Jump to content

27Lt Betta Tank


cinelli

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Μονομαχοενυδρείο- Betta tank

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40x25x35 μικτό
Συνολικά Λίτρα: 27
Sump (λίτρα):24

Οργανισμοί
Φυτά: rotala rotundifolia, microsum pteropus,hygrophila polysperma (και ενα cheratophylum εκτος ενυδρείου τωρα)

Ψάρια:betta veiltail
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: ποστερ
Πέτρες:
Ξύλα:mopani
Άλλα διακοσμητικά :φύλλο catappas
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικακι 2-3mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):φθορίου 10Watt 6500k
Διάρκεια φωτισμού:9ωρες 09:00-18:00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Eheim 2006
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστατης sicce 125W
Λίπανση: Οχι ακομα
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Hikari Betta bio gold, sera bloodworm μια φορα την ημερα


Παράμετροι
pH:8 sera-aquili
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 api
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 aquili
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 aquili
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:20%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:με τυρφη 7,5ph
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:προσθήκη φύλλου catappas

Φωτογραφίες:


post-58974-0-80647000-1399710889_thumb.jpg

post-58974-0-18419800-1399710912_thumb.jpg

post-58974-0-33570000-1399710931_thumb.jpg

post-58974-0-09930000-1399710941_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - cinelli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να φουντώσουν τα φυτά , να γίνει ζουγκλίτσα ! Όμορφο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κλαδεματακια ειναι να υποθεσω! Αντε να φουντωσουν! Το ψαρακι απιθανο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο...Προσωπικα θα μου αρεσε να εβγαζες το φοντο που εχεις και να εβαζες ενα μονοχρομο...πχ μαυρο...Το μαυρο επισης θα τονιζει γα χρωματα των φυτων και του ψαριου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ, θα προσπαθησω να γινει καλυτερο

Να φουντώσουν τα φυτά , να γίνει ζουγκλίτσα ! Όμορφο. :)

και εγω αυτο περιμενω, αντε να δουμε

Κλαδεματακια ειναι να υποθεσω! Αντε να φουντωσουν! Το ψαρακι απιθανο!

εκτος το microsum τα αλλα δυο νομιζω πως ειναι κλαδεματα, ισως επρεπε να αγορασω 1-2 φυτα κανονικα.

Υπηρχε και ενα κερατοφυλλο μεγαλο το οποιο εβγαλα μπας και μας δειξει νιτρικα...

πολυ ωραιο...Προσωπικα θα μου αρεσε να εβγαζες το φοντο που εχεις και να εβαζες ενα μονοχρομο...πχ μαυρο...Το μαυρο επισης θα τονιζει γα χρωματα των φυτων και του ψαριου

Εχω την εντυπωση οτι με το μαυρο θα καθρεπτιζεται και θα εχουμε θεματα.

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ, θα προσπαθησω να γινει καλυτερο

και εγω αυτο περιμενω, αντε να δουμε

εκτος το microsum τα αλλα δυο νομιζω πως ειναι κλαδεματα, ισως επρεπε να αγορασω 1-2 φυτα κανονικα.

Υπηρχε και ενα κερατοφυλλο μεγαλο το οποιο εβγαλα μπας και μας δειξει νιτρικα...

Εχω την εντυπωση οτι με το μαυρο θα καθρεπτιζεται και θα εχουμε θεματα.

:) :) :)

Βάλε ματ. :)

Link to comment
Share on other sites

πραγματική μεταμόρφωση.Μπράβο.Να το χαίρεσαι. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παρει μπρος και θα δειξει πολυ ομορφα. Ο μονομαχος σουπερ! Alder cones δεν εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ματ. :)

για ολα υπαρχει μια λυση...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παρει μπρος και θα δειξει πολυ ομορφα. Ο μονομαχος σουπερ! Alder cones δεν εβαλες?

Ευχαριστω πολυ.

Οχι δεν εβαλα ακομα, μη κανει κανενα αστειο και μας ριξει πολυ το ph σε συνδιασμο με την τυρφη και το catappa

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω δεν θα εχεις τετοιο θεμα.

Ειχα βαλει σε 250ml ζεστο νερο (λιγο πριν βρασει...η υψηλη θερμοκρασια συμβαλλει στο να πεσει πιο γρηγορα το ph και να παρει χρωμα το νερο) 3 alder cones και μετα απο 25 λεπτα το ph (απο 7.5 που εχει η βρυση) πηγε στο 7.

post-42098-0-79388500-1399917201.txt

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω δεν θα εχεις τετοιο θεμα.

Ειχα βαλει σε 250ml ζεστο νερο (λιγο πριν βρασει...η υψηλη θερμοκρασια συμβαλλει στο να πεσει πιο γρηγορα το ph και να παρει χρωμα το νερο) 3 alder cones και μετα απο 25 λεπτα το ph (απο 7.5 που εχει η βρυση) πηγε στο 7.

attachicon.gifattachment.php.jpg

Το περασα για ελαχιστο χρονο απο βραστο νερο και το προσθεσα στο ενυδρειο.

Απο την επομενη αλλαγη νερου ισως κατι να δειξει απο πτωση ph γιατι προς το παρον χρωματικα δεν βλεπω τιποτα,ειμαστε στο 8ph.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν αναγκη να το βρασεις εστω και για αυτο το λιγο χρονο γιατι κατι θα εχασε λιγο την δραστικοτητα του....εκτος και αν το νερο που το εβρασες οταν κρυωσε το εριξες στο ενυδρειο σου (δηλαδη σαν να εφτιαξες ενα blackwater extract απο alder cones....εγω δηλαδη αυτα τα 250ml τα εριξα μετα στο ενυδρειο) Ουτε θα εδειχνε κατι στο ph σου προς τα κατω. Eδω και με 25 λεπτα σε πολυ ζεστο νερο σε μονο 250ml πηγε το νερο απο 7.5 στο 7 που περιμενα να το παει 5-6 ας πουμε. Τι να κανει στο ενυδρειο στα 24 λιτρα? Βασικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που συντελουν στην πτωση του ph. Πρεπει λιγο να ωριμασει και ο βυθος και ολο το ενυδρειο γενικοτερα. Εγω στο προηγουμενο ενυδρειο μου (52 λιτρα) με χρηση τυρφης καταφερα να το κατεβασω στο 6.9 μετα απο 4-5 μηνες. Οσο χαμηλο νερο και αν του εβαζα εκεινο ειχε κολλησει στο 7.1. Για να καταλαβεις, στο ενυδρειο που εχω τωρα, του βαζω νερο με ph 6 - 6.5 (10-15 λιτρα καθε βδομαδα στα 60 που ειναι το ενυδρειο....δηλαδη στην αλλαγη βγαζω 10-15 λιτρα και μενει το ενυδρειο με 45-50 λιτρα και μπαινει το νερο με το χαμηλο ph) και ακομα ειμαι στο 7.5 ή αντε να εχω πεσει πολυ λιγο. Βεβαια η σκληροτητες απο gh 10 και kh 5 που εχω στη βρυση εχουν πεσει σε gh 5 και kh 3 οποτε σιγα σιγα περιμενουμε και τον κατηφορο στο ph.

Και η οξυγονωση (πχ απο την αναταραξη που μπορει να εχει η επιφανεια) ανεβαζει το ph.

Mε λιγα λογια, με την τυρφη ριχνεις τις σκληροτητες και αυτες με την σειρα τους παρασερνουν προς τα κατω και το ph.

Εννοειται δεν εχω τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο παρον ενυδρειο ουτε ειχα κατι στο προηγουμενο 50λιτρο.

Φιλος τωρα εστησε (για την ακριβεια το σαββατο) ενα dennerle nano 30 λιτρα με μονομαχο και εβαλε στο φιλτρο του ενυδρειου 50g τυρφης (25g το σαββατο και αλλα 25g την δευτερα), εριξε ενα φυλλο catappa εριξε και 3 alder cones, εριξε και λιγο kent blackwater extract. Θα σου πω αυριο - μεθαυριο ποσο του εχει (αν του εχει φυσικα) κατεβει το ph για να δουμε...

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν αναγκη να το βρασεις εστω και για αυτο το λιγο χρονο γιατι κατι θα εχασε λιγο την δραστικοτητα του....εκτος και αν το νερο που το εβρασες οταν κρυωσε το εριξες στο ενυδρειο σου (δηλαδη σαν να εφτιαξες ενα blackwater extract απο alder cones....εγω δηλαδη αυτα τα 250ml τα εριξα μετα στο ενυδρειο) Ουτε θα εδειχνε κατι στο ph σου προς τα κατω. Eδω και με 25 λεπτα σε πολυ ζεστο νερο σε μονο 250ml πηγε το νερο απο 7.5 στο 7 που περιμενα να το παει 5-6 ας πουμε. Τι να κανει στο ενυδρειο στα 24 λιτρα? Βασικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που συντελουν στην πτωση του ph. Πρεπει λιγο να ωριμασει και ο βυθος και ολο το ενυδρειο γενικοτερα. Εγω στο προηγουμενο ενυδρειο μου (52 λιτρα) με χρηση τυρφης καταφερα να το κατεβασω στο 6.9 μετα απο 4-5 μηνες. Οσο χαμηλο νερο και αν του εβαζα εκεινο ειχε κολλησει στο 7.1. Για να καταλαβεις, στο ενυδρειο που εχω τωρα, του βαζω νερο με ph 6 - 6.5 (10-15 λιτρα καθε βδομαδα στα 60 που ειναι το ενυδρειο....δηλαδη στην αλλαγη βγαζω 10-15 λιτρα και μενει το ενυδρειο με 45-50 λιτρα και μπαινει το νερο με το χαμηλο ph) και ακομα ειμαι στο 7.5 ή αντε να εχω πεσει πολυ λιγο. Βεβαια η σκληροτητες απο gh 10 και kh 5 που εχω στη βρυση εχουν πεσει σε gh 5 και kh 3 οποτε σιγα σιγα περιμενουμε και τον κατηφορο στο ph.

Και η οξυγονωση (πχ απο την αναταραξη που μπορει να εχει η επιφανεια) ανεβαζει το ph.

Mε λιγα λογια, με την τυρφη ριχνεις τις σκληροτητες και αυτες με την σειρα τους παρασερνουν προς τα κατω και το ph.

Εννοειται δεν εχω τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο παρον ενυδρειο ουτε ειχα κατι στο προηγουμενο 50λιτρο.

Φιλος τωρα εστησε (για την ακριβεια το σαββατο) ενα dennerle nano 30 λιτρα με μονομαχο και εβαλε στο φιλτρο του ενυδρειου 50g τυρφης (25g το σαββατο και αλλα 25g την δευτερα), εριξε ενα φυλλο catappa εριξε και 3 alder cones, εριξε και λιγο kent blackwater extract. Θα σου πω αυριο - μεθαυριο ποσο του εχει (αν του εχει φυσικα) κατεβει το ph για να δουμε...

Περιμενω νεα, τι εχει γινει τελικα

To χαλικι που εχεις ειναι ουδετερο?

Ελπιζω...

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και ο μονομάχος φανταστικός! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ όμορφο και ο μονομάχος φανταστικός! :)

Ευχαριστουμε τα μάλα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω...

Αν ειναι ασβεστολυθικο,οτι και αν κανεις το ph δεν προκειτε να πεσει με τιποτα..

Τσεκαρε λιγο απο το χαλικι σου με ακουαφορτε και αν αφρισει τοτε ειναι ασβεστολυθικο,οποτε την πατησες..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ασβεστολυθικο,οτι και αν κανεις το ph δεν προκειτε να πεσει με τιποτα..

Τσεκαρε λιγο απο το χαλικι σου με ακουαφορτε και αν αφρισει τοτε ειναι ασβεστολυθικο,οποτε την πατησες..

Ναι οπως ειπαμε και αλλου την πατησα, ναι ειναι καλα το pet shop που μου το πουλησε. :devil::death:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...