Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Ουτε για αστειο φιλαράκι μου...

Υπαρχουν πολλα ομορφα ψαράκια για το κιβακη σου το japonicus άστο να πάει αστο...

θα σε ακούσω για άλλη μια φορά.. άλλωστε όσες φορές σε ακούω μόνο σε καλό μου βγαίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

thank you φίλος !

Η διατομική κάνει πάρτι βέβαια και οι πρώτες πρασινάδες κάνουν δειλά -δειλά την εμφάνιση τους, αλλα έτσι είναι οι αρχές :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να ναι περαστικές και σύντομα.. :bigemo_harabe_net-135:

Θα είναι,καλός η κακός αυτό το άχαρο κομμάτι δεν το γλίτωσε κανένα ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να κατεβάσω την εφιλια πιο χαμηλα αλλα εκει που ειναι εχει γίνει τουμπανο! Μονο η καταλαφιλια με προβληματίζει λιγο που ακομα δεν εχω βρει το σημείο της... Ακομα δεν μου εχει ανοίξει φουλ... Καμία ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο κοραλλια θελουν πολυ φως και χαμηλη ροη, και καλο ειναι να ειναι στον αραγωνιτη...

Για την καταλαφυλια, παιξε με οσες πιο πολλες θεσης μπορεις γιατι ειναι περιεργο ζωντανο, μολις βρει το μερος του ομως.....

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό σε φρέσκο ενυδρείο που ξεκίνησε με νεκρό αραγωνίτη και βράχο, να έχω νιρικά κάτω απο 5 ή κανω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι σε λιγο θα αλλαξει μαλλον προς τα πανω μετρα και προσεχε το ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα 2 ψαράκια έχω μέσα και το 600αρι σε φουλ αέρα. Όσο για τάισμα.. δεν είχα ποτέ βαρύ χέρι.. μη σου πω οτι σχεδόν πάντα τρώνε ανα 2η μέρα

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να κατεβάσω την εφιλια πιο χαμηλα αλλα εκει που ειναι εχει γίνει τουμπανο! Μονο η καταλαφιλια με προβληματίζει λιγο που ακομα δεν εχω βρει το σημείο της... Ακομα δεν μου εχει ανοίξει φουλ... Καμία ιδεα??

Η καταλαφιλια ειναι περιεργο ζωο.Σε πολλα ενυδρεια δεν εχει "κατσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε ολους και... να πω καλό χειμώνα? .. χμμ.. νωρίς είναι :hot:

πίσω λοιπόν στη σκληρη πραγματικότητα απο τις διακοπές και ώρα να ασχοληθώ και πάλι με το ενυδριακι μου. Τις μέρες που έλειπα το πρόσεχε ένα φιλαράκι (thanx Mitsos!!! B) )

πήρα λοιπόν τις πρώτες μετρήσεις και απο χθες το βράδι ετοιμάζω 20 λίτρα για αλλαγή. Απο τιμές..

Ph: 7,9 .. καμία ιδέα για το πως να το αυξήσω πέρα απο buffer???

Mg: 1260

Ca: 415

Kh: 6,4.. πολύ χαμηλά και αυτό γιατι ξέχασα να πώ στο φίλο που το πρόσεχε να διαλύσει στο νερό της αναπλήρωσης σοδίτσα, 'οπως κάνω για να το κρατάω στα επίπεδα που θέλω.. στη τελευταία μέτρηση πριν φύγω είχα μετρήσει 9,6.

θερμοκρασία: 27.1 και αλατότητα 1027.. θα την κατεβάσω σιγά σιγά με τις αλλαγες στο 1025. ήδη τα 20 λιτρα που ετοιμάζω για σήμερα είναι στο 1023.

το κύριο θέμα μου τώρα είναι το κυάνιο το οποίο έχει γεμίσει τα βράχια και ένα μέρος του αραγωνίτη. Το θεωρώ μάλλον φυσιολογικό και μέρος του κύκλου. το chemi clean βέβαια είναι πάντα σε ετοιμότητα αλλα λέω για ενα διάστημα να το παλέψω χωρίς χημεία. αλλαγή νερού και το MCE-600 ρυθμισμένο σε wet και full αέρα..

και μερικές φώτο

IMG_6146_zps31afa015.jpg

IMG_6151_zps7ea7060c.jpg

IMG_6148_zpse564a79f.jpg

IMG_6147_zpsf580ba8c.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και σκουπα ,αλατοτητα αστην οπως ειναι ,ph οπως ειναι θα ανεβει kh mg ανεβασμα,καλο χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και σκουπα ,αλατοτητα αστην οπως ειναι ,ph οπως ειναι θα ανεβει kh mg ανεβασμα,καλο χειμωνα.

Καλο χειμώνα Νικόλα! Γιατι λες να αφήσω τοσο ψηλα την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλο χειμώνα Νικόλα! Γιατι λες να αφήσω τοσο ψηλα την αλατοτητα?

συνηθως 1 1,5 μοναδα δειχνουν παραπανω τα ρεφρακτομετρα
Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα το φαρμακο σε αυτη την περιπτωση και τελος κυανο,επισεις παιξε λιγο με την κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Οκ, με την αλατότητα αυτό το έχω ακούσει και γω.. θα κάνω την αλλαγή τώρα με το νερό όπως το έχω προγραμματισει και θα το αφήσω εκει.. για το φάρμακο θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα.. Στο παρελθόν στο 60αρι είχα χρησιμοποιήσει το chemi με ιδιαίτερη επιτυχία. Απλά λέω να του δώσω το χρόνο του. ειδικά εως ότου προμηθευτώ εναν ακόμα κυκλοφορητή. προς το παρόν δουλεύει μέσα ενας voyager 3000lt και ενας tunze 1900lt..

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι λιγο με τη κυκλοφορία και θα θελα τη γνώμη σας. Ο κύβος ειναι 55*55*65. Και το aquascape αρκετά ανοικτό.

Πιστεύετε οτι θα ειμαι καλα με μια jebao wp10 και μια tunze 6015 που ήδη υπάρχει??

Συνολικά η κυκλοφορία θα εινα x35...

Σημειωτέον οτι ως επι το πλείστον θα φορτωθεί με sps ..

Λέτε να θελω κατι περισσότερο ??

Link to comment
Share on other sites

2 x25 θα χρειαστεις και στην πορεια βλεπεις εαν θα μπει και μια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...