Jump to content

Moss Για Κάλυψη Χώματος


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα θα μπορούσα λίγη μοςς που έχω να την βάλω με κάποιο τρόπο να καλύψει το χώμα από ένα δεντράκι ?? Το δεντράκι είναι εκτός σπιτιού δηλαδή η θερμοκρασία είναι σχετικά χαμηλή.... Υπάρχει κάποιος τρόπος να την καλλιεργησω έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι το δεντακι ειναι σε γλαστρα εξω?Αν ναι μπορεις αλλα πρεπει να την δεσεις καπου για να πιασει,σε καμια πετρα ας πουμε και να την ψεκαζεις 2-3 φορες την μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μπονσαι εξωτερικού χώρου οπότε.πρώτα από όλα πρέπει να τσεκάρω αν κάνει η μοςς για έξω.... Δεν έχω θέμα να.την πιάσω κάπουαλλά γιατί να την πιάσω ?? Δηλαδή αν την απλώσω πάνω στο.χώμα θα φύγει ?? Θα.δω μήπως την πιάσω από πάνω με κάποιο σχοινάκι....έτσι και αλλιώς ποτιζω 2-3 φορές την ημέρα.... Υπάρχει κάποια διεργασία που πρέπει να κάνω η την.βγάζω από το ενυδρείο και απευθείας την βάζω ?? :-D

Link to comment
Share on other sites

Η μοςς κανει για emersed,μπορεις να την βαλεις.

Αν την αφησεις ετσι χημα χωρις να την δεσεις σε καποια πετρα,δεν ξερω αν θα σου πιασει.

Οσον αφορα το ποτησμα η μοςς δεν θελει πολυ νερο,μονο ψεκασμα θα της κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει πολλά άρθρα emersed μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ σε παρακαλώ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κατι ειδικο,την δενεις καπου και απλα την ψεκαζεις 2-3 φορες την ημερα.Και να εχει ηλιο εκει που θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ!! Σε ευχαριστώ.... Κάτι άλλο που είδα.... Θα μπορούσα να την κόψω σε μικρά κομμάτια ?? Η θα χαλάσει ??

Link to comment
Share on other sites

Να την τοποθετησεις σε διαφορα σημεια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρό το κομμάτι που θέλω να καλύψω και εγώ έχω πολύ moss απλά θα ήθελα να είναι πιο λεπτό σαν όψη και όχι σαν χορτάρι που έχω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να το βαλεις σε μια πετρουλα η σε ενα ξυλαρακι πλακε, στις διαστασεις που θελεις.

Θα το δεσεις η με ενα δυχτακι η μπετονια για κρατηθει.Μετα αυτο το χωνεις μεσα στο χωμα, χαλικι και δεν φαινεται

ουτε η πετρα η το ξυλο. Οταν αυτο μεγαλωνει το κλαδευεις οπως σου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...