Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ο πολύπτερος έχει άσπρα σημάδια και δεν μπορεί να κολυμπήσει και τα υπόλοιπα ψάρια ξύνονται.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:340
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):το φίλτρο του ενυδρείου 900λ/ω με 2 λίτρα biomax
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 όσκαρ 17 εκατοστά, 1 polypterus senegalus 15 εκ, 1 tinfoil 15cm, 1 pleco 20cm
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα 100 λίτρα, ταίσμα 1 φορά την ημέρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Δεν έχω κάνει ακόμα μετρήσεις και δεν ξέρω που να πάω να κάνω!!! Λεφτά για υγρά τεστ δεν υπάρχουν..:(
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Πολυπτερος
- Ιστορικό Ψαριού:Δεν είχε ποτέ τίποτα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Δεν έχει όρεξη..δεν τρώει..δεν κολυμπάει και έχει άσπρα στίγματα.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

10320106_769544476410496_2091712994_o_zp

10337206_769544253077185_308313327_o_zps

10350024_769544906410453_542374863_o_zps

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανδη σου δεν επαρκει και μπορει να εχεις υψηλα επιπεδα αμμωνιας αφου και το νερο φαινεται θολο

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω για αυτό που έχει το ψάρι? Χειροτερεύει η κατάσταση!!! Κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο πετ σοπ που συνήθως κάνεις τις αγορές σου και ρώτα αν θα μπορούσαν να κάνουν για σένα τις βασικές μετρήσεις. Αν δεν τα καταφέρεις έλα το Σάββατο στην συνάντηση φέρε δείγμα του νερού να φέρω εγώ τα δικά μου για να κάνουμε μετρήσεις να δούμε τι γίνεται....

Δεν ξέρω τί πρόβλημα μπορεί να έχει το ψαράκι σου, πάντως αν έχει prime ή toxivec ή κάτι αντίστοιχο που δεσμεύει αμμωνία και νιτρώδη βάλτο μέχρι να βρείς κάποια λύση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στίγματα , εννοείς σαν αυτά του ικ ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν σαν αυτά του ικ...και το ψάρι απεβίωσε :(

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν τα παιδια πηγαινε σε ενα πετ σοπ να σου κανουν μετρησεις να ξερεις που βαδιζεις!κριμα για το ψαρακι πρεπει να κανεις κατι γιατι δυστυχως με τις υπαρχουσες συνθηκες και τα ψαρια που εχεις ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οι απωλειες θα συνεχιστουν,μακαρι να βγω ψευτης βεβαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι..... :bigemo_harabe_net-99:

Πάντως η προσφορά μου ισχύει. Αν μπορείς έλα στην συνάντηση το Σάββατο, φέρε νερό από το ενυδρείο και να φέρω και εγώ τα υγρά για να κάνουμε μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι για την απώλειά σου αλλά πρέπει να αλλάξεις ή να βελτιώσεις κάποια πράγματα.

Τα λίτρα σου + η σύνθεση των ψαριών που έχεις δεν μπορούν να υποστηριχθούν από το φίλτρο των 900 lt/hour που έχεις. Είναι πολύ μικρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι για την απώλειά σου αλλά πρέπει να αλλάξεις ή να βελτιώσεις κάποια πράγματα.

Τα λίτρα σου + η σύνθεση των ψαριών που έχεις δεν μπορούν να υποστηριχθούν από το φίλτρο των 900 lt/hour που έχεις. Είναι πολύ μικρό.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για το φίλτρο παιδιά..μαζεύω λεφτά για να πάρω ένα εξωτερικό που θέλω! Πιστεύω σύντομα να το έχω πάρει.

Θα πάω να κάνω μετρήσεις για να μην πάθουν τίποτα τα άλλα ψάρια! Θα ανεβάσω τις μετρήσεις όταν τις κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που χάθηκε το ψάρι, μάλλον είναι θέμα φίλτρου πρέπει να ενισχύσεις την βιολογία σου, ή ενισχύεις την βιολογία ή αφαιρείς ψάρια, μέχρι να δεις τι θα κάνει με φίλτρο, πρόσεχε την ποσότητα που ταΐζεις,

κάνε και μια μεγάλη αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχουμε κανα νεωτερο Γιωργο; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...