Jump to content

Sos Γκαπυ Στο Υποστρωμα


Recommended Posts

Καλησπέρα.Σημερα το μεσημέρι είδα τη μια γκαπυ απο τις δυο πρώτες που είχα να κάθεται στο πάτο κ να γερνει μια αριστερα μια δεξια.Τρομαξα στην αρχη αλλα μετά απο λίγη ώρα ανέβηκε κακό για στην επιφάνεια.Τωρα πάλι είναι κάτω κ σέρνεται κυριολεκτικά.Υπαρχει περίπτωση να είναι άρρωστη η λόγω ηλικίας την χάνουμε;δεν ξέρω πόσο ήταν όταν την πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Δωρα συμπληρωσε φορμα και φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Aνέβασα και κάποιες φώτο αν μπορείτε να διακρίνετε αν υπάρχει περίπτωση ασθένειας που δεν μπορώ να ξεχωρίσω εγώ ...

post-50870-0-46630800-1399666213_thumb.jpg

post-50870-0-50735500-1399666306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Η γκαπίνα κάθεται στο υπόστρωμα και φαίνεται να αναπνέει πολύ γρήγορα.Δεν ισορροπεί καλά και κινείται σέρνοντας.Αυτά συμβαίνουν κατά τη διάρκεια των ωρών φωτισμού.Με σβηστά φώτα είναι πολύ ενεργητική.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:200
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):περίπου 5 λίτρα(αν δεν κάνω λάθος),1000 l/h,μακαρόνια,υαλοβάμβακας,μπλε και πράσινα σφουγγάρια(δεν ξέρω πως τα λένε)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):4 μήνες περίπου
- Ψάρια (είδη και αριθμός):γκάπυ 6 ενήλικα και μωρά περίπου 15.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα 2 φορές την ημέρα,νερό αλλαγής ζεσταίνω με βραστήρα μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία που θέλω,αλλαγή κάθε 2 εβδομάδες το μισό νερό,προσθήκη μετά ανάλογη ποσότητα aquatan.


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:γκαπυ
- Ιστορικό Ψαριού:όσο το έχω δεν αντιμετώπισα πρόβλημα πριν δεν γνωρίζω.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):αυτά που περιέγραψα στην αρχή
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα τα ψάρια,το ενυδρείο είχε μαζέψει πράσινη σποτ άλγη.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:beaphar green algea control
-Δοσολογία:9 ml
-Χρόνος Χρήσης:1 φορά πριν απο 2 εβδομάδες
-Αναλυτική περιγραφή:

Μετρήσεις δεν έχω κάνει δεν έχω τεστ.Αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά και τα μωρά μεγαλώνουν καλά.Η γενική κινητικότητα είναι πολύ καλή.Το ενυδρείο λειτουργεί με χρονοδιακόπτη (πλέον) που κρατάει αναμμένα τα φώτα 6 ώρες την ημέρα ( 5-11 το βράδυ) και ταίστρα που κάνει δύο ταίσματα ένα στις 2 και ένα στις 8.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα φωτα είναι κλειστά φαίνεται να είναι μια χαρά...Απίστευτο μου φαίνεται.Κράτησαν όλα μόνο όσο τα φώτα ήταν αναμμένα αλλά δεν το έχει ξανακάνει κανένα απο τα ψαράκια.Τί γίνεται???

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως την εχει ταραξει κανενας αρσενικος στο κυνηγι; Την βλεπω και λιγο φουσκωμενη ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως την εχει ταραξει κανενας αρσενικος στο κυνηγι; Την βλεπω και λιγο φουσκωμενη ή μου φαινεται;

Είναι φουσκωμένη καλά είδες.Έχω δύο αρσενικούς και οι θηλυκές είναι 2 μεγάλες (6 εκατοστά,αυτή κ άλλη μία) 2 μεσαίες (4 περίπου εκατοστά) και 2 μικρές(3 εκατοστά) και τα μωρά που δεν πιάνονται.Λογικά δεν κυνηγάνε μόνο αυτή...Τώρα τί να σου πω.Δεν τα παρατηρώ συνέχεια τελευταία γιατί λείπω απο το σπίτι αρκετές ώρες την ημέρα και δεν προλαβαίνω.Παίζει να είναι απο στρες??

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι στρες ή να ειναι ετοιμογενη!

Link to comment
Share on other sites

συνηθως πηγαινουν στον βυθο εαν ειναι ετοιμογενες... εμενα βεβαια δεν μου φαινεται για ετοιμογεννη...αλλα μπορει να κανω και λαθος..

αλλα μετρησεις δεν βλεπω .. εχεις να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως πηγαινουν στον βυθο εαν ειναι ετοιμογενες... εμενα βεβαια δεν μου φαινεται για ετοιμογεννη...αλλα μπορει να κανω και λαθος..

αλλα μετρησεις δεν βλεπω .. εχεις να μας πεις?

όχι δυστυχως.οπως έγραψα δεν έχω τεστ.αλλα αν είχαν κάποιο πρόβλημα οι μετρήσεις τότε δεν θα είχαν όλα τα ψαράκια πρόβλημα;Δεν νομίζω να είναι ετοιμογενη...αλλα κ πάλι δεν έχει ξαναγίνει για τόσο πολύ.Και σήμερα κάτω είναι.

Σας φαίνεται άρρωστη εσάς;Απλα ανησυχώ μην κολλήσουν όλα τα ψαράκια κ τα χάσω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως βρηκα την γκαπινα μου νεκρή πριν λίγο...Δεν είχε σημαδια ότι ήταν άρρωστη μάλλον ήταν μεγάλη γιατι όταν την πήρα ήταν ήδη 6εκατοστα...Τωρα πρέπει να κάνω κάτι για το νερό; αλλαγη η κάτι άλλο ;;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανονικα θα επρεπε να μετρησεις το νερο να δεις αν εχει αμμωνια, νιτρωδη και ποσα νιτρικα!

Κανε μια αλλαγη καλου κακου!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανονικα θα επρεπε να μετρησεις το νερο να δεις αν εχει αμμωνια, νιτρωδη και ποσα νιτρικα!

Κανε μια αλλαγη καλου κακου!

οκ θα κάνω αλλαγη σήμερα κ βλεπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...