Jump to content

Προβλημα Με Ph &kh


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα την βοηθεια σας για ακομα μια φορα. Μετα απο θεραπεια για τον Blue tank που ειχε ick( και τωρα ειναι μια χαρα ) ειχα ριξει την αλατοτητα στο ενυδρειο στο 1020. Μετα απο δυο εβδομαδες παρατηρησα απο τις μετρησεις που εκανα οτι το ph μου εχει πεσει στο 7.3 και το kh στο 13.7. Εχω προσπαθησει επανελημενα να ανεβασω το ph, προσθετοντας σκευασματα οπως ph up αλλα ενω τα πρωτα λεπτα ανεβαινει,μετα παλι ξαναπεφτει στο 7.3. Φτιαχνω και καινουριο νερο με αλατι (εταιρειας tropic marine kαι red sea salt) αλλα το ph και απο τις δυο εταιρειες μου βγαινει 7.2. Προσθετω κ σε αυτο το νερο ph up και μου κανει ακριβως το ιδιο οπως και στο ενυδρειο, ενω οι συσκευασι ες και των δυο αλατιων γραφουν οτι το Ph ειναι 8.2 – 8.3 και το kh 7.7.Δλδ μετα τη θεραπεια δεν μπορω να σταθεροποιησω τις δυο αυτες τιμες. Τα ψαρια μου και τα κοραλλια φαινονται να ειναι μια χαρα. Οι τωρινες μετρησεις ειναι ph 7.2 kh 13.7 ca 410 mg 1290 nh4 0 gs 1025 κ t 25.5.Ο μετρητης μου δουλευει σωστα κ τα τεστακια ειναι της salifer. Τι μου προτεινετε να κανω;; Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

μετρα το ph με tropic marine και πες μου τη τιμη βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Niknik στην αρχη μου το δινει 7.7 και σταδιακα πεφτει στο 7.2 Να πω οτι το νερω που βαζω ειναι απο στερνα(βροχινο)και ph 9.2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω με το τεστ της salifert εχω απαντα θεμα μετρησε με tropic marine και πες μου το νουμερο το οποιο δεν θα αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα τεστ που. Ειναι της salifert αλα το ph της δεν το εμπιστευωμε και για αυτο το λογω εχω ψηφιακο μετρητη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θεμα εχω αφου εχεις ηλεκτρονικο για δες της marine συμπιπτει η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί εχω βαλει νερο μεχρι τωρα μου λεει 7.5 αλα στο τελος θα εχει σταματησει στο 7.3–7.2. Εσενα ποσο σου το λεει niknik??

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναο οτι και ph au που βαζω μεσα στο νερο προετοιμασιας μετα μου το ξαραριχνει στο 7.2'3 δεν ξερω γιατι!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί εχω βαλει νερο μεχρι τωρα μου λεει 7.5 αλα στο τελος θα εχει σταματησει στο 7.3–7.2. Εσενα ποσο σου το λεει niknik??

τι εννοεις στο τελος?η μετρηση γινετε μια φορα τη σημαινει πεφτει?ποση ωρα το μετρας και γιατι?χωρις φωτα το ph χαμηλωνει και με το φωτισμο ανεβαινει.
Link to comment
Share on other sites

Niknik. Θελω να πω οτι οταν φτιαχνω το αλατι στον γκουβα μετραω αλατοτητα1025 και ph που ειναι7.7 το αφυνω 24 ωρες για να διαλυθει το αλατι καλα και ξαναμερτραω ph και ειναι 7.2 για το φως το ξερω, αλα δεν θα επρεπε οταν μπει στο ενυδρειο να ανεβει το ph. ???

Link to comment
Share on other sites

Αναταραξη στην επιφανεια εχεις καλη?

Link to comment
Share on other sites

Μετρια θα την ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να μπορει να βοηθησει ρε παιδια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...