Jump to content

Υποχθόνια Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Γειά σας, προσπαθούσα εδώ και καιρό να κλέψω λίγο χρόνο να μπω, αλλά έτσι και αλλιώς με ανάγκασαν τα @Δ@#$@$@@ χρυσόψαρα....

Το πρόβλημα έχει ως εξής:

Είχα πάει διακοπές για 5 μέρες, είχα αφήσει την ταίστρα , το φίλτρο και τα σχετικά. όταν γύρισα όλα καλα, με εξαίρεση το μικρούλι ψαράκι λίγο αδυνατισμένο. Σχέφτικα μηπως έφταιγε η ταίστρα αλλά από ότι είδα δουλεύει καλα,...και ένας φίλος μου που ερχόταν και τα έλεγχε έλεγε ότι ρίχνει κανονικα η ταιστρα.

Τώρα που τα ταίζω βλέπω ότι μαλώνουν για την τροφή. Είπα μήπως πεινάνε και έριξα παραπανω, αλλά εδώ και 10 μέρες γίνεται καθημερινά. Χθες το ένα ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ Ο.0 και άρχισε να το τσιμπάει. Χώρισα το ενυδρείο λίγο πριν φύγω για έξω και όταν γύρισα το έβγαλα γιατί δεν υπήρχε φιλτράρισμα.( το χώρισα με πλαστικό)

Σήμερα το πρωι στον πανικο μου βλέπω το μικρό να τρέχει φοβισμένο και το άλλο να το δαγκώνει. Έπρεπε να φύγω και έβαλα το ''κακο'' σε μια γυαλα μικρη αλλα πλατια και εφυγα. οι επιλογές μου είναι τρεις:

α.το γυρίζω στο πετ σοπ.

β.το βάζω στο μικρό 20λιτρο

γ.το βαζω στο ενυδρειο και οποιον παρει ο χαρος

δ.το αφηνω στην λεκανη

τι μου προτεινετε ?είμαι αγχωμενη και δεν θελω το μικρο να περναει ζωη κολαση,,αλλα συνεχεια αφου εφυγε το αλλο ειναι ακινητο

κατι δεν παει καλα..

συγγνωμη που σας κουρασα :hot:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν δίνεις τον "ατακτούλη".

Link to comment
Share on other sites

γιατι σιγουρα; τι αλλο να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Ο τσαμπουκας γινεται μονο την ωρα του ταισματος η γενικα στη διαρκεια της μερας.Επειδη ειναι ανοιξη ,περιοδος αναπαραγωγης,μηπως τρεχει κατι αλλο? :bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162: Γιατι και η Καλλιροη ετσι νομιζε αλλα τελικα ο τσαμπουκας ηταν φλερτ!Αν δεις ο μαγκας να βγαζει στα μαγουλα του κατι ασπρα στιγματακια τοτε εχεις ερωτες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την έχω σε ένα λεκανάκι..νομίζω είναι επείγον να αλλάξει θεση

γενικα ειναι ετσι..το ειχε ξανακανει πριν τον χειμωνα

Link to comment
Share on other sites

1. Γνωρίζεις αν είναι αρσενικά ή θηλυκά;

2. Το "επιθετικό" χρυσόψαρο έχει βγάλει μικρά άσπρα στίγματα στα βράγχια του ή αλλού;

3. Το "κυνηγημένο" είναι καθόλου φουσκωμένο;

4. Μήπως το βλέπεις να "ξεκουράζεται" σε περίεργες στάσεις (όρθιο, στο πλάι);

5. Έχεις δει καθόλου μικρά άσπρα στρογγυλά αυγά στο τζάμι, στα φυτά, στο φίλτρο;

Αυτή η συμπεριφορά που περιγράφεις μου θυμίζει τα δικά μου που ζευγαρώνουν. Αν θέλεις δες τα θέματά μου που έχω βάλει φωτογραφίες και βίντεο μήπως είναι κάτι παρόμοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Καλιρροη σε ευχαριστω παρα πολυ

1.το ενα ειναι σιγουρα κοριτσι, το αλλο νομιζω ειναι αγορι ..αλλα επειδη ειναι black moor δεν μπορω καλα να δω

2.το επιθετικο εχει λιγα ασπρα κατω απο τα μπροστινα πτερυγια

3στην κατω κοιλια, πανω λιγο αδυνατισμενο μου φαινεται

4 συμπτωση; με ανησυχει λιγο που ειναι συνεχεια πανω και σαν να κοιτα, ή τελειως κατω στον πυθμενα..

5.αυγα δεν εχω δει, παω να δω

εβαλα κατι αναμεσα στο ενυδρειο ωστε να μην κινδυνευει κανενα απο τα δυο και εναλλαξ βαζω το φιλτρο

μα ρε παιδια, ζευγαρωμα σε 60 λιτρα ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα χρυσοψαρα μαζι, μεθαυριο θα αγορασω κιολας 3 φυτα να κρυφτουν τα αυγα, and let the nature work....

Link to comment
Share on other sites

το επιθετικο ειναι μηπως black moor?

Link to comment
Share on other sites

ναι το επιθετικο ειναι black moor

Link to comment
Share on other sites

τα black moor εχουν τασεις να τσιμπουν τα παντα... και συχνα αθελα τους ειναι επιθετικα με τα αλλα χρυσοψαρα.. γι αυτο στο ρωτησα...

ειχα πολλα moor και μονο με 1 ή 2 δεν ειχα προβληματα συμβιωσης με αλλα fancy...

προφανως δεν θα σταματησει να το κανει αυτο... και τα/το ψαρι που ενοχλει θα το στρεσσαρει συνεχεια, πιθανοτατα θα βγαλουν και ich ,ακομα μπορει και να ψοφισουν ,εαν το στρες ειναι "δυνατο".

για να μην εχεις προβληματα , θα σου ελεγα να το χαρισεις σε καποιον συνχομπιστα που εχει ειτε αλλα moor ειτε κοινα (με μονη ουρα) χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ουφ πια δεν ξερω τι να κανω..χωρισα το ενυδρειο στην μεση γιατι κυριολεκτικα το δευτερο ηταν ετοιμοθανατο, και θα το χαρισω...αλλιως θα το παω στο πετ σοπ..δνε ξερω τι να κανω πια

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη,διαβασμα,παρατηρηση και ξανα υπομονη και διαβασμα.αλλιως δωστα πλα και βαλε ενα screen saver με ενυδρειο στο κινητο σου.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητευεσαι.. απλα βγαλε μια αγγελια να το χαρισεις... ειναι κριμα να παει σε πετ σοπ...

Link to comment
Share on other sites

απ την μια λεω να το δωσω, και απο την αλλη το αλλο ή ειναι ετοιμοθανατη ή γενναει, γιατι εχει τις στασεις που μου ειπε η καλλιροη, και σκεφτομαι μηπως τα βαλω μαζι για να γονιμοποιησει τα αυγα, αλλα φοβαμαι γιατι το τσιμπαει

Link to comment
Share on other sites

δωστο το ζωντανο να ησυχασει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα βιντεο με το αλλο ψαρακι να το δουμε... δεν θα γεννησει μονο του , αν ειναι να γεννησει θα ειχε ηδη γεννησει με τον αρσενικο... πρεπει να την κυνηγησει και να την στριμωξει για να ριξει τα αυγα και κατοπιν τα γοννημοποιει.

τη ειδος ειναι το ψαρακι αυτο και τι μεγεθος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζω το βιντεο, το αλλο ψαρι ειναι sarasa comet

χθες αγορασα και φυτα και τα εχω σε βαζακια μεχρι να ενωσω τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=PqUpFl6UzBc

αυτό είναι το βίντεο..αλά το άλλο δεν έλεγε να γυρίσει καθόλου...

Έγινε επεξεργασία - Lenia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Λενια, το comet δεν ειναι σε ηλικια αναπαραγωγης.. αρα το θεωρω απιθανο να ζευγαρωσει...

το ψαρακι ειναι αρρωστο και μαλιστα πολυ.. ισως γι αυτο να το τσιμπαει κι εντονα.

το μουρ, δειχνει μια χαρα..

Το φυτο δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι... σαν ξερο μου φαινεται..ετσι το αγορασες?

το χαλικακι ειναι χρωματιστο, θα πρεπει να το αλλαξεις ολο με φυσικο χαλικι ή αμμο και να βγαλεις και τις γυαλινες πετρουλες.

την τροφη την εριξες τωρα στο βιντεο ή γενικα ειναι ωρα και κανει βολτες εκει μεσα..

το φιλτρακι ειναι μονο αυτο που βλεπω? εχει βιολογικο υλικο μεσα του? ειναι πολυ μικρο.. δεν κανει για τα λιτρα αυτα και ειδικα για χρυσοψαρα..

μετρησεις εχεις κανει? εγω νομιζω οτι εχεις αμμωνια στο νερο και ειναι ετσι το ψαρακι ή εχεις πολλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

το χρυσ΄΄οψαρο είναι δυομιση χρονων...

το φυτό έχει ξεραθει, τα αλλαζω πολυ συχνα τα φυτα, γιατι δεν ξερω να τα φυτευω και χαλανε

φυσικο χαλικι..δηλαδη μπορω να παρω απο την θαλασσα;

την τροφη την ειχα ριξει πριν λιγο, επειδη δεν εφαγε, την ταισα λιγο στο στομα βεβαια..

ναι το φιλτρο ειναι μονο εκει μεσα..

εχω κανει μετρησεις,,,θα κανω και τωρα

ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις:

νιτρώδη: 40

νιτρικά:ο.50

αμμωνια: 1

Link to comment
Share on other sites

ημουν σιγουρος!!

οπως καταλαβαινεις αν δεν γινει κατι συντομα θα ψοφισουν και τα δυο! το commetακι δυστυχως ειναι σχεδον σιγουρο..

πως ξερεις οτι ειναι 2,5 χρονων? το εχεις τοσο καιρο? εαν ειναι σε τετοια ηλικια ,εχει νανισμο..

θα επρεπε να εχεις νιτρωδη 0 , αμμωνια 0 και νιτρικα 15-30 (χωρις φυτα).

κανεις αμεσα αλλαγη νερου 70% , με αντιχλωριο (αν εχεις prime βαλε την 3πλη δοση ) και αφησε το νερο να ερθει στην ιδια θερμοκρασια (για 1-2 ωρες).

θα πρεπει να αλλαξεις φιλτρο εστω κι αν θελεις να κρατησεις μονο το μουρ..

το φιλτρο ειναι αστρωτο και ακαταλληλο..

μεχρι τοτε κανεις αλλαγη το μισο νερο καθε μερα(παντα με αντιχλωριο) και δεν ταιζεις καθολου..

χαλικι δεν εννοω απο την φυση ή απο την θαλασσα, αλλα σε φυσικο χρωματισμο, οχι μπλε,ροζ κλπ. π.χ. χαλαζιακο χαλικι ή αμμο

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα άμεσα, σημερα κι όλας να μπολιάσεις το φιλτρο σου απο ενα χομπίστα που να μένει κοντά σου;

Link to comment
Share on other sites

βασικα..και λογω οικογενειας γιατι σπουδαζω και απλα εχω ερθει για λιγο, θα δωσω το μουρ, οποτε απλα προσπαθω για το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...