Jump to content

Μεσογειακο Ενυδρειο 80 Lt


Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Πάνο και είμαι καινούριος στο "κουρμπέτι". Μένω στο Αιγάλεω Αττικής και δεν έχω καμία εμπειρία απο ενυδρεία οποιουδήποτε τύπου όμως έχω τρέλλα μεγάλη για την θάλασσα και ψαρεύω αρκετά χρόνια. Έχω ένα παραθαλάσσιο εξοχικό το οποίο είναι 100 χλμ από το σπίτι μου και ίσως βοηθήσει στο να βρω υλικό για την αρχή του ενυδρείου(άμμο,βράχος) και μετέπειτα καθότι ψαρεύω εκεί με καλάμι και βάρκα και γνωρίζω ότι υπάρχει θαλάσσιος πλούτος.Το project ενυδρείο μεσογειακού τύπου είναι για εμένα κάτι που τριβελίζει το μυαλό μου πάρα πολλά χρόνια αλλά λόγω ασχετοσύνης δεν το άγγιζα και για αυτό δεν ασχολήθηκα με κανένα άλλο είδος ενυδρείου (γλυκό,υφάλου). Μπαίνοντας στο forum και μετά απο μερικά άρθρα που διάβασα αναθάρρησα και θα το τολμήσω καθότι έχω ασχοληθεί με αρκετά hobbies στην ζωή μου και τα έχω καταφέρει γιατί έχω υπομονή και διαβάζω αρκετά.Το επάγγελμά μου έχει να κάνει με Η/Υ. Πολύ καλό το ενυδρείο σας και είναι στα λίτρα που σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ. Διάβασα κάποια άρθρα στο site το οποίο βρίσκω πολύ καλό και ενημερωμένο. Αυτό όμως που δεν βλέπω να αναφέρει κανείς είναι τα κόστη για μια τέτοια προσπάθεια το οποίο για εμένα είναι πολύ σημαντικό τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Οποιαδήποτε πληροφορία για κόστη θα ήταν παρραπάνω απο δεκτή.

Σας ευχαριστώ και αναμένω την απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε και καλωσόρισες στο ΑΖ :)

Πριν φτιάξω το δικό μου μικρό reef το ειχα ψάξει για τροπικό και μεσογειακό οπότε θα σου πω αυτά που εγω προσωπικά κατάλαβα.

Πρωτα πρέπει να αποφασίσεις ποσα χρήματα και ποσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις, τι μέγεθος ενυδρείου θελεις και τι θελεις να εχεις μεσα και με τα

χρήματα που έχεις τι μπορεις να αγοράσεις από εξοπλισμό ( καινούργιο ή μεταχειρισμένο ).

Αν αποφασίσεις για μικρό ενυδρείο ( κατω από 100 λιτρα ) να ξερεις ότι τα μικρά θαλασσινά είναι πιο δύσκολα από τα μεγάλα.

Το μεσογειακό ενυδρείο δεν εχει καμια διαφορά από το τροπικό και στα μηχανήματα και στα έξοδα. Ισα-ισα που στο μεσογειακό εχεις να αντιμετωπίσες και το θέμα της θερμοκρασίας του νερού που απαιτεί να εχεις ψυκτικό ενυδρείου.

Για να ζήσουν και να είναι υγιή τα ζωντανά που θα εχεις μεσα πρέπει να τους δωσεις τις κατάλληλες συνθήκες που έχουν και στο πραγματικό τους περιβάλλον.

Οπότε, εκτός από το ψυκτικό θέλεις skimmer, κυκλοφορητές, φίλτρα, υλικά φίλτρων, τεστάκια, αντίστροφη όσμωση, αυτόματη αναπλήρωση για σταθερή αλατότητα, μετρητή αλατότητας και διάφορα μικροπράγματα που θα βλέπεις στην πορεία.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι δεν είναι παντα εφικτό να κάνεις αλλαγές νερού από θάλασσα ( π.χ.το χειμώνα με άσχημο καιρό ) οπότε θα πρέπει να

γνωρίζεις τις παραμέτρους του δικού μας θαλασσινού νερού για να φτιάχνεις θαλασσινό νερό στο σπίτι σου.

Με όλα αυτά που λεω δεν θελω, προς θεού, να σε αποθαρύνω, απλά με προγραμματισμό και σχέδιο μπορείς να καταφέρεις να εχεις στο σπίτι σου

ένα κομμάτι από τη θάλασσα μας και να το χαίρεσαι!

Καλό ξεκίνημα και ότι άλλο θέλεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε όπου μπορούμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε και καλωσόρισες στο ΑΖ :)

Πριν φτιάξω το δικό μου μικρό reef το ειχα ψάξει για τροπικό και μεσογειακό οπότε θα σου πω αυτά που εγω προσωπικά κατάλαβα.

Πρωτα πρέπει να αποφασίσεις ποσα χρήματα και ποσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις, τι μέγεθος ενυδρείου θελεις και τι θελεις να εχεις μεσα και με τα

χρήματα που έχεις τι μπορεις να αγοράσεις από εξοπλισμό ( καινούργιο ή μεταχειρισμένο ).

Αν αποφασίσεις για μικρό ενυδρείο ( κατω από 100 λιτρα ) να ξερεις ότι τα μικρά θαλασσινά είναι πιο δύσκολα από τα μεγάλα.

Το μεσογειακό ενυδρείο δεν εχει καμια διαφορά από το τροπικό και στα μηχανήματα και στα έξοδα. Ισα-ισα που στο μεσογειακό εχεις να αντιμετωπίσες και το θέμα της θερμοκρασίας του νερού που απαιτεί να εχεις ψυκτικό ενυδρείου.

Για να ζήσουν και να είναι υγιή τα ζωντανά που θα εχεις μεσα πρέπει να τους δωσεις τις κατάλληλες συνθήκες που έχουν και στο πραγματικό τους περιβάλλον.

Οπότε, εκτός από το ψυκτικό θέλεις skimmer, κυκλοφορητές, φίλτρα, υλικά φίλτρων, τεστάκια, αντίστροφη όσμωση, αυτόματη αναπλήρωση για σταθερή αλατότητα, μετρητή αλατότητας και διάφορα μικροπράγματα που θα βλέπεις στην πορεία.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι δεν είναι παντα εφικτό να κάνεις αλλαγές νερού από θάλασσα ( π.χ.το χειμώνα με άσχημο καιρό ) οπότε θα πρέπει να

γνωρίζεις τις παραμέτρους του δικού μας θαλασσινού νερού για να φτιάχνεις θαλασσινό νερό στο σπίτι σου.

Με όλα αυτά που λεω δεν θελω, προς θεού, να σε αποθαρύνω, απλά με προγραμματισμό και σχέδιο μπορείς να καταφέρεις να εχεις στο σπίτι σου

ένα κομμάτι από τη θάλασσα μας και να το χαίρεσαι!

Καλό ξεκίνημα και ότι άλλο θέλεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε όπου μπορούμε! :)

πολυ σωστα τα λες +10000

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας. Αυτή την στιγμή τα οικονομικά μου δεν είναι και πολύ ανθηρά όμως πόσο περίπου θα κοστίσει ένα ενυδρείο στα 80 lt διότι δεν έχω και τον άπλετο χώρο, με τον αρχικό εξοπλισμό (skimmer, φίλτρα,κυκλοφορητές, και τα αναλώσιμα) για να βάλω μέσα άμμο και βράχο ώστε να ξεκινήσω να φτιάξω το νερό μου και μετά σιγά σιγά και όταν οι συνθήκες είναι κατάλληλες να βάλω κάποια ζωντανά; Να πω την αλήθεια ζήλεψα το niknik και το nanomed 80 λίτρων που είχε φτιάξει και θέλω να τον μιμηθώ.

Διάβασα κάποιους που το τόλμησαν χωρίς chiller και sump και έχουν βάλει τα άκρως απαραίτητα χωρίς να έχουν σημαντικό πρόβλημα. Επίσης ένα καλό ενυδρείο του εμπορίου με τον εξοπλισμό που έχει μας καλύπτει με τον αρχικό του εξοπλισμό? ή πρέπει να ενισχυθεί καταλλήλως για να αντέξει την ελληνική θάλασσα? Αν ναι ποια μάρκα μου προτείνετε να αγοράσω πχ Jewel? Όσον αφορά την αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες θα μπορώ να αλλάζω νερό από την θάλασσα χωρίς πρόβλημα μέχρι να μάθω να φτιάχνω το δικό μου θαλασσινό και τον χειμώνα διότι ψαρεύω και ο κόσμος να χαλάσει θα βρεθώ στην θάλασσα :thumbsu: .

Επίσης στο σπίτι μου στην κεντρική παροχή νερού έχω εγκαταστήσει τα 3 από τα 5 στάδια της αντίστροφης όσμωσης και έτσι δεν έχω χλώριο (είναι 95% φιλτραρισμένο) οπότε με ένα τεστ νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα να δω αν είναι κατάλληλο το νερό για να το χρησιμοποιώ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι γίνεται σε περίπτωση που λείψω 15 ημέρες και φεριππήν κάνει διακοπή ρεύματος ή δεν δουλέψει σωστά η αναπλήρωση και γίνει καμιά πλημμύρα. Τι μέτρα μπορείς να πάρεις ώστε να αποφύγεις τέτοια καταστροφή χωρίς να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για ειδικά μηχανήματα πχ UPS.

ΥΓ συγγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου αλλά όσο διαβάζω το forum αρχίζω και καταλαβαίνω περισσότερα και στο μέλλον δεν θα σας πρήζω.

Με εκτίμηση

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μας πρήζεις καθόλου, εδώ άλλωστε όλοι ερωτήσεις κάνουμε και βοήθεια ψάχνουμε. :)

Εγω δεν μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένες μάρκες ενυδρείων.

Ρωτα όμως και ένα τζαμά ποσο θα κοστίσει να σου φτιάξει ένα ενυδρείο όπως το θες, θα σου έρθει πολύ φθηνότερα και δεν θα σε περιορίζει όπως τα έτοιμα..

Το sump δεν είναι απαραίτητο, ουτε εγω εχω, αλλα σκέψου να φτιάξεις ένα γιατι θα σου λύσει τα χέρια και θα αυξήσει το συνολικό όγκο του ενυδρείου σου.

Μπορεις,αν το κάνεις σε τζαμά να κάνεις ένα sump πλάτης, υπάρχουν εδώ μεσα πολλά σχετικά θέματα με σχέδια.

Στο θεμα του chiller ισως μπορεις να κανεις δουλειά και με ανεμιστηράκια, σαν αυτά που εχουν τα PC, αλλα πρεπει να φτιάξεις ένα custom καπάκι για να τα εφαρμόσεις. Νομίζω υπάρχει εδώ μεσα ένα θέμα στα diy.

Πάντως είναι απαραίτητο να εχεις μέθοδο να κρατάς το νερό σε χαμηλή θερμοκρασία, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

Τωρα για skimmer, σε 80λιτρο υπάρχουν κάποια πολύ καλά και φθηνά, όπως το reef octopus nano-80 ή μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες κάποια μεταχειρισμένα για τα λίτρα σου.

Το θεμα των διακοπών είναι πρόβλημα για όλους, αλλα εδώ μεσα υπάρχουν πολλά άρθρα για το πως να φτιάξεις σωστά την αυτόματη αναπλήρωση

και την υπερχείλιση και τι να κάνεις σε περιπτώσεις που λείπεις για κάποιες μερες ή γινει διακοπή ρευματος.

Υπόψιν ότι όταν το στήσεις, πρέπει το θαλασσινο νερό που θα πάρεις να είναι από κάποιο βάθος, 2-3 μετρα τουλάχιστον για να είναι οσο πιο καθαρό

γίνεται.

Επίσης, δεν θα μαζεύεις νερό μετα από βροχή, ουτε εκει που σκάνε τα κύματα σε βράχια.

Για βράχο, ψαξε στο μερος που εχεις εξοχικό να βρεις κάποιο ψαρά να σου φερει "τραγάνα", είναι βράχος πορώδης και ελαφρύς που βρίσκεται όμως βαθιά.

Η αν δεν μπορείς, ψαξε στις παραλίες να βρείς βράχο οσο πιο ελαφρύ και πορώδη, θα το καταλάβεις οταν τον δεις.

Εγω ειχα δει περσι ταΧριστούγεννα στη λίμνη Βουλιαγμένης στο Λουτράκι, εκει που είναι τα αρχαία, το Ηραίο σε μια μικρή παραλία, τέτοια βράχια με

ανεμώνες στο 1 μέτρο βάθος..( βαλε και κανένα γάντι αν θες να πιάσεις ανεμωνη γιατι τσιμπάνε άσχημα).

Ο βράχος είναι πολύ σημαντικό, γιατι στα θαλασσινά ενυδρεία αυτός ειναι που ουσιαστικά παρέχει χημική ισορροπία στο σύστημα σου.

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις τιποτε κοτρώνες ή βράχια βαριά που δεν εχουν πορώδη υφή. Δεν θα σε βοηθήσουν καθόλου στη βιολογία και είναι και

επικίνδυνα να σου σπάσουν το ενυδρείο.

Από φωτισμό, με δυο Τ5 2χ24Watt εισαι καλυμένος.

Τωρα, χρηματικά εγω δεν μπορω να σου πω ποσό, πολλα από τα μηχανήματα μπορεις να τα βρεις και μεταχειρισμένα και να πέσει το κόστος.

Ξεκίνα με το ενυδρείο και σιγα-σιγά αγοράζεις και αυτά που θέλεις ψάχνοντας.

Αντε με το καλό, ανοιξη και καλοκαίρι είναι οι καλύτεροι μηνες να ξεκινήσεις μεσογειακό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Ήδη ψάχνω στις αγγελίες της ιστοσελίδας για ευκαιρίες και θα βρω έναν τζαμά να ρωτήσω πόσο είναι το κόστος να φτιάξω ένα με sump. Μου δώσατε πολύ ωραία τροφή να ψάξω. Άλλωστε η αναζήτηση της Ιθάκης είναι που μετράει... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μας πρήζεις καθόλου, εδώ άλλωστε όλοι ερωτήσεις κάνουμε και βοήθεια ψάχνουμε. :)

Εγω δεν μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένες μάρκες ενυδρείων.

Ρωτα όμως και ένα τζαμά ποσο θα κοστίσει να σου φτιάξει ένα ενυδρείο όπως το θες, θα σου έρθει πολύ φθηνότερα και δεν θα σε περιορίζει όπως τα έτοιμα..

Το sump δεν είναι απαραίτητο, ουτε εγω εχω, αλλα σκέψου να φτιάξεις ένα γιατι θα σου λύσει τα χέρια και θα αυξήσει το συνολικό όγκο του ενυδρείου σου.

Μπορεις,αν το κάνεις σε τζαμά να κάνεις ένα sump πλάτης, υπάρχουν εδώ μεσα πολλά σχετικά θέματα με σχέδια.

Στο θεμα του chiller ισως μπορεις να κανεις δουλειά και με ανεμιστηράκια, σαν αυτά που εχουν τα PC, αλλα πρεπει να φτιάξεις ένα custom καπάκι για να τα εφαρμόσεις. Νομίζω υπάρχει εδώ μεσα ένα θέμα στα diy.

Πάντως είναι απαραίτητο να εχεις μέθοδο να κρατάς το νερό σε χαμηλή θερμοκρασία, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

Τωρα για skimmer, σε 80λιτρο υπάρχουν κάποια πολύ καλά και φθηνά, όπως το reef octopus nano-80 ή μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες κάποια μεταχειρισμένα για τα λίτρα σου.

Το θεμα των διακοπών είναι πρόβλημα για όλους, αλλα εδώ μεσα υπάρχουν πολλά άρθρα για το πως να φτιάξεις σωστά την αυτόματη αναπλήρωση

και την υπερχείλιση και τι να κάνεις σε περιπτώσεις που λείπεις για κάποιες μερες ή γινει διακοπή ρευματος.

Υπόψιν ότι όταν το στήσεις, πρέπει το θαλασσινο νερό που θα πάρεις να είναι από κάποιο βάθος, 2-3 μετρα τουλάχιστον για να είναι οσο πιο καθαρό

γίνεται.

Επίσης, δεν θα μαζεύεις νερό μετα από βροχή, ουτε εκει που σκάνε τα κύματα σε βράχια.

Για βράχο, ψαξε στο μερος που εχεις εξοχικό να βρεις κάποιο ψαρά να σου φερει "τραγάνα", είναι βράχος πορώδης και ελαφρύς που βρίσκεται όμως βαθιά.

Η αν δεν μπορείς, ψαξε στις παραλίες να βρείς βράχο οσο πιο ελαφρύ και πορώδη, θα το καταλάβεις οταν τον δεις.

Εγω ειχα δει περσι ταΧριστούγεννα στη λίμνη Βουλιαγμένης στο Λουτράκι, εκει που είναι τα αρχαία, το Ηραίο σε μια μικρή παραλία, τέτοια βράχια με

ανεμώνες στο 1 μέτρο βάθος..( βαλε και κανένα γάντι αν θες να πιάσεις ανεμωνη γιατι τσιμπάνε άσχημα).

Ο βράχος είναι πολύ σημαντικό, γιατι στα θαλασσινά ενυδρεία αυτός ειναι που ουσιαστικά παρέχει χημική ισορροπία στο σύστημα σου.

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις τιποτε κοτρώνες ή βράχια βαριά που δεν εχουν πορώδη υφή. Δεν θα σε βοηθήσουν καθόλου στη βιολογία και είναι και

επικίνδυνα να σου σπάσουν το ενυδρείο.

Από φωτισμό, με δυο Τ5 2χ24Watt εισαι καλυμένος.

Τωρα, χρηματικά εγω δεν μπορω να σου πω ποσό, πολλα από τα μηχανήματα μπορεις να τα βρεις και μεταχειρισμένα και να πέσει το κόστος.

Ξεκίνα με το ενυδρείο και σιγα-σιγά αγοράζεις και αυτά που θέλεις ψάχνοντας.

Αντε με το καλό, ανοιξη και καλοκαίρι είναι οι καλύτεροι μηνες να ξεκινήσεις μεσογειακό!

+1

Πολυ καλο post φιλε teo :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα :bbq: με τα βασικά που περιέγραψαν και τα παιδιά παραπάνω και για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε..... :skydive:

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσουν τα βασικά φίλε Samian :bbq: :bbq: :bbq:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα φίλοι μου είμαι 21 χρόνων μένω Αθήνα και λέγομαι Ευθύμης θα σας παρακαλούσα πάρα μα πάρα πολύ να με βοηθήσετε να χτίσω ένα μεσογειακό ενυδρείο. Θέλω να μου πείτε αναλυτικά τι μηχανήματα χρειάζεται και από που μπορώ να τα προμηθευτώ.. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να είστε καλά :) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ευθυμης μαρουλης said:

Καλησπέρα φίλοι μου είμαι 21 χρόνων μένω Αθήνα και λέγομαι Ευθύμης θα σας παρακαλούσα πάρα μα πάρα πολύ να με βοηθήσετε να χτίσω ένα μεσογειακό ενυδρείο. Θέλω να μου πείτε αναλυτικά τι μηχανήματα χρειάζεται και από που μπορώ να τα προμηθευτώ.. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να είστε καλά :)

Καλή σου μέρα Ευθύμη!!

Καλως όρισες στην παρέα μας και καλή διαμονή!!  ;) 

Θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ένα νέο θεματάκι σε αυτήν την κατηγορία για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε από εκεί..

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/33-μεσογειακό-ενυδρείο/

Πάτα εκεί που λέει new topic και δημιούργησε το δικό σου θέμα..  ;)

Ευχαριστώ και :welcome: και πάλι!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...