Jump to content

Recommended Posts

(edited)

Μετά απο σχεδόν 2 χρόνια στο χόμπυ και αφού πέρασα απο ένα 30αρι αχρικά και μετά ένα 60αρι, νομίζω ήρθε ο καιρός να περάσω σε κάτι λίγο μεγαλύτερο.

το project έχει ξεκινήσει πρίν απο το πάσχα αλλα μέχρι σήμερα δεν βρήκα το χρόνο να το παρουσιάσω.. :bigemo_harabe_net-62:

η νέα μου γυάλα λοιπόν είναι αυτή

IMG_2333_zpsda157f36.jpg

με διαστάσεις 55 χ 55 χ 60.

απο εξοπλισμό έχουμε και λέμε

κυκλοφορία: 1 x vortech mp10 και 1 x tunze 6015 και οι δύο προσαρμοσμένες στη πλάτη του ενυδρείου.

προς το παρόν πάνω είναι ένας κινέζος και μία αντλιά επιστροφής :rolleyes: και αυτό γιατί η tunze παραμένει στο μικρό αφού αυτό θα τρέχει μέχρι να τελειώσει η διαδικασία του κύκλου. με τη vortech έχω κάτι προβλήματα τις τελευταίες μέρες.. <_<

φίλντρανση: DELTEC MCE 600 και μόνο.. ετσι λέω να ξεκινήσω συν άνθρακα και αντιφός στο media box.. νομίζω οτι είμαι υπερκαλυμμένος.

φωτιστικό: AQUALUM CELIO και βλέπουμε...

επίσης υπάρχουν, όσμωση 4σταδίων, αναπλήρωση nano tunze osmolator και ένας controller θερμοκρασίας eliwell που η συνδεσμολογία του μου φαίνεται κινέζικα δεδομένο οτι με αυτά είμαι άσχετος!! :bigemo_harabe_net-135:

Το ενυδρείο έχει στηθεί εξ αρχής με νεκρό σχετικά χοντρόκοκο αραγωνίτη και βράχο της aquaroche.

και μερικές φωτό απο τη διαδικασία και το βράχο :bigemo_harabe_net-82:

IMG_2478_zps850bbd8c.jpg

IMG_2477_zps810aceb9.jpg

IMG_2476_zps5ad8605b.jpg

IMG_2468_zps0e5ab063.jpg

IMG_2489_zpsad871fe4.jpg

IMG_2488_zps3d499ea7.jpg

IMG_2480_zps700b3ee4.jpg

IMG_2493_zps253201a9.jpg

και το αποτέλεσμα του aquascape :D

IMG_2522_zpsecd343c1.jpg

IMG_2521_zps6a586583.jpg

το γέμισμα ξεκίνησε!!! :bigemo_harabe_net-193:

IMG_2531_zps5d44e77b.jpg

IMG_2546_zps2a9d795f.jpg

IMG_2546_zps2a9d795f.jpg

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 βδομάδες με τροφούλα και βακτήρια. Μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα αφού η διαδικασία του κύκλου δεν με βιάζει και θα πάρει το χρόνο της.

skimmer και φως δεν έχουν μπεί ακόμα μιάς και υποστηρίζουν ακόμα τη λειτουργία του nano. Μόνο το skimmer εχω σκοπό να κουμπώσω στο νέο ενυδρείο μεσα στην εβδομάδα μιας υπάρχει αντικατάσταση για να τρέξει στο μικρό

αυτά για τώρα! κάθε συμβουλή και γνώμη ευπρόσδεκτη!!

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1

Καλή αρχή Πάνο! Πανέμορφο είναι το κυβάκι!

Καλή αρχή Πάνο! Πανέμορφο είναι το κυβάκι!

thank u Κωστη!!

και σε σένα φιλαράκι με το νέο σου θηριακι!!! :)

Kαλη αρχη πανο!

Τελειο το στησιμο :jig:

Ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο φιλε :thumbsu:

Καλη αρχη ρε φιλε.Θα δουμε σιγουρα ομορφα πραγματα

:)

Καλη αρχη κ υπομονη :thumbsu:

Πανο τρομερη αρχη απο τι να ξεκινήσω απο τα βραχια τελεια!! ενυδρειο εξοπλισμο οτι καλυτερο θα συνφωνησω οτι το φωτιστικο για αρχη καλο ειναι και σην πορεια βλεπεις αντε καλογεμιστο και ευχομαι γρηγορα να γινει κουκλι!!!!

(edited)

επισης μιας και κανεις παρουσιαση σου μεταφερω το θεμα στα ενυδρεια μελων REEF.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos

Ωραίος ο παίχτης καλή συνεχεια!

καλη αρχη φιλε μου.

Καλή αρχή !!! Πολύ όμορφο στήσιμο ο βράχος , στολίδι θα γίνει !!!!

Καλή αρχή φίλε μου!

Καλή αρχή και από εμένα.

Καλα το πας.... Καλη αρχη και απο εμενα :)

Πάνο, με το καλό να το γεμίσεις και να το φτάσεις σε σημείο όπως το ονειρεύεσαι.

Πανο φίλε εύχομαι τα καλύτερα για τον νεο ύφαλο σου...

Με το στήσιμο που έκανες μπορείς να έχεις ενα πολυ δυνατό αποτέλεσμα..

καλη αρχη,σκεφτεσε για sub?απο ψυξη??παντως εχει προδιαγραφες!!!καλη συνεχεια.

Καλησπερα πανο πως παει το ενυδρειο? :jig:

Πάνο καλήσπέρα!

Πολύ όμορφη η αναβάθμιση σε περισσότερα λίτρα!

Φοβερό aquascaping!!!

Αν έχεις χρόνο κάνε και ένα update.

μετά απο ένα μεγαααλο κενό, ήρθε η ώρα για ένα update :bigemo_harabe_net-66:

κατ αρχάς ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χίλια sorry που άργησα να απαντήσω αλλα δυστυχώς το ενυδρείο είχε μπεί σε 2η μοίρα για μεγάλο διάστημα λόγω διάφορων θεμάτων. Ελπίζω να είμαι ακόμα μέλος της παρέας :rolleyes:

πίσω στα δικά μας λοιπόν! :bigemo_harabe_net-77:

Απο το Μάιο μεχρι και πριν απο 3-4 μέρες, το 200 αρι έτρχε με μόνους κάτοικους το clownακο και το sixline μου, στην ουσία μόνο με ενα voyager για κυκλοφορια, χωρίς φως και χωρίς skimmer. Στο διάστημα αυτό έγινε μια αλλαγή νερού πάνω στο μήνα 60lt και άλλη μία το ΣΚ που μας πέρασε πάλι 60lt. To μόνο που έκανα να προσθέτω βακτήρια..

Η αλήθεια είνα οτι δέν είχα σκοπό να το τρέξω πρίν τις διακοπές και τη μεταφορά απο το μικρό στο μεγάλο ήθελα να τη κάνω αρχές Σεπτέμβρη. Τη περασμένη βδομάδα όμως και εντελώς ξαφνικά το nano μου άρχισε να τουμπάρει με αποτέλεσμα να χάσω και μερικα κοράλια :( και όσα δεν χάθηκαν ήταν εμφανώς στρεσαρισμένα. Απο τις μετρήσεις το ανησυχιτικό ήταν το ph που δεν κατάλαβα γιατί αλλα έπεσε στο 7,7.. :ooh2:

Eτσι λοιπόν και αφού έγιναν οι ανάλογες μετρήσεις άρχησε να στήνεται το 200αρι. Το MCE-600 μπήκε στη θέση του με ανθρακα και αντιφος στο mediabox, κυκλοφορία ανέλαβε εκτός απο τον voyager και ενας κινέζος 3.000lt (ανάθεμα) και αφού παραμήνει στο ξύδι μέχρι και αύριο, μια tunze 6015. Το celio μπήκε και αυτό στη θέση του με βοήθεια απο ένα Glo με 2Τ5 48w προσφορά φίλου. :thumbup:

Απο τις χθεσινές μετρήσεις λοιπόν έχουμε και λέμε

θερμοκρασία: 26.5c

αλατότητα: 1025

Ca: 440

Mg: 1280

Kh: 8,7

Ph: 8

Νο3: 5-10

όλα μετρημένα με salifert.

Ετσι λοιπόν, μέσα σε 2 μέρες και αφού κρατήθηκαν τα κοράλια που επιβίωσαν και αυτά με μεγάλη προσοχή αφου αφερέθηκαν απο τις βάσεις ττου ωστε να αποφύγω όσο γίνετε να μεταφέρω παράσιτα έγινε η μεταφορά απο το ένα ενυδρείο στο άλλο :bigemo_harabe_net-94:

προς το παρόν όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και ελπίζω να μήν έχω αλλες απώλειες..

και κάποιες φωτο λοιπόν, οι πρώτες μετά τη μεταφορά. Υπ όψιν οτι η θέση των κοραλιών είναι προσωρινή και ευχαρίστως ακούω γνώμες για την οριστική τους τοποθέτηση. ειδικά οτι έμεινε απο sps, κάτι μικρά φραγκάκια δηλαδή, απλά τα έχω ακουμπήσει πάνω στο βράχο.

IMG_5033_zpsc1aa404b.jpg

IMG_5031_zps60a9513b.jpg

IMG_5041_zps8c32d090.jpg

IMG_5039_zps08f3c444.jpg

IMG_5038_zpsb73b3f3f.jpg

IMG_5036_zps2d643f41.jpg

IMG_5030_zps3d3207e4.jpg

IMG_5027_zpsff3450ce.jpg

IMG_5024_zps6e35baac.jpg

IMG_5023_zpsa5430939.jpg

IMG_5019_zps1059e5b7.jpg

IMG_5016_zps269ffef7.jpg

IMG_5016_zps269ffef7.jpg

IMG_5011_zps4d927ce2.jpg

• Like 1

Μπράβο Πάνο την έκανες τελικά την εκανες την μεταφορά βρε θηρίο...

Τα κοραλακια σου πολύ όμορφα,τώρα θέλει υπομονή να αρχίσει να ωριμάζει...

Το στήσιμο του βράχου ειναι άψογο μπράβο για όλη την προσπάθεια τωρα για τα κοραλια θα έβαζα τα lps χαμηλά και θα άφηνα χώρο απο την μέση και πανω του βράχου για sps. Καλη συνεχεια και οσο θα οριμαζει θα γινεται και καλύτερο!

την εκανα Tan.. βεβιασμένα αλλα την έκανα..

τα κοραλακια (οτι εμεινε) ηταν στρεσαρισμένα και δεν ειχαν ανοίξει τις τελευταιες 3-4 μερες στο nano.. δείχνουν να την πήραν καλά την αλλαγή όμως

Το στήσιμο του βράχου ειναι άψογο μπράβο για όλη την προσπάθεια τωρα για τα κοραλια θα έβαζα τα lps χαμηλά και θα άφηνα χώρο απο την μέση και πανω του βράχου για sps. Καλη συνεχεια και οσο θα οριμαζει θα γινεται και καλύτερο!

thank u!

και γω καπως έτσι το σκέφτομαι αν και το ένα πιάτο με εφίλιες δε με χαλάει.. :)

στα πάνω και γω με sps και ζωανθάκια λέω να τα γεμίσω αλλα έχουμε ακόμα καιρό..

αλήθεια, το ενυδρείο έτρεχε ένα 3μηνο χωρις φως ουσιαστικά. Στο διαστημα αυτό ο κύκλος του αζώτου τελείωσε και μάλιστα τα νιτρικά μετρήθηκαν αρκετα χαμηλά.. με άλγες τι προβλέπετε??

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από bbetta
      Για πολλούς από εμάς, οι Εφύλιες είναι τα αγαπημένα μας LPS. Είναι ένα κοράλι που τα έχει όλα!
      Πόσοι από εμάς έχουμε δει υλικό από το πανέμορφο αυτό κοράλλι στην φύση και μάλιστα σε... υπερθετικό βαθμό;
      Ακολουθεί ένα εξαιρετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, βίντεο και πληροφορίες. 

Ένας εναλλακτικός ύφαλος στο Manado Bay και μια αχτίδα ελπίδας, που εντείνει ακόμα περισσότερο την σημασία προστασίας των θαλασσών μας και την εντατικοποίηση της καλλιέργειας κοραλλιών!

Enjoy!

https://reefdivers.io/dr-sylvia-earle-euphyllia-reef/5880

ΥΓ. Κάποια από αυτά τα κοράλλια είναι ηλικίας άνω των 1000 ετών!
    • Από salamander
      Ξεκινάω και εγώ το ταξίδι μετά από αρκετά χρόνια αποχής και υπομονής. Οι λόγοι αρκετοί και διάφοροι, αλλά να που ήρθε η ώρα. Η αρχική ιδέα υπήρχε αρκετά χρόνια πριν, οπότε από την θεωρία ήρθε η ώρα να περάσει στην πράξη. Ποια είναι η ιδέα όμως?  Ένα μεγάλο ενυδρείο στημένο με τρόπο όσο το δυνατόν ποιο φυσικό χωρίς να σε σκλαβώνει (όσο είναι εφικτό) .  Όλα αυτά θα τα δούμε στην πορεία όμως γιατί υπάρχει αρκετός δρόμος...Αααα και υπομονή...

Θα ξεκινήσω με την βάση η οποία έχει περίπου 2 μήνες που την τελείωσα. Χρησιμοποίησα 5ρι κοιλοδοκό, και 8 ποδαράκια. Διαστάσεις 200μx70πx85υ.

Αυτά για την ώρα παιδιά...

• Από fishbone!
      Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
      Ελπίζω το 2015 να μας φέρει ευτυχία σε εμάς και τις οικογένειες μας και πάνω απ όλα υγεία!
      Αφού έκλεισα περίπου 2 χρόνια στη θάλασσα και όπως ολοι ξέρουμε το μικρόβιο δεν φεύγει είπα να περάσω στο επόμενο στάδιο και
      εγώ!
      Λίγο πριν κλείσει η χρονιά το παλιό αυτοσχέδιο ενυδρείο των 250λτ έκλεισε τον κύκλο του μετά απο 7 περίπου χρόνια χαράς,
      δημιουργίας και πειραματισμου !!!
      Τη θέση του πήρε μια γυάλα διαστάσεων 150-45-60 περίπου 400λτ!
      Το ενυδρείο κωλύθηκε στο σπίτι μου απο επαγγελματία γνωστού ενυδρειακου μαγαζιού (οι περισσότεροι θα καταλαβεται από ποιο)!

Ο λόγος που δεν το έφτιαξα μόνος μου ειναι οτι η ταλαιπωρία και το οπτικό αποτέλεσμα ηταν δυσανάλογα του κόστους!
      Η μετακόμιση ξεκίνησε πριν κανα μήνα κάνοντας μπάχαλο το σπίτι παραληλα με αλλες οικοδομικές εργασίες!

Το περίεργο ειναι οτι η γυναίκα μου δεν με χώρισε ακόμα (βλέπεται Άγιες Μέρες )
      Η θέση του είναι η ιδια με το παλιό (εντοιχισμένο με πρόσβαση μονο απο την μια πλευρά)

και απο πίσω!

Η παρουσίαση θα γίνεται σταδιακά ώστε να γίνονται παρατηρήσεις και διορθώσεις!
      Άντε καλή μας αρχή !
      Φιλικά
      Διονύσης
    • Από bbetta
      Ψάχνοντας σε παλιά θέματα, δεν βρήκα κάποιο όπου συγκεντρωμένα να βρίσκουμε διάφορες απόψεις για το τάισμα των ψαριών στα θαλασσινά ενυδρεία μας.
      Προφανώς, όλα τα ψάρια δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές απαιτήσεις και προτιμήσεις, όμως οι διαφορετικές γνώμες που θα ακουστούν μπορούν να βοηθήσουν.

Θέτω λοιπόν το ερώτημα:
      Τι ταΐζετε τα  ψαράκια σας(ποιες ξηρές, κατεψυγμένες, ζωντανές);
      Κάθε πότε;
      Πόσο; 

Σε ένα ενυδρείο Reef (ή και FOWLR) υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψην, όπως να μην ρυπαίνουμε το νερό με τα υπερβολικά ταΐσματα ανεβάζοντας NO3 και PO4, να είναι ικανοποιημένα τα ψάρια μας, τα κοράλλια μας αλλά και να μην είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο και κουραστικό για εμάς. 
      Που βρίσκεται λοιπόν, την χρυσή τομή και από τι παράγοντες εξαρτάται κατά την γνώμη σας;

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας!

• Από xwriatis
      Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλας μου θελει ενα reef !! Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά  Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία . 
         Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)  

Ας τα παρουμε με την σειρά, σκέφτομαι για σκιμμερ το deltec 300, δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

Θα χρειαστώ εναν ακομα κυκλοφοριτη σιγουρα ,  6000lt? Εναν  ακομα sun sun ?θα προτιμούσα κινέζους λόγου κόστους κ μονο.

Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef. 

Θα εφοδιαστώ κ με τα τεστ mg, kh , ca, no3 κάποιο αλλο που ξεχνώ; 

Λογικα κ μια αντίστροφη όσμωση θα μπει στο προγράμμα.

Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας  ..

ποσά κιλα βράχο θα χρειαστώ ? Κ ποσά ζωντανό? Δεν εχω ιδεα καθόλου.. ειναι καλυτερα να ξεκινήσω με νεκρό κ special blend ? Η απλα να παρω αρκετό νεκρό κ απλα να τον μπόλιασω με ζωντανό ? Αραγωνιτη χοντρό κόκκο ? 

Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Ή να παω σε καμια κατασκευή λεντ ? Με : 
      10 χ 10000
      4 χ 20000
      3 χ 6500
      Μπλε 
       26 χ 460-470 mm 
       8x 440-450

3χ full spectrum 
      2 x uv ?
       56 led 3w ...

Τι ειναι πιο εύκολο ? Κ με ποια θα εχω πιο σωστή ανάπτυξη ?
      Αν δεν παω σε λεντ τι λάμπες τ5 προτείνεται ? 

Εμπλεξα με τα αλάτια...:)  
    • Από mihalis19
      Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum εδώ. 
      Θα ήθελα γνώμες - ιδέες  για το τι ψαράκια μπορώ να βάλω σε reef tank εκτός από ocellaris ή percula που θα βάλω σίγουρα. 

Στοιχεία δικά μου και του ενυδρείου:
      Εμπειρία σε ενυδρεία: Έχω γενικές βασικές γνώσεις κυρίως αλλά συνεχώς εμπλουτίζονται.  Έχω στήσει και 1-2 φορές 20λτ ενυδρείο γλυκού νερού. Λίγο καιρό γύρισα το ίδιο ενυδρείο σε 
      θαλασσινό με αραγωνίτη, ζωντανό βράχο,  clownfish και dαmsel. Το κράτησα για 2 χρόνια περίπου μέχρι που μετά από καιρό πέθαναν τα ψαράκια ένα ένα οπότε το άφησα. 

Πλέον στο καινούργιο σπίτι που είμαι είπα να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου ( και των ψαριών) με ένα yuwel rio 125 σε βάση yuwel. 
      Ο άνθρωπος που με εξυπηρετεί στο κατάστημα έχει τρομερές γνώσεις και με έχει βοηθήσει πολύ να θυμηθώ ή να μάθω νέα πράγματα. (μπορεί να είναι και στο foum).

To Ενυδρείο τρέχει από τις 18/8 σχεδόν 3 βδομάδες,  με αραγωνίτη, 4-6 κιλά ζωντανό κουραρισμένο βράχο και 1 κυκλοφορητή   aquael 2600   Και  το φίλτρο της yuwel.
      Χθες πρόσθεσα 6 κιλά ακόμα βράχου.
      Σήμερα θα προσθέσω το skimmer Που πήρα της yuwel και ένα κυκλοφορητή ακόμα ίδιο με τον παραπάνω. 
      Εννοείται θέλω ακόμα να το αφήσω να τρέξει λίγο ακόμα μετά τις τελευταίες αλλαγές και αμέσως μετά να προσθέσω τα πρώτα ψαράκια.
      Θα ήθελα να είναι ocellaris ή percula σε ζεύγος.
      Μελλοντικά έχω σκοπό να προσθέσω ανεμώνες και κοράλια

Ερωτήσεις:  
      1) Πόσα ζεύγη clownfish μπορώ να βάλω? πχ ocellaris και black percula γίνεται? ή πρέπει να βάλω μόνο 1 ζέυγος?
      2) Ποια άλλη πρόταση θα μου κάνατε εκτός από damsel που είναι απίστευτα σπαστικά.
      3) Από ασπόνδυλα τι μπορώ να βάλω και πότε χρονικά? Έχω βρει αυτό Calcinus Elegans το καβουράκι αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι τρομερό 

Κάθε γνώμη συμβουλή δεκτή
      Ευχαριστώ

• Από Vakoutro
      Καλησπέρα σε όλους,

Είδα εχθές ένα καινούριο ντοκιμαντέρ διαθέσιμο στο netflix, το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους... θαλασσινούς και μη...! Αφορά το φαινόμενο της λεύκανσης των κοραλλιών σε παγκόσμιο επίπεδο!

• Από TAN
      Στα τέλη Ιουνίου(24-25) διοργανώθηκε το Reef-a-palooza 2017 στην Νεα Υόρκη.........

Παραθέτω μερικά βιντεακια για να μπείτε στο κλίμα...

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης