Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

βαλε σαμπ..... :sword:

ωραια φενεται παντως.... για τις θεσεις θα σου προτηνω να ξεκινησεις τις δοκιμες, δεν ειναι κατι στανταρ....

Θα έρθει η ωρα του! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έπαιζα λιγο με τις ρυθμίσεις και νομιζω οτι πέτυχα το τέλειο κυματισμο για τις διαστάσεις μου. :)) τα κοράλια έχουν απίστευτη κίνηση! Η επιφάνεια στα 6-7 bofor :P παλι καλα που ειχα χαμηλα τη στάθμη :)

Η αναπλήρωση φυσικά βγήκε απο τη πρίζα! Απο το καναπέ ακούγεται το φλοτερακι της αναπλήρωσης να χτυπάει σα τρελο !! :)

Αλήθεια, αυτο ειναι προβλημα τώρα... Πείτε καμία ιδέα να μην επηρεάζει το κύμα την αναπλήρωση .. :/

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια φαίνεται!!!σε λίγους μήνες θα έχω και εγώ στα χέρια μου 2 ίδιες...

Καλοριζικη και καλοδουλευτη να είναι!

Σ ευχαριστω πολυ Βασίλη! Με το καλο και στις δικές σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

μ αυτα και μ αυτα ήρθε και η πρώτη πλημμύρα.. Έκανε σιφόνι το σωληνακι της αναπλήρωσης και μόλις το έβγαλα απο τη πρίζα και έφυγε ο αέρας αδιασε το νερό στο 30λιτρο της αναπλήρωσης, απο κεί μεσα στο ντουλάπι και μετα πάτωμα..

Ως που να το πάρω χαμπάρι; Στο σαλόνι καμία 30αρια λίτρα νερό..

Μάθημα: Π Ο Τ Ε σωληνακια βουτηγμένα στο ενυδρειο..υπάρχει η περιπτωση να σιφοναρει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι να βάλεις ανεπίστροφη βαλβίδα έτσι ώστε να σου εμποδίζει το back-pressure!

Υ.Γ: Με γειά τη jebao. Καλοδούλευτη!

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι να βάλεις ανεπίστροφη βαλβίδα έτσι ώστε να σου εμποδίζει το back-pressure!

Υ.Γ: Με γειά τη jebao. Καλοδούλευτη!

Thank u!!

Καλη η ιδέα με τη βαλβίδα αλλα το θέμα εινα πως θα τη κανω να μη ξεκινάει και σταματάει καθε δευτερόλεπτο εξ αιτίας του κυματισμού

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες μεγιες!

Καλοριζικο.

Φιλες προσεχε τα μποφορ ειναι πολλα στο ενυδρειο σου!

Μην παρασιρουν και εσενα!

Link to comment
Share on other sites

για το φλοτερ υπαρχει τροπος το ειχα παθει και εγω στο μικρο που ειχα λοιπον ειχα κοψει απο ενα μπουκαλι πλαστικο ενος αναψυκτικου το πανω και το κατω σημειο και ειχα περασει μεσα το φλοτερ και ετσι δεν επηρεαζοταν απο την αναταραξη δυστηχως δεν εχω καποια φωτογραφια τα εχασα ολα αυτα απο τον δισκο παντος δεν ειναι δυσκολο βαλε λιγο φαντασια και θα την βρεις την λυση

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτω Λυκούργο, υπάχθηκε στην αναπλήρωση ενα τέτοιο προστατευτικό postαρω video που φαίνεται και το κύμα αλλα και η αναπλήρωση. Τα φώτα άναψαν εκείνη την ωρα για τις ανάγκες της βιντεοσκόπησης :) περιμενω σήμερα να δώ τη κίνηση στα κοράλια :)

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτω Λυκούργο, υπάχθηκε στην αναπλήρωση ενα τέτοιο προστατευτικό postαρω video που φαίνεται και το κύμα αλλα και η αναπλήρωση. Τα φώτα άναψαν εκείνη την ωρα για τις ανάγκες της βιντεοσκόπησης :) περιμενω σήμερα να δώ τη κίνηση στα κοράλια :)

Πολυ ομορφα απο κυκλοφορία ,πραγματικά αυτο που προσφέρει η jebao με 1 αντλια στον κυματισμο ειναι εκτός συναγωνισμού..

Προσπαθω να σκεφτώ λυση για το πρόβλημα σου με την αναπλήρωση,κατι εχω στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, υπεροχο κυματισμό μεν, αλλα λεω τωρα, γιατι μεχρι να φτιάξεις το θεμα της αναπλήρωσης ( η αλλιως τακα τακα...) δεν την βάζεις στη νορμαλ ροη και στην πορεια βλέπεις;

Ο τρόπος να φτιάξεις την αναπληρωση να μην κανει θόρυβο, ειναι να την βάλεις μεσα σε ενα είδος σαν "ποτήρι" ανάποδο φαντάσου. Όπου στην πανω πλευρα θα εχεις μια μικρή τρύπα για να υπαρχει μια μικρή ροη αέρα. Το κατω μερος θα ειναι μόνιμα στο νερο άσχετα αν εχει κύμα η οχι και ετσι θα κανεις δουλεια γιατι η στάθμη θα ειναι σταθερή μεσα στο δοχείο αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, υπεροχο κυματισμό μεν, αλλα λεω τωρα, γιατι μεχρι να φτιάξεις το θεμα της αναπλήρωσης ( η αλλιως τακα τακα...) δεν την βάζεις στη νορμαλ ροη και στην πορεια βλέπεις;

Ο τρόπος να φτιάξεις την αναπληρωση να μην κανει θόρυβο, ειναι να την βάλεις μεσα σε ενα είδος σαν "ποτήρι" ανάποδο φαντάσου. Όπου στην πανω πλευρα θα εχεις μια μικρή τρύπα για να υπαρχει μια μικρή ροη αέρα. Το κατω μερος θα ειναι μόνιμα στο νερο άσχετα αν εχει κύμα η οχι και ετσι θα κανεις δουλεια γιατι η στάθμη θα ειναι σταθερή μεσα στο δοχείο αυτο.

αυτή είναι η λύση αλλα πως θα γίνει αυτό.. βλέπει δε θέλω να χαλάσω το "μαμα" προτηράκι.

η αναπλήρωση μου είναι η tunze nano osmolator..

καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Προσάρμοσε ενα πλαστικό ποτήρι εξωτερικά απο το φλοτερ οπως το είπαμε και ήδου η λυση. Ευκολα και γρηγορα :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Προσάρμοσε ενα πλαστικό ποτήρι εξωτερικά απο το φλοτερ οπως το είπαμε και ήδου η λυση. Ευκολα και γρηγορα :)

καπως έτσι θα γίνει ;)

απλα δε θα δείχνει ωραίο :(

Link to comment
Share on other sites

και ήρθε η κρίσημη ώρα..

έχω αρχήσει να μπαίνω σε σκεψεις για σαμπ..

με διαστάσεις 38 μηκος * 36 βαθος * 50 υψος πως το βλέπετε??

κατι τέτοιο ίσως σφηνώνει στο χώρο που έχω απο κάτω.. γίνετε 3 διαμερίσματα σε αυτό??

το MCE600 είναι 26*8,5 ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρο απο πανω να βγαινει και να μπαινει εχεις ;;

Καλο ειναι σαν σαμπ... Χωρισματα μην κανεις πολλα, κανε ενα που να χωριζει την αντλια απ το υπολοιπο σαμπ και ενα για το σκιμμερ, ετσι ωστε οι ακαθαρσιες(detritus) να μενουν σε ενα χωρο και να μην ξανα ανεβενουν επανω....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον αγγελο :thumbsu:

Γενικοτερα πολυ καλη κινηση το sump πανο!

Το ενυδρειο σιγα σιγα γινεται διαμαντι και ειμαι σιγουρος πως οσο περναει ο καιρος θα γινεται και ακομα καλυτερο.

Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον αγγελο :thumbsu:

Γενικοτερα πολυ καλη κινηση το sump πανο!

Το ενυδρειο σιγα σιγα γινεται διαμαντι και ειμαι σιγουρος πως οσο περναει ο καιρος θα γινεται και ακομα καλυτερο.

Φτου φτου!

thanks aγορίνα μου :)

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ μαλλον θα μπει στο πρόγραμμα μέχρι τα χριστούγεννα, έχουν αρχήσει ήδη κάποιες ασκήσεις επι χάρτου ;)

Link to comment
Share on other sites

thanks aγορίνα μου :)

Οχι και αγορινα...αντρακλας πανο μου :hysterical::hysterical::hysterical::usd:

Τελικα ποιο σχεδιο του sump σε κερδιζει?Εχεις καταληξει καπου αυτες τις μερες που το μελετας?

Link to comment
Share on other sites

Οχι και αγορινα...αντρακλας πανο μου :hysterical::hysterical::hysterical::usd:

Τελικα ποιο σχεδιο του sump σε κερδιζει?Εχεις καταληξει καπου αυτες τις μερες που το μελετας?

Άντρακλας - Τσολιάς και Λεβέντης!! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...