Jump to content

Stairs To The Waterfall !!!


saxlina

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλοι και φιλες ...
Ηρθε η ωρα της παρουσιασης του ενυδρειου μου μετα απο μερικες μικρες και καποιες μεγαλυτερες αλλαγες...
αυτες αφορουν τοσο την ψαροσυνθεση αφου απο mbuna εγινε μαλαουι (με haps και aulonacara)
και επισης στο aquascape με την αφαιρεση πολλων πετρων,κατασκευη σκαλας στην δεξια πλευρα, και του καταρακτη αριστερα....

Η κατασκευη του καταρακτη εγινε με αεραντλια eheim 400, αεροπετρα σωληνα μηκους 25 εκ και γωνια που ρουφαει την αμμο απο τον βυθο και μαζι με τον αερα που ανεβαζει παρασερνει και την αμμο ....


Κατηγορία ενυδρείου
βιοτοπικό λίμνης malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 1,20*60*45
Συνολικά Λίτρα: 320
Βάση 1,20*60*45

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 3 ps. acei
3 iodotropheus 1 αρσενικο 2 θηλυκά 3
2 protomelas taeniolatus ζευγαρακι
3 cynotilapia afra white top
4 aulonacara red dragon
2 albino rubescens


Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Φωτογραφία υποθαλάσσια σε μουσαμά
Πέτρες: 20 κιλά ηφαιστειακή - λάβα
Υπόστρωμα: 20 κιλά θαλλασινή άμμος
Φυτα: 1 anubia gigantea, 2 μεγάλες anubias barteri, 2 μεσαίες και 2 κλαδέματα

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:
Λαπτηρες: 2 λαπτήρες τ5 39 watt μία λευκή και μία ροζ
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες (18:00 με 23:00)
στο δεξι σπηλαιο υπαρχει μπλε φωτισμο της aquel και στην επιφανεια blue light της hydor...
αναβουν μιση ωρα πριν τον κυριο φωτισμο και μια ωρα μετα...

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: 1 εξωτερικό φίλτρο sun sun HW303Β 1400lt/h κατανάλωσης 35 w με λάμπα uv
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): θερμοστάτης jager της eheim 200watt / 25,5

Παράμετροι Νερού
pH: 7.2
Γενικη Σκληροτητα: >14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): 25 mg/lt
Φωσφορικά (Po4) -

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30 % κάθε 7-10 μέρες ,καθαρισμός φίλτρου κάθε 6μηνο.

Από τροφές χρησιμοποιώ tropical malawi και ocean nutricion spirulina,, spirulina super forte μια φορα την εβδομαδα μαζι με αποξυραμενη προνυμφη, και μαζι με
οι μετρήσεις έγινα με sticks esha aqua quick test6 in 1

Τα συμπερασματα οι παρατηρησεις και οι συμβουλες δικες σας wink.gif

DSC_1008_zps6d31ddfb.jpg

DSC_1009_zps50494770.jpg

DSC_1011_zps68b1e731.jpg

DSC_1012_zps1561ac3d.jpg

DSC_0933_zps6a0e43b4.jpg

DSC_0932_zpsff47c313.jpg

DSC_1031_zpsb2d626ce.jpg


DSC_1027_zpsadfd9f78.jpg

DSC_1026_zpsd4c6048e.jpg

DSC_1022_zps181874ef.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-96ufbT0vDj8/U10ou4QPOGI/AAAAAAAABeE/CAs0EjqmP00/s100-p-o/MOV_1013.mp4

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου σκορδα να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο μπραβο σου.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν δώ τις φωτογραφίες στο πόστ, έλεγα "οτι και να εκανε, σίγουρα δε θα ειναι καλυτερο απο το προηγούμενο, με την καμία όμως".....και μετα είδα τις φωτογραφίες....και τωρα κλαίω!

Μπράβο φίλε, ειναι εξαιρετικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν δώ τις φωτογραφίες στο πόστ, έλεγα "οτι και να εκανε, σίγουρα δε θα ειναι καλυτερο απο το προηγούμενο, με την καμία όμως".....και μετα είδα τις φωτογραφίες....και τωρα κλαίω!

Μπράβο φίλε, ειναι εξαιρετικό!!!

α ρε φιλε με σκλαβωνεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

DSC_1034_zps1594adfb.jpg

DSC_1032_zps30b73669.jpg

εδω φαινονται λιγο πιο καθαρα τα ψαρια...

Έγινε επεξεργασία - saxlina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !

και μερικες φρεσκιες τωρα που κλεισαν τα φωτα...

DSC_1036_zpsb482ef42.jpg

DSC_1040_zps4950a1a7.jpg

ολες δυστυχως ειναι απο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,τωρα το ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο αλλά ενώ λες οτι έχεις haps με aulonocara, εγώ βλέπω Mbuna(iodotropheus, c.afra, ps.acei) haps(taeniolatus και μάλιστα ζευγάρι αντί για χαρέμι), και aulonocara(red dragon, rubescens). Και όλα αυτά σε αρκετά λίγα λίτρα κατά την άποψη μου.

H ψαροσύνθεση πιστεύω οτι θέλει δουλειά. Εκτός των λίτρων, είναι αρκετά δύσκολη και η διατροφή τους, οπού εσύ έχεις μια διατροφή κυρίως με φυτικά συστατικά ενώ έχεις haps(αποκλειστικά σαρκοφάγα).

Κατά την γνώμη μου έχεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο που είναι κρίμα να μην το ευχαριστιούνται τα ψάρια που έχεις μέσα. Αν θες την γνώμη μου, αφού θες να κάνεις "στροφή" από τα Mbuna, κράτα τα 2 χαρέμια aulonocara. Ακόμα και τα taeniolatus μαζί με τα aulonocara θα είναι καλύτερα αν και προσωπικά πιστεύω οτι τα λίτρα σου είναι λίγα για 3 είδη.

Αυτά από εμένα πάντα καλοπροαίρετα.

ΚΑλή συνέχεια και θα ήθελα πολύ να δω ένα βίντεο από την κατασκευή εν λειτουργία. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο αλλά ενώ λες οτι έχεις haps με aulonocara, εγώ βλέπω Mbuna(iodotropheus, c.afra, ps.acei) haps(taeniolatus και μάλιστα ζευγάρι αντί για χαρέμι), και aulonocara(red dragon, rubescens). Και όλα αυτά σε αρκετά λίγα λίτρα κατά την άποψη μου.

H ψαροσύνθεση πιστεύω οτι θέλει δουλειά. Εκτός των λίτρων, είναι αρκετά δύσκολη και η διατροφή τους, οπού εσύ έχεις μια διατροφή κυρίως με φυτικά συστατικά ενώ έχεις haps(αποκλειστικά σαρκοφάγα).

Κατά την γνώμη μου έχεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο που είναι κρίμα να μην το ευχαριστιούνται τα ψάρια που έχεις μέσα. Αν θες την γνώμη μου, αφού θες να κάνεις "στροφή" από τα Mbuna, κράτα τα 2 χαρέμια aulonocara. Ακόμα και τα taeniolatus μαζί με τα aulonocara θα είναι καλύτερα αν και προσωπικά πιστεύω οτι τα λίτρα σου είναι λίγα για 3 είδη.

Αυτά από εμένα πάντα καλοπροαίρετα.

ΚΑλή συνέχεια και θα ήθελα πολύ να δω ένα βίντεο από την κατασκευή εν λειτουργία. :D

πρεπει να διορθωσω λιγο την παρουσιαση αφου εγραψα μερικες απο τις τροφες,να προσθεσω την γαριδα της tropical 2 φορες την εβδομαδα, την cichlid omnivore της tropical small pellets καθε μερα σαν βασικη και την nutridiet cichlid της seachem 2 φορες επισης.

Η αληθεια ειναι οτι απο τον Νοεμβριο που εψαχνα haps και aulonacara με σκοπο να αλλαξω την ψαροσυνθεση μου δεν καταφερα κατι εκτος απο το να χαλασω το καθαρο mbuna που ειχα διωχνοντας maingano και saulosi, κρατωντας iodo afra....οποτε πηρα τα μονα που βρηκα και μου αρεσαν και συνεχισα να ψαχνω...οπως εχω γραψει και σε θεματα αλλων τα μονα haps που βρισκεις ειναι σε μπλε αποχρωσεις κατι που ειχα τοσο καιρο, με τα rubi και τα red dragon ρισκαρα και ελπιζω να μου βγουν τα χρωματα που εψαχνα...

Η ψαροσυνθεση δεν εχει σταθεροποιηθει ακομη αλλα η συμβιωση παει τελεια...δεν υπαρχουν θεματα και η ισορροπια στις τροφες καθως και η ποικιλια δεν δημιουργει προβληματα στυην υγεια τους...οσο για τα iodo δεν χαλιουνται με τιποτα, ο αρσενικος ειναι αρχοντας μπουκωνει μια την μια και μια την αλλη θηλυκια κατι που φανερωνει οτι υπαρχει μια σταθεροτητα...

Το γνωριζω οτι σαυτα τα λιτρα θα εχω προβληματα στο μελλον αλλα προς το παρον ολα πανε καλα και οσπου να καταληξω ή να βρω ακριβως αυτο που θελω στα λιτρα μου ασχοληθηκα με το aquascape...

Ανεβασα βιντεο αλλα δεν πρεπει να παιζει???

Δεκτες ολες οι παρατηρησεις παιδια δεν παρεξηγω...

Link to comment
Share on other sites

Οι Ανούμπιές σου ειναι πεντακάθαρες απο άλγη ή μου φαίνεται; Πως το καταφέρνεις; Έχω ακριβώς τις ίδιες λάμπες και μου έχουνε γίνει χάλια οι δικές μου.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Οι Ανούμπιές σου ειναι πεντακάθαρες απο άλγη ή μου φαίνεται; Πως το καταφέρνεις; Έχω ακριβώς τις ίδιες λάμπες και μου έχουνε γίνει χάλια οι δικές μου.

φιλε και μενα χαλια ειχαν γινει, προσοχη στις αλλαγες σου, μια δυο να αργησεις η αλγη βγαινει και στα φυλλα και στο τζαμι, επισης μην τις βαζεις στο κεντρο κατω απο τις λαμπες, οι λαμπες μου ειναι δυο ετων δεν φωτιζουν και πολυ , αλλα τις βαζω μονο 5 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις θέματα στην συμβίωση μέχρι να καταλήξεις κάπου.

Όσο αφορά τις τροφές, μην νομίζεις ότι αν ταιζουμε και φυτικές πρωτεΐνες για τα χορτοφάγα αλλά και ζωικες για τα σαρκοφάγα τότε είναι όλα καλά. Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα είχαμε και από τα 2(mbuna, haps). Τα ψάρια δυστυχώς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τις τροφές για να τρώνε μόνο φυτικές ή ζωικες αντίστοιχα, οπότε κανένα από τα 2 είδη δεν λαμβάνει την πρέπουσα διατροφή.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πιστευω οτι μετα την τελευταια απωλεια του κυριαρχου red dragon δεν θα πρεπει να συνεχισω αυτη την λανθασμενη επιλογη και γι αυτο θα αλλαξω σεταπ...

λεω να παω για τροφεους...

να συμπληρωσω επισης οτι το βασικο ειναι πως τα ψαρια αν και ζουν μαζι τους δεν βγαζουν το 100 % των χρωματων τους και σιγουρα δεν μπορουν ολα να ζευγαρωσουν...

τα mbuna κυριαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...