Jump to content

Φωτιστικα Made In Greece


submarine1981

Recommended Posts

Ευχαριστω Κωστη ,Απο ac rc πενηντα βατ εκαστος περιπου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζω τον άνθρωπο που λες. Γνωρίζω και τα περιστατικά. Δεν αντιλέγω με αυτά που λες. Δεν σημαίνει όμως πως τα τότε led είναι ίδια με τα σημερινά. Θα σου υπενθυμίσω πως δεν πρέπει επειδή υπάρχει ένα περιστατικό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί. Επίσης παίζει τεράστιο ρόλο και η κατασκευή. Απ'ότι θυμάμαι, οι κατασκευές του ήταν "κορυφή".....

Τα δικά μου led γράφουν watt και μάρκα από πίσω. Θα τραβήξω φωτογραφίες από την κατασκευή του καινούργιου για του λόγου το αληθές. Δεν κάνω τον έξυπνο, ούτε υποστηρίζω κανέναν. Απλά δεν "γειώνω" καμία από τις δύο μεθόδους φωτισμού. Ίσως καταλήξω με υβριδικό φωτισμό (Τ5&led) κι εγώ στο μέλλον. Ακόμα μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ξερω οτι ξανα η ιδια ιστορια.

ορισμενοι υποστηριζουν τα λεντ ορισμενοι οχι.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,το θεμα ειμαι να μην

παρασυρομαστε απο μουφατζηδες που πουλανε

διαφορα .

οι φωτο δεν μου λενε τιποτα .αλωστε αυτος που φτιαχνε τοτε

αυτα τα φωτιστικα αν δειτε τις φωτο του θα παθετε πλακα.

ομως μονο φωτο γιατι το ενυδρειο ηταν να μην πω.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο ανθρωπος αυτος (οπως λεει και το ασμα)

εσυ δεν ξερεις ποσους πηρε στο λαιμο του και

τι λεφτα μιλαμε. να ξερεις οτι ειναι δασκαλος του δικου σου

Link to comment
Share on other sites

με αλλα λογια αμφισβητω ευθεως αυτες τις ιδιοκατασκευες προς πωληση.

αν πιανουν τα χερια σας και γνωριζετε το θεμα, καντε το προκειμενου

να κερδισετε οικονομικα.

αν οχι δεν πιστευω οτι αξιζει να πληρωνεται μια ιδιοκατασκευη οσο ενα

επωνυμο φωτιστικο,η εστω λιγο φτηνοτερα.

τελος θα ηθελα με ειλικρινεια ,οσοι εχουν κανει ιδιοκατασκευη , να μας πουν

τη γνωμη τους σε βαθος χρονου.οχι μεσα σε λιγους μηνες.

εγω παντως δεν εχω δει ενυδρειο ρεεφ στρωμενο με μεγαλωμενα κοραλια

σε φωτισμο λεδ και ειδικα ιδιοκατασκευη.

προσοχη παιδια μην ενθουσιαζεστε ευκολα και πετατε τα χρηματα σας

πολυ ψαξιμο πριν απο καθε αγορα.

συγνωμη για να καταλαβω εδω δεν ζητας να σου πει καποιος με αν εχει στρωμενο ενυδρειο με μεγαλα κοραλλια που να εχουν μεγαλωσει με λεντ;; σου εδειξα το δικο μου , το οι φωτογραφιες δεν μου λενε τιποτα τι παει να πει ; τουλαχιστον 10 ατομα μπορουν να σου πουν και οι ιδιοι οτι ετσι ειναι και στην πραγματικοτητα , με ειδες πουθενα να συγκρινω φωτισμους;
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο ανθρωπος αυτος (οπως λεει και το ασμα)

εσυ δεν ξερεις ποσους πηρε στο λαιμο του και

τι λεφτα μιλαμε. να ξερεις οτι ειναι δασκαλος του δικου σου

Δεν ξέρω ποιος είναι ο δάσκαλός του ρε συ, εγώ ξέρω ότι από τότε πολλά έχουν αλλάξει. Ίσως και όλα. Μην κολλάς σε παλιά περιστατικά και γεγονότα. Τότε αυτό ήταν και ένας πολύ καλός λόγος για να το πάρουν αλλιώς. Εγώ μπορώ να πω βάσει αυτού που βλέπω. Πέραν του κυανοβακτηρίου που έχω βγάλει (λογικό μετά από αλλαγή φωτισμού), το φωτιστικό μεγαλώνει acropora valida & formosa, seriatopora caliedrum, seriatopora hystrix, poccilopora και διάφορα άλλα sps σε πολύ καλό ρυθμό. Θερμοκρασίες δεν ανεβάζει και γενικά λειτουργεί άψογα. Μπορώ να σου πω πως δεν έχει καμία σχέση με εκείνα τα φωτιστικά (ο θεός να τα κάνει). Μα καμία σχέση όμως.....
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τον άνθρωπο που λες. Γνωρίζω και τα περιστατικά. Δεν αντιλέγω με αυτά που λες. Δεν σημαίνει όμως πως τα τότε led είναι ίδια με τα σημερινά. Θα σου υπενθυμίσω πως δεν πρέπει επειδή υπάρχει ένα περιστατικό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί. Επίσης παίζει τεράστιο ρόλο και η κατασκευή. Απ'ότι θυμάμαι, οι κατασκευές του ήταν "κορυφή".....

Τα δικά μου led γράφουν watt και μάρκα από πίσω. Θα τραβήξω φωτογραφίες από την κατασκευή του καινούργιου για του λόγου το αληθές. Δεν κάνω τον έξυπνο, ούτε υποστηρίζω κανέναν. Απλά δεν "γειώνω" καμία από τις δύο μεθόδους φωτισμού. Ίσως καταλήξω με υβριδικό φωτισμό (Τ5&led) κι εγώ στο μέλλον. Ακόμα μαθαίνω.

εσυ φιλε πρεπει να κανεις πλακα.

σε πιο πανω ποστ προτηνεις με λεντ δαγκωτο

τωρα λες τ5 και λεντ η λεντ και τ5

ακομα μαθενεις? και τοτε αφου μαθενεις γιατι τοση επημονη?

Link to comment
Share on other sites

εσυ φιλε πρεπει να κανεις πλακα.

σε πιο πανω ποστ προτηνεις με λεντ δαγκωτο

τωρα λες τ5 και λεντ η λεντ και τ5

ακομα μαθενεις? και τοτε αφου μαθενεις γιατι τοση επημονη?

θα σε παρακαλέσω μην προκαλείς έντασης και να ρίξεις τους τόνους μπορεις να πεις οτι θες απλα με ήρεμο ύφος! Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το δικο μου ενυδρειο με το δικο μου λεντ φωτιστικο φτιαγμενο απο εμενα στα δυο στα δυο χρονια λειτουργιας. Τωρα τρεχει στον τριτο χρονο λειτουργειας και φωτιζει το ιδιο οπως την πρωτη μερα που το αναψα... DSC00865.jpg

Το συγκεκριμενω ενυδρειο και φυσικα τον κατοχο του το γνωριζω προσωπικα και ειναι ακριβως οπως τα λεει και δεν αμφισβητητε,Το ενυδρειο τρεχει με λεντ και παει τρενο.Οπως επισεις υπαρχουν πολλα με λεντ αγοραστα η diy τα οποια τρεχουν μια χαρα.Επισεις για να μην αφησω εξω και το δικο μου το οποιο τρεχει με λεντ.Απο εκει και περα το τι θα διαλεξει (φορεσει) ο καθε χομπιστας στο ενυδρειο του ειναι καθαρα δικια του και του γουστου του επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

θα σε παρακαλέσω μην προκαλείς έντασης και να ρίξεις τους τόνους μπορεις να πεις οτι θες απλα με ήρεμο ύφος!

και εγω παρακαλω να μιλαμε σοβαρα.

δεν μπορεις να λες στην αρχη λεδ κινεζικα

μετα τ5 και λεντ, υστερα λεντ και τ5 (δεν ειναι το ιδιο)

και στο τελος μαθαινω. ειναι λογικη η τοποθετηση?

και αν δηλαδη δε ψαρωνω απο τη φωτο ?

τι θελετε να πω?

ενταξει οκ πολυ ομορφα τα στολιδια σας αν αυτο σας αρεσει.

ομως ετσι δεν παει μποστα

Link to comment
Share on other sites

σοβαρά μιλάμε απλα ο τρόπος που γράφεις ειναι επιθετικός καταλαβαίνουμε ολοι τι λες δεν σου είπε κανένας τι θα πεις η τι θα πιστέψεις! ολοι λέμε την άποψη μας αν ομως καποιος δεν συνφωνει και εχει άλλη άποψη δεν μπορούμε να του το επιβάλουμε! οποτε ήρεμα ας τοποθετηθεί οποίος θέλει και ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του.

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρακαλω να μιλαμε σοβαρα.

δεν μπορεις να λες στην αρχη λεδ κινεζικα

μετα τ5 και λεντ, υστερα λεντ και τ5 (δεν ειναι το ιδιο)

και στο τελος μαθαινω. ειναι λογικη η τοποθετηση?

και αν δηλαδη δε ψαρωνω απο τη φωτο ?

τι θελετε να πω?

ενταξει οκ πολυ ομορφα τα στολιδια σας αν αυτο σας αρεσει.

ομως ετσι δεν παει μποστα

Αν καταλαβα καλα ο Κωστας ειπε μπορει να δοκιμασει υβριδικο τ5 με λεντ μαζι.

Και σε ολο το θεμα σου εξηγει οτι μεχρι τωρα στο δικο του τα λεντ τον καλυπτουν απολυτα χωρις προβληματα στα κοραλια.

Δε σου ειπε ουτε να σου πουλησει κατι ουτε να αγορασεις κατι με το ζορι.

Γιατι εχεις τοσο επιθετικο υφος δε μπορω να καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

Με όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι η maria el αμφισβητεί τα led του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Αν τα έχει κάποιος καιρό ας τη διαψεύσει. Δεν αμφισβητεί τα cree ή τα bridgelux αλλά αυτά που το συγκεκριμένο site πουλάει σαν τέτοια.

Τώρα με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος πραγματικά να κρίνει αν τα led που σου πούλησε κάποιος είναι cree ή μήτσος πραγματικά δεν ξέρω.

Αν τώρα αμφισβητεί τη χρήση led υπάρχουν ενυδρεία που "τρέχουν¨" μόνο με led πάνω από 2 χρόνια και πάνε καλά.

Αν τώρα αμφισβητεί ότι κάποιος μπορεί να φτιάξει diy led και να είναι το καλύτερο δυνατό μάλλον θα συμφωνήσω μαζί της. Ισως με κάποια 50αρια multichip να το κάνεις καλύτερα αλλά και πάλι αμφιβάλω ότι είναι το καλύτερο δυνατό. Εννοείται ότι θεωρώ ότι τα led είναι καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο φωτισμό.

Έγινε επεξεργασία - sps4ever
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θελεις για εμενα, θελεις σουπερ βτουπερ ουαου με ανατολες/δυσης σουρουπα και αστραπες ή ενα απλο φωτιστηκο να κανεις να δουλεια σου...

Ανα παμε στην δευτερη επιλογη για 50βατ γινεται και με 50-60€ απο ebay και τελος... Αμα θελεις το πρωτο, πας σε σετακια και διαβαζεις βλεπεις μαθαινεις και το φτιαχνεις ή πας στον μαστορα του λες τι θελεις και το πληρωνεις....

Κατα την ταπεινη μου αποψη :)

Οι ανατολές δύσεις αστραπές κλπ γίνονται από controller. Αν λοιπόν πάρεις κάτι καλό μπορείς στη πορεία να προσθέσεις controller.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ των post μου δεν τέθηκα ενάντια στις Τ5. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ των post μου δεν τέθηκα ΦΑΝΑΤΙΚΑ υπέρ των led. Με ενοχλεί που ακυρώνεις κόσμο για ένα περιστατικό προ εξαετίας (το οποίο δεν έχει κάνει καν ο ίδιος) χωρίς να έχεις δει τι κατασκευάζει πλέον και πόσο έχει εξελιχθεί. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τα γραφόμενά μου δεν σου φταίω σε τίποτε. Κι αν δεν ''ψαρώνεις'' (!!!???!!!) από τις φωτογραφίες δεν σου φταίμε εμείς. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΤΙ. Σταμάτα λοιπόν να μας το παίζεις guru και προστάτης (!!) των παιδιών εδώ μέσα. Ξεκίνησαν οι αλεξιπτωτιστές να μας βάζουν και χέρι.... Ο καθένας έχει κρίση και μπορεί να ψαχτεί πριν ξεκινήσει κατασκευή πάνω σε οτιδήποτε.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι η maria el αμφισβητεί τα led του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Αν τα έχει κάποιος καιρό ας τη διαψεύσει. Δεν αμφισβητεί τα cree ή τα bridgelux αλλά αυτά που το συγκεκριμένο site πουλάει σαν τέτοια.

Τώρα με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος πραγματικά να κρίνει αν τα led που σου πούλησε κάποιος είναι cree ή μήτσος πραγματικά δεν ξέρω.

Αν τώρα αμφισβητεί τη χρήση led υπάρχουν ενυδρεία που "τρέχουν¨" μόνο με led πάνω από 2 χρόνια και πάνε καλά.

Αν τώρα αμφισβητεί ότι κάποιος μπορεί να φτιάξει diy led και να είναι το καλύτερο δυνατό μάλλον θα συμφωνήσω μαζί της. Ισως με κάποια 50αρια multichip να το κάνεις καλύτερα αλλά και πάλι αμφιβάλω ότι είναι το καλύτερο δυνατό. Εννοείται ότι θεωρώ ότι τα led είναι καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο φωτισμό.

Οι ανατολές δύσεις αστραπές κλπ γίνονται από controller. Αν λοιπόν πάρεις κάτι καλό μπορείς στη πορεία να προσθέσεις controller.

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Δεν μπορούμε να επιβάλουμε όμως την άποψή μας πάνω σε οτιδήποτε. Τα led του συγκεκριμένου site μπορώ να πω (μιας και τα έχω δει από κοντά αλλά και τα δουλεύω) πως είναι μια χαρά και ακριβώς ίδια με όλων των άλλων site. Δεν ξέρω παλαιότερα τι γινόταν, αλλά πλέον μπορώ να πω πως είναι μια χαρά. Πολλοί Αμερικάνοι (που υποτίθεται είναι πιο μπροστά από εμάς) χρησιμοποιούν τα led του εν λόγω site. Δεν έχω κανέναν λόγο λοιπόν να πιστεύω πως μου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Σίγουρα δεν μπορώ να είμαι 100000% σίγουρος για το προιόν που αγοράζω, αλλά αυτό πιστεύω πως ισχύει για όλα τα site που πουλάνε leds για DIY και όχι φωτιστικά επώνυμα. Όσο για το δεύτερο σκέλος της παραθέσεως στην απάντηση σου και πάλι συμφωνώ, αρκεί να είναι οι drivers dimmable.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία στην αρχή θες αποδείξεις (φωτογραφίες) απο ενυδρεία που τρέχουν χρόνια με led...σου δειξανε τα παιδιά και λες ότι τελικά δεν "ψαρώνεις"..

Γιατί δεν λες δημόσια τα ονόματα αφού είσαι τόσο σίγουρα για να προστατέψεις και εμάς?

Δεν καταλαβαίνω γιατί φοράς παροπήδες και δεν δέχεσαι τις άλλες απόψεις των παιδιών...γιατί τόση κακία και σιγουριά για την αποτυχία των led? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνω κανενος την θεση γιατι ειμαι τις αποψεις οτι σε diy κατασταση ποτε δεν εισαι συγουρος, αυτο παει και για ενα φωτιστηκο που θα φτιαξει καποιος μονος του ειτε εαν πληρωσει καποιον αλλον να το φτιαξει για το χ ψ λογο, εμπιστευωμαι πιο πολυ τα ετοιμα που εχουν περασει καποιες δοκιμες και μετρησεις τις προκοπης απ το εκαστοτε μαγαζι ειτε κατασκευης ειτε προμυθειας για λεντ, ειναι ενα ευαισθητο θεμα στην αρχη του ακομα, μεχρι περσι ακουγαμε για λεντ φωτιστηκα και γελαγαμε(καποιοι ποιο πολυ αλλοι πιο λιγο) και τωρα συζηταμε για το ποιος φτιαχνει κατι πιο αξιολογο συμφωνα με την τιμη/αποδοση και αυτο παει ειτε για εμενα που το εφτιξα μονος μου και εδωσα 35€ ειτε για το μιτσο/κιτσο/θρασυβουλα που ειναι η δουλεια του!

Αλλα η Μαρια(η οπως σε λενε) δεν νομιζω να ειναι 100% κατα των λεντ αλλα τον ανθρωπων που υποσχονται φθηνα λεντ φωτιστηκα που βαζουν κατω και καλα το ετοιμο τις εκαστοτε εταιριας(που ξοδεψε χρημα σε προσωπικο και ερευνες, εξοπλισμο για την κατασκευη των τσιπ και φυσικα το ολο πισω απ το φωτισηκο καθε αυτου... Σαχλα πραγματα δηλαδη)...

Μαγκες χωρις να θελω να φανω επιθετικος, βαλτε καλα στο μυαλο σας οτι οταν παμε σε diy καταστασης καθε ειδους παιζουμε με τους κοπους μας, εγω το κανω δοκιμαστηκα και εχω στα σχεδια ενα καλο επωνυμο φωτιστηκο με οτι αυτο δινει, diy φασης θελουν πολυ ψαξιμο και γνωσης και εξοπλισμο, με ενα κολιτηρη μονο δεν φτιαχνεις φωτιστηκο απλα παιζεις ή προσπαθεις να συντηρησης ενα ενυδρειο....

Εχω δει ενυδρεια με λιγα βατ στα λεντ και το ενυδρειο ηταν στασιμο και ξαφνικα καιγοταν μια το ενα μια το αλλο, η σταβη μπορει να γινει με το επωνυμο, αλλα δεν πας με αυτο στο μυαλο σου ειτε το εχεις σαν δικαιολογια για να μην δωσεις το κατι παραπανω....

Προτηνω και εγω καποια φαση λεντ diy απο το ebay, αλλα εξηγω οτι ειναι φθηνα και μπορεις να παρεις στοκ ωστε ενα γινει καμια σταβη μεσα σε ενα μισα ωρο να εχει αποκατασταθη η ζημια, επισης αλλο 30-50€ αλλο 200-300€, εαν επαιζα σε αυτα τα ποσα θα ειχα επωνυμο και αυτα που εχω τωρα θα τα ειχα χαρισει ή θα τα δανειζα εαν σε καποιον γινοταν στραβη να εχει να κανει την δουλεια του....

Ακρως φιλικα παιδες, αλλα το κατι παραπανω εχει πολλα θετικα απ τις παραπλευρες διοδους, ειναι απλα η γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ακρίδα...αν είδες καλά στο θρέντ του Ευγένιου (submarine) το φωτιστικό του maxspect κάηκε αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα διότι είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μην μπορείς να βάλεις "χέρι"....

Σε ένα diy και πόσο μάλλον απο ένα μαγαζί όπως στην περίπτωση του kostaskappa (απο το aquario αν θυμάμαι καλά) έχεις τον άνθρωπο σου εκεί ανα πάσα στιγμή για ότι τον χρειαστείς.Και δεν μιλάω για ένα μέλος σε ένα φόρουμ που απλά ξέρει 2 πράγματα και σου φτιάχνει ένα φωτιστικό.Μιλάμε για ΜΑΓΑΖΙ...δεν πιστεύω κανείς να θέλει να χαλάσει το όνομα και την φήμη του μαγαζιού του.

Φιλικά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ακρίδα...αν είδες καλά στο θρέντ του Ευγένιου (submarine) το φωτιστικό του maxspect κάηκε αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα διότι είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μην μπορείς να βάλεις "χέρι"....

Σε ένα diy και πόσο μάλλον απο ένα μαγαζί όπως στην περίπτωση του kostaskappa (απο το aquario αν θυμάμαι καλά) έχεις τον άνθρωπο σου εκεί ανα πάσα στιγμή για ότι τον χρειαστείς.Και δεν μιλάω για ένα μέλος σε ένα φόρουμ που απλά ξέρει 2 πράγματα και σου φτιάχνει ένα φωτιστικό.Μιλάμε για ΜΑΓΑΖΙ...δεν πιστεύω κανείς να θέλει να χαλάσει το όνομα και την φήμη του μαγαζιού του.

Φιλικά :thumbsu:

Βασίλη από το aquamasters.gr το πήρα και είμαι πέρα για πέρα ευχαριστημένος!

Δεν περνω κανενος την θεση γιατι ειμαι τις αποψεις οτι σε diy κατασταση ποτε δεν εισαι συγουρος, αυτο παει και για ενα φωτιστηκο που θα φτιαξει καποιος μονος του ειτε εαν πληρωσει καποιον αλλον να το φτιαξει για το χ ψ λογο, εμπιστευωμαι πιο πολυ τα ετοιμα που εχουν περασει καποιες δοκιμες και μετρησεις τις προκοπης απ το εκαστοτε μαγαζι ειτε κατασκευης ειτε προμυθειας για λεντ, ειναι ενα ευαισθητο θεμα στην αρχη του ακομα, μεχρι περσι ακουγαμε για λεντ φωτιστηκα και γελαγαμε(καποιοι ποιο πολυ αλλοι πιο λιγο) και τωρα συζηταμε για το ποιος φτιαχνει κατι πιο αξιολογο συμφωνα με την τιμη/αποδοση και αυτο παει ειτε για εμενα που το εφτιξα μονος μου και εδωσα 35€ ειτε για το μιτσο/κιτσο/θρασυβουλα που ειναι η δουλεια του!

Αλλα η Μαρια(η οπως σε λενε) δεν νομιζω να ειναι 100% κατα των λεντ αλλα τον ανθρωπων που υποσχονται φθηνα λεντ φωτιστηκα που βαζουν κατω και καλα το ετοιμο τις εκαστοτε εταιριας(που ξοδεψε χρημα σε προσωπικο και ερευνες, εξοπλισμο για την κατασκευη των τσιπ και φυσικα το ολο πισω απ το φωτισηκο καθε αυτου... Σαχλα πραγματα δηλαδη)...

Μαγκες χωρις να θελω να φανω επιθετικος, βαλτε καλα στο μυαλο σας οτι οταν παμε σε diy καταστασης καθε ειδους παιζουμε με τους κοπους μας, εγω το κανω δοκιμαστηκα και εχω στα σχεδια ενα καλο επωνυμο φωτιστηκο με οτι αυτο δινει, diy φασης θελουν πολυ ψαξιμο και γνωσης και εξοπλισμο, με ενα κολιτηρη μονο δεν φτιαχνεις φωτιστηκο απλα παιζεις ή προσπαθεις να συντηρησης ενα ενυδρειο....

Εχω δει ενυδρεια με λιγα βατ στα λεντ και το ενυδρειο ηταν στασιμο και ξαφνικα καιγοταν μια το ενα μια το αλλο, η σταβη μπορει να γινει με το επωνυμο, αλλα δεν πας με αυτο στο μυαλο σου ειτε το εχεις σαν δικαιολογια για να μην δωσεις το κατι παραπανω....

Προτηνω και εγω καποια φαση λεντ diy απο το ebay, αλλα εξηγω οτι ειναι φθηνα και μπορεις να παρεις στοκ ωστε ενα γινει καμια σταβη μεσα σε ενα μισα ωρο να εχει αποκατασταθη η ζημια, επισης αλλο 30-50€ αλλο 200-300€, εαν επαιζα σε αυτα τα ποσα θα ειχα επωνυμο και αυτα που εχω τωρα θα τα ειχα χαρισει ή θα τα δανειζα εαν σε καποιον γινοταν στραβη να εχει να κανει την δουλεια του....

Ακρως φιλικα παιδες, αλλα το κατι παραπανω εχει πολλα θετικα απ τις παραπλευρες διοδους, ειναι απλα η γνωμη μου :)

Κανείς μα κανείς Άγγελε δεν είπε πως φτιάχνει φωτιστικό φθηνό για να βάλει κάτω ένα έτοιμο της αγοράς που κοστίζει πολλά. Το φτιάχνει γιατί υπάρχει σαν επιλογή. Το αν θα το επιλέξει κανείς είναι καθαρά στην κρίση του.-

Αν κάποιο DIY φωτιστικό κατασκευαστεί ορθά, τότε όχι μόνο δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα σε συντροφέψει και για πολλά χρόνια (βλέπε kostas82). Τώρα αν πας και πάρεις ένα kit και το φτιάξεις άρπα κόλλα και καούν όλα, δεν σου φταίει το site που τα πήρες. Απλά πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δική μου άποψη σχετικά με την κατασκευή ενός Diy φωτιστικού, στο προηγούμενο ενυδρείο μου είχα diy led φωτιστικό το οποίο ήταν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/75448-eaoaoeaaoth-oeuoeooeeiy-iaa-108-led/ και το κιτ το είχα πάρει απο το πολύ γνωστό κορεάτικο site ή κινέζικο ( όπως νόμιζα στην αρχή ) το φωτιστικό δουλεύει έως τώρα άψογα ( το έχει άλλο παιδί τώρα στο δικό του ενυδρείο ) εκτός απο ενα πολύ μικρό ''πέσιμο'' της δύναμης του της τάξης του 10% περίπου απο την αρχή της κατασκευής του, απο τότε έως τώρα έχω φτιάξει άλλα 2 για το δικό μου 1 για τον φίλο valas και 1 για τον φίλο toyomania πάλι με κιτ απο το ίδιο site, έως τώρα δεν έχω ακούσει να έχουν κάποιο θέμα εκτός του ότι ήθελαν να προσθέσουν κάποιους ακόμα χρωματισμούς απο πράσινο, κόκκινο κτλ για εντονότερα χρώματα στα κοράλλια τους, οι γνώσεις μου είναι απλές ηλεκτρολογικές μετά απο διάβασμα απο σχεδιαγράμματα και αυτοσχεδιασμούς δικούς μου επάνω στην κατασκευή τους και όχι στη συνδεσμολογία, με απλά λόγια δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος ούτε κάτι άλλο σχετικό, η συμβουλή η δική μου είναι ότι όποιου πιάνουν τα χέρια του και με λίγο διάβασμα μπορεί να καταφέρει να φτιάξει ένα αξιοπρεπέστατο φωτιστικό με ή χωρίς συστήμα ανατολής - δύσης το οποίο θα δουλεύει άψογα και δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα εργοστασιακά, όποιος πάλι νομίζει ότι δεν θα μπορέσει ή δεν έχει ελεύθερο χρόνο ( γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία ) υπάρχουν επαγγελματίες όπως αυτούς που προαναφέρουν τα παιδιά όπου με το ανάλογο αντίτιμο θα αναλάβουν την ευθύνη και την εγγύηση λειτουργίας του, η απόφαση στον καθένα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δική μου άποψη σχετικά με την κατασκευή ενός Diy φωτιστικού, στο προηγούμενο ενυδρείο μου είχα diy led φωτιστικό το οποίο ήταν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/75448-eaoaoeaaoth-oeuoeooeeiy-iaa-108-led/ και το κιτ το είχα πάρει απο το πολύ γνωστό κορεάτικο site ή κινέζικο ( όπως νόμιζα στην αρχή ) το φωτιστικό δουλεύει έως τώρα άψογα ( το έχει άλλο παιδί τώρα στο δικό του ενυδρείο ) εκτός απο ενα πολύ μικρό ''πέσιμο'' της δύναμης του της τάξης του 10% περίπου απο την αρχή της κατασκευής του, απο τότε έως τώρα έχω φτιάξει άλλα 2 για το δικό μου 1 για τον φίλο valas και 1 για τον φίλο toyomania πάλι με κιτ απο το ίδιο site, έως τώρα δεν έχω ακούσει να έχουν κάποιο θέμα εκτός του ότι ήθελαν να προσθέσουν κάποιους ακόμα χρωματισμούς απο πράσινο, κόκκινο κτλ για εντονότερα χρώματα στα κοράλλια τους, οι γνώσεις μου είναι απλές ηλεκτρολογικές μετά απο διάβασμα απο σχεδιαγράμματα και αυτοσχεδιασμούς δικούς μου επάνω στην κατασκευή τους και όχι στη συνδεσμολογία, με απλά λόγια δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος ούτε κάτι άλλο σχετικό, η συμβουλή η δική μου είναι ότι όποιου πιάνουν τα χέρια του και με λίγο διάβασμα μπορεί να καταφέρει να φτιάξει ένα αξιοπρεπέστατο φωτιστικό με ή χωρίς συστήμα ανατολής - δύσης το οποίο θα δουλεύει άψογα και δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα εργοστασιακά, όποιος πάλι νομίζει ότι δεν θα μπορέσει ή δεν έχει ελεύθερο χρόνο ( γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία ) υπάρχουν επαγγελματίες όπως αυτούς που προαναφέρουν τα παιδιά όπου με το ανάλογο αντίτιμο θα αναλάβουν την ευθύνη και την εγγύηση λειτουργίας του, η απόφαση στον καθένα μας.

Συμφωνώ σε οοοοολα όσα είπες και επαυξάνω.

+10000000

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δική μου άποψη σχετικά με την κατασκευή ενός Diy φωτιστικού, στο προηγούμενο ενυδρείο μου είχα diy led φωτιστικό το οποίο ήταν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/75448-eaoaoeaaoth-oeuoeooeeiy-iaa-108-led/ και το κιτ το είχα πάρει απο το πολύ γνωστό κορεάτικο site ή κινέζικο ( όπως νόμιζα στην αρχή ) το φωτιστικό δουλεύει έως τώρα άψογα ( το έχει άλλο παιδί τώρα στο δικό του ενυδρείο ) εκτός απο ενα πολύ μικρό ''πέσιμο'' της δύναμης του της τάξης του 10% περίπου απο την αρχή της κατασκευής του, απο τότε έως τώρα έχω φτιάξει άλλα 2 για το δικό μου 1 για τον φίλο valas και 1 για τον φίλο toyomania πάλι με κιτ απο το ίδιο site, έως τώρα δεν έχω ακούσει να έχουν κάποιο θέμα εκτός του ότι ήθελαν να προσθέσουν κάποιους ακόμα χρωματισμούς απο πράσινο, κόκκινο κτλ για εντονότερα χρώματα στα κοράλλια τους, οι γνώσεις μου είναι απλές ηλεκτρολογικές μετά απο διάβασμα απο σχεδιαγράμματα και αυτοσχεδιασμούς δικούς μου επάνω στην κατασκευή τους και όχι στη συνδεσμολογία, με απλά λόγια δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος ούτε κάτι άλλο σχετικό, η συμβουλή η δική μου είναι ότι όποιου πιάνουν τα χέρια του και με λίγο διάβασμα μπορεί να καταφέρει να φτιάξει ένα αξιοπρεπέστατο φωτιστικό με ή χωρίς συστήμα ανατολής - δύσης το οποίο θα δουλεύει άψογα και δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα εργοστασιακά, όποιος πάλι νομίζει ότι δεν θα μπορέσει ή δεν έχει ελεύθερο χρόνο ( γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία ) υπάρχουν επαγγελματίες όπως αυτούς που προαναφέρουν τα παιδιά όπου με το ανάλογο αντίτιμο θα αναλάβουν την ευθύνη και την εγγύηση λειτουργίας του, η απόφαση στον καθένα μας.

σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Mαρια ενδιαφερων αυτα που λες. Πρεπει να εισαι αγανακτισμενη παντως γιατι ετσι οπως ειναι ο γραπτος σου λογος εχει λίγο επιθετικο χαρακτηρα.

Anyway το φωτιστικο το εχει φιλος για μια τελευταια προσπαθεια επισκευης.

Αυτο που θα πω ειναι οτι με το δικο μου Led φωτιστικο ειχα αναπτυξη σε κοραλια. Ισως να μην ειχα τοση οσο ενα με Τ-5. Αλλα οι συνθηκες και οι παραμετροι ειναι τοοοοσοι πολλοι που ειναι εντελως υποκειμενικο αυτο που λεω. Για παραδειγμα το ασβεστιο μου ηταν κατω απο 1100 :P το ΚΗ 6 και αυτο γιατι δεν ειχα κανει μετρησεις.

Επισης ενας αλλος φιλος με αλλο φωτιστικο Led τα κοραλια του πανε σφαιρα. Σε αυτο να σημειωσω οτι ο φιλος εχει δυνατο φωτιστικο σε ενταση. Ειναι 2 βαττ ανα λιτρο. (ειναι το ενυδρειο του Bardas)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι περσι ακουγαμε για λεντ φωτιστηκα και γελαγαμε(καποιοι ποιο πολυ αλλοι πιο λιγο)

Εχω δει ενυδρεια με λιγα βατ στα λεντ και το ενυδρειο ηταν στασιμο και ξαφνικα καιγοταν μια το ενα μια το αλλο, η σταβη μπορει να γινει με το επωνυμο, αλλα δεν πας με αυτο στο μυαλο σου ειτε το εχεις σαν δικαιολογια για να μην δωσεις το κατι παραπανω....

Αν άκουγες μέχρι πέρυσι φωτιστικά led και γέλαγες μάλλον δεν έχεις ψάξει αρκετά. Reef με led υπάρχουν πάρα πολλά εδώ και 3 χρόνια.Το 3 χρονια είναι γιατί απλά τότε έγινε το μπαμ με τα power led.

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από diy και έτοιμο αλλά αυτά που γράφεις απλά δεν μπορώ να τα δεχτώ.

Πρώτα από όλα δεν μπορείς να συγκρίνεις "έτοιμο" με "έτοιμο". Εχει εδω ένα link με έτοιμο που ούτε για να φωτίσω την άλγη μου δεν θα το χρησιμοποιούσα.Δεν το συγκρίνω καν με αυτά τα έτοιμα που θα σκεφτόμουν για το ενυδρείο μου. Αντίστοιχα έχει ένα diy του Κώστα που σίγουρα βάζει κάτω πολλά έτοιμα σε οτιδήποτε μπορώ να φανταστώ.

Τα maxspect πρώτης γενιάς είναι χειρότερα από οποιοδήποτε diy θα φτιάξω. Μπορεί αισθητικά να είναι καλύτερα αλλά το αποτέλεσμα σε lumens/watt ειναι καλύτερα στο diy. Για κόστος δεν το συζητάω.

Τα multichip που πουλιούνται σήμερα είναι καλύτερα σε φάσμα και ένταση από πολλά φωτιστικά έτοιμα (και επώνυμα) που πωλούνται. Η ποιότητα του led είναι κάτι που δυστυχώς θα φανεί σε 2-3 χρόνια οπότε εκεί υπάρχει κενό. Αλλά ακόμα και αν σε 2 χρόνια τα πετάξω, ακόμα και αν πάω στο super έτοιμο τότε πάλι θα μου έχει κοστίσει λιγότερο.

Τα power led AN είναι ποιοτικά έχουν σίγουρα εφάμιλο αποτέλεσμα με οποιδήποτε έτοιμο. Το πρόβλημα είναι να βρεις το "ποιοτικό" γιατί σίγουρα δεν ξέρεις τι θα παραλάβεις.

Δεν υπάρχει σύγκριση diy με έτοιμο. Υπάρχει σύγκριση μόνο ποιότητας led.

Τώρα αυτά που λες για "δικαιολογια για να μην δωσεις το κατι παραπανω" απλά με προσβάλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...