Jump to content

Περιμένω Γέννες!


Recommended Posts

Γεια σας ξανα!Περημενω μια acei και μια labido να μου γεννησουν μιας και φενετε το μπουκομα τους αρκετα!

Επειδη ομως ειναι η πρωτη φορα που διαδραματιζεται μια τετοια κατασταση στο ενυδρειο μου θα ηθελα τα φωτα σας

ωστε να δω την διαδικασια να εξελησεται φυσιολογικα και αν ειναι δυνατον να διασωθουν καποια απο τα μωρα που θα ερθουν!

Τι πρεπει να προσεξω??

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λογια για το ενυδριο σου και τι συγκατικους εχουν τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

ειναι 240 λιτρα 120*45*46 και φιλοξενει 2 χαρεμια!labido και acei yellow tail!και απο τις δυο οικογενειες εχω εγγυμωνουσες!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν ξανά γεννήσει μπορεί να τα χάσουν λόγω απειριας ,

Περίμενε καμία 20αρια + μέρες ,

Αν έχεις πολλές πέτρες όλο και κάποια θα σωθούν , ο πρώτος μήνας είναι επικίνδυνος για τα μικρά,

Τροφή πάρε βυθιζομενη για μικρά , ώστε να μην βγαίνουν έξω για να φάνε,

Αν θέλεις να τα κρατήσεις όλα θα πρέπει να πιάσεις με προσοχή την μάνα , με πολύ προσοχή μην αγχωθει και τα φτύσει , και να την βάλεις σε γεννηστρα !

Αυτά :D

Άντε με το καλό !

Link to comment
Share on other sites

Σε γεννήστρα πιστεύω η μάνα θα στρεσσαριστεί πολυ και αν ειναι και άπειρη ίσως ειναι πιο άσχημα τα πράγματα. Εγω θα έλεγα να αφήσει τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Αν ανάμεσα στις πέτρες δημιουργούνται μικρές και στενές σχισμές, τα μικρά θα πανε εκεί και κάποια μπορεί να τη γλιτώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε velos αποτι βλέπω στις ερωτήσεις σου σε ανέλαβαν οι Αφρικανοί. Εγώ θα σου προτείνω κάτι που θα βοηθήσει και εσένα αλλά και εμάς. Ότι απορία έχεις καλό θα ήταν να την κάνεις στο θέμα που έχεις παρουσιάσει το ενυδρείο σου. Ο λόγος είναι για να βρίσκονται όλα συμμαζεμενα και να μην χρειάζεται να κάνουμε ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί. Όπως ο φίλος πιο πάνω που σε ρωτάει τι ενυδρείο έχεις. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ζησουν ολλα τα ψαρακια θα την βαλεις σε γεννηστρα . Αυτο βεβαια εχει και τα αρνητικα του,

1ον το ψαρι μπορει να στρεσαριστει ( θα το κρινεις εσυ βλεπωντας το καθε μερα)

2ον το ψαρι μπορει να χασει την κυριαρχια-θεση του στο ενυδρειο με οτι συνεπαγεται αυτο

Αν το αφισεις να γεννησει στο ενυδρειο η πιθανοτητα να ζησουν τα μωρα ειναι ελαχιστη (θα τα φανε τα αλλα ψαρια) .Επισης μεσα στο ενυδρειο υπαρχει η πιθανοτητα το αρσενικο να συνεχισει να κηνηγαει την μπουκομενη και να την κανει να τα φτυσει ωστε να ξαναζευγαρωσει

Αποψη μου αφου ειναι η πρωτη σου φορα ειναι να δοκιμασεις και τα 2!!! διαλεξε η το acei η το labido και ενα βαλτο στην γεννηστρα και ενα αλλο αστο εκει που ειναι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!εχω και ενα 60αρι ενυδρειο ακριβως διπλα στο μεγαλο αλλα το εχω εκτος λειτουργιας!λετε να μεταφερω εκει τις εγγυες?Βεβαια το φιλτρο του εχει μονο σφουγγαρια

μεσα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!εχω και ενα 60αρι ενυδρειο ακριβως διπλα στο μεγαλο αλλα το εχω εκτος λειτουργιας!λετε να μεταφερω εκει τις εγγυες?Βεβαια το φιλτρο του εχει μονο σφουγγαρια

μεσα!Λετε να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να παρεις βιολογικο υλικο απο το μεγαλο και να το βαλεις στο μικρο!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ανοιγμα φιλτρου και μεταφορα μερικα σφουγγαρια ή μακαρονι?

Link to comment
Share on other sites

ωραια!η μια θυληκια μου ειναι μπουκωμενη εδω και 2 βδομαδες ποτε πρεπει να την μεταφερω?να βαλω πετρες μεσα στο 60αρι ή να το αφησω μονο με την αμμο?

Επισης θελει καποια συγκεκριμενη τροφη για τα μωρα?και την μανα την ταιζω πριν γεννησει?

Link to comment
Share on other sites

η μανα δεν μπορει να φαει μεχρι να ξεμπουκωσει!

πετρες μην βαλεις δεν ειναι αναγκη, αλλωστε μολις ξεμπουκωση την μανα θα την παρεις να την βαλεις παλι στο μεγαλο!

αν θες μπορεις να βαλεις κανα 2 πετρες χωρις να χρειαζετε να φτιαξεις νταμαρι!

μπορεις σιγα σιγα να την πας στο διπλανο, κανουν απο 20 μερες και πανω!

τροφη για μωρα ζητα απο πετσοπ και να ειναι βυθιζομενη!

τα μικρα θελουν πανω απο 3 φορες ταισμα την ημερα!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

η μανα δεν μπορει να φαει μεχρι να ξεμπουκωσει!

πετρες μην βαλεις δεν ειναι αναγκη, αλλωστε μολις ξεμπουκωση την μανα θα την παρεις να την βαλεις παλι στο μεγαλο!

αν θες μπορεις να βαλεις κανα 2 πετρες χωρις να χρειαζετε να φτιαξεις νταμαρι!

μπορεις σιγα σιγα να την πας στο διπλανο, κανουν απο 20 μερες και πανω!

τροφη για μωρα ζητα απο πετσοπ και να ειναι βυθιζομενη!

τα μικρα θελουν πανω απο 3 φορες ταισμα την ημερα!

θα ακολουθησω τις συμβουλες!!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μωλις την επιασα να αφηνει 2 ψαρακια απ το στωμα της!το ενα προλαβε και την εκανε το αλλο το ξαναμαζεψε στο στωμα της

οπως φενεται και στο video!Θα αφησω την φυση να κανει την δουλεια της γτ δεν προλαβενω να φτιαξω το 60αρι απ οτι καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Το Ακαι μην το πειραξεις γιατί θα τα αφήσει!

Ούτως η άλλως έτοιμα είναι

Άντε με το καλό :D

Link to comment
Share on other sites

Το Ακαι μην το πειραξεις γιατί θα τα αφήσει!

Ούτως η άλλως έτοιμα είναι

Άντε με το καλό :D

ευχαριστω~!αντε να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,η γνώμη μου είναι να αφήσε τη φύση να λειτουργήσει και μην ενοχλείς τις μάνες.Οσον αφορά την τροφή τρίβεις φυλαράκι ,βαζεις λίγο μέσα το χέρι στο ενυδρείο και αυτό βυθίζεται.Μην αγχώνεσαι απλα απόλαυσε το ,εκτός αν είσαι breeder ,θέλεις να γεννάς και να πουλάς αυτό αλλάζει

Αντε και καλά γεννητουρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,η γνώμη μου είναι να αφήσε τη φύση να λειτουργήσει και μην ενοχλείς τις μάνες.Οσον αφορά την τροφή τρίβεις φυλαράκι ,βαζεις λίγο μέσα το χέρι στο ενυδρείο και αυτό βυθίζεται.Μην αγχώνεσαι απλα απόλαυσε το ,εκτός αν είσαι breeder ,θέλεις να γεννάς και να πουλάς αυτό αλλάζει

Αντε και καλά γεννητουρια

Ευχαριστω πολυ Σωκρατη!Δεν θα επεμβωστην δουλεια της φυσης!Ισως αργοτερα σκεφτω να κρατησω ψαρια οπωτε και θα ειμαι

καταλληλα προετοιμασμενος!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησαμε!αντε και στα δικα σας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Σούπερ!

Τώρα που ξεκίνησαν , σαν τα κουνέλια !

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...