Jump to content

Νεος Σε Θαλασσινο


Kouklogiannos

Recommended Posts

Γεια σας..εχω ενα ενυδρειο 200λιτρα και αλλο ενα 60 λιτρα γλυκου νερου.Θελω να φτιαξω ενα θαλλασσινο αλλα δεν εχω ιδεα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Κατ`αρχην θα ηθελα να δω περιπου το κοστος και θα αποφασισω ποιο απο τα δυο θα φτιαξω για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα φίλε μου. Το κόστος σε ένα θαλασσινό ενυδρείο μπορεί να ποικίλλει όσο δεν φαντάζεσαι. Το θέμα είναι πως το έχεις φανταστεί εσύ. Αν θες για παράδειγμα δύσκολα κοράλλια και σπάνια ψαράκια, τότε το κόστος ανεβαίνει. Αν πας σε κάτι απλό με μαλακά κοράλλια και κανένα clooun τότε μπορείς να στήσεις κάτι αξιόλογο με μικρό -σχετικά- κόστος. Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλώς ήρθες κιόλας στην παρέα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Εννοείτε ότι στο 60λιτρο είναι όλα ποιο οικονομικά απο το να φτιάξεις 200 λίτρα απλά επειδή η θάλασσα είναι αρωστια κσο όλοι μας έχουμε ξεκινήσει απο μικρό ενυδρείο και μετά πήγαμε στο ποιο μεγάλο για εμένα φτιαξε το 200λιτρο! Θα χρειαστείς ένα μπάτζετ για τα 200 λίτρα 1000€ εάν δεν έχεις τίποτα απο εξοπλισμό και οι τιμές που έχω υπολογίσει είναι για τα προγράμματα να είναι όλα καινούργια και αγορασμένα απο τα Ελληνικά μαγαζιά!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ τα 1000 € που έχω γράψει ειναι γοα ενα έτοιμο στημένο ενυδρείο έτοιμο να τρέξει χωρίς ζωντανά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Εννοείτε ότι στο 60λιτρο είναι όλα ποιο οικονομικά απο το να φτιάξεις 200 λίτρα απλά επειδή η θάλασσα είναι αρωστια κσο όλοι μας έχουμε ξεκινήσει απο μικρό ενυδρείο και μετά πήγαμε στο ποιο μεγάλο για εμένα φτιαξε το 200λιτρο! Θα χρειαστείς ένα μπάτζετ για τα 200 λίτρα 1000€ εάν δεν έχεις τίποτα απο εξοπλισμό και οι τιμές που έχω υπολογίσει είναι για τα προγράμματα να είναι όλα καινούργια και αγορασμένα απο τα Ελληνικά μαγαζιά!

Μάνο, τα 1000€ για τι είδος ενυδρείου τα υπολογίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω καλυτερα να φτιαξω το 60αρι,να μην δωσω πολλα λεφτα για αρχη και παει κατι στραβα..και οσο ειναι δυνατον να μπουν ευκολα ψαρια, κορραλια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα ένα νορμάλ σκιμμερ π.χ το aqua medic turboflotor 1000 ένα φωτιστικό λεντ περίπου στα 80watt αυτοσχέδιο απο κάποιο εξιδηκευμενο μαγαζί 2 jembao mp25w αντίστροφη όσμωση 13κιλα βράχο νεκρό 10κιλα νεκρό αραγωνίτη σαμπ με αντλία επιστροφής η εξωτερικό φίλτρο εναν θερμοστάτη ανεμιστηρακια και τα αλατια και τα υγρά που θα χρειαστεί για να πει το έστησα χωρίς ζωντανά!

Σκιμμερ 130

Φωτιστικό 200

Jembao 170

Βραχος κ αραγωνιτη 200

Θερμοστάτη και ανεμιστηρακια 100

Σαμπ η εξωτερικό φίλτρο 100

Αλατια και υγρα 40

Αντιστροφη όσμωση 60.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...θα ζοριστω λιγο...!!αλλα απο μικρος ειναι το ονειρο μου και θελω να το φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

Μάνο οι τιμές σου φιλαράκι είναι πολύ υψηλές. Βγάλε κάτι από τις jebao. Βράχο και αραγονίτη μπορεί να παίξει και με νεκρά. Ψύξη/θέρμανση επίσης πιστεύω λες πολλά. Και πάλι όμως, αν έχει υπομονή ο φίλος και ψάχνει τις αγγελίες, μπορεί να "ρολάρει" με κάτι παραπάνω απ'τα μισά. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ ε. Δεν σημαίνει πως είσαι λάθος. :) Μην παρεξηγηθούμε κιόλας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω που μενω δεν ασχολουνται πολυ με τα θαλασσινα και τα pet shop δεν εχουν εμπειρια πρεπει να τα αγορασω απο αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Μάνο οι τιμές σου φιλαράκι είναι πολύ υψηλές. Βγάλε κάτι από τις jebao. Βράχο και αραγονίτη μπορεί να παίξει και με νεκρά. Ψύξη/θέρμανση επίσης πιστεύω λες πολλά. Και πάλι όμως, αν έχει υπομονή ο φίλος και ψάχνει τις αγγελίες, μπορεί να "ρολάρει" με κάτι παραπάνω απ'τα μισά. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ ε. Δεν σημαίνει πως είσαι λάθος. :) Μην παρεξηγηθούμε κιόλας. ;)

αχ αχ θα σε μαλώσω δεν διαβάζεις τι έχω γράψει ότι οι τιμές που γράφω είναι για καινούργια πράγματα και από Ελληνικά μαγαζιά!
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά. Αν δώσεις ένα σκασμό λεφτά για καινούργια όχι 1000, ούτε η εθνική τράπεζα δεν ξεπλένει το χρέος..... Μεταχειρισμένα και αγορές από εξωτερικό μέσω internet. Πλέον πιστεύω είναι μονόδρομος. Με ελάχιστα χρήματα -τρόπος του λέγειν- κάνεις την δουλειά σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε για το 60αρι τοτε...Κατα τη γνωμη σας τι πρεπει να μπει μεσα για εναν εντελως καινουριο σε θαλασσινο?

Link to comment
Share on other sites

Οτι ανέφερα και ποιο πάνω απλά αντί για σαμπ ενα εξωτερικό φίλτρο και ποιο μικρά μηχανήματα και μικρότερες ποσότητες σε βράχια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα pet shop εχετε να μου προτεινετε?

εγω προσωπικά σου προτείνω το cosmozoo για τον μονο λόγω οτι κάνει αποστολές στις Κυκλάδες με τα πλοία της γραμμής σίγουρα και γίνονται όλα τηλεφωνικός!
Link to comment
Share on other sites

Και για ζωντανα...Τωρα δεν ξερω με τη μεταφορα τι γινεται επειδη μεσολαβει πλοιο 4 ωρες

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...σιγουρα θα βρω δυσκολιες και αποριες οποτε θα τα ξαναπουμε συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα ιδικά το μαγαζί που σου έστειλα συσκευαζει τα ζωντανά για 7 ώρες σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια...ευχαριστω πολυ...θα τα ξαναπουμε συντομα...οστοσο θα δω και τις αγγελιες στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...σιγουρα θα βρω δυσκολιες και αποριες οποτε θα τα ξαναπουμε συντομα...

Για ζωντανά σίγουρα με το cosmozoo και το petsupermarket δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα παιδιά και στα δύο μαγαζιά κάνουν πολύ καλή δουλειά ώστε να φτάσουν σώα τα ζωντανά στα χέρια του εκάστοτε αγοραστή. Ότι απορία σου προκύψει στην πορεία να την εκφράσεις. Με χαρά θα σε βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπαν τα παιδια ειναι σωστο!εγω θα εκανα το 200αρι και το 60αρι θα το εκανα σαμπ!θα δεις οτι το 60αρι ειναι πολυ μικρο για θαλασσινο κ εννοειται πιο δυσκολο!απο κει και περα οτι θες ρωτας!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...