Jump to content

Πρόβλημα Με Γκαπι


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα πριν 2-3 μέρες εχασα ένα θηλυκό γκαπι κ σήμερα έχασα κ δεύτερο,το γκαπι που έχασα πριν 2-3 μέρες όταν το είχα αγοράσει πριν 15 μέρες ήταν φουσκομενο κ είχε κάτι μαύρες κιλιδες στην κοιλιά δεν το πρόσεξα όταν το πήρα αλλά την επόμενη μέρα ήταν εντάξει,το γκαπι που έχασα σήμερα ήταν από το ίδιο μαγαζι την ίδια μέρα αγορασμένα κ από το ίδιο ενυδρείο.Να αναφέρω ότι δεν είχαν δείξει ποτέ τίποτα περίεργο στην συμπεριφορά τους,μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά?υπάρχουν τίποτα βιταμίνες για να προλάβω μήπως πάθουν κ τίποτα τ αλλά ψάρια?

Παρακαλώ βοηθήστε,ευχαριστώ

Το Γκάπι που ψόφησε σήμερα είχε κόκκινο στόμα κ ουρά

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ρωτήστε με

Link to comment
Share on other sites

φωτο, φόρμα ασθενείας και μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θα έχω η αυτή η την άλλη βδομάδα,φωτο δεν έχω κ όσο για την φόρμα ασθένειας δεν έχω κάτι να γράψω και ta δύο ήταν φυσιολογικα.

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:40

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):200lt/h,συρματινο σφουγγαρι,υαλοβαμβακας,βιολογικό υλικό κ λίγα καρβουνακα άνθρακα μέσα σ δυχτακι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):40 μέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 ζευγάρι μολυ,1 αρσενικό γκαπι κ 6 θηλυκά Τωρα είναι 5, όταν ψοφησε το πρώτο ήταν 3 τα θηλυκά κ μείνανε τα δύο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):βασική τροφή της sera,αλλαγή 10-12 λίτρα την βδομάδα,προσθήκη αντιχλωριο κ βακτήρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαπι

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

.......

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:40

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):200lt/h,συρματινο σφουγγαρι,υαλοβαμβακας,βιολογικό υλικό κ λίγα καρβουνακα άνθρακα μέσα σ δυχτακι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):40 μέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 ζευγάρι μολυ,1 αρσενικό γκαπι κ 6 θηλυκά Τωρα είναι 5, όταν ψοφησε το πρώτο ήταν 3 τα θηλυκά κ μείνανε τα δύο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):βασική τροφή της sera,αλλαγή 10-12 λίτρα την βδομάδα,προσθήκη αντιχλωριο κ βακτήρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαπι

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

.......

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξερω πως μπορει αυτη η απάντησή μου να φανει "κάπως" και να μην βοηθαει το προλημα σου αλλα θα την πω και ας ελπισω να μην παρεξηγηθω.

Ειχα και εγω πολλα γκαπυ στο ξεκινημα του χομπι αυτου και γενουσαν μια χαρα ...αλλά!

Τα εχανα χωρις λογο και αιτία. Στα καλα καθουμενα τσούπ! τουμπα το ψαρακι.Την επομενη μερα παλι τα ιδια.!Μετα απο μερικες μερες αντε ξανα μανά.Μαζι με τα γκαπυ ειχα και κατι αρλεκινους που ειναι πολυ ομορφα κοπαδοψαρα.

Ε λοιπον οι αρλεκινοι ειναι εδω μετα απο 3 χρονια δεν εχουν κανει κιχ ενω τα γκαπυ τα εδιωξα αφου ειχα κουραστει να τα μαζευω απο τον βυθο.

Θα σου προτεινα αν δεν εισαι φαν των γκαπυ να αλλαξεις ψαροσυνθεση και να βρεις την υγεια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φίλε μου αν το ήξερα ότι σ 40 λίτρα χωράνε 6-8 cpd θα έβαζα από την αρχή,εντωμεταξύ το αρσενικό το γκαπυ σχεδόν όλη μέρα κυνηγάει ta θηλυκά αλλά κανένα δεν του καθεται,γιατί έτσι?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπις θέλουν αλάτι. Πάρε ένα για ζωοτόκα, έχει η seachem.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ta μολυ που έχω μέσα δε θα εχουν θέμα?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Τωρα το είδα,μάλλον θα πάω να πάρω αλλά πείτε μου λίγο μιας κ αλλαγή νερού έκανα χθες,Εγω σκέφτηκα να βγάλω 5 λιτρα ας πούμε,να βάλω σ μια λεκάνη 5 λίτρα να διαλυσω εκεί μέσα το αλάτι για 40 λίτρα κ να το προσθέσω

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λέει στις οδηγίες πως να το κάνεις. Κάν'το στην επόμενη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι στους 26,να την ανεβάσω λίγο?αν ναι πόσο?έχω δει ότι ενδείκνυται κ αυτό?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά φίλε μου αν το ήξερα ότι σ 40 λίτρα χωράνε 6-8 cpd θα έβαζα από την αρχή,εντωμεταξύ το αρσενικό το γκαπυ σχεδόν όλη μέρα κυνηγάει ta θηλυκά αλλά κανένα δεν του καθεται,γιατί έτσι?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάντο γαριδάδικο να το ευχαριστηθεις...!!

Link to comment
Share on other sites

Παιζουμε με τον πονο σου βεβαια αλλα...και καβουρακια χωρανε ! Και εχεις και για την Καθαροδευτερα ! :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος guppies συμφωνώ με τον ανωτέρο μου ως προς το ότι μετά από γέννες ή χωρίς κάποιο άλλο λόγο χάνονται . Προτού διαβάσω το γνωστό και τετριμένο ' Τίποτα δεν πεθαίνει χωρίς λόγο ' θα πώ ότι οι παράμετροι ( αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά - ph - θερμοκρασίες κτλ ) ήταν ιδανικά . Έχουν χαρακτηριστεί από πολλούς ως ' Ψωφόψαρα ', χαρακτηρισμός που ούτε θα διαφωνίσω μα ούτε θα συμφωνήσω με αυτό καθώς το κάθε οικοσύστημα είναι ξεχωριστό .

Αν θές να τα αντικαταστήσεις, δοκίμασε τα platies ή μείνε με τους Αρλεκίνους που έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος guppies συμφωνώ με τον ανωτέρο μου ως προς το ότι μετά από γέννες ή χωρίς κάποιο άλλο λόγο χάνονται . Προτού διαβάσω το γνωστό και τετριμένο ' Τίποτα δεν πεθαίνει χωρίς λόγο ' θα πώ ότι οι παράμετροι ( αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά - ph - θερμοκρασίες κτλ ) ήταν ιδανικά . Έχουν χαρακτηριστεί από πολλούς ως ' Ψωφόψαρα ', χαρακτηρισμός που ούτε θα διαφωνίσω μα ούτε θα συμφωνήσω με αυτό καθώς το κάθε οικοσύστημα είναι ξεχωριστό .

Αν θές να τα αντικαταστήσεις, δοκίμασε τα platies ή μείνε με τους Αρλεκίνους που έχεις .

Σε 40 λιτρα ενυδρειο αρλεκινους?

Θελουν το διπλασιο μεγεθος ενυδρειου αυτα τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φίλε μου αν το ήξερα ότι σ 40 λίτρα χωράνε 6-8 cpd θα έβαζα από την αρχή,εντωμεταξύ το αρσενικό το γκαπυ σχεδόν όλη μέρα κυνηγάει ta θηλυκά αλλά κανένα δεν του καθεται,γιατί έτσι?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί αυτό που του είπανε του φίλου είναι καλύτερη ιδέα ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό που του είπανε του φίλου είναι καλύτερη ιδέα ??

Και βεβαια ειναι Βασιλη :)http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/#entry385550

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το προφίλ γιατί ψαχνόμουν για τα συγκεκριμένα.

40 λίτρα όμως μιλάμε για μήκος 35-40 εκατοστά max.

Θα είναι σίγουρα καλά ??

Link to comment
Share on other sites

Για να το λεει το προφιλ τους μια χαρα θα ειναι Βασιλη.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το προφίλ γιατί ψαχνόμουν για τα συγκεκριμένα.

40 λίτρα όμως μιλάμε για μήκος 35-40 εκατοστά max.

Θα είναι σίγουρα καλά ??

50 εκατοστά είναι φίλε μου,ύψος 35 και βάθος 25,γέννησε ένα θηλυκό δεν ξέρω πότε γιατι τα είχα αφήσει μόνα τους το σκ και επέζησαν τα 2 εδώ κ λίγες ώρες το ένα αρσενικό guppy τ οποίο είναι διασταύρωση με edler (στερνή μου γνώση.... ) χαροπαλεύει,τα υπόλοιπα

είναι στα καλύτερα τους,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας , ειμαι αρχαρια διαβασα και ενημερωθηκα και απο ιδιοκτητες pet shop για τον πως να στησω το ενυδρειο και να προσθεθω για πρωτη φορα ψαρακια μεσα .. Ρωτωντας που λετε μου ειπαν πως για αρχη ευκολα ψαρια ειναι τα guppy ετσι πηρα ενα αρσενικο και ενα θηλυκο και μαζι τους παραλληλα και εναν γλυφτη.. αυτο εγινε την παρασκευη ,το πρωτο βραδυ το αρσενικο μου guppy ηταν ζωηρο ενω η θυληκια μου ειχε κατσει απο την αρχη στο βυθο , ο γλυφτης μου ηταν ησυχος.. σημερα 5 μερες απο την αγορα τους βρηκα την θυληκια μου πεθαμενη εδω και 2 μερες ειναι σε συγκεκριμενα σημειο του ενυδρειο το αρσενικο μου guppy ενω ο γλυφτακος μου εχει ξεσαλωσει .. πανω στο ξυλο (το οποιο πρωτα εβρασα πριν βαλω στο ενυδρειο) εμφανιστηκε κατι ασπρο , σαν σταχτη φαινεται και το ξυλο γενικα δειχνει σα να το καλυπτει καποιο χνουδι .. Πριν προσθεσω τα ψαρια εριξα αντιχλωριο οπως μου ειπαν η θερμοκρασια ειναι 24 βαθμοι . Μου ειπαν να αφηνω το φως απο της 8-9 μεχρι της 17:00 αναμενο .. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι κανω λαθος ?? το ενυδρειο μου ειναι 120λιτρα

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Άνοιξε σε παρακαλώ ένα νέο θέμα κάνοντας αντιγραφή -επικόλληση για να συζητήσουμε τις απορίες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...