Jump to content

Ποια Ψαρια Τρωνε Αλγες ???


Recommended Posts

εκτος απο το χαβανεζο κιτρινο χρωμα υπαρχουν αλλα ψαρια που να τρωνε αλγες η να κανουν καμια δουλεια καθαρισμου????

εχω σαλιγκάρια και θα παρω μες την εβδομαδα και μια γαριδα

Link to comment
Share on other sites

Salarias fasciatus

Τρωει την πρασινη τριχοειδη αλγη απι τα βραχια για πλακα.

Δεν ασχολειται ομως καθολου με τον αραγωνιτη..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πάρεις ψάρια;

Για καθαρισμός άλγης όπως τριχοειδή και bubble πάρε ένα-δυο mithrax καβουράκια, μερικούς ερημίτες, nassarius για τον αραγωνίτη..

Πάρε ένα "λαγό" - dolabella αφου εχεις μεγάλο ενυδρείο και ο βράχος σου θα είναι σαν λουστραρισμένος..

Εκτος κι αν θελεις κατι να σου τρωει μακροάλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι τύποι αλγών που δεν περιλαμβάνονται όλες στο μενού των αλγοφάγων ψαριών.

Αυτές που θεωρούμε "κακές" και "ενοχλητικές" συνήθως δεν είναι στο διαιτολόγιό τους.

Ένα καλό αλγοφάγο ψάρι είναι και αυτό.... Salarias fasciatus

Salariasfasciatus.jpg

Και ο απόλυτος αλγοφάφος οργανισμός....Dolabella auricularia

Αλλά όταν σου καταναλώσει όλες τις άλγες θα πρέπει να το δώσεις σε κάποιον που έχει, ειδάλλως θα σου πεθάνει

Dolabellaauricularia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες για την dolabella???

Μα γιατι? Ειναι πανεμορφο........

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πράσινη σκουρη άλγη στα βράχια , τωρα κανω πιο συχνά αλλαγές κι ετσι θα κανω αλλα θα ήθελα να εχω και κάποιον που να καθαρίζει την λίγη που απομένει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πάρεις ψάρια;

Για καθαρισμός άλγης όπως τριχοειδή και bubble πάρε ένα-δυο mithrax καβουράκια, μερικούς ερημίτες, nassarius για τον αραγωνίτη..

Πάρε ένα "λαγό" - dolabella αφου εχεις μεγάλο ενυδρείο και ο βράχος σου θα είναι σαν λουστραρισμένος..

Εκτος κι αν θελεις κατι να σου τρωει μακροάλγες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω να ειναι ο βράχος Τζαμί σαν τα δικά σας ενυδρεία .ξερω οτι κανει τον κύκλο του το ενυδρείο αλλα μάλλον θα αρχίσει να τον ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

ααα, όλα κι όλα, η κούκλα μου η dolabella είναι το διαμάντι του ενυδρείου! :bigemo_harabe_net-117:

Βράχος γυαλισμένος-σιδερωμένος. Το απόλυτο όπλο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα tank το blue tank οταν το έβαλα την επόμενη μέρα ενώ σε ενα σημείο του ενυδρειου είχα τρίχες απο άλγη , την είχε εξαφανίσει , έπαθα πλάκα , λέω εδώ είμαστε ... Αλλα θέλει και κατι αλλο να βαλω

Siganus vulpinus ψαρουκλα ωραία. Πόσο κανει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Φτηνο ειναι 20 με 30 ευρω αλλα μεγαλωνει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φτηνο ειναι 20 με 30 ευρω αλλα μεγαλωνει πολυ.

ναι το ειδα μολις τωρα 20 εκατοστα....μπορω να το παρω και μολις μεγαλωσει να το δωσω και να παρω παλι ενα μικρο

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη ενα απο τα δυο να βαλω ε??και μαλλον καλυτερα Salarias fasciatus

καπου ειχα διαβασει και για ενα κοκκινο ψαρι αλλα δεν θυμαμαι που το διαβασα

κι ενα αλλο θεμα που ηθελα να ανοιξω για εμας του θεσσαλονικιους ειναι για τα πετ

εγω ξερω 3 μονο να εχουν και θαλλασινα

δεν ξερω αν κανει να τα πω (δεν κανω διαφήμιση και ουτε λεω κατι κακο για κανενα)

εχω παει πολλες φορες και φευγω με αδεια χερια ,,,η επειδη δεν εχουν κατι καλο,,η εχουν αυτα που εχω ,η εχουν παρα πολυ ακριβα ψαρια(το ειδος τους ειναι τετοι που ειναι ακριβα)

μια μερα ειχα κανει 40 χιλιομετρα και πηγα και στα 3 για να βρω σαλιγκαρια και βρηκα μονο σε ενα 2 σαλιγκαρια ,,,με την βενζινη που εκαψα τοσο καιρο πηγαινα αθηνα τα επαιρνα και ερχομουν πισω

αν δεν γινεται να μου πειτε δημοσια στειλτε ενα πμ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημά μας εδώ στη Θεσσαλονίκη.... ακριβές τιμές στα ζωντανά σε σχέση με την Αθήνα, και δεν είναι μόνο αυτό... δεν υπάρχει ποικιλία.

Κατά καιρούς αναγκαζόμαστε να κάνουμε ατομικές ή ομαδικές αγορές από Αθήνα... απ ότι έχει παραμείνει δηλαδή ;)

Ενδεικτική τιμή από chromis... τιμές Αθηνών 5-6 ευρώ, ενώ εδώ φτάνουν με 12 ή και 15 ευρώ.

Ας ελπίσουμε να αλλάξει σύντομα αυτό για να δούμε και εμείς μια άσπρη μέρα !!!

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη πηγα την προηγουμενη εβδομαδα στο cumulus (μετακομισε ανατολικα) και εκανε ενα δωματιο με ενυδρεια 7-8 θα ειναι για θαλλασινο ,,,,ακομη νερο εχει μεσα θελει υπομονη

δεν ξερω αν το ηξερες

εγω θα παραγγειλω ,,,αν θελει καποιος μπορουμε να συνεννοηθούμε,,,,η αυτη την εβδομαδα η την επομενη....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mageiras293 δυστυχώς το θέμα των ακριβών καταστημάτων με την μικρή ποικιλία στα καταστήματα της Θεσ/νικης το είχα θείξει κ εγώ στο τελευταίο θέμα μου.Σκέψου πως πήγα από Βέροια για να ξεκινησω την επιλογή του εξοπλισμού κ έκανα περίπου 200 χλμ κ επέστρεψα απογοητευμένος χωρίς να δω ούτε ένα ψάρι...

Παρακαλώ mageiras293 ή όποιος μπορεί με ένα πμ να με κατευθείνει σε κάποιο "δοκιμασμένο" κατάστημα της Θεσ/νικης θα με βοηθούσε απίστευτα..

Ευχαριστώ εκ των προτερων :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...