Jump to content

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ CAYMAN 1,10 ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΤΟΥΣ 25 C ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΔΥΧΝΕΙ 27 C.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΑΥΤΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ;ΨΑΡΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Αποστόλη και καλώς ήρθες στο Αquazone! :thaman: Είναι συχνό φαινόμενο η θερμοκρασία που ρυθμίζεις το θερμαντικό σώμα να έχει απόκλιση σε σχέση με την πραγματική. Σε αυτές τις περιπτώσεις τον ρυθμίζεις εκ νέου σύμφωνα με τις ενδείξεις του θερμομέτρου. Βέβαια, πολλές φορές έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο την απόκλιση να την έχουν τα θερμόμετρα όταν α)είναι εξωτερικού τύπου αυτοκόλλητα β)κάτι αγνώστου ταυτότητας που και δύο ίδια ακόμα έχουν διαφορετικές ενδείξεις. ;)

Ψάρια γλυκού νερού μη επιθετικά είναι λίγο (έως πολύ :thaman:) αόριστο! Ψάρια γλυκού νερού μη επιθετικά είναι και οι δίσκοι οι οποίοι θέλουν θερμοκρασία νερού 28°C, αλλά όμοια και τα αγγελόψαρα τα οποία θέλουν 25-26°C! Αν και πιθανότερο το βλέπω να χρειάζεσαι θερμοκρασία στους 25°C. Επίσης, φοβάμαι ότι δεν έχεις στρώσει το ενυδρείο σου... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ;ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα. Θα ήταν πολύ καλό να μην προχωρήσεις σε αγορά άλλου ζωντανού οργανισμού για το ενυδρείο σου πριν το στρώσεις πολύ καλά. Γράψε στο ψαχτήρι στρώσιμο ή αμμωνία και μελέτησε το. Μια συμβουλή ακόμη: μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Πάντα χρειαζεται πολυ ψάξιμο και πολύ διάβασμα σε αυτό το χόμπι. και μην εμπιστεύεσαι εύκολα καταστηματάρχες.! :thaman: Καλή συνέχεια!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία ΟΧΙ ΠΟΤΕ εκτός εάν θέλεις να σκοτώσεις τα ψάρια σου.

Τώρα εάν εννοείς αμμώνιο έχεις ούτος ή άλλος μέσα στο ενυδρείο σου (πάντα σε μικρό ποσοστό). Προέρχεται από τα ψάρια και από την αποσύνθεση της πρωτεΐνης που προκαλούν τα ετερότροφα βακτηρίδια. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην υπερβαίνει τα 0,25 mg/l.

Αμμωνία ΝΗ3

Αμμώνιο ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα αυτοκόλλητο θερμόμετρο στο τζάμι λέτε να το αλλάξω και να βάλω ένα μέσα;;; Επίσης έχετε κάποιο συγκεκριμένο να μου προτείνετε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ;ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

Φίλε επειδή σε κάποια Pet shop δεν την παλεύουν και δεν έχουνε ιδέα έχε το νου σου. Εγώ έτσι την πάτησα. Και μετά που την πάτησα παρακαλούσα να μην είχε συμβεί ποτέ αυτό. Μπες εδώ και διάβασε προσεκτικά. Και μετά μπες εδώ να δεις τι μπορεί να σου κάνει η απερισκεψία. Και ίσως από τις ερωτήσεις που έκανα και εγώ και από τις απαντήσεις που πήρα από τα παιδιά εδώ μέσα απέφυγα τα ποιο δυσάρεστα.

Link to comment
Share on other sites

προσεχε λιγο με τους θερμοστατες γιατι τυχαινει αρκετες φορες ενω εχεις βρει την καταλληλη ρυθμιση που θες μετα απο καιρο να παρατηρειται ανοδος ή καθοδος της θερμοκρασιας,ενδεχομενως απο καποια φθορα στο συστημα του θερμοστατη.μου εχει συμβει αυτο σε 2 θερμοστατες πολυ καλων εταιρειων

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ;ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

Απλά σαν διευκρίνηση, επειδή ο φίλος εδώ μας λέει πως έχει ήδη ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Να εξηγήσουμε πως το στρώσιμο με αμμωνία γίνεται πριν μπουν τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά κανείς δεν μου απάντησε :thaman: με ξεχάσατε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα αυτοκόλλητο θερμόμετρο στο τζάμι λέτε να το αλλάξω και να βάλω ένα μέσα;;; Επίσης έχετε κάποιο συγκεκριμένο να μου προτείνετε;;;;;

Άλλαξε το, φυσικά και είναι καλύτερο το κλασικό θερμόμετρο μετράει άμεσα την θερμοκρασία και όχι έμμεσα όπως κάνει το εξωτερικό αυτοκόλλητο το οποίο δεν είναι και ακριβές. Από μάρκα δεν γνωρίζω αλλά μην παίρνεις και κανένα φτηνιάρικο (κινέζικο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά τα θερμόμετρα.

Πήρα τρια επώνυμα και υποτίθεται ακριβείας θερμόμετρα (sera precision) και ένα φτηνιάρικο κινέζικο (το πιο φτηνό που βρήκα) κανένα από τα τρια ίδια θερμόμετρα δεν έδειχνε την ίδια θερμοκρασία.

Τελικά έλεγξα την θερμοκρασία με ένα ψηφιακό και τη σωστή θερμοκρασία την έδειχνε το "φτηνιάρικο".

Δεν λέω ότι αυτός είναι ο κανόνας, απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά τα θερμόμετρα.

Πήρα τρια επώνυμα και υποτίθεται ακριβείας θερμόμετρα (sera precision) και ένα φτηνιάρικο κινέζικο (το πιο φτηνό που βρήκα) κανένα από τα τρια ίδια θερμόμετρα δεν έδειχνε την ίδια θερμοκρασία.

Τελικά έλεγξα την θερμοκρασία με ένα ψηφιακό και τη σωστή θερμοκρασία την έδειχνε το "φτηνιάρικο".

Δεν λέω ότι αυτός είναι ο κανόνας, απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

Ωραίοοοοοοοοοος ευχαριστώ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά τα θερμόμετρα.

Πήρα τρια επώνυμα και υποτίθεται ακριβείας θερμόμετρα (sera precision) και ένα φτηνιάρικο κινέζικο (το πιο φτηνό που βρήκα) κανένα από τα τρια ίδια θερμόμετρα δεν έδειχνε την ίδια θερμοκρασία.

Τελικά έλεγξα την θερμοκρασία με ένα ψηφιακό και τη σωστή θερμοκρασία την έδειχνε το "φτηνιάρικο".

Δεν λέω ότι αυτός είναι ο κανόνας, απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

Δεν αντιλέγω, ένα φτηνό μπορεί να είναι και πολλή καλό. Αλλά είσαι σίγουρος ότι το ψηφιακό έδειχνε την σωστή θερμοκρασία. Γιατί παρατήρησα και αυτά αναμεταξύ τους έχουνε αποκλίσεις. Κάποτε πήρα δυο ίδια ψηφιακά (της ίδιας εταιρίας) και παραδόξως έδειχναν και τα δύο διαφορετική θερμοκρασία.

Αντε βγάλε ακρη τώρα…

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο.

Αν χρησιμοποιούσα και δεύτερο ψηφιακό πολύ πιθανόν να έδειχνε άλλη θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

=> απλά βάλε ΚΑΙ ένα γυάλινο μέσα, για να έχεις διπλή μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τα σφουγγάρια του φίλτρου κάθε πότε τα καθαρίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που καθαρίζεις το φίλτρο σου μπορεις να τα ξεπλένεις μόνο σε νερό ενυδρείου!

Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις;

Κάθε πότε κάνεις συντήριση στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία των ψηφιακών θερμομέτρων στηρίζεται στη μεταβολή της αντίστασης ειδικών ηλεκτρωνικών στοιχείων που ονομάζονται θερμίστορ. Υπάρχουν δύο τύποι θερμίστορ, τα PTC και τα NTC. Τα πρώτα αυξάνουν την αντίστασή τους με την άνοδο της θερμοκρασίας και τα δεύτερα τη μειώνουν. Κατασκευαστικά αποκλείεται δύο ίδια θερμίστορ να έχουν την ίδια αντίσταση στην ίδια θερμοκρασία, συνεπώς και την ίδια ένδειξη. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι οι άξιοι λόγου ελεγκτές θερμοκρασίας έχουν τη δυνατότητα να τους καλιμπράρεις ακριβώς για αυτό το λόγο. Η λύση που είχα ακολουθήσει ήταν αγορά εργαστηριακού θερμομέτρου ακριβείας από Μπακάκο στην ομόνοια και με τη βοήθεια αυτού καλιμπράρισα και τα ηλεκτρονικά. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...