Jump to content

O "κύκλος" Της Καφέ Άλγης


Recommended Posts

Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με την καφέ άλγη εδώ και ενάμισυ μήνα περίπου, περιμένω ανυπόμονα να αρχίζει σιγά σιγά να φεύγει. Όλο αυτό το διάστημα μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια:

1. Πόσο καιρό χρειάζεται η συγκεκριμένη (καφέ) άλγη για να κάνει τον κύκλο της συνήθως;

2. από τι εξαρτάται αυτός ο χρόνος;

3. τι είναι εκείνο που επιβραδύνει και τι εκείνο που ενδεχομένως επιταχύνει την όλη διαδικασία, ποιοί παράγοντες δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Σεμενα απο τοτε που το εστησα,δεν εφυγε ποτε η καφε αλγη.Πιστευω οτι ειναι συναρτιση φαγητου και φωτος

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την άλλη αποφάσισα το τελευταίο σ/κ να κάνω κατι για αυτό και ετσι σιφόναρα σχεδόν όλη την περιμετρική απο τις πέτρες άμμο , την καθάρισα με αρκετα ξεπλύματα και μετα την έβρασα και την ξανα έβαλα μέσα...

τις πέτρες τις άφησα προς το παρόν μιας και έχουν αρχίσει να πρασινίζουν κάποια τμήματα...

σχεδόν μισή εβδομάδα μετα δεν ξανα έβγαλα τιποτα στην αμμο

ειμαι πολύ νέος ακόμα αλλα...μήπως είναι απο το φαγητό και απο τα περιττώματα που σαπίζουν/ποτίζουν στην άμμο ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκανα μια πονηριά αλλά δε μου βγήκε. Καθώς σιφωνάριζα την άμμο με τη σκούπα που δουλεύει με μπαταριες, την απενεργοποιουσα πριν ρουφήξει άμμο μέχρι πάνω και ουσιαστικά έφερνα στην επιφάνεια την καθαρή αμμο που βρισκόταν από κάτω. Για 2 μερες είχα καθαρή άμμο και τώρα έπιασε πάλι άλγη :thumbsu:

χαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκανα μια πονηριά αλλά δε μου βγήκε. Καθώς σιφωνάριζα την άμμο με τη σκούπα που δουλεύει με μπαταριες, την απενεργοποιουσα πριν ρουφήξει άμμο μέχρι πάνω και ουσιαστικά έφερνα στην επιφάνεια την καθαρή αμμο που βρισκόταν από κάτω. Για 2 μερες είχα καθαρή άμμο και τώρα έπιασε πάλι άλγη :thumbsu:

χαχαχαχαχα!!!

Πονηρουλη! Ετσι το μονο που καταφερες ομως ηταν απλα να κρυψεις το προβλημα και οχι να το εξαφανισεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σεμενα απο τοτε που το εστησα,δεν εφυγε ποτε η καφε αλγη.Πιστευω οτι ειναι συναρτιση φαγητου και φωτος

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα , από τη στιγμή που κάηκαν τα led και άναψα τον εργοστασιακό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πονηρουλη! Ετσι το μονο που καταφερες ομως ηταν απλα να κρυψεις το προβλημα και οχι να το εξαφανισεις!

Μα γι' αυτό σου είπα οτι έκανα πονηριά, επειδή βαριόμουν να κάνω τα υπόλοιπα :bigemo_harabe_net-82:

Την Κυριακή με την αλλάγη του νερού θα βγάλω και θα πλύνω άμμο. Αλήθεια, οσοι είχατε καφέ άλγη, σε πόσες μέρες έκανε τον κύκλο της;

Link to comment
Share on other sites

Πονηρουλη! Ετσι το μονο που καταφερες ομως ηταν απλα να κρυψεις το προβλημα και οχι να το εξαφανισεις!

στην ουσία δεν είναι ...πρόβλημα... με την κακή έννοια...αλλα με την ενοχλητική

δεν θα φύγει καποια στιγμή μόνο του?

τουλαχιστον να δείχνει όμορφο μεχρι τότε και ας πάρει και λίγο παραπάνω

Μα γι' αυτό σου είπα οτι έκανα πονηριά, επειδή βαριόμουν να κάνω τα υπόλοιπα :bigemo_harabe_net-82:

Την Κυριακή με την αλλάγη του νερού θα βγάλω και θα πλύνω άμμο. Αλήθεια, οσοι είχατε καφέ άλγη, σε πόσες μέρες έκανε τον κύκλο της;

εμένα έχει περάσει μήνας με αυξητική πορεία...

τώρα περπατώντας τον δεύτερο μήνα μπορώ να πω πως είναι σταθερά αλλά οχι με πτωτικές τάσεις ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβγαλα ποτέ καφέ αλγη!

Να την περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβγαλα ποτέ καφέ αλγη!

Να την περιμένω?

Συνήθως στα νεοστημένα ενυδρεία εμφανίζεται. Εσύ είσαι παλιόγερος στο χομπι. Δεν είχες βγάλει ποτέ καφέ άλγη; (κάποια βλακεία έκανε θα τότε η τσιγγάνα και τα μάγια γύρισαν σε μένα :lolu: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα καθόλου , ποτέ

Μάλλον πιασαν τα βουντού που έκανα για τον safa

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω κάτι άλλο. Την Κυριακή που μας πέρασε έκανα αλλαγή νερού και ταυτόχρονα αφαίρεσα την άμμο που είχε προσβληθεί από καφέ άλγη, την έπλυνα, έβρασα και την έβαλα πάλι στη θέση της (αντε να ήταν 5-6 λίτρα). Αφαίρεσα και την άμμο μπροστά στο τζάμι μέχρι κάτω γιατί ήταν γεμάτη με άλγη μέχρι κάτω χαμηλά (στο κάτω τζάμι). Σήμερα και μετά από 5 μέρες, βλέπω οτι από χαμηλά στο τζάμι σα να αρχίζει να επανεμφανίζεται η άλγη. Η επιφάνεια του βυθού είναι καθαρή ακόμα. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Για την επανεμφάνιση της άλγης ευθύνεται άλγη η οποία δεν είχε αφαιρεθεί και είχε παραμείνει στην άμμο; δηλαδή μια μικρή ποσότητα που είχε παραμείνει ενδεχομένως στην άμμο ή στο τζάμι κάτω από το βυθό (ανάμεσα στην άμμο και το τζάμι), είναι ικανή να αποτελέσει λόγο για εξάπλωσή της και να γίνει πάλι όπως πριν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μεταδοτικη :D αλλα διχως αλγη,ενυδρειο δεν υπαρχει.Απλα ο μονος τροπος που ξερω για να μην εμφανιστει ποτε,ειναι η λαμπα UV,αλλα λαι αυτη εχει αλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αν όχι πάντα ξαναεμφανίζεται εκεί που είχαμε το πρόβλημα. Οπότε είτε όπως λες μένει κάποια μικρή ποσότητα που δεν καθαρίσαμε καλά, είτε το σημείο εκείνο ευνοεί την ανάπτυξή της (ίσως λόγω ροής νερού, φωτισμού κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μεταδοτικη :D αλλα διχως αλγη,ενυδρειο δεν υπαρχει.Απλα ο μονος τροπος που ξερω για να μην εμφανιστει ποτε,ειναι η λαμπα UV,αλλα λαι αυτη εχει αλλα προβληματα.

προβλήματα?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Yes προβλήματα!!

Το κυριότερο είναι οτι τα ψάρια σου θα ζούνε πλέον σε αποστειρωμένο περιβάλλον

και θα είναι πιο ευάλωτα στις ασθένειες .

Link to comment
Share on other sites

Yes προβλήματα!!

Το κυριότερο είναι οτι τα ψάρια σου θα ζούνε πλέον σε αποστειρωμένο περιβάλλον

και θα είναι πιο ευάλωτα στις ασθένειες .

για να μην φύγουμε off topic ελα απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/93278-uv-ultraviolet-sterilization-lighting/?p=943445 για UV που με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω θα προσθεσω μια προσφατη εμπειρια και ισως απλα να ετυχε ή απλα δουλεψε κατι που εκανα κατα τυχη.Εδω και αρκετο καιρο(κανα 1μιση μηνα) και εφ'οσον τα helena που εβαλα δεν τα βλεπω πουθενα στο ενυδρειο να κανουν δουλεια καθαριζα την καφε αλγη κατα τις αλλαγες νερου με σφουγγαρι κομματι κομματι στο ενυδρειο ωστε να μην την ανακατευω απλα μεσα στο νερο αλλα να απομακρυνω καποια ποσοτητα τουχαχιστον απο τα τζαμια,βεβαια μεχρι την επομενη αλλαγη νερου ξαναγεμιζε ο τοπος κ η διαδικασια επαναλαμβανονταν μεχρι την προηγουμενη βδομαδα.Καθαριζοντας τα τζαμια κανοντας και την αλλαγη του νερου(~50%καθε εβδομαδα) προσθεσα στο νερο fluorena γιατι ειχα ξεμεινει απο excel για να καρδαμοσουν λιγο τα φυτα μου.Ε,εδω και μια εβδομαδα η αλγη δεν εχει ξανασχηματιστει και δεν εχει αλλαξει τιποτα ουτε η φωτοπεριοδος,ουτε το ταισμα,ουτε η θερμοκρασια.Τωρα το fluorena εκανε δουλεια,καθαρισα τοσο καλα αυτη τη φορα την αλγη δεν ξερω παντως πιστευω οτι οποιος εχει θεμα ας δοκιμασει κανονικη δοσολογια fluorena και ας πει καμια εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...