Jump to content

Νεροχελώνες Και Ασθένειες Που Μεταδίδουν


Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες αποφασίσαμε η κολλητή μου κι εγώ να αγοράσουμε τα κλασικά χελωνάκια νερού με τα κόκκινα μάγουλα των pet shop.Αλλά το μόνο που μας κρατάει πίσω είναι το αν έχουν ασθένειες που μεταδίδουν στον άνθρωπο!Όποιος ξέρει περι νεροχελώνων ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όλα τα ερπετά ενδέχεται να είναι φορείς salmonella. Μπορεί να μην ασθενούν, αλλά να αποβάλλουν το μικρόβιο με τα περιττώματά τους. Στον ανθρωπο είναι δυνατό να το μεταδώσουν προκαλώντας γαστρεντερίτιδα με συμπτώματα που ποικίλουν σε ένταση από ήπια μέχρι αιμμοραγγική εντερίτιδα και θάνατο. Κινδυνεύουν ανοσοκατεσταλμένα άτομα περισσότερο. Το επικίνδυνο είναι οτι αν μολυνθούμε γινόμαστε και εμεις φορείς. Ωστόσο δεν χρειάζεται πανικός. Απαιτείται καλή υγιεινή του τεράριουμ και πάντα πλύσιμο με σαπούνι των χεριών μετά από κάθε επαφή μαζί τους. Βέβαια όλα τα χελωνάκια είναι εκτροφής και ο κίνδυνος είναι μικρότερος, ωστόσο κανένας δεν εγγυάται 100% την απαλλαγή απο το μικρόβιο (salmonella free). Ακόμα και εξετάσεις να τους κάνουμε στα κόπρανα μπορεί να είναι αρνητική η καλλιέργεια παρόλο που μπορεί να είναι φορείς, καθώς εμφανίζει περιοδικότητα στην αποβολή του.

να σημειώσω ότι έχω μία τετοια χελώνα δύο χρόνια τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...οπότε τι μου προτείνεις?Να πάρω ή όχι?Επειδή υπάρχουν και μικρά παιδιά στο σπίτι...υπάρχουν άλλες ασθένειες που μπορεί να μας μεταδώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι ηλικία έχουν τα παιδιά, εάν είναι σε ηλικία που καταλαβαίνουν και μετά από κάθε επαφή με το οποιοδήποτε ζώο, πλένουν πολύ καλά τα χέρια τους, οκ, διαφορετικά προσωπικά θα περίμενα να μεγαλώσουν μέχρι να είναι σε ηλικία να καταλαβαίνουν και μετά θα προχωρούσα στην αγορά του.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

ναι το προτείνω..όπως είπα δεν χρειάζεται πανικός. Μπορεί να μεταδώσουν παράσιτα (αμοιβάδες) με συμπτώματα παρόμοια με την salmonella ωστόσο τα μέτρα πρόληψης είναι κοινά. Μετά απο κάθε επαφή με τη χελώνα πλύσιμο των χεριών με σαπούνι, οχι χέρια στο στόμα κτλ..Το νερό της χελωνιέρας το πετάμε στην αποχεύτεση κατευθείαν. Δεν χρησιμοποιούμε σκεύη για άλλη χρήση πέρα από την φροντίδα της χελώνας. Απολύμανση της χελωνιέρας με χλωρίνη τακτικά. Ειναι ενας καλος τρόπος να μάθουμε και τα παιδιά τρόπους υγιεινής. Προσοχή βέβαια τα παιδιά στο χειρισμό της γιατί δαγκώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια ειναι σε ηλικια που καταλαβαινουν...σας ευχαριστω πολυ λοιπον..οποτε το συμπερασμα ειναι πως ειναι καπως απιθανο να κολλησουμε κατι απο τα χελωνακια νερου αν πλενουμε καλα τα χερια μας με σαπουνι και πληρουμε τις συνθηκες υγιεινης..

Link to comment
Share on other sites

Η σαρμονελα ειναι η πιο κοινη.

Υπαρχουν τυποι βακτηριων οπως τα Proteus που ειναι μεταδοτικα μονο μεσω του αναπνευστικου συστηματος η την στοματικη κοιλοτητα, οπως και ενδοπαρασιτα.

Αλλα τα ερπετα εχουν τοσο διαφορετικο DNA απο εμας που το 90% των ασθενειων τους δεν μπορουν να μας επηρεασουν.

Ολα τα παραπανω ειναι απιστευτα υπερβολικα ομως. Με την βασικη υγιεινη θα εισαι παραπανω απο ενταξει.

Παντως αντι να αγορασετε, καλυτερα ψαξτε καποια που να χαριζονται, ωστε να σωσετε και τα χελωνακια, και τον ιδιοκτητη που βρισκεται σε αδιεξοδο αλλα και την τσεπη σας.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρωτηνα πρωτα να δεις και τι ειναι καλο για τα χελωνακια σου και τις συνθηκες διαβιωσης και επειτα να προσεξεις οταν μεγαλωσουν λιγο μη δαγκωσουν κανενα παιδι καταλαθος γιατι το στομα τους δεν αστυευεται

συνηθως ''εμεις'' προκαλουμε ασθενειες στα χελωνακια απο τις συνθηκες που τις φιλοξενουμε

Link to comment
Share on other sites

..και να σκεφτεις οτι ζουνε πολλα χρονια και μεγαλωνουν αρκετα.παυουν δηλ απο ενα σημειο και μετα να ειναι ''γλυκουλικα''.

μετα τι θα τις κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον κλαζ και τον Billia , πρεπει να σκεφτεις αν μπορεις να του παρεχεις τις συνθηκες που χρειαζεται σε μικρη ηλικια, αλλα και μετα απο χρονια οταν μεγαλωσει..

Link to comment
Share on other sites

..και να σκεφτεις οτι ζουνε πολλα χρονια και μεγαλωνουν αρκετα.παυουν δηλ απο ενα σημειο και μετα να ειναι ''γλυκουλικα''.

μετα τι θα τις κανεις??

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το τελικο τους μεγεθος καθως και την φροντιδα τους τα εχουν αναλογιστει. Εαν οχι κακως, και πρεπει η ενημερωση να γινει πριν να αναλαβουν τα ζωντανα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πριν να παρουμε ενα ζωο διαβαζουμε τα παντα για την φροντιδα του και ειμαστε σιγουροι οτι μπορουμε να του καλυψουμε τις αναγκες του.

Έγινε επεξεργασία - NicKtheGreeK1100
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι αυτονοητο οτι εχουμε διαβασει τα παντα γι αυτες και πως τα εχουμε σκεφτει ολα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και συγγνωμη που γράφω στο δικό σου θέμα,αλλα προσπαθώ να βρώ πως να δημιουργήσω νεο θέμα κ δεν μπορώ :-P

εχω 2 χελωνιτσες η μια εδω κ δυο εβδομαδες δεν τρώει καθολου.ειναι αρκετα νωχελική και καθεται τις περισσοτερες ωρες στην ξηρα. τσεκαρω καθημερινα κ το καβουκι της κ τα ματια της κ τα ποδαρακια της και ειναι ολα ενταξει.

αν γνωριζει κανείς κατι..ας μου απαντήσει παρακαλω!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι αυτονοητο οτι εχουμε διαβασει τα παντα γι αυτες και πως τα εχουμε σκεφτει ολα ;)

Kαλη συνεχεια λοιπον!

καλησπερα και συγγνωμη που γράφω στο δικό σου θέμα,αλλα προσπαθώ να βρώ πως να δημιουργήσω νεο θέμα κ δεν μπορώ :-P

εχω 2 χελωνιτσες η μια εδω κ δυο εβδομαδες δεν τρώει καθολου.ειναι αρκετα νωχελική και καθεται τις περισσοτερες ωρες στην ξηρα. τσεκαρω καθημερινα κ το καβουκι της κ τα ματια της κ τα ποδαρακια της και ειναι ολα ενταξει.

αν γνωριζει κανείς κατι..ας μου απαντήσει παρακαλω!

ευχαριστω

Δεν μας βοηθας και πολυ...

Καταρχας πανε εδω και πατα Νεο Θεμα... Και πες μας περισσοτερες πληροφοριες για τις συνθηκες κατοικιας, διατροφη, ηλικια και φυλο των ζωων κλπ.

Ελπιζω να πληρεις τις βασικες αναγκες που απαιτουν αυτες οι νεροχελωνες.

Link to comment
Share on other sites

η χελώνα δεν είναι εύκολο ζώο

πρώτα ενημερώσου καλά και μετά αγόρασε...αφού πρώτα έχεις εξασφαλήσει τις κατάλληλες συνθίκες.

Αυτό το φόρουμ μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις τις σωστές πληροφορίες αλλά θέλει όρεξη και μεράκι

και να σε προειδοποιήσω ότι είναι από τα δύσκολα ζώα και φυσικά χρειάζεται και χώρο και χρήμα.

Καλύτερα μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πας και αγοράσεις έτσι στο "άηντε" και πάρεις στα σοβάρα τις μ@λ&^ες που θα σου πει ο petshopας ότι δηλαδή δεν χρειάζονται πολύ φροντίδα ουτε μεγάλο ενυδρείο κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...