Jump to content

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να ξαναστήσω το μικρό μου 23λ ενυδρειάκι. Αποφάσισα οι κάτοικοί του να είναι μια ομάδα Red Cherry Shrimp ή αν καταφέρω να βρω Fire Red ή κάτι άλλο ανθεκτικό μαζί με κάποια Clea Helena.

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ λιτό με όσο μικρότερο κόστος.Ακολουθούν κάποιες πληροφορίες.Δεκτές παρατηρήσεις και σχόλια.

Ενυδρείο: 40*24*24 (23litres)

Φωτισμός: Λάμπα φθορισμού osram 6000Kelvin 6Watt

Θερμοστάτης: BOYU 50Watt

Φίλτρο: Οποιοδήποτε φθηνό μικρό εσωτερικό

Υπόστρωμα: Βασάλτης 0.8-1.8 mm

Διακόσμηση: 1) Μια μικρή κομμένη καρύδα 2) Xαλί από κάποια Moss 3) Ίσως κάποιο άλλο mini φυτό,moss balls ή γρασιδάκι.

Τρόπος Στρωσίματος: Μπόλιασμα φίλτρου και βυθού με Substrat Pro και μπίχλα από το μεγάλο ενυδρείο.

Ερωτήσεις:

1) Έχω ακούσει ότι οι Red Cherry δεν χρειάζονται λόγω της ανθεκτικότητας του αναμονή πριν μπούνε στο ενυδρείο, αληθεύει; Με αυτή τη λογική ξεκινώ το project.Αρχικά ίσως βάλω λίγους λαθρεπιβάτες για να υπάρχει η τροφή για τα Helena και να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου.

2) Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο υλικό για να φτιάξω πάνω το χαλί από Moss που θέλω.Ξέρω ότι υπάρχουν σχαράκια στα πετ σοπ για αυτή τη δουλειά αλλά θα προτιμούσα κάτι οικονομικότερο.

3) Κάποια ιδέα για μικρά εύκολα φυτά;

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εχεις γραψει crs και με μπερδεψες,αυτες ειναι οι red crystal οχι οι red cherry. :P

Παμε στις ερωτησεις σου τωρα.

1) Εγω δεν θα εβαζα σε φρεσκο ενυδρειο καμια γαριδα αν δεν περασει 2 μηνες λειτουργιας του.

2)Εχω δοκιμασει με πλαστικη σιτα,αυτη που βαζουν στο μπαλκονι αλλα δεν...μαζευει πολυ βρωμα απο κατω και δεν γινετε ωραιο,γενικα η μοςς δεν γινετε χαλι σωστο και μαζευει πολυ βρωμα απο κατω οτι και αν κανεις.Γρασιδι παλι δυσκολο και με το φως που εχεις αλλα και επειδη δεν εχεις co2.

3)Ευκολα φυτα και μικρα,μπορεις να βαλεις microsorum mini,μοςς,stayrogyne repens,sagitaria sabulata κ.α

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...