι τα dottyback διεκδικουν το χωρο τους κ δεν θεωρουνται τα πιο ηρεμα ψαρακια!αν θες τη γνωμη μ βγαλτο οσο ειναι νωρις!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Σε ευχαριστω φιλε μου, αν θα δω παραξενη συμπεριφορα το dottyback θα αντικατασταθει μαλλον με ακομα ενα clown...

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο ειναι!.Το κλοουνακι ειναι maroon απ'οτι βλεπω και ενα Bicolor Dottyback .Πανεμορφα αλλα πολυ επιθετικα και τα δυο.Θα εχεις προβλημα στη συνεχεια με την προσθηκη νεων ψαριων.Θα το δεις ομως και μονος σου στη συνεχεια και θα πραξεις αναλογως.Τα τριβατα λεντακια ειναι τρια βατ το ενα.Οπως αυτα και εχει σε διαφορους χρωματισμους 3W%20LED.jpg .Θελει μονο λιγο να πιανουν τα χερια σου μιας και συνδεονται μεταξυ τους με κολλητηρι και πανω σε ψυχτρα

ευχαριστω για τησ σιμβουλες, εχω κανει πολλες εργασιες με κολλητηρι και ξερω, αν χριαστει να αντικαταστησω την λεντοταινια θα τα εχω υποψιν... αλλα ποια ειναι η τιμη τους?

Link to comment
Share on other sites

με μαρουν κλοουν μεσα,οτι αλλο κλοουν βαλεις σε τοσα λιτρα θα γινει πολεμος.

ριξε λιγο περισσοτερο διαβασμα γιατι οπως καταλαβαινεις εχουμε περισσοτερα θεματα επιθετικοτητας στο αλμυρο..η παγκανιελα που εβαλες ειναι το πιο αντικοινωνικο και φουλ επιθετικο ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

με μαρουν κλοουν μεσα,οτι αλλο κλοουν βαλεις σε τοσα λιτρα θα γινει πολεμος.

ριξε λιγο περισσοτερο διαβασμα γιατι οπως καταλαβαινεις εχουμε περισσοτερα θεματα επιθετικοτητας στο αλμυρο..η παγκανιελα που εβαλες ειναι το πιο αντικοινωνικο και φουλ επιθετικο ψαρακι.

ακομα και αν βγαλω το bicolor και το αντικαταστησω με ενα ακομα μαρουν?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα εδω,αλλα ολα αυτα τα βρισκεις και στην Αθηνα λιγο πιο ακριβα http://www.aquastyleonline.com/

:thumbsu: ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει αρχισει να ξεθαρευει και ο κλοουν, δεν βλεπω καποια επιθετικοτητα παντως... ειναι συγουρο οτι θα μαλωνουν? ειναι ακομα μικρουλια και τα δυο... 4-5cm το καθενα...

Έγινε επεξεργασία - hlias
Link to comment
Share on other sites

εχει αρχισει να ξεθαρευει και ο κλοουν, δεν βλεπω καποια επιθετικοτητα παντως... ειναι συγουρο οτι θα μαλωνουν? ειναι ακομα μικρουλια και τα δυο... 4-5cm το καθενα...

Ηλια το καθενα θα βαρεσει ψαρακια της δικιας του κατηγοριας

Link to comment
Share on other sites

Ηλια το καθενα θα βαρεσει ψαρακια της δικιας του κατηγοριας

οποτε ποιο να γυρισω πισω και με τι να το αντικαταστησω, γιατι στην πορια θελω να βαλω και ενα γκοπυ και καμια γαριδουλα (2-3 sexyshrimp και μια που να τρωει απταιζιες) για πειτε μου λυσεις...

ευχαριστω!!! δλδ θελω να εχω 2 ομορφα ψαρακια και ενα ολοκληρομενο σετ καθαρισμου.

Έγινε επεξεργασία - hlias
Link to comment
Share on other sites

οποτε ποιο να γυρισω πισω και με τι να το αντικαταστησω, γιατι στην πορια θελω να βαλω και ενα γκοπυ και καμια γαριδουλα (2-3 sexyshrimp και μια που να τρωει απταιζιες) για πειτε μου λυσεις...

ευχαριστω!!! δλδ θελω να εχω 2 ομορφα ψαρακια και ενα ολοκληρομενο σετ καθαρισμου.

Το dottyback φευγει παντα απο ολα τα ενυδρεια...Εγω αυτο θα αντικαταστουσα σιγουρα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το dottyback φευγει παντα απο ολα τα ενυδρεια...Εγω αυτο θα αντικαταστουσα σιγουρα :thumbsu:

και να το αντικαταστησω με ενα ιδιο κλοουνακι μαρουν?

Link to comment
Share on other sites

και να το αντικαταστησω με ενα ιδιο κλοουνακι μαρουν?

Με οτι σου αρεσει.Να σου πω απλως πως τα μαρουν μεγαλωνουν πολυ.Δεν ειναι σαν τα αλλα κλουνακια.Οταν μαγαλωσουν δεν θα διστασουν να βαρεσουν και μεγαλυτερα απο αυτα ψαρια.Ειδικα οταν γινει και ζευγαρι...Εμενα να σου πω ομως, αυτος ειναι ο αγαπημενος μου κλοουν.Υπαρχει και ο βασιλικος με κιτρινες ριγες,που ειναι ακομα πιο ωραιος

Link to comment
Share on other sites

Με οτι σου αρεσει.Να σου πω απλως πως τα μαρουν μεγαλωνουν πολυ.Δεν ειναι σαν τα αλλα κλουνακια.Οταν μαγαλωσουν δεν θα διστασουν να βαρεσουν και μεγαλυτερα απο αυτα ψαρια.Ειδικα οταν γινει και ζευγαρι...Εμενα να σου πω ομως, αυτος ειναι ο αγαπημενος μου κλοουν.Υπαρχει και ο βασιλικος με κιτρινες ριγες,που ειναι ακομα πιο ωραιος

Εαν Σταθη καταφερει και βαλει δευτερο και δεν τον σκοτωσει ο υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

Με οτι σου αρεσει.Να σου πω απλως πως τα μαρουν μεγαλωνουν πολυ.Δεν ειναι σαν τα αλλα κλουνακια.Οταν μαγαλωσουν δεν θα διστασουν να βαρεσουν και μεγαλυτερα απο αυτα ψαρια.Ειδικα οταν γινει και ζευγαρι...Εμενα να σου πω ομως, αυτος ειναι ο αγαπημενος μου κλοουν.Υπαρχει και ο βασιλικος με κιτρινες ριγες,που ειναι ακομα πιο ωραιος

με τι αλλο μπορω να το συνδιασω για να μη κανω ζευγαρι τοτε? γιατι θελω να βαλω οπως προανεφερα 1 γκοπυ και καμια γαριδουλα (2-3 sexyshrimp και μια που να τρωει απταιζιες)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα που δεν το ανεφερα προηγουμενος το dottyback βγαλτο για να εχεις την ησυχια σου.

Link to comment
Share on other sites

με τι αλλο μπορω να το συνδιασω για να μη κανω ζευγαρι τοτε? γιατι θελω να βαλω οπως προανεφερα 1 γκοπυ και καμια γαριδουλα (2-3 sexyshrimp και μια που να τρωει απταιζιες)

αυτα βαλτα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

με τι αλλο μπορω να το συνδιασω για να μη κανω ζευγαρι τοτε? γιατι θελω να βαλω οπως προανεφερα 1 γκοπυ και καμια γαριδουλα (2-3 sexyshrimp και μια που να τρωει απταιζιες)

Αν αυτο ειναι μικρο,ψαξε και βρες ενα αρκετα μεγαλυτερο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Τα υπολοιπα που θελεις να βαλεις μπαινουν μαζι με το ζευγαρακι και τελος στην συνεχεια... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αυτα βαλτα αφοβα

σε ευχαριστω πολυ φιλε niknik, και τον κλοουν να τον αφησω μονο του να ειναι ο βασιλιας του ενυδρειου? θα μου αρεσε να ειχα και ενα ακομα ψαρακι μεσα... το θεμα ειναι με ποιο θα περασει ομορφα ο μαρουν μου...

Έγινε επεξεργασία - hlias
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο ειναι μικρο,ψαξε και βρες ενα αρκετα μεγαλυτερο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Τα υπολοιπα που θελεις να βαλεις μπαινουν μαζι με το ζευγαρακι και τελος στην συνεχεια... :thumbsu:

:thumbsu: ευχαριστω πολυ!!!

οποτε πρεπει να βρω εναν μαγαλυτερο μαρουν, και οτι απο αυτα που προανεφερα θα μεινουν ασφαλες στην συνεχεια που θα προσθεσω μεσα, και παλι ευχαριστω...

το θεμα ειναι το ψαρακι θα το παρουν πισω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...