Jump to content

Συμβουλη Για Co2


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να μου πητε την γνωμη σας.

Χρειαζεται να βαλω CO2? πως μπορω να το ξερω?

Αν ειναι να βαλω θα φτιαξω μονος μου γιατι για ολοκληρω συστιμα δεν βγενω! :judge: εκτως και αν βρω τιποτα πιο φθηνω αλλα ας μινουμε στο DIY για την ωρα!

Αφτην την στηγμι εχω.

1 εχινοδορο 7 ριζες Alternathera

5 Bacopa

3 θαμνακια Criptocorine

και κατι αλλα..

Να συμπλιρωσο οτι o εχινοδορος εχει αρχισι να κιτρινιζι.

Δεκτες οτιδιποτε συμβουλες και γνωμες!!

post-58146-0-03361200-1399222894_thumb.jpgpost-58146-0-56820900-1399222896_thumb.jpgpost-58146-0-19585800-1399222899_thumb.jpgpost-58146-0-37560200-1399222904_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - fotislol
Link to comment
Share on other sites

κοιτα c02 μονο καλο μπορει να κανει , τωρα απο τα φυτα που εχεις πραγματικα αναγκη για c02 εχει η Alternathera τα αλλα την παλευουν και ετσι

αν το ενυδρειο σου ειναι μικρο μεχρι 100 λιτρα ας πουμε κανε diy

βεβαια υπαρχουν αφθονα φυτα πολυ ωραια και ευκολα που δεν θελουν c02 ουτε καν diy βαλε τετοια και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο ειναι 180 λιτρα τα φυτα αυτα θα παραμινουν και θα βαλω και αλλα το θεμα ειναι ο χι να την παλευουν :) αλλα να μεγαλονουν οπως πρεπει ισως να χρειαστω και λιπασμα. Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν βγενω για να βαλω πληρες συστιμα ειμαι στην μονη επιλογη το DIY. Δυστιχος

Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι θες να μεγαλωνουν τα φυτα οπως πρεπει τοτε πρεπει να ξερεις οτι c02- φωτισμος-λιπασματα ειναι αλληλένδετα και πρεπει μεσα απο πειραματισμο και αποκτηση εμπειριας να βρεις την ισορροπία αυτων των τριων βασικων παραμετρων για την σωστη αναπτυξη των φυτων

οτιδηποτε αλλο απο την στιγμη που βαζεις τετοιον ορο ειναι ημιμετρο

Link to comment
Share on other sites

Το diy δεν κανει για τα λιτρα σου,ασε που επειδη η παροχη του δεν ειναι σταθερη,πιθανον να εχεις αλγες.

Το ολοκληρομενο συστημα ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα!!! πανε τα λεφτα παλι!!! ποσο στιχιζι ενα συστιμα CO2 το οικονομικοτερο για αρχη τουλαχιστον

χριαζεται για την ωρα τη πιστευεται?

βασικα αρχικα σκεφτομαι τον φωτισμο πιο πολυ εχω 2χ15 W πως να τον αφξισω?

Να αρχισω με φωτισμο λιπασμα η CO2. ?

Link to comment
Share on other sites

Με τον φωτισμο που εχεις και με το υψος του ενυδρειου σου τα φυτα σου δεν θα πανε καλα.Ειναι μηδαμινος για τα λιτρα σου και πρεπει να βαλεις παραπανω λαμπες.Πρεπει να φτασεις τουλαχιστον τα 90 βατ φωτισμο.Ασε το co2 για τωρα και κοιτα τι θα κανεις με το φως.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω πως πρεπει να βαλω παραπανω λαμπες πως ομως? δεν εχω ιδεα!!!

Έγινε επεξεργασία - fotislol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα αμα σου πω και για το φωτισμο που πρεπει στην ελαχιστη των περιπτωσεων να τον διπλασιασεις κα ιακομα πιο πολυ και για c02 θα σου κανω την καρδια περιβολι

αν επιμενεις για φυτα πιο δυσκολα απο anubia, κρυπτοκορινες hygrofilia και κατι τετοια θες ενα αρκετο ποσο

Link to comment
Share on other sites

οοοοοχ με ανισιχισες!!! για πες για αρχι φωτησμο γιατι παω για εμφραγμα!!!! αχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις αλλες 4 λαμπες για να πας στο 0,5w/lt και για co2 υπολογισε κανα 100αρο,συνολο υπολογιζω χοντρικα γυρω στο 150αρι.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις αλλες 4 λαμπες για να πας στο 0,5w/lt και για co2 υπολογισε κανα 100αρο,συνολο υπολογιζω χοντρικα γυρω στο 150αρι.

Καπου εκει εισαι στην καλυτερη περιπτωση
Link to comment
Share on other sites

ναι της λαμπες πως της βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ευκολα φυτα,κρατα τα λεφτα σου για αλλες αναγκες που εχεις.Πρωταρχικα αυτο που μας ενδιαφερουν σε ενα

ενυδρειο ειναι τα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...