Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Μετά απο σχεδόν 2 χρόνια στο χόμπυ και αφού πέρασα απο ένα 30αρι αχρικά και μετά ένα 60αρι, νομίζω ήρθε ο καιρός να περάσω σε κάτι λίγο μεγαλύτερο.

το project έχει ξεκινήσει πρίν απο το πάσχα αλλα μέχρι σήμερα δεν βρήκα το χρόνο να το παρουσιάσω.. :bigemo_harabe_net-62:

η νέα μου γυάλα λοιπόν είναι αυτή

IMG_2333_zpsda157f36.jpg

με διαστάσεις 55 χ 55 χ 60.

απο εξοπλισμό έχουμε και λέμε

κυκλοφορία: 1 x vortech mp10 και 1 x tunze 6015 και οι δύο προσαρμοσμένες στη πλάτη του ενυδρείου.

προς το παρόν πάνω είναι ένας κινέζος και μία αντλιά επιστροφής :rolleyes: και αυτό γιατί η tunze παραμένει στο μικρό αφού αυτό θα τρέχει μέχρι να τελειώσει η διαδικασία του κύκλου. με τη vortech έχω κάτι προβλήματα τις τελευταίες μέρες.. <_<

φίλντρανση: DELTEC MCE 600 και μόνο.. ετσι λέω να ξεκινήσω συν άνθρακα και αντιφός στο media box.. νομίζω οτι είμαι υπερκαλυμμένος.

φωτιστικό: AQUALUM CELIO και βλέπουμε...

επίσης υπάρχουν, όσμωση 4σταδίων, αναπλήρωση nano tunze osmolator και ένας controller θερμοκρασίας eliwell που η συνδεσμολογία του μου φαίνεται κινέζικα δεδομένο οτι με αυτά είμαι άσχετος!! :bigemo_harabe_net-135:

Το ενυδρείο έχει στηθεί εξ αρχής με νεκρό σχετικά χοντρόκοκο αραγωνίτη και βράχο της aquaroche.

και μερικές φωτό απο τη διαδικασία και το βράχο :bigemo_harabe_net-82:

IMG_2478_zps850bbd8c.jpg

IMG_2477_zps810aceb9.jpg

IMG_2476_zps5ad8605b.jpg

IMG_2468_zps0e5ab063.jpg

IMG_2489_zpsad871fe4.jpg

IMG_2488_zps3d499ea7.jpg

IMG_2480_zps700b3ee4.jpg

IMG_2493_zps253201a9.jpg

και το αποτέλεσμα του aquascape :D

IMG_2522_zpsecd343c1.jpg

IMG_2521_zps6a586583.jpg

το γέμισμα ξεκίνησε!!! :bigemo_harabe_net-193:

IMG_2531_zps5d44e77b.jpg

IMG_2546_zps2a9d795f.jpg

IMG_2546_zps2a9d795f.jpg

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 βδομάδες με τροφούλα και βακτήρια. Μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα αφού η διαδικασία του κύκλου δεν με βιάζει και θα πάρει το χρόνο της.

skimmer και φως δεν έχουν μπεί ακόμα μιάς και υποστηρίζουν ακόμα τη λειτουργία του nano. Μόνο το skimmer εχω σκοπό να κουμπώσω στο νέο ενυδρείο μεσα στην εβδομάδα μιας υπάρχει αντικατάσταση για να τρέξει στο μικρό

αυτά για τώρα! κάθε συμβουλή και γνώμη ευπρόσδεκτη!!

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Πάνο! Πανέμορφο είναι το κυβάκι!

thank u Κωστη!!

και σε σένα φιλαράκι με το νέο σου θηριακι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλη αρχη πανο!

Τελειο το στησιμο :jig:

Ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο φιλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ρε φιλε.Θα δουμε σιγουρα ομορφα πραγματα

:)

Link to comment
Share on other sites

Πανο τρομερη αρχη απο τι να ξεκινήσω απο τα βραχια τελεια!! ενυδρειο εξοπλισμο οτι καλυτερο θα συνφωνησω οτι το φωτιστικο για αρχη καλο ειναι και σην πορεια βλεπεις αντε καλογεμιστο και ευχομαι γρηγορα να γινει κουκλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης μιας και κανεις παρουσιαση σου μεταφερω το θεμα στα ενυδρεια μελων REEF.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !!! Πολύ όμορφο στήσιμο ο βράχος , στολίδι θα γίνει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας.... Καλη αρχη και απο εμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, με το καλό να το γεμίσεις και να το φτάσεις σε σημείο όπως το ονειρεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πανο φίλε εύχομαι τα καλύτερα για τον νεο ύφαλο σου...

Με το στήσιμο που έκανες μπορείς να έχεις ενα πολυ δυνατό αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη,σκεφτεσε για sub?απο ψυξη??παντως εχει προδιαγραφες!!!καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Πάνο καλήσπέρα!

Πολύ όμορφη η αναβάθμιση σε περισσότερα λίτρα!

Φοβερό aquascaping!!!

Αν έχεις χρόνο κάνε και ένα update.

Link to comment
Share on other sites

μετά απο ένα μεγαααλο κενό, ήρθε η ώρα για ένα update :bigemo_harabe_net-66:

κατ αρχάς ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χίλια sorry που άργησα να απαντήσω αλλα δυστυχώς το ενυδρείο είχε μπεί σε 2η μοίρα για μεγάλο διάστημα λόγω διάφορων θεμάτων. Ελπίζω να είμαι ακόμα μέλος της παρέας :rolleyes:

πίσω στα δικά μας λοιπόν! :bigemo_harabe_net-77:

Απο το Μάιο μεχρι και πριν απο 3-4 μέρες, το 200 αρι έτρχε με μόνους κάτοικους το clownακο και το sixline μου, στην ουσία μόνο με ενα voyager για κυκλοφορια, χωρίς φως και χωρίς skimmer. Στο διάστημα αυτό έγινε μια αλλαγή νερού πάνω στο μήνα 60lt και άλλη μία το ΣΚ που μας πέρασε πάλι 60lt. To μόνο που έκανα να προσθέτω βακτήρια..

Η αλήθεια είνα οτι δέν είχα σκοπό να το τρέξω πρίν τις διακοπές και τη μεταφορά απο το μικρό στο μεγάλο ήθελα να τη κάνω αρχές Σεπτέμβρη. Τη περασμένη βδομάδα όμως και εντελώς ξαφνικά το nano μου άρχισε να τουμπάρει με αποτέλεσμα να χάσω και μερικα κοράλια :( και όσα δεν χάθηκαν ήταν εμφανώς στρεσαρισμένα. Απο τις μετρήσεις το ανησυχιτικό ήταν το ph που δεν κατάλαβα γιατί αλλα έπεσε στο 7,7.. :ooh2:

Eτσι λοιπόν και αφού έγιναν οι ανάλογες μετρήσεις άρχησε να στήνεται το 200αρι. Το MCE-600 μπήκε στη θέση του με ανθρακα και αντιφος στο mediabox, κυκλοφορία ανέλαβε εκτός απο τον voyager και ενας κινέζος 3.000lt (ανάθεμα) και αφού παραμήνει στο ξύδι μέχρι και αύριο, μια tunze 6015. Το celio μπήκε και αυτό στη θέση του με βοήθεια απο ένα Glo με 2Τ5 48w προσφορά φίλου. :thumbup:

Απο τις χθεσινές μετρήσεις λοιπόν έχουμε και λέμε

θερμοκρασία: 26.5c

αλατότητα: 1025

Ca: 440

Mg: 1280

Kh: 8,7

Ph: 8

Νο3: 5-10

όλα μετρημένα με salifert.

Ετσι λοιπόν, μέσα σε 2 μέρες και αφού κρατήθηκαν τα κοράλια που επιβίωσαν και αυτά με μεγάλη προσοχή αφου αφερέθηκαν απο τις βάσεις ττου ωστε να αποφύγω όσο γίνετε να μεταφέρω παράσιτα έγινε η μεταφορά απο το ένα ενυδρείο στο άλλο :bigemo_harabe_net-94:

προς το παρόν όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και ελπίζω να μήν έχω αλλες απώλειες..

και κάποιες φωτο λοιπόν, οι πρώτες μετά τη μεταφορά. Υπ όψιν οτι η θέση των κοραλιών είναι προσωρινή και ευχαρίστως ακούω γνώμες για την οριστική τους τοποθέτηση. ειδικά οτι έμεινε απο sps, κάτι μικρά φραγκάκια δηλαδή, απλά τα έχω ακουμπήσει πάνω στο βράχο.

IMG_5033_zpsc1aa404b.jpg

IMG_5031_zps60a9513b.jpg

IMG_5041_zps8c32d090.jpg

IMG_5039_zps08f3c444.jpg

IMG_5038_zpsb73b3f3f.jpg

IMG_5036_zps2d643f41.jpg

IMG_5030_zps3d3207e4.jpg

IMG_5027_zpsff3450ce.jpg

IMG_5024_zps6e35baac.jpg

IMG_5023_zpsa5430939.jpg

IMG_5019_zps1059e5b7.jpg

IMG_5016_zps269ffef7.jpg

IMG_5016_zps269ffef7.jpg

IMG_5011_zps4d927ce2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο την έκανες τελικά την εκανες την μεταφορά βρε θηρίο...

Τα κοραλακια σου πολύ όμορφα,τώρα θέλει υπομονή να αρχίσει να ωριμάζει...

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του βράχου ειναι άψογο μπράβο για όλη την προσπάθεια τωρα για τα κοραλια θα έβαζα τα lps χαμηλά και θα άφηνα χώρο απο την μέση και πανω του βράχου για sps. Καλη συνεχεια και οσο θα οριμαζει θα γινεται και καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

την εκανα Tan.. βεβιασμένα αλλα την έκανα..

τα κοραλακια (οτι εμεινε) ηταν στρεσαρισμένα και δεν ειχαν ανοίξει τις τελευταιες 3-4 μερες στο nano.. δείχνουν να την πήραν καλά την αλλαγή όμως

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του βράχου ειναι άψογο μπράβο για όλη την προσπάθεια τωρα για τα κοραλια θα έβαζα τα lps χαμηλά και θα άφηνα χώρο απο την μέση και πανω του βράχου για sps. Καλη συνεχεια και οσο θα οριμαζει θα γινεται και καλύτερο!

thank u!

και γω καπως έτσι το σκέφτομαι αν και το ένα πιάτο με εφίλιες δε με χαλάει.. :)

στα πάνω και γω με sps και ζωανθάκια λέω να τα γεμίσω αλλα έχουμε ακόμα καιρό..

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια, το ενυδρείο έτρεχε ένα 3μηνο χωρις φως ουσιαστικά. Στο διαστημα αυτό ο κύκλος του αζώτου τελείωσε και μάλιστα τα νιτρικά μετρήθηκαν αρκετα χαμηλά.. με άλγες τι προβλέπετε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...